Nëse ju pëlqen kafeja (dhe infuzione të tjera) dhe po mendoni për zgjidhni një aparat kafeje ideale që plotëson nevojat tuaja do ta dini se shpesh nuk është e lehtë për shkak të shumëllojshmërisë së madhe të llojeve që ekzistojnë në treg. Dhe nëse tashmë është e vështirë të zgjedhësh një lloj aparati kafeje, është ende e vështirë të lundrosh midis numrit të markave dhe modeleve të ndryshme që ekzistojnë.

Për përdoruesit e pavendosur, në këtë faqe interneti ne do të përpiqemi t'ju mësojmë gjithçka që ju duhet të dini në mënyrë që të vendosni se çfarë lloj aparati kafeje ju nevojitet sipas preferencave tuaja, si dhe çfarë markash dhe modelesh rekomandohen në secilin rast. që ju merrni produkti më i mirë i mundshëm për çdo rast. Përveç kësaj, kjo do t'ju pengojë të shpenzoni para të tepërta, duke u siguruar që po paguani një çmim të drejtë për një produkt cilësor.

Makineritë më të mira të kafesë në treg

Nëse nuk doni ta ndërlikoni veten shumë ose keni tashmë një ide të caktuar, ndoshta ju duhet vetëm të dini se cilat janë aparatet më të mira të kafesë për të zgjedhur tuajat. Si përmbledhje dhe pa dallim sipas llojit, kjo është maja e makinerive tona të preferuara të kafesë:

KURSE AUTOMATIKE
SHIJE SË ËMBËL TOP
ZBRITJE KRYESORE
Krups Nespresso VERTUO...
De'Longhi Perfetto...
Breville Barista Max |...
Krups Nespresso VERTUO...
Nescafé Dolce Gusto ...
Gaggia RI8433/11 Live...
̶9̶9̶,̶9̶9̶ ̶€̶
̶5̶2̶0̶€̶
̶5̶4̶9̶,̶9̶0̶€̶
̶9̶9̶,̶9̶9̶€̶
̶94 € ̶
̶1̶3̶8̶,̶0̶8̶€̶
TOP KAPSULAT
Krups Nespresso VERTUO...
̶9̶9̶,̶9̶9̶ ̶€̶
KURSE AUTOMATIKE
De'Longhi Perfetto...
̶5̶2̶0̶€̶
-
TOP EXPRESS
Breville Barista Max |...
̶5̶4̶9̶,̶9̶0̶€̶
TOP NESPRESSO
Krups Nespresso VERTUO...
̶9̶9̶,̶9̶9̶€̶
SHIJE SË ËMBËL TOP
Nescafé Dolce Gusto ...
̶94 € ̶
ZBRITJE KRYESORE
Gaggia RI8433/11 Live...
̶1̶3̶8̶,̶0̶8̶€̶

Llojet e aparateve të kafesë: cila është idealja?

Nuk ka vetëm një lloj aparati kafeje, përndryshe zgjedhja do të ishte shumë më e lehtë. Ka te reja makina elektrike që kanë evoluar për të ofruar rezultatet më të mira dhe komoditetin më të madh, pa e zhvendosur plotësisht atë kafene tradicionale. Për këtë arsye, sot ekzistojnë si aparate kafeje klasike për më puristët, ashtu edhe ato më moderne.

Njihuni mirë me ta llojet ekzistuese të aparateve të kafesë Është jetike të dini se si të zgjidhni aparatin më të mirë të kafesë sipas asaj që kërkoni vërtet. Ju themi me pak fjalë këtu:

aparate kafeje elektrike

L aparate kafeje elektrike janë të gjitha ato që kanë zëvendësuar burimet e jashtme të nxehtësisë me sisteme ngrohjeje elektrike për përgatitjen e kafesë apo infuzioneve. Ky lloj aparati kafeje është më të shpejtë dhe më praktik për shumicën e shtëpive. Përveç kësaj, ato nuk kanë nevojë për pastrim apo mirëmbajtje aq të lodhshme sa ato tradicionale. Brenda këtij grupi mund të gjeni:

 • Makina kafeje me kapsula: janë ato që po mbizotërojnë aktualisht, pasi janë shumë të lehta në përdorim dhe të shpejtë. Thjesht zgjidhni kapsulën e kafesë ose infuzionit që dëshironi të përgatisni (disa ju lejojnë të përgatisni pije të nxehta dhe të ftohta), futeni në aparat dhe për pak sekonda do ta keni gati gotën ose filxhanin. Sistemi i tij i presionit do të kalojë ujë të nxehtë përmes kapsulës për të nxjerrë shijen dhe aromën e përmbajtjes dhe do ta nxjerrë atë në gotë/filxhan.
 • Makina kafeje super automatike: këto makineri ju lejojnë të zgjidhni kokrra kafeje ose kafe të bluar (duke siguruar liri më të madhe duke mos u varur nga një lloj kapsule e mbështetur), por nuk kërkojnë aq vëmendje sa ato të mëparshmet. Zakonisht ndalohen në kohën e duhur, pa qenë nevoja t'i ndaloni vetë falë një sistemi që di sa duhet bërë. Përveç kësaj, ata zakonisht kanë funksione të tjera shtesë në lidhje me ato të mëparshme.
 • Makina manuale për ekspres: ndryshe nga super automatikët nuk kanë mulli dhe procesi i astarit dhe presimit të kafesë duhet të bëhet me dorë. Disa kanë një aksesor të integruar për të avulluar, domethënë për t'ju lejuar të bëni automatikisht ato shkumë qumështi dhe t'i jepni kafesë atë cilësi të veçantë të profesionistëve.
 • Makina kafeje të integruara: zakonisht janë aparate kafeje super-automatike, vetëm se janë të integruara në kuzhinë si pajisjet e tjera, ashtu siç mund të bëhet me lavatriçe, pjatalarëse, furra, mikrovalë etj.
 • Kafebërësit me pika ose amerikane: Këto janë makina tipike elektrike për kafe që përdorin filtra të disponueshëm dhe një burim elektrik nxehtësie. Mund të përdorni çfarëdo kafeje të bluar që dëshironi. Makina do të kalojë ujin e nxehtë përmes kafesë së bluar dhe do ta filtojë atë për të pikuar rezultatin në një enë të integruar. Në këtë rast ato nuk janë monodozë. Disa përfshijnë një enë termos, kështu që ata do ta mbajnë kafen të nxehtë për disa orë.
 • Kafebërëse elektrike italiane: i ngjashëm në dukje dhe funksionim me aparatet italiane të kafesë ose tenxheret manuale Moka, por që mundësohen nga një burim elektrik. Mbani në mend se shumë aparate kafeje italiane nuk mbështesin soba me induksion, prandaj ekziston edhe versioni i tyre elektrik.

kafene tradicionale

Janë ato që vazhdojnë të varen nga një burim i jashtëm nxehtësie. Ato janë shpikur vite më parë dhe ekzistojnë edhe sot. Shumë adhurues të kafesë preferojnë të vazhdojnë përgatitjen e kafesë në këtë lloj aparati kafeje, duke kontrolluar çdo detaj nga e para dhe duke kryer një “ritual” të tërë derisa të marrin kafenë e tyre perfekte. Kjo do të thotë se ato nuk janë aq të shpejta dhe kërkojnë një proces manual, kështu që nuk janë për të gjithë. Midis tyre, mund të dallohen:

 • Makina kafeje italiane: janë aparate kafeje shumë të thjeshta që përbëhen nga një rezervuar uji në zonën e poshtme. Kjo depozitë është ajo që vendoset në pjatë për ta ngrohur dhe për të bërë që uji të vlojë. Kështu, ajo ngjitet në një kanal dhe kalon përmes një filtri ku gjendet kafeja e bluar. Nxjerr aromën e tij dhe ngjitet tashmë i filtruar në një rezervuar në zonën e sipërme.
 • aparate kafeje plunger: Në aparatin e kafesë me piston lejohet të bëhet kafe dhe çdo infuzion tjetër. Duhet ta ngrohni ujin në mikrovalë ose në një tenxhere deri në valë dhe më pas ta shtoni në brendësi të aparatit të kafesë së bashku me atë që dëshironi të mbushni. Mbyllni kapakun dhe shtyni pistonin në mënyrë që uji i aromatizuar të kalojë nëpër filtrin tuaj dhe kështu të lërë mbetjet poshtë.
 • Kona ose aparate kafeje me vakum: Është një lloj kafeje shumë i veçantë që u shpik shumë vite më parë. Funksionimi i tij është pjesërisht i ngjashëm me parimin italian. Ky aparat kafeje përdor një burim të jashtëm nxehtësie, si p.sh. një zjarr ose djegës për të zier ujin në enën e poshtme të tij, i cili zgjeron gazin dhe e bën atë të ngrihet në zonën e sipërme përmes një kanali që lidh të dy pjesët. Aty ndodhet kafeja që do të futet. Kur hiqet nga zjarri, ajri në zonën e poshtme tkurret dhe krijon një efekt vakum, duke thithur kafenë nga zona e sipërme përmes një filtri. Rezultati përfundimtar do të jetë një kafe e gatshme për t'u pirë në fund, duke lënë llumin në krye.

Makina industriale për kafe

Më në fund, makina industriale për kafe Ato janë një kategori më vete. Në përgjithësi, ato mund të integrohen në ato elektrike, pasi ato punojnë me një sistem ngrohjeje elektrike. Por ato janë makineri më të shtrenjta, më të mëdha me aftësi superiore. Kjo ju lejon të bëni kafe shpejt dhe madje të bëni disa kafe në të njëjtën kohë në disa raste. Janë të përshtatshme për biznese mikpritëse si kafene, bare, restorante, hotele etj., edhe pse të shumtë janë ata që i blejnë për përdorim shtëpiak.

prodhuesit më të shitur të kafesë

Duke vazhduar me atë që u tha deri më tani, këto janë disa nga kafebërësit më të mirë që mund t'i blini këtë vit me vlerën më të mirë për paratë, liderë në kategoritë e tyre përkatëse sipas llojeve të aparateve të kafesë që kemi detajuar tashmë:

De'Longhi EDG315.B Dolce Gusto Genio Plus

De'Longhi ka krijuar një nga aparatet më të mira të kafesë për Kapsula Dolce Gusto që mund të gjeni Me një fuqi prej 1500w dhe një sistem ngrohjeje të shpejtë, kështu që nuk ju duhet të prisni asnjë minutë për ta bërë kafen gati kur të keni dëshirë. Me 15 baret e saj të presionit mund të nxirrni gjithçka më të mirën nga kapsula e kafesë ose e infuzionit për të dhënë shijen më të mirë të mundshme.

Përveç kësaj, ai integron një rezervuar uji me kapacitet 0,8 litra, i cili do t'ju lejojë të bëni disa kafe pa pasur nevojë ta rimbushni atë. Shquhet për funksione interesante, si p.sh përgatitni pije të nxehta ose të ftohta, mirëmbajtja është më e lehtë se kurrë falë nesh paralajmëron kur është koha për heqjen e gurëve.

Për dizajnin e kësaj makinerie është kujdesur prodhuesi italian i aparateve të kafesë, me detaje në çelik inox dhe një formë që do të zbukurojë vendin ku e vendosni këtë pajisje. Ai gjithashtu përfshin funksioni i ndalimit të rrjedhës për të ndalur automatikisht rrymën, tabaka e pikimit vetë-rregullues për të gjitha llojet e gotave dhe gotave, mbyllja automatike pas 5 minutash pasiviteti, etj.

Krups Inissia XN1005 Nespresso

Prodhuesi i mirënjohur Krups ka krijuar një tjetër nga makinat më të mira të kafesë për kapsula nespresso që mund ta gjeni në treg me një çmim të lirë. Rehati maksimale në këtë makinë kompakte dhe të lehtë, me një dorezë ergonomike dhe një ngjyrë tërheqëse.

Ka një buton për ta ndezur dhe vetëm Sekonda 25 Do të jetë gati dhe me ujin në temperaturën e duhur për të përgatitur një kafe të shkëlqyer. Të gjitha furnizohen me një rezervuar me kapacitet 0.7 litra, me rregullim të madhësisë së filxhanit me butonat e tij (Espresso dhe Lungo), për të shkurtër ose të gjatë.

Fuqia dhe presioni i saj 19 bar Ato garantojnë se mund të nxirrni të gjithë aromën e kokrrës së bluar të kafesë nga kapsulat, si dhe vetitë që priten nga një filxhan kafeje e mirë. Një presion që pak për t'i pasur zili aparatet profesionale të kafesë.

Përveç kësaj, ajo ka sistem kundër pikimit dhe sistem mbylljeje automatike nëse e lini të ndezur pa e përdorur për më shumë se 9 minuta.

Bosch TAS1007 Tassimo

Nëse preferoni Kapsula Tassimo, prodhuesi Bosch ofron gjithashtu një nga aparatet më të mira të kafesë me kapsulë për këtë firmë konsumuese. Fuqia 1400w, rezervuari 0.7 litra dhe një dizajn kompakt dhe tërheqës plotësojnë këtë makineri për t'u mbushur.

Me të mund të shijoni shijet e një përzgjedhjeje të më shumë se 40 pije e nxehtë me gjithë aromën origjinale. Nuk ka cilësime të komplikuara, thjesht zgjidhni kapsulën që dëshironi, shtypni butonin dhe prisni që kupa ose gota juaj të jetë gati (me mbështetje të rregullueshme për madhësi të ndryshme).

Dhe për të mbajtur aparat kafeje e pastër dhe që shijet të mos përzihen, pas çdo përdorimi aparati i kafesë ka një sistem pastrimi me avull nën presion për ta lënë menjëherë gati për të përgatitur një pije tjetër.

Philips HD6554/61 Senseo

Një tjetër nga markat e mëdha evropiane është Philips. Këtë herë ai ka një model të një kafeje për të kapsula senso që do të duash E disponueshme me një dizajn inovativ dhe në një mori ngjyrash për të zgjedhur më të përshtatshmet sipas shijeve tuaja.

Është një aparat kafeje unike, pasi pavarësisht se është një dozë, ju mundëson përgatitjen dy filxhanë kafe në të njëjtën kohë. Gjithçka shpejt dhe lehtë, duke zgjedhur intensitetin e kafesë së gjatë, të butë, të shkurtër dhe të fortë që dëshironi në çdo kohë dhe duke pritur për rezultatin e menjëhershëm.

La Teknologjia Coffee Boost siguron nxjerrjen e të gjithë aromës së çdo kapsule me presionin e saj, duke garantuar një shije më të mirë. Përveç kësaj, teknologjia Crema Plus siguron që shtresa e kremës të jetë më e imët dhe të ketë një strukturë më të mirë se në makinat e tjera elektrike të kafesë. Dhe nëse nuk e përdorni, teknologjia e kursimit të energjisë do ta fiket automatikisht në 30 minuta.

Oroley 12 gota

Oroley Është një nga markat më të mira që mund të blini të këtij lloji kafebërësit italianë. Shumë njerëz preferojnë të përgatisin kafe me këtë lloj kafeje tradicionale sepse thonë se u pëlqen më shumë shija e saj. Ata janë gjithashtu të qëndrueshme dhe të lirë.

ajo është e prej alumini, dhe është i përshtatshëm për të gjitha llojet e kuzhinave, përveç induksionit. Depozita e tij e ujit ka një kapacitet për 12 gota, megjithëse ka përmasa të ndryshme për të mbuluar nevoja të ndryshme. Ai përfshin gjithashtu një valvul sigurie për të parandaluar aksidentet.

Një klasik i vërtetë për të shijuar kafen sipas modës së vjetër, duke dëgjuar gurgullimën dhe duke thithur aromën e saj. Nuk mund të mungojë në shtëpinë tuaj dhe përveç përgatitjes së një kafeje të shijshme, Makineritë italiane të kafesë shtojnë një prekje të veçantë që nuk do të kalojnë pa u vënë re dhe do t'i japin shumë personalitet kuzhinës tuaj.

De'Longhi Magnifica S Ecam 22.110.B

Nëse preferoni një kafeje super automatike, një nga më të mirat që do të gjeni është italiani De'Longhi Ecam Magnifica, me presion 15 bar, fuqi 1450w, rezervuar uji me kapacitet 1.8 litra të lëvizshëm, panel LCD për të parë informacionin, sistem kapuçino, shpërndarës kafeje të rregullueshme për madhësi të ndryshme dhe pastrim automatik.

Pa dyshim, kjo është një nga aparatet e kafesë më të mirë. Sasia e funksioneve që sjell është spektakolare dhe përfundimi i kafesë është thjesht i shijshëm. kafe e sapo bluar falë grirësit të tij automatik në nivelin më të lartë dhe maksimal kur bëhet fjalë për personalizoni kafenë tuaj.

Ky aparat kafeje në shtëpi ofron rreth rezultate profesionale që do t'ju pëlqejë nëse jeni adhurues i kafesë së mirë. Përveç kësaj, ju lejon të përgatisni dy filxhanë kafe në të njëjtën kohë. Dhe duke mos u varur nga kapsulat, ju lejon të zgjidhni kafenë që ju pëlqen më shumë.

De'Longhi Dedica EC685.M

Firma De'Longhi ofron edhe një model tjetër shumë të mirë nëse kërkoni një të mirë aparat kafeje krahu për shtëpi. Me këtë aparat kafeje do të merrni kafe të shijshme falë fuqisë që ofron prej 1350 W dhe presionit të lartë falë pompës së saj tradicionale të ngushtë 15 cm.

Integron sistemin Thermoblock për të ngrohur ujin në temperaturën e duhur në vetëm 35 sekonda. Funksionon me çdo kafe të bluar dhe me bishtajat "Easy Serving Espresso", për t'ju ofruar liri më të madhe kur zgjidhni produktin. Gjithashtu, një nga gjërat më të rëndësishme është e juaja krahu me rrotullim 360º «capuccinatore» për të marrë shkumat e qumështit dhe kapuçinot më të mira sikur të ishit një barist profesionist.

Një bast i sigurt me një nga vlerat më të mira për para projektuar për të gjithë ata njerëz që kënaqen me procesin e përgatitjes së kafesë.

Oster Prima Latte II

Ndër makinat automatike të kafesë më të shitura është Oster Prima Latte, pasi ka një çmim mjaft të rregulluar për atë që ofron realisht. mund të përgatisin kapuçino të shijshëm, latte, ekspres, si dhe qumësht me avull për të marrë një shkumë të mirë.

Është një makinë ekspres mitike, e preferuara e shumë faqeve të internetit dhe adhuruesve të kafesë për aromën që i jep me një çmim shumë më të ulët se makinat e tjera më të shtrenjta.

Ka një rezervuar uji Kapacitet 1.5 litra, me një rezervuar tjetër qumështi prej 300 ml. Mund të nxehet shpejt falë fuqisë së tij prej 1238 W.

Zotëron a Presioni i 19 bar për të nxjerrë maksimumin nga kafeja, duke i dhënë edhe shumë kremozitet rezultatit. Dhe është shumë e lehtë për t'u pastruar, madje ju lejon të hiqni rezervuarin e qumështit për ta ruajtur në frigorifer.

Ekziston një version i dytë i makinës, i Oster Prima Latte II, me fuqi dhe kapacitet më të madh, dhe megjithëse puristët ende preferojnë origjinalin, është ende një bast interesant.

Cecotec Cafelizzia 790 Shiny

kjo Kafebërëse elektrike Cecotec Është një nga më interesantët brenda këtij lloji. Prodhuesi i famshëm i robotëve vendas prodhon edhe aparate kafeje me një dizajn elegant, kompakt dhe që arrin rezultate shumë të mira në krahasim me konkurrentët e tij të drejtpërdrejtë.

Ka një fuqi prej 1350w për të ngrohur ujin për infuzion, Thermoblock për ta bërë atë të shpejtë, 20 bar i presionit për të marrë kremin më të mirë dhe aromën maksimale si makinat profesionale të kafesë, përfshin një avullore për të teksturuar qumështin dhe për të marrë shkumën më të mirë, lejon që uji i nxehtë të hidhet për të përgatitur infuzionet, një rezervuar me kapacitet 1.2 litra dhe një sistem kundër pikimit.

Melitta Look Therm Deluxe

Nëse jeni një nga ata që preferojnë Makina kafeje amerikane ose me pika, Melitta gjermane është një nga më të mirat që mund të blini. Bëhet fjalë për aparat kafeje me filtër elektrik, me fuqi 1000w (klasa efikase A), me kapacitet 1.25 litra dhe prej çeliku inox.

Filxhanë kafeje të shijshme dhe aromatike të gjata ose të shkurtra për të zgjedhur, me një termos që mund ta mbajë kafen të nxehtë për 2 orë falë izolimit izotermik të enës së saj. Përfshin gjithashtu një kapak, mbajtës filtri kundër pikave, pajtueshmëri për filtra 1×4, dorezë, program për heqjen e gurëve, rregullon fortësinë e ujit dhe është i sigurt në larje enësh.

Madhësia e konit D-Genius

Është e vërteta Përgatitëse kafeje Cona, ose fshesë me korrent. Ka edhe shumë të tjera të ngjashme në treg që përpiqen ta imitojnë atë, por kjo është e vetmja që ruan dizajnin origjinal të kësaj kafejeje tradicionale, si dhe origjinalitetin e saj, pasi ajo është ende e prodhuar nga firma Cona.

Prodhuar në Evropë, me dy kontejnerë të xhami borosilikat rezistent ndaj goditjeve termike dhe me sistemin autentik që do të nxjerrë të gjithë aromën dhe vetitë e kafesë falë efektit thithës vakum që e karakterizon.

Të kesh një prodhues kafeje Cona është një biznes serioz, një markë e tërë stili dhe personaliteti. Kjo është arsyeja pse ne ju sugjerojmë të largoheni nga imitimet dhe të kërkoni Cona origjinale. Çmimi i tij është më i lartë, por vula është e paimitueshme.

piston bodum

Nëse preferoni të përdorni aparate kafeje plunger, Bodum është një nga më të mirat dhe më të lirat që mund të blini. Kjo aparat kafeje ka një enë e fortë qelqi borosilikat, kapacitet për të përgatitur 8 filxhanë në të njëjtën kohë dhe një piston me filtër të integruar.

Ngrohni ujin derisa të vlojë, shtoni kafen e bluar ose infuzionin që dëshironi të përgatisni në aparatin e kafesë, lëreni të injektohet dhe shtypni pistën në mënyrë që filtro të gjitha bazat dhe lërini të bllokuar në sfond. Në këtë mënyrë ju do të merrni pijen tuaj menjëherë.

Ky lloj aparati kafeje do të kujtojë më shumë se një nga gjyshërit tuaj, dhe kështu është një opsion i lirë, i menaxhueshëm dhe i lehtë për t'u transportuar dhe që shërben edhe për të bërë infuzione të të gjitha llojeve.

Lelit PL41TEM

Lelit është një nga prodhuesit më prestigjioz të aparateve automatike të kafesë për industrinë hotelier. Me çelik inox që pastrohet lehtë, mulli të integruar të kokrrave të kafesë, rezervuar uji me kapacitet të madh 3.5 litra, fuqi 1200 W dhe një sistem me presion të lartë.

Ka një valvul me 3 drejtime për të tharë pluhurin e kafesë, një grup kokash për të përgatitur një kafe në një kohë dhe një kazan bronzi. Është i pajtueshëm si me kokrrat e kafesë, ashtu edhe me kafenë e bluar, si dhe me kokrrat e kafesë. Përveç kësaj, ai përfshin një sistem për avullimin dhe gjenerimin e një shkume të mirë.

Siç tregon vetë marka, një prodhues kafeje "vetëm për adhuruesit e kafesë": tërësisht prej çeliku, përfundimi është spektakolar dhe funksionet e tij janë në kulmin e kultivuesve më të kërkuar të kafesë.

Si të zgjidhni një aparat kafeje: përmbledhje hap pas hapi

Nëse ju duket se gjërat janë të ndërlikuara, ne do të përpiqemi të thjeshtojmë procesin e zgjedhja e aparatit të kafesë për të blerë. Gjëja e parë që duhet të keni parasysh është ajo që kërkoni për të ditur se çfarë keni nevojë. Diçka që duket e qartë, por që nuk është aq e thjeshtë në praktikë. mendo tani zgjidhni çfarë lloj detyrimi dëshironi për të përgatitur tenxheren tuaj të ardhshme të kafesë:

 • Vetëm kafe: Duhet të zgjidhni midis njërës prej kapsulave Nespresso, Senseo, italiane, të integrueshme, krahu, superautomatike, drip ose amerikane, Cona dhe industriale (nëse është për biznes). Brenda kësaj, ju mund të zvogëloni mundësitë në varësi të faktit nëse dëshironi më shumë ose më pak rehati:
  • automatico: Kapsula Nespresso, Senseo, e integruar, krahu, super-automatike.
  • udhëzues: pikoj ose amerikane, Cona, ose industriale.
 • Infuzione të tjera (çaj, kamomil, balsam limoni, valerian,...): Duhet të zgjidhni midis një aparati kafeje Dolce-Gusto, Tassimo ose plunger. Ashtu si në rastin e mëparshëm, mund të kufizoni edhe më shumë mundësitë:
  • automatico: nga kapsulat Dolce-Gusto ose Tassimo.
  • udhëzues: kumarxhi.

Pasi të jeni të qartë se çfarë lloj makinerie apo aparati kafeje ju nevojitet sipas asaj që dëshironi të përgatisni, mund të shihni diagramin e mëposhtëm për të përcaktuar se cilat janë dallimet e secilit lloj aparati kafeje, dhe kështu përfundoni zgjedhjen për një të veçantë:

 • të kapsulave: i shpejtë, i thjeshtë dhe praktik.
  • Nespresso: Rezultati është një kafe shumë intensive, me trup dhe aromë shumë të mirë, si dhe teksturën e duhur. Kapsulat janë më të kufizuara në krahasim me Dolce-Gusto ose Tassimo, pasi gjen vetëm kafe, të varieteteve të ndryshme, por vetëm kaq.
  • Dolce GustoÇiftimi: kafe intensive, aromë e mirë, shkumë dhe teksturë e mirë. Me një shumëllojshmëri të gjerë kapsulash kafeje të llojeve të ndryshme (ekspreso, me pika, të prera, pa kafeinë,...), si dhe çaj qumështi, çaj të ftohtë dhe pije të tjera të nxehta dhe të ftohta.
  • Tasimo: Megjithëse cilësia nuk është aq e lartë sa dy të mëparshmet, ajo ofron rezultate të ngjashme. Përveç kësaj, kapsulat që mund të gjeni janë shumë të ndryshme, si në rastin e Dolce-Gusto. Nga kafetë shumë të larmishme deri tek infuzionet dhe pijet e tjera të njohura për festa. Me më shumë se 40 lloje të ndryshme, është një nga opsionet më të mira nëse mbi të gjitha kërkoni shumëllojshmëri.
  • SenSEO: ndodh si me Nespresso, është disi më i kufizuar për sa i përket shumëllojshmërisë. Kafeja në këtë rast cilësia është e ngjashme me atë të Tassimo.
 • Superautomatik, krah ose i integruar: këto tre kanë rezultate të barabarta. Kafe të ngjashme me ato të marra në makina profesionale industriale të kafesë, dhe me avantazhin e krahut të avulluesit për të krijuar shkumë me cilësi të lartë që nuk mund ta arrini në kapsula, as në ato të tjera elektrike apo tradicionale.
 • elektrike të tjera: për kafet amerikane apo drip, përveçse nuk është aq e lehtë dhe e shpejtë si ato të mëparshmet, rezultati i kafesë është shumë i pastër, duke lejuar që të vlerësohen aroma dhe shije të ndryshme. Pavarësisht kësaj, adhuruesit e kafesë së mirë nuk i vlerësojnë aq shumë. Në vend të kësaj, ato mund të jenë të mira për ata që kërkojnë diçka të lirë, me lirinë për të përdorur çdo kafe, dhe që bëjnë sasi të mëdha kafeje në të njëjtën kohë dhe nuk janë një shërbim.
 • Tradicionales: procesi nuk është aq i rehatshëm sa në ato të mëparshme. Ju duhet ta kryeni procesin hap pas hapi me dorë derisa të merrni rezultatin.
  • italian: ju lejojnë të përgatisni një kafe të mirë me aromë shumë të theksuar. Ato janë gjithashtu të lira dhe jo të komplikuara për t'u përdorur, megjithëse procesi është më i ngadalshëm. Megjithatë, ju lejon të bëni më shumë se një filxhan në një kohë në varësi të madhësisë.
  • kon: nëse janë Cona autentike, rezultatet janë shumë të mira. Duke e futur kafenë në një temperaturë më të ulët se të tjerat (rreth 70ºC), kjo e bën kafenë të ruajë vetitë e saj organoleptike më mirë se llojet e tjera.
  • kumarxhi: Ato mund të ofrojnë rezultate të ngjashme me ato të mëparshme. Fuqia e tyre më e madhe është se ato janë shumë të lira dhe ideale për të moshuarit që nuk dinë të përdorin ato moderne ose që nuk duan të ndërlikojnë jetën e tyre.
 • Industriale: për bizneset që arrijnë shije dhe tekstura profesionale për shkak të veçorive që ofrojnë. Ato janë më të shtrenjta dhe më të mëdha. Këto lloj makinash ekspres janë manuale, megjithëse ka edhe super-automatike.

Çfarë kafeje për të blerë?

Në varësi të llojit të aparatit të kafesë që përdorni, do t'ju duhet një ose një tjetër kafe. Ndoshta edhe prodhuesi juaj i kafesë mbështet lloje të shumta kafeje. Secila prej tyre ka veçoritë dhe truket e veta. A e dini se sa lloje të kapsolla kafeje ekziston? Cili është sekreti për të zgjedhur kafeja më e mirë e bluar? dhe nëse blini kokrra kafeje, si ta bluajmë mirë?

Aksesorët e kafesë: gjërat thelbësore

Bota e kafesë është e gjerë dhe nëse ju pëlqen kjo pije nuk do të pushoni së habituri nga numri i opsioneve të disponueshme për shndërroni përvojën e kafesë në diçka unike. Për shumë është edhe një ritual. Megjithatë, ka një sërë aksesorësh që duken thelbësorë: shkumës qumështi për të arritur përsosmëri në krem, mulli kafeje për një teksturë të përsosur ose termose për të ruajtur dhe transportuar kafenë tuaj. Shikoni.