Црн петок

Погледнете ги денешните понуди (07)

Смег машини за кафе

Можеби она што најмногу му се допаѓа на Смег е затоа што вашиот винтиџ дизајн. Нивните кафемати имаат многу означен воздух од 50-тите, за оние луѓе кои бараат нешто повеќе од апарат и сакаат да ја украсат својата кујна. Брендот има долга и просперитетна историја и е многу посебен за љубителите на кафе.

Смег машините за кафе се доста компактен и многу лесен за употреба, како и оригинален и со дизајн кој како што рековме ве тера да се заљубите. Дополнително, со седиште во Шпанија, гарантирана е гаранција за помош, резервни делови и додатоци. Неговата цена можеби е малку висока во споредба со другите брендови, но да не заборавиме дека е така дизајнерски апарати. Ве покануваме да ги знаете неговите главни модели, продолжете да читате.

Машини за еспресо Smeg

Smeg ECF01 RDEU / PBEU / BLEU

Од една страна, имаме стил со ретро воздух. Тој е еден од најпродаваните модели на апарати за кафе Smeg. Дали машини за еспресо со моќност од 1350 W и два литри капацитет, што веќе го прави опција која треба да се земе предвид. И покрај тоа, неговата големина е прилично компактна, што го прави совршен за помали кујни.

La ќе најдете во различни бои, Нерѓосувачки челик и одредени пластични завршетоци. Има 15 шипки и вграден систем за испарувач. Можете исто така да подготвувате инфузии или две шолји кафе во исто време. Иако има рачни контроли, можете автоматски да ја регулирате температурата. ако сакате да користите зрна кафе, прво треба да го сомелете.

Машини за кафе капка по капка Smeg

Smeg DCF02 RDEU / PBEU / BLEU

Овие кафемати за капе Го одржуваат и ретро дизајнот во комбинација со многу впечатлива боја. Направени од нерѓосувачки челик и пластика, тие можат сварете големо тенџере кафе на лесен начин. Покрај тоа, има резервоар од 1.4 литри и моќност од 1050 W за брзо загревање на водата до соодветна температура.

Тоа го има Функцијата Задржи топло, со чинија која го одржува бокалот топол најмалку 20 мин. Треба да знаете дека секоја тегла има капацитет од 10 чаши. Патем, вклучува и а интегриран индикатор за нивото на водата и дисплеј да ги видите информациите, нешто неверојатно корисно.

Smeg вградени машини за кафе

Модуларен кафемат Smeg CMS45X

Во овој случај наоѓаме а вграден кафемат да го ставите во кујнски кабинет. Зборуваме за кафемати од модуларен тип, бидејќи тие ќе бидат и оние кои се вградуваат во кујнскиот мебел, наместо да се ставаат на маса.

Има LCD дисплеј и вградена мелница, така што е целосно автоматски. Со млеко пена да се прават подготовки како што се капучино. носат два филтри од не'рѓосувачки челик и капацитет од 1,8 литри. Мора да имате иако неговата повисока цена потрошувачката е минимална.

Причини да купите кафемат Smeg

Неговиот стил

Но, ние не се однесуваме на неговите завршетоци во форма на материјали или бои. Smeg е фирма која се карактеризира со заоблени, минималистички линии и ретро стилови. Ако сакаш гроздобер апарати, тогаш не можете да изберете друг бренд освен овој.

Резервоарот за вода

Вистина е дека нема премногу разлики во ист стил, но мора да ги знаеме, бидејќи ќе зависи од тоа колку сме дома на кафе секој ден. Колку е поголем капацитетот, толку повеќе чаши можеме да подготвиме во моментот. Ова ќе зависи од литрите на резервоарот за вода, но ние препорачуваме дека просекот треба да биде во 0,8 литри или повеќе, нешто што кафематите на Smeg повеќе од исполнуваат.

Вашите опции за работа

El тип на машина што постои е важно, како што е рачно, автоматско или електрично капнување. Ова се важни детали при изборот на кафемат:

 • Рачен: тие ви дозволуваат да направите доза кафе во исто време, но ви дозволуваат да изберете некои параметри на процесот на производство, што го зголемува контролниот капацитет.
 • Автоматски: во случај да сакате поголема брзина и не сакате да интервенирате во процесот, вашата би била автоматска кафемат која прави сè без вие да морате да правите практично ништо. Освен тоа, тоа е исто како прирачникот.
 • Капе: Тие се обично едноставни за употреба и поевтини. Тие ви дозволуваат да направите добро тенџере кафе за да пиете неколку шолји во исто време.

Моќ

Јасно ни е дека кај попрофесионалните или машините од средна и висока класа, моќноста ќе се зголеми. Како и обично, Smeg ќе има повеќе од 1000 W, што е добра бројка. Покрај тоа, другиот интересен факт е притисокот што тие можат да го развијат: притисокот треба да биде најмалку 15 бари или повисоко. Ова осигурува дека водата е на добра температура, дека температурата се постигнува брзо и дека се извлекуваат целиот вкус, арома и својства на кафето.

Историја на брендот Smeg

Логото на SMEG

Иако неговото седиште во Шпанија е во Барселона, тоа не е шпански бренд. Smeg е италијански производител на апарати за домаќинство. Основана е во 1948 година од Виторио Бертацони во Гуастала. Брендот е акроним за Smalterie Metallurgiche Emiliane Guastalla, односно на шпански „emiliano de Guastalla металуршки емајл работи.

Започна како мало позната компанија да се комерцијализира за да се создаде емајл и метал, за потоа да се истражуваат кујнските апарати. Во 1956 година тие ќе лансираат една од првите плински рингли со автоматско палење, сигурносен вентил во рерната и програмирање за готвење.

Неговата слава стана голема, се додека во 60-тите и 70-тите години не почнаа да го прават тоа креирајте повеќе видови на домашни апарати се до денес. Но, не само што се интересираше за овој сектор, Smeg се пресели и на професионалниот пазар, создавајќи апарати за домаќинство за угостителство, дезинфекција на болници и стоматолози.

Но, ако има нешто што ги карактеризира сите случувања на брендот Smeg, тоа е дизајнот. И тоа благодарение на соработката со големи архитекти и дизајнери кои учествуваат во дизајнот како Марио Белини, Ренцо Пијано, Марк Њусон итн. Тие се оние кои ги потпишуваат прототипите кои толку многу блескаат во бизнисите и домовите.

За тој неприкосновен стил и ретро дизајни, најмногу е награден Смег престижни награди за дизајнот. Награди исто толку важни како: неколку награди за добар дизајн, неколку награди за дизајн iF и неколку награди за дизајн Red Dot, меѓу другите.

Извлечете го максимумот од вашиот кафемат Smeg

Како да подготвите добро кафе

до подготви добро кафе Со Smeg мора да следите чекори слични на оние на другите машини за кафе, ако ги следите овие трикови, кафето ќе биде подобро:

 1. Проверете го резервоарот за вода: проверете дали секогаш има доволно вода во резервоарот, инаку може да внесе воздух во системот и да предизвика проблеми. Покрај тоа, водата мора да биде слабо минерализирана за да не ги одзема аромите и вкусовите од кафето.
 2. Мелено кафе на лице место: подобро е да се користи мелено кафе во моментот на подготовка на кафето за да се зачуваат својствата и аромите, спречувајќи го да се оксидира и да го изгуби есенцијалното масло. Очигледно, ако житото е од добар добавувач, многу подобро.
 3. започнете и уживајте. Потоа, вклучете ја машината и во зависност од тоа дали е единечна или капка по капка, за миг ќе ја добиете саканата количина кафе.
Машина за кафе White Smeg

Одржување и чистење

Како и другите машини, на Smegs му треба a limpieza и mantenimiento. Сепак, многу е едноставно ако ги следите овие едноставни упатства за да го продолжите животниот век на вашиот апарат.

 • Дневно чистење: Мора да ја чистите машината после секоја употреба.
  • Тоа подразбира чистење на филтерот, теглите или наслагите по консумирањето на кафето. Не треба да користите ништо посебно, доволно е со машина за миење садови и традиционална вода.
  • Ако има други артикли како пена за млеко, тогаш ќе треба да го отстраните и исчистите и тоа, тогаш можете добро да го исушите и ќе биде добро да одите.
  • Други додатоци на кои ќе треба одвреме-навреме да се чистат се садот за капнување и резервоарот за вода.
 • Декалцификација: по два или три месеци интензивна употреба (или секој повеќе ако не го користите секојдневно), треба да спроведете процес за отстранување на бигорот од внатрешноста, особено ако користите вода од чешма. За тоа мора да ги користите производите кои се на пазарот (течност или таблета) и да го ставите во полн резервоар за вода, а потоа да го вклучите за да помине (без кафе) и на тој начин да се исчисти. Потоа мора да ја фрлите целата вода и да ја повторите постапката со чиста вода за да ги отстраните остатоците од производот.