Црн петок

Погледнете ги денешните понуди (07)

Кафемати Oster

Вистина е дека некои брендови или компании имаат процес на адаптација и еволуција. Еве што се случи со денешниот главен лик. Како неговото патување започнало во 1924 година. Иако на почетокот, се чини дека општеството бараше повеќе од фризурите да бидат протагонисти. Поради оваа причина, тие почнаа да се продаваат како една од одличните бази на компанијата.

Време после тоа продолжи со производство на други апарати за домаќинство како што се тостери или миксери. Се разбира, ако поминува времето, напредокот исто така е, и дојде време кога нè запознаа со машините за кафе Oster и оттогаш нивниот успех ги премина границите. Добриот прием на Остер Прима Лате, Еден рачна машина за еспресо, ги натера дури и да размислуваат за издавање на втора верзија.

Остер Прима Лате, Капучино и Еспресо

На прво место го наоѓаме моделот BVSTEM6601. Има моќност од 15 бари и а отстранлив резервоар за млеко, кој ако сакаме е совршен за чување во фрижидер. Има филтер за кафе и за цедење млеко, за вашите пијалоци секогаш да бидат совршени. Има различни опции за да може да го персонализирате кафето, рачно за да можете да ги изберете количините што ви се потребни. Резервоарот за вода е литар и пол, додека онаа на млекото е 300 мл. Кога станува збор за чистење, тоа е многу едноставно, бидејќи има послужавник кој лесно се отстранува.

Остер Прима Лате II

Уште една генерација да ги прави најдобрите кафиња и исто така персонализирани. Професионални креации но удобно дома. Тоа има Моќност од 19 бари и со отстранлив резервоар за млеко, но во овој случај 600 ml. Така ќе ви дојде да направите вкупно 10 капучино или околу 4 лате. Можете исто така да го програмирате вашето кафе врз основа на количината или големината на тоа што ја сакате. Покрај црвениот финиш, ќе најдете и дизајн и функционалност.

Споредба: Остер Прима Лате против Остер Прима Лате II

Овие два модели се единствените од Oster, со единствена можност да се избере бојата на II. Ова сега, затоа што во минатото да оригиналниот модел може да се купи во сива боја и по пониска цена. Неговата мала популарност (постои црна легенда според која сивите машини за кафе се полоши) значеше дека брендот на крајот се одлучил за црвено како стандардна опција. Но, многу е лесно да можете да изберете во оваа смисла, а уште повеќе со ова компаративна табела:

Остер Прима ЛатеОстер Прима Лате II
Бари15 бари19 бари
Potencia1238w1245w
Тип на контролаПрирачник (копчиња)Прирачник (копчиња)
скимерДа, 300 мл може да се отстраниДа, 600 мл може да се отстрани
ФилтерФилтерКафе POD филтер и циклус
цедалка за млечна пена
МолинилоНеНе
Капацитет на депозит 1.5 литри1.5 литри

Вистината е тоа тие се доста слични, само некои мали карактеристики се разликуваат, но тоа ја прави разликата. Во однос на моќноста се доста слични, нема да ја забележите разликата. Исто така, употребливоста е слична како да имате копчиња на двата модели за подготовка на кафето.

Двете Prima Latte се доста слични, но внимавајте на деталите како што е капацитетот на резервоарот за млеко, кој може да биде позитивен ако потрошувачката е голема или негативна во спротивно, расипувајќи го млекото во фрижидерот.

Најзабележителни се 19-те шипки на моделот II во споредба со оригиналот, нешто што ќе послужи за да добиете подобар вкус, својства и арома на вашето кафе, како професионалните машини кои обично имаат 19 решетки. Друга карактеристика што директно го попречува квалитетот е циклус на лиење пена од дополнителното млеко од II, што ќе направи поквалитетна пена.

Резервоарите за вода се исти, но резервоарите за млеко не се. Иако и во двата случаи може да се извлече да се чува во фрижидер, тоа од I е половина од II. Затоа, ќе мора да го пополнувате почесто, во споредба со удобноста на II... сепак, имајте на ум дека млекото се расипува, па втората опција може да ни приреди непријатни изненадувања и подобро е резервоарот да се мие често. За останатото, тие се две практично идентични кафемати по големина и карактеристики.

Заклучок: дали вреди да се купи Prima Latte II?

Одговорот е едноставен, ако немате кафемат Oster, одговорот е да. Иако по исцрпните тестови, има корисници кои се жалат на а помала издржливост во втората верзија. Во секој случај, вреди да се купи поновата верзија ако консумирате многу млеко со вашето кафе или ако има многу кафепи дома, со оглед на поголемиот капацитет на резервоарот за млеко. Во спротивно, можеби плаќате повеќе за нешто што нема да го искористите и дека може да предизвика вашето млеко да се расипе во фрижидер.

Ако веќе имате кафемат Oster Prima Latte I, тогаш не вреди да купите II за да добиете подобри резултати: тешко дека ќе ја забележите разликата.

Во случај да имате друга инфериорна кафемат, како што е онаа капка по капка, или други видови електрични што не ве задоволуваат, тогаш можете да ги видите Oster или другите што ги препорачуваме на оваа веб-локација како добри алтернативи. Но, повторувам, ако веќе имате Oster Prima Latte I, или добра кафемат и барате голем скок во квалитетот, нема да го најдете со купување на II.

Oster Barista Max (Breville Barista Max / Sunbeam Barista Max)

Oster Barariasta Max, како што некои го знаат, всушност е клон направен од Бревил. Тоа е да се каже, тоа е Breville BaristaMax (исто така произведен од Sunbeam во Австралија), машина за еспресо која е меѓу најпродаваните на Амазон. И не е за помалку, бидејќи е машина за аматерски локали кои сакаат да го приготват најдоброто кафе од дома.

Меѓу атракциите на оваа машина за кафе е и неговата интегрирана мелница (конусен тип од нерѓосувачки челик со 30 поставки за мелење), неговиот резервоар со висок капацитет од 2.8 литри, неговото професионално челично стапче за пареа за млеко за пена, како и фантастични резултати што ги обезбедува оваа кафемат.

Има и моќност од 1500w за да може да ја загрее водата и да работи со неверојатна брзина. Достигнува до Притисок од 15 бари, како и професионалците, успевајќи да извлече максимален вкус и арома. Неговиот систем за греење е со помош на Thermocoil, кој успева да достигне високи температури и прашање за неколку моменти. Вклучува рачна контрола и 2 рецепти за програмирање во неговата меморија.

Ако сето тоа ви изгледа малку, има убав финиш и неговиот квалитет е доста добар. Се ценат 3-те копчиња за активирање, со многу едноставна употреба и со индикативна LED диода. И секако, како индустриските, и во овој случај има двоен портафилтер за подготовка на две чаши истовремено. Вклучени се и двата филтри под притисок од 58 mm (ако сакате атмосферски филтри, можете да ги купите одделно).

Во комплетот исто така вклучени се разни додатоци. Едниот е бокал за млеко од нерѓосувачки челик со капацитет од 450 ml. Друг од нив е пластичен тампер, а исто така и комплет од 3 додатоци за чистење и одржување. Тие додатоци се четка, игла за чистење на цевката и диск за чистење.

Машини за клонирање: чудниот случај на Бревил

Нешто прилично љубопитно се случува со Oster машините, а тоа е тоа на пазарот има клонирани машини на автентичните. Општо земено, ова се случува со многу технолошки производи, како што е случајот со компатибилните касети за печатење и тонери кои ги клонираат официјалните, и со многу други потрошни материјали. Но, генерално, клоновите се прилично поевтини од официјалните.

Токму во пониската цена е нејзината жалба против службениците. Но, во случајот со Бревил е поинаку, бидејќи тие се поскапи машини од официјалните. Ова води до конфузија кај многу клиенти, кои не знаат дали е измама или дали навистина додава нешто дополнително што автентичните машини Oster го немаат. Па, еве ќе се обидам да појаснам.

Имитација на Бревил Кафематите на Остер го имаат дури и логото на Бревил. Братучед Лате, што сугерира дека можеби се лиценцирани да се произведуваат под тој бренд во други земји... но нема смисла и двете да можат да се купат во Шпанија, на пример.

Прво започнете со брендот Breville, кој е австралиски производител. Тоа не е кинеска копија, како што е вообичаено во многу случаи. Иако овој бренд не е познат во Европа, тој е производител со голем престиж таму. Причината зошто не е позната и покрај неговата слава е затоа што обично користи други под-брендови (Stollar, Bork, Catler, Riviera&Bar, Ronson, Sage, Kambrook, Gastrobak и оној кој сигурно ви звучи попознат: Solis) за да продавате машини за кафе во други земји.

En Австралија и САД се лидери во однос на домашните машини за кафе, иако произведува и многу други мали апарати. Овде го знаеме по Амазон, кој е едно од местата каде што можете да го купите во Шпанија. Ова би објаснило зошто Breville е уште поскап од автентичниот Oster. Затоа, тоа не е измама или измама, вие навистина би купиле квалитетна кафемат.

Breville VCF046X: клон на Oster Prima Latte I

Тоа е кафемат со кој можете да уживате речиси професионални кафиња дома. Со пумпа за притисок од 15 бари, без интегрирана мелница, со автоматски дозер за кафе, контрола на температурата на екстракција, портафилтер со дијаметар од 58 mm, систем за греење (пред инфузија) и материјал од нерѓосувачки челик.

Останатите карактеристики се идентични со Prima Latte I, со резервоар за млеко од 300 ml и резервоар за вода од 1.5 литри. Како што гледате, практично е исто. Тогаш? Зошто да платите повеќе цена? Тоа е прашањето што си го поставуваат многу купувачи, поради што го избираат Oster како најдобра опција.

Breville VCF109X: клон на Oster Prima Latte II

El модел VCF109X Станува збор за клон на Prima Latte II, со речиси идентични карактеристики и дизајн, но со нешто повисока цена. Всушност, речиси ја удвојува вредноста на Oster, затоа, во многу случаи не би вредело да се купи најскапиот клон.

повторно претставува а кафемат со притисок од 19 бари, капацитет за производство на еспресо, капучино и лате за една или две шолји, резервоар за млеко од 600 ml и резервоар за вода од 1.5 литри. Прилагодлива пена, циклус на чистење, материјали и дизајн речиси проследени…

Други кафемати Breville

Бревил исто така има други модели на пазарот, како на пр Бариста Макс за професионалци, на мини-бариста со една глава итн. Но, овие повеќе не се обидуваат да се натпреваруваат со оригиналниот Oster, туку се наменети за други сектори. Меѓутоа... дали личат на која било друга кафемат што ја познавате?