Како да исчистите тенџере за кафе

Un добро одржување на вашиот кафемат не само што ќе го направи да работи подобро и да трае подолго во добра состојба, туку може позитивно да влијае и на резултатот од кафето, па дури и на вашето здравје. Валканиот лонец за кафе може да претставува одредени ризици, иако тоа е нешто што малкумина го знаат. Всушност, многу луѓе кои користат машини за кафе на дневна основа занемаруваат суштински дел од одржувањето, како што се чистење и дезинфекција.

Не е доволно едноставно да се спроведе а бигор привремено, мора да дезинфицирате и некои делови од машината за кафе. Овде ќе најдете се што треба да знаете за правилна хигиена на различните типови на машини за кафе...

Важноста на чистотата

Некои луѓе мислат дека топлата вода од апаратот за кафе е доволна за да ги убие бактериите или вирусите и дека тоа автоматски ја дезинфицира кафематот. Но, не е така, ако не ја исчистите машината за кафе би можеле да пиете кафе со некој друг микроорганизам што не би го сакале... А некои студии го покажаа тоа:

 • Некои научни студии, како онаа од NSF International, покажа дека во некои влажни средини квасците и мувлите имаат тенденција да се размножуваат во машините за кафе. Во студијата, овој тип на организам би бил пронајден во наслагите на машините за кафе и други делови во 50% од домовите.
 • Друга студија за КБС Вести Земал примероци од 11 домашни кафемати, во кои пронашол единаесет различни видови бактерии како Enterobacteriaceae, Pseudomonas aeruginosa итн.

Затоа, чистењето и дезинфекцијата на кафематот треба да биде рутинска процедура доколку сте загрижени Вашето здравје. На ова мора да го додадеме и „здравјето“ на самиот кафемат, бидејќи ако го одржувате правилно, тој ќе работи во совршена состојба и може да спречи можни дефекти, што ќе ви заштеди пари за поправки или купување нови апарати за кафе.

Знаеш што вар е еден од најголемите непријатели на кафемат, попречувајќи некои од неговите канали и предизвикувајќи тие да престанат да работат ако не се вршат процеси на бигор од време на време. Уште повеќе ако користите вода од чешма и живеете во област каде што водата е особено тврда.

Ако сакате повеќе причини, треба да знаете дека кафето главно се состои од есенцијални масла, кои обезбедуваат вкус, арома и својства на зрното. Оваа маст може да се акумулира и во одредени делови од апаратот за кафе, како што се филтрите, што може да предизвика да се акумулира одреден остаток што може да произведе лош мирис и дека кафето нема ист квалитет.

Некои луѓе мешаат шеќер со талогот од кафе, што исто така може да затне некои филтри. Може да се користат и други машини за кафе со капсули или со испарувач млеко млеко во прав или течно за време на процесот на подготовка. Кога остатоците од млекото се сушат и изгниеат, се создава исклучително непријатен мирис и ја дамка машината за кафе. Заклучок, треба периодично да ја чистите машината за кафе, за ваше добро, на вашите најблиски и на самата кафемат.

Општа дезинфекција

Едно е да се исчисти вагата од машината за кафе, а друга работа е дезинфицирајте ја машината за кафе, односно одржувајте добра хигиена на сите ваши предмети што се перат. Многу луѓе едноставно се ограничуваат на отстранување бигор од машината за кафе, но забораваат на овој друг, исто толку важен процес и оној кој најмногу влијае на здравјето на луѓето.

El процес Да се ​​дезинфицира кафемат е едноставно:

 • Ако се работи за кафемат со клип, италијански итн., можете да го измиете во машина за садови (ако производителот препорача да го миете со овој процес) или да го измиете на рака како што би било кој друг кујнски гаџет. Растворот за миење садови ќе ја отстрани нечистотијата и ќе ги дезинфицира деловите на апаратот за кафе.
 • Проблемот е кога станува збор за а електричен кафемат, без разлика дали се капсули, капка по капка, експрес итн. Во овој случај, многу од неговите компоненти не можат да се навлажни. Затоа, треба да ги отстраните сите оние елементи што може да се отстранат од машината, како што се држачот за капсула, главата, филтрите, резервоарот за вода итн., и да продолжите да ги миете на ист начин како и во претходниот случај. Остатокот од телото на апаратот за кафе, однадвор, може да се дезинфицира со помош на марамче за дезинфекција или раствор за дезинфекција (белило + вода во сооднос 1:50) намачкан со крпа и потоа многу добро сушење за да не вид на течност продира внатре во неа.

Оваа дезинфекција е особено важна кога кафематот е заеднички, како на пример во некои канцеларии. Уште повеќе во времиња на пандемија.

Чист италијански или мока тенџере

италијанско-кафе-чистење

Ако имате италијански или мока кафемат, можете исчисти/очисти бигор апаратот за кафе на многу едноставен начин следејќи ги овие чекори:

 • Ако е од нерѓосувачки челик:
  1. Направете 1:3 раствор од оцет и вода, односно еден дел оцет на 3 дела вода. Треба да биде доволно да го наполните резервоарот на кафематот исто како и да направите обична шолја кафе.
  2. Склопете ја машината за кафе со останатите делови, како кога подготвувате кафе, но без да го додадете меленото кафе во филтерот.
  3. Ставете го тенџерето на шпорет и почекајте водата да се крене до врвот. Така, пареата и дејството на оцетот ќе поминат низ филтерот и оџакот, чистејќи ги трагите од бигор.
  4. Тргнете го тенџерето од оган и почекајте да се излади.
  5. Кога ќе се излади, можете да го фрлите растворот и да го измиете тенџерето со сапун за садови и вода. Можете да користите перниче за чистење или по можност челична волна. Важно е добро да се исплакне.
  6. Откако ќе се исуши, повторно е подготвен за употреба.
 • ако е алуминиум:
  1. Имате две алтернативи за да го подготвите решението:
   • 2 лажици бел оцет + 1 литар вода (подобро ако е дестилиран за да не остави остатоци).
   • Сок од 1/2 лимон + 1 литар вода.
  1. Ставете го овој раствор да зоврие, а кога ќе зоврие тргнете го од оган.
  2. Ставете ги посебните делови од апаратот за кафе таму (потопен). Тоа ќе ја омекне лиметата.
  3. Потоа измијте го со сапун и вода како и обично.
  4. Откако ќе се исуши, готов е.

Чиста машина за кафе Неспресо

чист-неспресо-кафемат

Машините за кафе со капсули Неспресо можат да се дезинфицираат исто како и секоја друга машина за кафе со капсули. Нема да им треба посебна процедура. На чекори што треба да се следат звук:

 1. Купете омекнувач на вода за овие типови машини. Може да се најдат во многу супермаркети. Тие можат да бидат во пилула или течна форма.
 2. Прочитајте ги внимателно чекорите што треба да ги следите, бидејќи секој производител препорачува одредени пропорции на вода. Но, во основа, обично е да се наполни резервоарот со приближно 1/2 литар вода и со производот за вар.
 3. Ставете сад да го капе производот.
 4. Потоа вклучете ја машината за кафе како да правите кафе, но без капсула:
  1. Автоматски: ако е автоматски, ќе треба да го повторите процесот неколку пати додека не се исцрпи депозитот.
  2. Рачно: ако е рачно, можете да ја активирате рачката со топла вода додека не се потроши резервоарот. Треба да користите контејнер во кој можете да го истурите износот на депозитот или да одите да користите чаши и кога едната е полна прекинете да ја испразните и ставите друга ...
 5. Повторете го процесот додека целиот резервоар не се потроши со производот.
 6. Откако ќе завршите, добро исплакнете го резервоарот и ставете чиста вода.
 7. Повторете ја постапката повторно со чиста вода (овој пат без производ против бигор). Ова ќе предизвика сите внатрешни канали да се исплакнат за да не остави никакви траги од производот. Откако ќе се потроши резервоарот за чиста вода, машината ќе биде подготвена.

Чиста машина за кафе Dolce-Gusto

чистење-долче-густо

За машината за кафе Dolce-Gusto, можете да следите a постапка точно исто како погоре:

 1. Купете омекнувач на вода за овие типови машини. Може да се најдат во многу супермаркети. Тие можат да бидат во пилула или течна форма.
 2. Прочитајте ги внимателно чекорите што треба да ги следите, бидејќи секој производител препорачува одредени пропорции на вода. Но, во основа, обично е да се наполни резервоарот со приближно 1/2 литар вода и со производот за вар.
 3. Ставете празен сад за да падне производот што капе.
 4. Потоа вклучете ја машината за кафе како да правите кафе, движејќи ја рачката кон жешката страна така што производот ќе помине низ целиот апарат за кафе и без вметната капсула.
 5. Повторете го процесот додека целиот резервоар не се потроши со производот.
 6. Откако ќе завршите, добро исплакнете го резервоарот и ставете чиста вода.
 7. Повторете ја постапката повторно со чиста вода (овој пат без производ против бигор). Ова ќе предизвика сите внатрешни канали да се исплакнат за да не остави никакви траги од производот. Откако ќе се потроши резервоарот за чиста вода, машината ќе биде подготвена.

Чиста машина за еспресо

чист-еспресо-кафемат

Овие типови на еспресо машини, рачни и автоматски, стануваат многу модерни во последно време. Сè повеќе домаќинства ги заменуваат своите машини за кафе со капсули со овие други, меѓу другото поради испарувачот на млеко или поради тоа колку се евтини во споредба со капсулите. За отстранување бигор од овој тип на машина, процесот е:

 1. Купете производ за отстранување бигор за машини за кафе во вашиот супермаркет. Најдобар е оној што го препорачуваат производителите во упатството за вашата машина.
 2. Ставете го производот во пропорцијата наведена од производителот против бигор заедно со водата во резервоарот на машината.
 3. Поврзете ја машината за кафе и таа работи на ист начин како кога подготвувате кафе, но без кафе.
 4. Кога резервоарот ќе се потроши со производот, фрлете ја добиената вода.
 5. Исплакнете го резервоарот за вода.
 6. Загрејте малку вода во тенџере или во микробранова печка и повторно наполнете ја со таа чиста вода, овој пат без производ за отстранување бигор.
 7. Вратете ја машината на работа за да ги елиминира внатрешните остатоци што останале.
 8. Фрлете ја водата што произлегува од плакнењето и машината ќе биде подготвена.

Чиста капка или американска кафемат

чиста-електрична-кафемат

Машините за кафе капка по капка имаат и специјална процедура за чистење или отстранување бигор. На чекори Тие се толку едноставни:

 1. Наполнете го резервоарот со приближно еднакви делови од оцет и воден раствор. Во овој случај, процентот на оцет е поголем, бидејќи ќе биде потребно помалку време да се помине низ сите канали и мора да има побрзо дејство.
 2. Ставете ја машината за кафе да работи како и обично, само ако кафето е во филтерот. Филтерот ќе биде празен за растворот да помине низ него.
 3. Кога ќе биде готово, користете ја истата вода што сте ја истуриле во бокалот за повторно да го наполните резервоарот и повторете го процесот за да се повтори.
 4. Сега повторно повторете ја претходната постапка, но овој пат само со вода, без оцет. Тоа ќе ги расчисти сите преостанати предизвици со оцетот за да не има лош вкус.
 5. На крај измијте го бокалот и резервоарот за вода од кафематот со сапун и вода за да се отстранат сите остатоци и толку.

Чистење индустриски или комерцијални кафемат

индустриско-кафе-чистење

на индустриски машини за кафеСвој процес на чистење имаат и оние кои се користат за комерцијални цели во кафулиња, ресторани и сл. Во овие случаи, тоа е уште покритично, бидејќи на многу луѓе им се служи кафе, па инфекцијата може да се прошири ако не се одржува добро одржување. На постапка е:

 • Секојдневно чистете го базенот. Односно телото на кафематот. Ова не може да се мие под вода, но 1:50 раствор од белило и вода може да се користи со крпа за дезинфекција на сите надворешни површини.
 • Отстранете ја главата на портафилтерот и измијте ја како садовите, со машина за миење садови и вода. Ако не сте го исчистиле неколку дена, можеби ќе ви треба претходен процес на омекнување, потопување во раствор од оцет и вода и потоа продолжете со миење.
 • Другите отстранливи делови исто така мора да се исчистат. На пример, ако резервоарот за вода може да се отстрани, можете и вие да го исчистите, или мелницата за зрна кафе итн. Можете едноставно да користите сапун и вода или да користите кисели раствори како оцет и вода ако видите дека има траги од варовник.