Супер автоматски машини за кафе

Погледнете ги денешните понуди за BLACK FRIDAY (07)

Еден од попрактични апарати а актуелни се суперавтоматските кафемати. Се соочуваме со машина која ќе ја заврши целата работа наместо нас, бидејќи само треба да се погрижиме за купувањето зрна кафе што најмногу ни се допаѓа. Кафематот ќе го сомеле пред да се филтрира водата, што ни овозможува да добиеме вкусно кафе во моментот и без да мора да купиме посебна мелница. Резултатот што го добиваме во кафето не е споредлив со речиси ниту еден друг.

Речиси сите од нив обично имаат резервоар за вода, кој може да биде помеѓу литар и половина или два литра. Имаат ротирачки копчиња за изберете ја волуменот на кафето како и грубоста на меленото зрно. Кафето кое може да се чува во нив е околу 300 грама. Некои вклучуваат испарувач за загревање млеко или вода, ако сакате да подготвите инфузија. Тие, исто така, обично имаат алармен уред кога им треба чистење.

Најдобрата супер автоматска машина за кафе

Philips Series 2200...
20.844 прегледи
Philips Series 2200...
 • Мазна и свилена пена: Со млечната пена Panarello, добијте млеко со совршено текстура, дизајнирано со само две...
 • Поедноставена контрола: Овој апарат за кафе со пена за млеко вклучува интуитивен екран на допир кој ви овозможува да изберете со...
 • Персонализирајте го вашето искуство со кафе: прилагодете го интензитетот и количината на вашиот пијалок со менито My Coffee Choice. Со три ...
 • Моќен филтер и лесно одржување: Благодарение на системот AquaClean, уживајте во чиста и прочистена вода - Со менување на...
 • Моќна мелница: 100% керамика - Со 12 поставки за да може да мелете зрно од која било големина, од прав...
Philips Series 5400...
5.069 прегледи
Philips Series 5400...
 • Мазна и свилена пена: Добијте млеко со совршено текстура благодарение на системот LatteGo со голема брзина - Без цевка и со две...
 • 12 варијанти на дофат на раката: Уживајте во омилените кафиња, од интензивно еспресо до благоволно капучино.
 • Интуитивен TFT екран: Со едноставниот интерфејс изберете го вашиот пијалок со еден допир - Прилагодете го и интензитетот и...
 • Поголем интензитет: со функцијата ExtraShot - Додадете интензивен вкус на вашата чаша без горчина.
 • Зачувајте ги вашите преференци: поставете лични преференции за најмногу 4 лица за избор на инстант кафе и...
Почеток на De'Longhi Magnifica...
45.771 прегледи
Почеток на De'Longhi Magnifica...
 • ОД ЗРВ ДО ШОЛЈА: Уживајте во шолја кафе. Кафематот ги меле свежите зрна пред употреба. Вклучува...
 • ПАНЕЛ ЗА КОНТРОЛА СО МЕК ДОПИР: Уживајте во едноставен кориснички интерфејс со својот интуитивен контролен панел со мек допир, кој...
 • МЛЕКО ПАС: Подгответе пијалоци со млеко и кремаста пена како бариста благодарение на неговиот традиционален млечен пена....
 • РЕЦЕПТИ СО ЕДЕН ДОПИР: Со само еден допир, Magnifica Start нуди 4 рецепти за поголема удобност: пареа, еспресо, кафе, долга...
 • ЛЕСНО ЧИСТЕЊЕ: Многу од неговите отстранливи компоненти се безбедни за миење садови за лесно чистење
Krups Rome EA8105 -...
3.934 прегледи
Krups Rome EA8105 -...
 • Супер-автоматски апарат за кафе со 3 нивоа на избор на интензитет и прилагодлива количина кафе од 20 ml до 220 ml
 • Автоматска функција на пареа: загревање вода или млеко или подготовка на инфузии; лесно и чисто
 • Интегрирана мелница и чинија за затоплување шолја: свежо сварено кафе во топла шолја: вкусот, аромата, кремот се засилени
 • Програма за автоматско чистење и бигор; Вклучува комплет таблети за чистење и средство за отстранување бигор
 • Машините за кафе Крупс по случаен избор се подложени на строги контроли на квалитетот за да се гарантира нивната работа; на...

Постојат неколку видови суперавтоматски машини за кафе, но не сите од нив ја интегрираат мелницата. Речиси е невозможно да се одреди кој е најдобриот од сите, но ако бидеме прецизни можеме да препорачаме неколку модели кои нудат многу добри резултати:

Евтини суперавтоматски машини за кафе

De'Longhi автентичен

Суперавтоматиката De'Longhi Autentica Black е една од најдобрите суперавтомати што можете да ги најдете и која интегрира мелница. Тој е моќен кафемат со Притисок од 15 бари, и 1450w за загревање на водата до потребната температура како професионалците.

Su мелница е конусен тип, и со челични тркала нерѓосувачки. Има програма за прилагодување со до 13 поставки за мелење за да постигнете повеќе или помалку фини дебелини колку што сакате. Со резервоар за вода со капацитет од 1.3 литри, додека има капацитет за 150 грама зрна кафе.

El контролен панел на овој апарат за кафе е модерен и многу интуитивен, со копчиња на допир со позадинско осветлување. Во нив не само што можете да изберете тип на мелење, туку и ако сакате долго или кратко кафе. Дури и сортата што сакате да ја вкусите. Освен еспресо и лунго, можете да направите и 6 други различни пијалоци, приспособувајќи ја дозата, аромата и температурата.

Неговиот дизајн значи дека, и покрај постигнувањето резултати слични на оние на кафетериите, неговата големината да биде многу компактна. Ако можете да направите дупка од 20 сантиметри во вашата кујна, ќе имате доволно за да го сместите овој апарат за кафе. И за дополнителна погодност, има автоматски циклус на плакнење кога ќе го стартувате. Неговите делови се отстранливи, а можете да ги ставите во машина за миење садови. Неговите индикатори за одржување ќе ве известат за статусот на апаратот за кафе и дали треба да го отстраните бигорот.

Крупс Арабика

Интересно е цена и квалитет овој кафемат Крупс го прави многу популарен во однос на продажбата. Тој е еден од најприфатливите модели што вклучува резервоар за млеко за правење пенливи капучино. Можете да контролирате сè од неговиот LCD екран со копчињата за навигација за менито за поставки, слично на она на претходната машина за кафе.

можете да програмирате до 5 пијалоци за овој суперавтоматски апарат за кафе со вклучена мелница. Меѓу нив се ристрето, еспресо, лунго, лате макијато и капучино. Со можност за правење една или две чаши во време од првите три. Сè автоматски, прилагодување на количината на вода, млеко и потребната доза на кафе, како и температурата. Сепак, можете да складирате два омилени рецепти во неговата меморија со параметрите што ги претпочитате за да ги имате секогаш подготвени без да мора да ги конфигурирате секој пат...

El мелница која се интегрира Сличен е на претходниот, односно од конусен тип и изработен од нерѓосувачки челик. Сепак, дозволува само 3 различни поставки за мелење. Исто така, нема резервоар за претходно мелено кафе, па се меле и се додава во моментот на правење на кафето. Ограничување што ќе ви одземе малку подолго ако постојано правите зрна кафе. Од друга страна, неговиот резервоар е исто така нешто понизок од претходниот, со капацитет од 600 ml.

Philips Latte Go

Оваа суперавтоматска машина за кафе со мелница од холандскиот бренд е уште еден одличен производ за љубителите на кафе кое можете да го купите. Неговиот компактен, модерен и елегантен дизајн чува повеќе од една тајна внатре. Немојте да бидете измамени од квалитетните алуминиумски детали или само со модерниот и интуитивен преден контролен панел. Има повеќе…

Со своите 5 контролни копчиња можете да го програмирате типот на пијалок што го сакаш, имајќи можност да избирате помеѓу еспресо, долго кафе, капучино, лате макијато и само топла вода за да направите друг вид инфузија (чај, камилица, тила,...). Или ако сакате, имате можност да ги приспособите вашите сопствени рецепти за да ја прилагодите дозата на вода, дозата на млеко или аромата.

Еден од омилените делови на оние кои ја купуваат оваа кафемат е вашиот лате оди, односно неговиот резервоар за млеко со испарувач за да се направи пената што толку многу ви се допаѓа. Бидејќи нема внатрешни цевки, нема да има потреба од плакнење, само треба да го исплакнете под чешмата и повторно е подготвен за употреба. Можете дури и да го ставите во машина за миење садови или да го чувате во фрижидер доколку има останато млеко. Нешто многу практично, не мислите?

El ќе ви се допадне мелницата што го интегрира овој апарат за кафебидејќи е керамика. Со до 12 нивоа на мелење. Тоа го прави најдоброто од сите видени досега. Има дури и мал резервоар за претходно мелење, така што е побрзо кога не сакате да направите само едно кафе.

Од друга страна, ако сте загрижени за одржување, оваа паметна кафемат има AquaClean филтер што го спречува да се калцифицира толку брзо. Дополнително, цевката за подмачкување за групата со инфузор ќе избегне проблеми. Сè може лесно да се исчисти бидејќи се вади и може да се мие со вода... Заборавете да внимавате, неговите индикатори ќе ви кажат кога му треба одржување, за да се грижите само да уживате во кафето.

Сименс TI351209RW

Уште една од суперавтоматските машини повеќе напредни и достапни Тоа е Сименс. Германскиот производител сакаше да влезе и во секторот на кафемати со неколку модели кои даваат многу добри сензации. Во овој случај се работи за машина со моќност од 1300w, со модерна пластична завршница.

Внатре се крие напредна технологија со а Притисок од 15 бари, функција нулта енергија автоматско исклучување за да заштеди енергија ако го оставите по грешка вклучено и многу лесно за одржување. Чистењето е исто така брзо благодарение на предниот отвор. Што се однесува до неговиот резервоар, тој е 1.4 литри, со послужавник против капнување, интегрирана мелница со висококвалитетни керамички дискови и 5 однапред програмирани рецепти (капучино, лате макијато, експресо итн.).

Супер-автоматски машини за кафе од висока класа

Philips SM7580/00 ​​Xelsis

Ако сакате тенџерето за кафе Без разлика дали инвестицијата е малку поголема, тогаш серијата 7000 Philips е она што го барате, кафемат под трговското име Xelsis. Овој производ е дизајниран во Италија според највисоките стандарди препорачани од баристите.

Од неговите ЛЦД-екран Можете да ги контролирате сите параметри со неговите 12 копчиња на допир за однапред програмирани рецепти за кафе. Можете да ја прилагодите аромата, температурата на водата, дозата на вода и млеко итн. Можете да зачувате до 6 кориснички профили во неговата меморија со вашите омилени рецепти, така што сè е автоматско и не мора да го конфигурирате секој пат.

Неговиот резервоар за вода е 600 ml, а неговата глава ви овозможува да подготвите една или две чаши одеднаш. Што се однесува до мелница, керамичка е, со 12 поставки за мелење. Професионален систем со мал резервоар за претходно мелено кафе. Што се однесува до резервоарот за жито, може да собере до 450 грама, што е многу висок капацитет во споредба со другите модели.

до одржувањето, има интелигентен систем со потсетници и предупредувања кои ќе ви кажат кога е потребно одржување или треба да го нанесете средството за одмастување, декалцифицирање итн. Обично тоа е на секои 4 месеци ако правите 5 чаши дневно.

De'Longhi ECAM 650.75

Уште еден премиум кафемати супер автоматик со кој ќе го изненадите сопственото непце и другите, тоа е De'Longhi ECAM. Веројатно најдоброто што можете да го најдете на пазарот во однос на перформансите и резултатите. Со модерен, елегантен, компактен дизајн и квалитетни материјали.

Првото нешто што ви привлекува внимание е Притисок од 19 бари, изедначувајќи се со професионални и индустриски. Тоа остава импресионирано, но не е единствената добра работа. Има и голем отстранлив резервоар за вода од 1.8 литри за лесно перење. Неговата група за инфузер е целосно независна и отстранлива за да може да се исчисти и.

Има способност да создава двојни или екстра долги дози, исто така дозволувајќи подгответе млеко на пареа со пена благодарение на раката, извонредни чоколади со посебна тегла посветена на него, програмирајте однапред во моментот на палење за да биде готова кога сакате да ја користите, 6 програми кои можат да се складираат во меморија со персонализирани рецепти (температура , арома,... може да се избере од неговиот TFT екран во боја од 4.3 инчи) итн. Дури ви овозможува да го контролирате преку мобилната апликација De'Longhi!

El мелница која се интегрира Има капацитет за 400 грама зрна кафе, со 13 дебелини на мелење за избор. Мелење на совршената доза за сервирање на една или две шолји во исто време. Бокалот за млеко е термички, секогаш да биде готов.

Компатибилен е со филтри за вода, иако стандардно веќе вклучува еден. Изливот може да се прилагоди во висина, има отстранлив систем за фиока против капнување, функција за автоматско исклучување, 1450w за брзо загревање на водата итн. И да одржувањето, можете да ја прилагодите тврдоста на водата (pH) што се користи во резервоарот и ќе го пресмета времето за нејзино декалцирање, со автоматски програми за декалцификација, чистење и плакнење.

Сименс TI9553XRW

Не било кој суперавтоматски. Сименс постигна голем кафемат со пластична и челична завршна боја, со резервоар од 1.7 литри и со моќност од 1500w. Со едноставни контроли со својот TFT екран на допир во боја, системот за намалување на звукот за тивко делување благодарение на технологијата Supersilent, 22 однапред програмирани пијалоци (ристрето, капучино, лате макијато, итн.).

Има двоен процес на мелење за поинтензивен вкус со него Технологија на Aroma Double Shot. Исто така, има режим на бариста за да постигне уникатен вкус и арома како професионалците. Може да се контролира од каде било благодарение на поврзувањето и апликацијата Home Connect.

Како да изберете супер автоматска машина за кафе

тип на мелница

Запомнете дека можете да го најдете со сечила или електричен, што е првиот поевтин. Меѓу нив, ние препорачуваме диск брусилки, затоа што прават помалку шум од конусните, а кафето подобро го загреваат. Запомнете дека керамиката исто така ќе трае подолго.

Покрај тоа, уште една интересна работа за овој тип на машини за кафе со мелница е типот на мелница, или подобро кажано, материјалот:

 • Керамика: тие се најдобри и оние кои ги сакаат професионалните баристи (мора да има причина...). Ова главно се должи на фактот што го спречува кафето да изгори бидејќи не се загрева толку многу, со што може да работи подолго време. А од друга страна, иако тоа не е нешто што го попречува квалитетот, тие исто така имаат тенденција да прават помалку бучава.
 • Металик: челичните обично имаат слични перформанси. Особено ако е за домашна употреба, нема да забележите премногу разлики. Бидејќи времето на користење е кратко, нема да имате проблеми со прегревање, па затоа не треба да опседнувате…

Резервоарот за вода

Во овој случај, тоа е исто така уште една опција што треба да се разгледа. Бидејќи тоа ќе зависи од употребата што ќе ја дадеме. Точно е дека огромното мнозинство се околу литар, но некои модели достигнуваат капацитет од два литри. Дополнително, ќе се спасите од повторно полнење од толку често.

резервоар за млеко

Вистината е дека за да се инвестираат пари во кафемат од ваков тип, препорачливо е да има и резервоар за млеко. Така, ова ќе ни даде многу игра кога станува збор за завршување на нашите најдобри пијалоци.

Вашиот притисок или решетки

Иако е точно дека колку поголем притисок, резултатот ќе биде подобар. Но, во овој случај, кога зборуваме за суперавтоматска машина за кафе, тие обично работат на неколку 15 бари. Она што ни нуди прецизен резултат и во исто време професионален.

Како работи суперавтоматска машина за кафе

Без сомнение, тоа е многу едноставен процес. Бидејќи е суперавтоматски производител на кафе, тој практично ќе направи сè сам. Во горниот дел има преграда, каде што ќе го додадеме зрна кафе што сме го избрале. Најчесто имаат копче на предната страна, од кое ќе ги избереме различните текстури за мелење, кои обично се три, во зависност од видот на кафето, дали е еспресо или долго кафе итн. Откако ќе се сомелете, можете да ја изберете количината на кафе што ви треба, да ја изберете нејзината температура и текстура. Сето ова од централното копче или команда. За неколку минути ќе испиете свежо сварено кафе, подготвено за вкус.

Предности на суперавтоматските машини за кафе

Веќе зборувавме за тоа и една од главните предности е што ни овозможува да уживаме во свежо направено професионално кафе со неспоредлив вкус или арома. Можете исто така да го приспособите, бидејќи тие ќе ви дозволат да го изберете типот на кафе, во однос на дебелина на мелење. Од мелено кафе кое е пофино или можеби малку погрубо, во зависност од личните потреби. Кафеџиите обично имаат контрола за регулирање на оваа точка.

Иако многу од моделите на суперавтоматска машина за кафе имаат висока цена, на долг рок тоа претставува економска заштеда. Особено за оние кои се многу љубители на кафе, бидејќи можете да заштедите кога купувате зрна кафе. Од друга страна, вреди да се спомене предност во околината. Бидејќи со зголемувањето на потрошувачката на капсули за кафе, овие се фрлаат во ѓубре и мора да запомните дека се направени од пластика но и од алуминиум.