Црн петок

Погледнете ги денешните понуди (07)

Машини за кафе Dolce Gusto

Некои од машините за кафе со капсули имаат заедничко тоа што се фокусираат на подготовка само на кафе. Или сам или со млеко, но секогаш имајќи го како протагонист. Нешто што кај кафематот Dolce Gusto, опцијата ќе биде нешто поширока. Пошто со неа ќе имаме опција за подготовка на кафиња, чоколади, ладни пијалоци и инфузии во исто време.

Зад сето ова стои Нескафе, кој си презел за право да ни понуди а широк спектар на капсули и во неговите вкусови. Веќе нема да имате изговор за да можете да уживате во омилениот пијалок, само со притискање на копче и за неколку секунди. Не пропуштајте го најдобриот избор на овој тип на кафемат.

Најдобрите машини за кафе Dolce Gusto

Долче Густо Јовија

Компактен апарат за кафе со многу оригинален овален дизајн. Несомнено, неговата појава веќе не освојува, но знаејќи дека сме претходно навистина евтина машина, со 15 бари и на Термоблок систем, со што побрзо се загрева. Покрај тоа, неговиот резервоар за вода е отстранлив и со капацитет од 0,8 литри и моќност од 1500 вати.

Долче Густо Мини Мене

Нов дизајн, но има и 15 шипки, како претходниот. Со систем за повеќе пијалоци како и резервоар за вода од 0,8 литри каде што можете да изберете помеѓу топли или ладни пијалоци. Многу едноставен за користење, избирајќи го типот на пијалок и секако, со прилично ниска цена.

Долче Густо Лумио КП

Уште една машина за кафе со капсула, со која нема да мора да плаќате повеќе за да уживате во неговите креации. Во овој случај, неговиот капацитет оди до еден литар. Има фиока за капе што се извлекува, како и заштеда на енергија и моќност до 1600 W, што нè тера да зборуваме за совршена машина за правење различни пијалоци, без да мора да плаќате повеќе за нив.

Долче Густо Пиколо

Со 15 бари притисок, претставен е овој кафемат Dolce Gusto. Исто така, ветете речиси професионални резултати во секоја чаша. Можете да ја регулирате и големината на пијалокот и температурата. Неговата употреба е многу интуитивна, бидејќи се состои од поставување на капсулата, удирате во рачна рачка и ќе го испиете вашиот пијалок за неколку секунди. И покрај неговиот компактен дизајн, тој навистина има послужавник што можете да го прилагодите во зависност од пијалокот. Можете да уживате во повеќе од 30 различни креации. Неговиот капацитет е 0,6 литри и моќност од 1500 вати.

Не се пронајдени производи

Круг Долче Густо

Ако освен совршено кафе сакате и оригинален дизајн, тогаш ви треба ваква опција. Тоа е кафемат во тркалезна форма, со дупка во центарот за да се создаде кафето. Станува збор за автоматски модел со моќност од 1500 W и капацитет од 1,3 литри. Фиоката се вади како и резервоарот за вода. Што се однесува до неговиот квалитет, точно е дека нерѓосувачкиот челик се комбинира со пластика.

Долче Густо Обло

Овој модел е сличен на Circolo, иако со помалку футуристички дизајн, повеќе трезен. Неговиот притисок од 15 бари, се разбира системот Thermoblock и навистина привлечната цена го прават опција за разгледување. Како и другите машини, има основни опции како што се автоматско исклучување и отстранлив резервоар за вода од 0.8 литри.

Најевтина машина за кафе Dolce-Gusto

Машините за кафе на линијата Долче-Густо се доста достапен производ, наменета за семејството. Нестле и официјалните производители на овој тип на апарати за кафе одржуваат прилично ниски цени. Затоа, наоѓањето евтина машина за кафе не е комплицирана задача.

Ако сакате да уживате во вкусот на сите сорти на кафе и пијалоци што ги има овој тип на машина, но сакате да го изберете најевтиниот кафемат dolce-gusto, тогаш можете да тргнете директно по Dolce Gusto Piccolo XS EDG210.B. Токму кафематот компатибилен со овој тип на капсули во моментов има пониска цена на Амазон.

И покрај неговата ниска цена околу 50 евраНема да мора да се откажете од ништо. Има компактен и елегантен дизајн, како што е обично карактеристично за овие машини. Дополнително, го вклучува познатиот систем за брзо загревање Thermoblock, безбедносен систем, притисок од 15 бари и резервоар од 0.8 литри.

Критериуми за избор на машина за кафе Dolce Gusto

Долче Густо против Неспресо

И покрај тоа што се ривали на пазарот, вистината е дека многумина не знаат дека и двете припаѓаат компанијата Нестле. Затоа тие се сестри, а не директна конкуренција. Она што го постигна Nestlé е да понуди два различни производи за различни луѓе со цел да покрие повеќе. Со други зборови, многу поинаква комерцијална стратегија насочена кон пошироката јавност.

на Апарати за кафе Неспресо тие се насочени кон нешто повисок и попребирлив профил на потрошувачи во однос на квалитетот на кафето. Односно, тоа е најелитистичкиот аспект, да се каже на некој начин.

Спротивно на тоа, Машини за кафе Dolce Gusto тие имаат тенденција да бидат повеќе ориентирани кон семејството, нешто попристапни. Тие ви дозволуваат да правите чоколади, нескик, чај и други топли и ладни пијалоци, а не само кафе. Особено за младата публика.

Капацитет

Секогаш е нешто што треба да се има на ум. Вистина е дека овој тип на кафемат е повеќе наменет за неколку луѓе или за луѓе кои не пијат премногу кафиња дневно. Сепак, не смееме да потфрлиме по капацитет. Запомнете дека ако сте фанатик за кафе, модел од ваков тип не ви надоместува, поради трошокот што купете ги капсулите.

Капсули

Бидејќи само ги спомнавме, еве ги имаме. Без сомнение, најдобрата опција е секогаш да се одлучите за сопствени капсули, како во овој случај од Dolce Gusto. Но, точно е дека за нив ќе потрошиме значителна сума. Но, тука можеме да ги најдеме по подобра цена без да бидат Бела марка. Што може да биде проблемот? вкусот на кафето. Но, што се однесува до вкусовите, боите, не боли да се проба.

Неговата разноврсност

Вистина е дека некои поосновни модели малку повеќе се фокусираат на кафето, но во огромно мнозинство можеме да направиме многу разновидни креации. Многу инфузии како млечни пијалоци со други опции кои исто така можеме да ги откриеме со машини како оваа.

Брзо

Секогаш гледајте ги сите оние кои се брзи и кои се загреваат за неколку секунди. Затоа што е доста предност кога се прави кафе. Поради оваа причина, се препорачуваат оние кои земаат маргина од приближно 25 секунди.

Споредба на моделите на Долче Густо

Споредба на машините за кафе Dolce Gusto

Како да се отстрани бигор од машина за кафе Dolce Gusto

На апаратите за кафе со капсули не им треба многу одржување, само наполнете го резервоарот за вода кога ќе се потроши и од време на време отстранат бигор од кафематот, особено ако користите потврда вода. Секогаш препорачуваме да користите вода со слаба минерализација, не само за ова, туку и затоа што квалитетот на пијалоците што ги подготвувате ќе биде супериорен бидејќи не ги одзема вкусовите. Процесот на отстранување бигор што треба да го направите се состои од овие едноставни чекори:

 1. Прво треба да бидете сигурни дека нема вметната капсула.
 2. Потоа мора да го наполните резервоарот за вода до максимум од неговиот капацитет.
 3. Следниот чекор е да ја додадете специфичната течност или таблета во апаратите за отстранување бигор за кафе што сте ги купиле. Постојат неколку марки на овој производ, прво прочитајте ги препораките во секој случај. Но, обично тоа е само додавање на дозата што ви е наведена во резервоарот за вода.
 4. Откако резервоарот ги има водата и апчињата, ги ставате во апаратот за кафе.
 5. Ставете празно пластично шише или голем сад во излезот за вода од машината за кафе за да не се истури во текот на процесот.
 6. Ставете го апаратот за кафе за да исфрла вода како да правите кафе, но без капсула. Тоа ќе ги исчисти сите канали внатре.
 7. Откако ќе завршите со конзумирање на резервоарот, мора повторно да го исплакнете резервоарот за вода многу добро за да ги отстраните остатоците од производот. Потоа го наполнувате со чиста вода без производ и повторно го активирате апаратот за кафе за да ја исфрли водата и да ги исчисти остатоците од производот за отстранување бигор од внатрешноста на каналите.
 8. Сега е подготвено за правење кафе.

Кога треба да го отстранувам бигорот од мојот апарат за кафе?

Не постои магична формула за да се знае ќе зависи главно од два фактори:

 • Фреквенција на употреба: не е исто да користите кафемат неколку пати неделно, отколку ако го користите неколку пати на ден. Ако го користите повремено неделно или еднаш дневно, ќе трае подолго отколку ако сварите кафе или друг пијалок 4 или 5 пати во ист ден.
 • Цврстина на вода: Ова ќе зависи од тоа дали користите вода од чешма или минерална вода. Ако користите минерал, не само што ќе добиете подобар резултат, туку и ќе избегнете да морате да отстранувате бигор. Наместо тоа, оние кои избираат да користат вода од чешма треба да знаат дали живеат во област со мека или тврда вода. Тврдоста на водата зависи од количината на минерали како што се калциум или соли што ги содржи, односно цврстиот остаток. Кога имаат многу калциум, ги затнуваат цевките и им треба повеќе декалцификација.

Мора да го имате на ум тоа многу модели веќе не известуваат кога е време да се направи чистење. Ако тоа не е случај, треба да се повикате на прирачникот на производителот, иако сите тие имаат тенденција да се совпаѓаат повеќе или помалку со истото правило:

 • 1 кафе на ден + мека или минерална вода: треба да го направите процесот по 2 години работа.
 • 1 кафе на ден + тврда вода: треба да го правите еднаш годишно.
 • 2 кафиња на ден + мека вода: Мора да го правите тоа секоја година.
 • 2 кафиња на ден + тврда вода: тоа мора да го правите на секои 6 месеци.

Може ли да избегнам отстранување бигор?

Опција за која веќе во неколку наврати коментирав елиминира потребата Еден од овој вид на одржување е да се користи дестилирана вода. Ама пазете, не мислам на дестилираната вода што ја продаваат за железа и сл. Не, не тој, бидејќи обично се третира со парфеми кои би биле токсични за консумирање или не е погоден за консумирање поради тоа како е третиран.

Но, има некои на пазарот домашни дестилатори на вода со кој можете да направите 5 литри дестилирана вода одеднаш. Дестилаторите се издржливи и лесни за употреба. Едноставно, ќе му го наполните резервоарот со 5 литри вода од чешма, а потоа ќе го вклучите. Она што ќе го направи е да ја загрее водата до точката на вриење. Пареата ќе биде заробена од канал за ладење како оној во камерите и ќе таложи како течност во шише.

Резултатот ќе биде тоа сè цврст отпад од вода останува во примарниот резервоар и добиената вода ќе биде целосно чиста за да можете да го наполните резервоарот на кафематот со неа и да спречите затнување на каналите. Вистината е дека количината на остаток што останува на дното на првиот резервоар по завршувањето на процесот е навистина голема и алармантна, што ви дава идеја за тврдоста на водата од чешма...