Машини за кафе Senseo

Машините за кафе Senseo ја комбинираат поддршката на одличен бренд со неговата посветеност да се добие висококвалитетен резултат кој е многу лесен за употреба. Уште еднаш наоѓаме Филипс зад овие машини за единечна доза кои беа толку популарни во јавноста од 2001 година, кога беа лансирани на пазарот во Белгија.

Малку по малку влегува во многу домови, освојувајќи ги корисниците кои бараат квалитетно кафе за секојдневно консумирање. За неколку секунди и на многу едноставен начин, без да се изгуби од вид неговите пристапни цени, машините за кафе Senseo се една од главните опции што треба да ги земете предвид доколку сакате да се одлучите за а капсула кафемат. Продолжете да читате, ние ќе ви кажеме кои се најдобрите модели и најпродаваните.

Најевтината машина за кафе Senseo

Сенсео машините за кафе може да се движат од 60 евра до повеќе од 100 евра во некои случаи. Имате на располагање голем опсег на цени Достапно на Амазон за да одговара на различни џебови. Цената не треба да биде пречка за уживање во овој тип на капсули.

Но, ако сакате да го најдете најевтината машина за кафе сензо, можете да го изберете Philips Senseo Original HD6553/70. Тоа не е имитација на машина компатибилна со овие капсули, таа е оригинална, затоа, не купувате евтина машина која може да даде лоши резултати како некои компатибилни машини кои прифаќаат неколку типови капсули.

И покрај неговата ниска цена, околу 60 евра, можете да добиете сè што барате во Senseo. Компактен и квалитетен кафемат, со резервоар за вода со капацитет од 0.7 литри. Неговата моќност воопшто не е лоша, всушност има голема моќност од 1450W што овозможува многу брзо да генерира висока температура на водата.

Станува збор за кафемат со кој можете да подготвите една или две шолји, како и да го изберете интензитетот на резултатот и кој има т.н. Coffee Boost технологија, кој успева да го извлече целиот вкус на капсулите со една доза. Покрај тоа што има автоматско исклучување по неколку минути без употреба. Неговата моќност е 1450 W и има многу атрактивен дизајн. Можете ли да побарате повеќе за толку малку?

Најпродаваните машини за кафе Senseo

Покрај машината за кафе Senseo Original, на листата се додадени и други имиња најпродаваните машини за кафе Senseo. Дали сакате да знаете што се тие?

Senseo Нов оригинал

Малку поскап од оној што го споменавме претходно, го наоѓаме новиот оригинал. Повторно, операцијата е многу слична, само со притискање на копче и избирање на една или две чаши. Но, во овој случај, можете да уживате и во а широк спектар на бои. Исто така, има моќност од 1450 W.

Кафе Senseo Viva

Во овој случај, имаме малку поголем резервоар, 0,9 литри, кој може да достигне повеќе од 7 чаши. Имате на располагање и повеќе од 10 бои за да можете да го комбинирате во вашата кујна. Користи дифузер со многубројни отвори што го вадат целиот вкус и арома на капсулата. Има две отвори за две чаши, но во овој случај, можеме да ја поместиме млазницата за да ја прилагодиме на големината на самата чаша. Осветлено копче кое овозможува отстранат бигор од кафематот. Многу брзо се загрева и се исклучува по 30 минути некористење.

Сенсео квадрант

Овде веќе имаме различен дизајн од другите модели на брендот. Го зголемува неговиот капацитет достигнувајќи 1,2 литри. Неговиот послужавник ни обезбедува три висини, тој е брз модел во неговото извршување и работи со повисока температура. Е многу лесен за користење, за чистење и има индикатор за вода. Сето ова за многу поприфатлива цена отколку што мислите.

Сенсео прекинувач

Комбинација за оние на кои им требаат различни идеи во својот дом. Затоа, можете да ги користите капсулите како оние што се користат во споменатите машини за кафе или да направите потрадиционално кафе со а филтер бокал. Значи можеме да кажеме дека ни нуди две во едно. Подготовката е многу брза, се работи за само неколку секунди. Неговиот капацитет е еден литар и со бокалот може да се подготват речиси 10 чаши.

За капсулите Senseo

на сенсео капсули, заедно со Nespresso, Dolce-Gusto и Tassimo, се меѓу најпознатите на пазарот. Нивната популарност значи дека можете да ги најдете во многу супермаркети, продавници и веб-страници за онлајн продажба. Дополнително, имаат добра цена и има компатибилни капсули (исти димензии) од многу брендови: Marcilla, Carte Noire, Italian Coffee, Lavazza, Gran Mere, Caffé Bonini итн. што ти дава поголема слобода за избор на добавувач на кафето.

Покрај тоа, самите капсули Оригиналните Senseo нудат широк спектар на кафе: капучино, млеко, силна, безкофеин итн Но, не само што можете да приготвите кафе во овие машини, бидејќи има дури и шолји чоколади како Милка, чај и сл.

Овие капсули пристигнаа од раката на Филипс, кога во 2001 година ја лансираше својата прва машина за овие капсули Senseo на пазарот во Белгија. Малку по малку тие го освојуваа центарот на Европа, додека не стигнаа до остатокот од светот. Нејзината стратегија да се натпреварува со други производи се фокусираше на подобрување на неговите предности, како што е можноста за избор што ја споменав претходно за да допре до повеќе клиенти.

Во случај на капсули Senseo Тие не се пластични или алуминиумски., како во конкуренција, но тие се создадени со еколошки влакна. Нешто што ги прави повеќе да ја почитуваат околината и што другите брендови го копираат во овие времиња. Но, тој материјал ги направи и поевтини од оние што користат алуминиум или пластика.

Senseo капсули наспроти други капсули за кафе

Веројатно се прашувате за која капсула ве интересира најмногу, поради големата разновидност. На оваа веб-страница имаме цел дел посветен на капсули за кафе кои можете да ги проверите. Следната шема е сумирана верзија која ги зема предвид само четирите најпознати брендови меѓу многуте што постојат:

  • Сенсео: Тие се главно капсули за кафе, иако има и некои други пијалоци за подготовка, како што кажав претходно. Неговата сила е широката разновидност на добавувачи на кафе што постојат, па можете да го изберете оној што најмногу ви се допаѓа. Покрај тоа, уште една од неговите предности е тоа што ви овозможуваат да изберете помеѓу 1 или 2 кафиња истовремено. И секако, како што кажав, тие се евтини.
  • Долче Густо: добар квалитет, тие се евтини и ви овозможуваат да направите секакви пијалоци освен кафе. Постојат капсули од различни видови на кафе, чај, чоколадо и слично, и топли и ладни пијалоци. Бидејќи тие не се автоматски, некои модели дозволуваат изменување на производството. Дополнително, моделите со технологија Play и Select нудат избор до 7 различни големини до 200ml.
  • Nespresso: капсули за автоматски модели, со одличен квалитет на кафе. Арома и вкус без еднаков во светот на машините за кафе, за најпрекрасните непца. Но, тие се нешто поскапи, покрај тоа што ви дозволуваат само да подготвите кафе и не можете да го контролирате производството.
  • Тасимо: тие се најевтините на пазарот, со добар квалитет. Капсулите можат да се произведуваат од различни добавувачи како Marcilla, Milka, Oreo итн. Се случува нешто слично на Долче Густо, со широк спектар на различни пијалоци, а не само кафе. Но, во случајот со кафето, тоа е помалку концентрирано и има помалку моќен вкус од Неспресо, нешто што за некои може да биде недостаток, но предност за оние кои не сакаат толку интензивни вкусови.

5 причини да купите машина за кафе Senseo

  • Дизајн: Без сомнение, кафематот Senseo има модерен и уникатен дизајн. Иако е точно дека ако барате компактна кафемат, тогаш оваа нема да биде ваша.
  • копчиња: Има само околу три копчиња, што значи дека неговата работа е многу едноставна. Оној што е вклучен или исклучен, како и оној што ќе го направи изборот за една или две чаши. Автоматски.
  • Тази: Сите овие машини за кафе Senseo имаат можност да изберат дали сакате едно кафе или да подготвите две во исто време.
  • Капацитет: Обично има воден капацитет од 750 ml. Што може да се преведе како околу шест чаши, добро пополнувајќи го.
  • Кафето: Мора да се каже дека резултатот, нешто што секогаш не интересира, е кремасто кафе, со многу добар вкус, но помазно, бидејќи не е толку концентрирано.

Нашите ТОП 5 машини за кафе Senseo