Машини за еспресо

Погледнете ги денешните понуди за BLACK FRIDAY (07)

Ако сакате да добиете резултати слични на оние добиени од професионалци од угостителската индустрија во баровите и кафетериите, една од најдобрите опции е да имате рачна или рачна машина за еспресо дома. Овој тип на кафемат ви овозможува изберете го кафето што го преферирате и имаат значителен притисок да извлечат максимална арома и да му дадат одлично тело на кафето.

Покрај тоа, некои имаат а дополнителен систем за парење млеко а со тоа постигнете пена со конзистентност и текстура која на вашето омилено кафе ќе му даде посебен карактер. Овој тип на машини се високо ценети од оние кои сакаат добро кафиња со поголем интензитет. Ако сте еден од нив, сигурно ќе ви се допадне се што имаме да ви кажеме…

Најдобрата машина за еспресо: која машина за кафе да се купи

Cecotec Coffee Maker Express ...
16.713 прегледи
Cecotec Coffee Maker Express ...
 • Еспресо машина за кафе еспресо и капучино, приготвувајте секакви кафиња со притискање на копче; вклучува рака со...
 • Пумпа под притисок од 20 бари и моќност од 850 W - добијте ја најдобрата крема и максималната арома и искористете ја површинската...
 • Вклучува прилагодлив пароброд со заштита за употреба, за пенесто млеко, испуштање топла вода за инфузија,...
 • Вклучува мерна лажица со преса за кафе и отстранлив резервоар за вода со капацитет од 1,5 литри и...
 • Кафемат погоден за употреба со мелено кафе со сигурносен вентил кој автоматски го ослободува притисокот
De'Longhi Dedica EC685.M,...
32.815 прегледи
De'Longhi Dedica EC685.M,...
 • Притисокот од 15 бари создава еспресо со богата арома и орев пена одозгора
 • Технологијата Thermoblock ја загрева водата за 35 секунди до точната температура за да се подготви оптимално еспресо
 • Capuccinatore со ротација од 360 степени за пенесто млеко и создавање оптимални капучино, макијато или кафе лате
 • Двојна употреба: работи со мелено кафе и со мешунки „Easy Serving Espresso“, можност за подготовка на една или две шолји...
 • Дизајн: тесен сад за кафе (широка само 15 см)
Кафе машина Уфеса Монца...
5.338 прегледи
Кафе машина Уфеса Монца...
 • ПРИТИСОК И МОЌНОСТ. Машина за кафе еспресо со пумпа за притисок од 20 бари и моќност од 1050 W за кафе, капучино и...
 • ДВОЈНА ОПЦИЈА НА ПОДГОТОВКА НА КАФЕ. Традиционален систем за мелено кафе или со единици за еднократна доза ESE. Метален држач за филтер за...
 • ПАРУВАЧ. Со прилагодлив пена до млеко за пена или загрејте вода за инфузија
 • ПАНЕЛ НА ДОПИР. Интуитивен за употреба со LED светлосни индикатори за секоја функција и систем за заштеда на енергија со...
 • ФИНИШИ И ДОДАТОЦИ. Послужавник за загревање чаши на врвот за да ги загреете чашите пред употреба и да уживате во...
Cecotec Espresso...
3 прегледи
Cecotec Espresso...
 • Машина за кафе еспресо со елегантен и компактен дизајн. Максимална моќност од 1100 W која ги подготвува сите видови кафиња.
 • Системот за брзо загревање на Thermoblock гарантира дека температурата се одржува во оптималниот опсег за...
 • Вклучува прилагодлив пена со заштита што го обликува млекото и ви дава најдобра пена. Покрај тоа, испушта вода ...
 • Рака на држачот за филтер со двоен излез и два филтри за автоматско подготвување до две кафиња.
 • Отстранлив резервоар за вода со капацитет од 1,25 литри. Послужавник за загревање чаши од не'рѓосувачки челик.

Подолу ви пренесуваме а споредба на најдобрите еспресо машини, за да можете да го изберете оној кој најмногу ви одговара, имајќи јасна претстава за сите нив. Нешто подлабока анализа со најдобрите марки и модели на машини за еспресо Што ќе најдете на пазарот?

Остер Прима Лате II

Меѓу најпродаваните автоматски машини за кафе е Остер Прима Лате II, бидејќи има прилично приспособена цена за она што навистина го нуди. може да се подготви вкусни капучино, лате, еспресо, како и млеко на пареа да се добие добра пена.

Митска машина за еспресо, омилена на многу веб-страници и љубители на кафе поради вкусот што ја дава, по многу пониска цена од поскапите машини.

Има резервоар за вода Капацитет од 1.5 литри, со уште еден дополнителен резервоар за млеко од 300 мл. Може брзо да се загрее благодарение на неговата моќност од 1238 W.

Поседува а Притисок на 19 бари да го извлече максимумот од кафето, давајќи и многу кремаст на резултатот. И многу лесно се чисти, па дури и ви овозможува да го извадите резервоарот за млеко за да го чувате во фрижидер.

La Pavoni Professional Lusso

Тоа е вистинско професионален центар за кафе. Неговата цена е висока, но тоа е речиси професионална индустриска машина што можете да ја имате во вашата кујна. Со отпорно тело од нерѓосувачки челик, за употреба со зрна кафе, мелено кафе и со различни сорти за правење.

вашиот резервоар на вода е 2.7 литри, за да можете да приготвите многу кафиња без да морате постојано да го дополнувате. Исто така, има отстранлив сад против капе, грејач за пијалоци, функција против капнување, индикатор за нивото на водата и светло за стартување, како и рака за правење пена.

Illy Caffè Iperespresso X7.1

Illy Caffè постигна модел со дизајн кој е уметност а тоа евоцира винтиџ машини. Така може да биде идеално дополнување за вашата кујна. Оваа рачна или рачна машина за еспресо има метално куќиште, систем за создавање пена и можност за подготовка на ристрето, нормално или долго.

со Моќност од 1100w за брзо загревање на водата, резервоар со капацитет за 1 литар вода и едноставен систем за подготовка и селекција за да не морате да си го комплицирате животот за да го добиете идеалното кафе веднаш.

De'longhi Dedica EC685.M

Друга алтернатива е апаратот за кафе со пумпа Де'Лонги посветува. Компактен дизајн сличен на претходниот, исто така од нерѓосувачки челик и резервоар со капацитет од 1.3 литри вода. Дополнително, вклучува и систем за користење мелено кафе или кафе во една доза (Easy Serving Espresso).

Има систем против капнување, систем за термоблок до загрејте ја водата за само 35 секунди, 15-сантиметарска тесна традиционална пумпа, можност за подготовка на две чаши истовремено и капучинатор со капацитет на ротација од 360º за правење најдобра пена во млеко и капучино.

De'longhi Cappuccinatore Pro

Уште еден Најпознатите модели на Де'Лонги Во оваа категорија на машини за кафе е Cappuccinatre Pro.Со моќност од 1100 w за загревање на водата, отстранлив резервоар со капацитет од 1.1 литри, фиока против капнување, систем за кафе што прифаќа и мелено кафе и кафе во една доза итн.

Професионален алуминиумски филтер со три нивоа за една чаша, две чаши или единечна доза. Системот за подготовка е прилагодлив за да може да се направи две нивоа кремаста пена или во врело млеко. Исто така, има рака или млазница што се ротира за 360º степени за да даде поголема мобилност.

Solac CE4480

Е најевтин модел од претходните, од брендот Solac. Оваа рачна машина за еспресо нуди слични резултати, со притисок од 19 бари, моќност од 850 w, резервоар за вода со капацитет од 1.25 литри, тивок систем и тело од нерѓосувачки челик.

Добијте траен крем со вистинска текстура, со систем за греење на чаши за одржување на вистинската температура, прилагодлива рака за парење за млеко или пена, капацитет за правење една или две чаши истовремено, систем за заштеда на енергија и автоматско исклучување.

Krups Espresso Intense Calvi Meca

Крупс е уште еден од познатите брендови во светот на машините за кафе. Овој модел е одлична рачна и компактна машина за еспресо. Со притисок од 15 бари, електронски систем за термичка регулација и млазница за испарување на капучино или млеко и добијте ја најдобрата пена.

Термоблок систем за загревање на водата за само 40 секунди, поддршка за филтер за една или две шолји истовремено, капацитет за подготовка на нормално или двојно интензивно еспресо, внатрешен систем за складирање на филтер, мерна лажица за кафе и отстранлив резервоар за вода со капацитет до 1 литар.

Водич за избор на најдобра машина за еспресо

Постојат некои технички детали што треба да ги знаете за да изберете добра машина. На најважните технички карактеристики од машините за кафе на кои треба да внимавате при купувањето се:

 • Големина и капацитет на резервоарот: Рачните машини за еспресо доаѓаат во различни големини. Не сите големини се погодни за секого, бидејќи не сите домаќинства мамат иста количина кафе или со иста фреквенција. Изберете големина според вашите потреби и вашиот достапен простор.
 • вид на кафе: во зависност од тоа дали ќе користите мелено кафе или зрна кафе за мелење, можеби ќе ве интересираат некои машини за кафе кои вклучуваат интегрирана мелница. Меѓутоа, ако немаат мелница, секогаш можете да ја купите одделно.
 • квалитет: Брендот De'Longhi е еден од најпопуларните и нуди најдобар квалитет, иако има и други големи брендови како Lelit, Krups, Solac итн.
 • Термостат: ако ви дозволува рачно да ја регулирате температурата, тоа ќе биде дополнителна точка за да се контролира дека секогаш е најсоодветна. Сепак, тоа може да биде недостаток ако не знаете кој е идеалниот.
 • Фратер/пет: Се разбира, овие машини вклучуваат една од најбараните функции, пареа за создавање пена во млекото и кремаста текстура во кафето.

Предности на машините за еспресо

Ако се одлучите за рачна или рачна експрес машина, ќе најдете некои предности кои обично не се појавуваат кај други машини:

 • Ќе подготвувате кафиња како вистински професионален бариста и ќе го изненадите сопственото непце и непцето на другите со резултатите.
 • Дозволува персонализирајте го кафето со поголема слобода по ваш вкус. Не само избирање на кафе, туку и менување на некои функции за да се постигнат различни резултати.
 • Леснотија на користење. Бидејќи сте рачни, нема да најдете голем број копчиња или многу сложени упатства за да го добиете најдоброто кафе.

Како работи машината за еспресо?

Овој тип на кафемат е апарат кој се користи за подгответе италијанско еспресо кафе. Се состои од резервоар за вода, грејач и систем со висок притисок за да се извлече максимумот од мелените зрна кафе. Секако, ќе има и систем за филтрирање и рачка за испарувач за да се постигне саканата пена. Нивните резултати се многу професионални, поради што денес се толку високо ценети.

Добрата работа е тоа можете да изберете сами типот на кафе што ќе го користите, зрно или мелено, сортата, брендот итн. Тие не ве ограничуваат да купувате тип на компатибилна капсула како другите, или нешто слично. И покрај тоа што се рачни, тие не претставуваат поголема сложеност на употреба во споредба со другите, а на ова мора да додадеме дека новите модели имаат многу интересни автоматски функции за да ги направат уште поудобни.

Подгответе кафе со машина за еспресо

Ако го сакате кафето кое се служи во кафулињата, треба да знаете дека слично кафе можете да уживате и дома без напор. Брзо и следејќи ги овие чекори и препораки толку едноставно:

 1. Наполнете го резервоарот вода на вашата рачна или рачна машина за еспресо. Таа мора да биде квалитетна вода, подобро филтрирана или слабо минерализирана за да се постигне најдобар резултат.
 2. Потоа отстранете ја групата или куглата од кафе и додадете го меленото кафе. Мора да го наполните, да го притиснете малку и повторно да го вратите во тенџерето со половина вртење за да се вклопи и да кликне на бравата. Запомнете дека ако кафето е квалитетно и зрната се мелени во моментот, вкусот и аромата се подобруваат.
 3. Вклучете го садот за кафе и започнете го процесот. Мора да почекате водата да се загрее за неколку секунди и да почне да ја филтрира, капе во вашата чаша. За миг ќе го имате кафето подготвено за вкус. Многу е веројатно дека некои вклучуваат дополнителни функции или ви дозволуваат да контролирате одредени параметри, но горе-долу постапката е секогаш иста.
 4. За чистење по секоја употреба и одржување, секогаш мора да ги почитувате препораките на секој производител. Затоа, прочитајте го прирачникот, но во следниот дел имате повеќе совети за ова.

Чистење и одржување на машина за еспресо

La limpieza и mantenimiento Овој тип на рачна или рачна машина за еспресо не е премногу комплициран. Не ви треба многу време за да го доведете во совршена состојба. Постапката е едноставна:

 • Чистете ја машината по секоја употреба. Не оставајте ја валкана за повеќе намени или нечистотијата може да ја затне машината или да не биде лесно да се отстрани од филтерот. Неговите филтри и раката лесно се расклопуваат за да можете да ги перете, како и резервоарот за вода и млеко.
 • На канали тие се многу важни, ако се затнат нема да работи, па дури и може да ја скрши машината поради притисокот. Можете да изберете да ги чистите каналите на секои неколку дена ако го користите многу интензивно. За да ги исчистите, само истурете обична вода низ нив без да ставите кафе во машината.
 • декалцифицираат рачно. За ова, на секои 2 или 3 месеци можете да користите таблета за отстранување бигор во резервоарот за вода и да ја активирате машината за кафе без филтер. Ова ќе ги отстрани бигорот од сите внатрешни канали и ќе спречи нивно затнување.