додатоци за кафе бариста

Погледнете ги денешните понуди за BLACK FRIDAY (07)

Љубителите на кафе ќе размислуваат и за дополнителни гаџети или додатоци за да го усовршат процесот на правење на овој еликсир. Затоа и тие треба да го имаат најдоброто тампер за кафе кои можете да ги најдете на пазарот, како и најдобрите кафеметри за прецизно дозирање. Двете ставки се од суштинско значење за професионалните барити или ако имате рачна машина за еспресо дома, за да ви помогнат да постигнете најдобри резултати.

дистрибутери на кафе

Un дистрибутер на кафе Тоа може да биде и задолжителен прибор за бариста. Она што може да се постигне со овие елементи е да се израмни меленото кафе откако ќе се стави во главата или филтерот на апаратот за кафе. На овој начин, нема да се распореди со нерамномерни дебелини и ќе биде целосно мазно за подоцна да се нанесе тамперот или пресачката. На овој начин се постигнува многу подобар резултат при вадењето, избегнувајќи да има пресувани површини со поголема густина од другите, со што водата помалку или побрзо поминува низ неа.

Како функционира

Користење на диспензерот за кафе е исклучително едноставно, а не треба да имате претходно искуство за да го користите. Вие само треба да ги следите овие чекори:

 1. Истурете ја количината на мелено кафе што ви треба во филтерот на вашиот апарат за кафе.
 2. Кафето ќе било во форма на купче. Она што мора да го направите е да го поставите дозерот за кафе со металната површина (дифузор) надолу, така што ќе биде во контакт со кафето и ќе се вклопи во дијаметарот на држачот за филтер.
 3. Потоа помогнете си со прстите да го свртите како да е врв, земајќи го за пластичната или дрвената површина на телото.
 4. При вртење, металните испакнатини што ги има ќе го распределат кафето рамномерно и ќе ја остават површината целосно рамна и хомогена за потоа да изврши притисок.

Најдобрите модели на дистрибутери на кафе

За да го изберете најдобри дистрибутери на кафе на пазарот, можете да обрнете посебно внимание на овие избрани:

Делерке 53 мм

Овој тампер за дистрибуција на кафе е еден од најпродаваните по својата вредност за парите. Со дијаметар од 53 mm, прилагодување на длабочина, дифузер од не'рѓосувачки челик 304 и нелизгачка ABS пластична рачка. Прецизна алатка за израмнување на површината на кафето до совршенство.

Магазин Zerodis 51мм

Ова е уште еден дистрибутер на едноставно, квалитетно и ефективно кафе. Со дијаметар од 51 mm, дифузна основа од не'рѓосувачки челик погодна за употреба во храна и особено фина и мазна завршница за подобро да се лизга по површината на меленото кафе. Телото му е изработено од метал со нелизгачка обработка.

Пантема 53 мм

Овој диспензер за кафе има дифузер со дијаметар од 53 mm изработен од силен метал (нерѓосувачки челик за храна - легура 304) и со основа која се прилагодува во длабочина без потреба од алатки. Погоден е за голем број на филтри поради својата големина, а има елоксирана нелизгава алуминиумска завршница.

Мота

Тој е еден од најдобрите дистрибутери на кафе. Одличен италијански бренд кој го создаде овој прибор од 58 mm со прилагодлива длабочина едноставно со вртење, без потреба од шрафцигер или Ален клуч. Изработен е од нерѓосувачки челик и користи алуминиум како завршен материјал.

MagiDeal 51/53mm

Овој MagiDeal е дозер за кафе што оди од 51 mm до 53 mm, за да ги собере најмалите филтри на пазарот. Овој израмнувач за кафе може да се прилагоди до 4 различни длабочини. Неговата основа е изработена од нерѓосувачки челик за храна, обезбедувајќи безбедност при неговата употреба. Кожата е розово дрво со третман против лизгање.

Не се пронајдени производи

Клара Кафе дрвена 58/58.5мм

Овој германски дозер за кафе Clara Coffee е еден од најголемите на пазарот, со димензии од 58 до 58.5 mm во дијаметар. Исто така, има облога од дрво во класичен стил, користејќи материјал благороден како дабово дрво. Што се однесува до неговата основа, таа е изработена од нерѓосувачки челик за храна.

Како да се избере идеалниот дистрибутер

Да изберете Добар дистрибутер на кафе треба да гледа само на одредени многу основни аспекти, како што се:

 • поставени или одделно: можете да најдете и посебни точење кафе и комплети за манипулации, диспензери, потпори итн. Комплетот ви овозможува да купите сè одеднаш, но пожелно е да го купите секој елемент посебно, секогаш избирајќи го најдоброто во секој случај.
 • Материјали: можете да ги најдете од метални и пластични елементи до други со повеќе рачно изработен изглед со дрвени парчиња. Ова е прашање на вкус, бидејќи резултатот треба да биде ист. Сепак, метал-на-метал не апсорбира мириси и полесно се чисти, па затоа можеби е најпосакуваната опција.
 • прилагодлива длабочина: ако имаат систем за навој за прилагодување на длабочината, многу подобро, бидејќи ќе ви овозможи да ја регулирате длабочината на дејството.
 • Дијаметар: тоа е суштински фактор, бидејќи дијаметарот на дистрибутерот за кафе ќе зависи од тоа дали е компатибилен или не со вашиот држач за филтер. Мора да има исти димензии или нема да одговара.
 • Најдобри брендови: најдобрите брендови на овие елементи се Motta, Clara Coffee, MagiDeal итн. Со нив ќе бидете сигурни.

кафеметри

Un кафеметар Тоа не е ништо повеќе од прибор во облик на лажица кој ќе ви овозможи да ја искористите точната доза за да го подготвите вашето кафе. Без да мора да го правите тоа со око, ниту да го измерите меленото кафе. Дополнително, со секогаш земање на иста количина, сите кафиња ќе излезат исти, без разлика помеѓу едното и другото поради искористено повеќе или помало количество.

Некои модели на мерачи за кафе исто така имаат а рамен крај, спротивна лажица. Ова им овозможува да се користат и како манипулатор или пресач. Односно, би имале две во едно, иако за најдобри резултати се препорачува да купите посебна преса.

Кафеметар наспроти диспензерот за кафе

не смеете да збунувате кафеметар со диспензерот за кафе. Мерачот е едноставно инструмент налик на лажица за полнење на мелено кафе во одредена количина. Додека диспензерот е нешто покомплексен уред кој може да дава одредени дози кафе.

Најдобрите мерачи на кафе

Да се ​​направи добар избор во однос на мерачите на кафе е лесно ако ги имате на ум овие ставки се препорачува:

Мелита 8Г

Станува збор за мерна лажица за прецизно мерење на кафето, со капацитет за фер шолја кафе, односно 8 грама. Изработен е од висококвалитетен нерѓосувачки челик и може да се мие во машина за садови.

Мелита 8

Изработен е од црна отпорна пластика и може да се мие во машина за садови. Лесна лажица, со ергономска рачка и со капацитет за прецизно дозирање на кафе. Нејзината лажица е градирана со оценки за 8, 10 и 12 грама кафе.

Cilio Meter-Presser

Овој друг мерач на кафе од 8 грама е направен од отпорен метал, особено од легура од нерѓосувачки челик. Со атрактивен дизајн и голема разновидност бидејќи има лажица за дозирање на едниот крај и рамна основа за притискање на другиот крај.

DeLonghi Meter-Presser

Оваа друга лажица за мерење кафе DeLonghi особено се препорачува за машините за кафе на оваа фирма. Изработен е од црна отпорна пластика, а има мерна лажица во една доза и основа за пресување на кафе со дијаметар од 48 мм.

Не се пронајдени производи

Комплет метар LiRiQi

Станува збор за практичен сет составен од 10 парчиња, од кои 5 се мерни лажици со различен капацитет, а другите 5 се мерни чаши за вода со различен капацитет. Имате мерења за вода од 250 ml (1 чаша), 125 ml (1/2 чаша), 80 ml (1/3), 60 ml (1/4) и 30 ml (1/8). Што се однесува до мерните лажици, имаш и различни мерки. Сите тие се направени од нерѓосувачки челик за храна, издржливи и безбедни.

Како да го изберете најдобриот мерач за кафе?

Ако не знаете како треба избор на добар мерач за кафе, Можете да се водите според овие препораки:

 • Големина: не секој има иста големина на лажица, така што дозите се различни. Изборот на точното ќе зависи од количината во милилитри кафе што сакате да го подготвите. Има 8, 10, 12 грама итн., во вас дури ќе најдете комплети со игра да ги има сите големини.
 • материјал: Тие обично се направени од метал, дрво или пластика. Не е премногу важен, иако најотпорни и најлесни за чистење се металик, покрај тоа што во некои модели обично имаат вградена преса. И дрвените би можеле да бидат добри, иако треба да знаете дека како попорозен материјал тие можат да апсорбираат мириси. Пластиката има предност што е поевтина.

преси за кафе

Un тампер или преса за кафе Тоа е вообичаен додаток што го користат баристите. Како што кажува и неговото име, тоа е рамна тежина, обично изработена од метал и со рачка, која се користи за притискање на кафето во филтрите. Некои луѓе тоа го правеа со лажица или друг прибор, но употребата на тампер или преса за кафе има свои предности и удобности.

Со нив ќе добиете а хомогено пресување, се исти по целата површина. Тоа е нешто што не можете да го направите со лажица, на пример, бидејќи може да го промените притисокот што се врши на различни области и да создадете нерамномерен резултат. Дополнително, има и различни променливи дијаметри, за да се прилагодат на големината на портафилтерот на вашата машина за кафе (51, 53, 55, 57 mm).

Некои преси за кафе исто така често се користат заедно со а нелизгачка подлога за еспресо. Ова го подобрува држењето при притискање и го спречува филтерот да се движи.

Како користите тампер за кафе?

Користете тампер за кафе Можеби изгледа многу едноставно, но важно е да знаете како правилно да го користите за да го оптимизирате резултатот. Не станува збор само за да се изврши голем притисок без дополнително одложување. Чекорите што треба да се следат се:

 1. Вметнете ја пресачката во филтерот каде што се таложи меленото кафе.
 2. Прво направете благ притисок за да ја израмните површината на кафето.
 3. По израмнување, притисокот се врши малку поцврсто, секогаш вертикално. Ова го набива кафето и овозможува поголем вкус и арома во моментот на екстракција, кога водата минува низ него.

Најдобар тампер за кафе

За да добиете една од најдобрите преси за кафе, треба да обрнете посебно внимание на нив истакнати брендови и модели:

Мота 8100/Б

Еден од најдобрите 58mm манипулации, со квалитетни материјали (лакирана дрвена рачка и основа од нерѓосувачки челик), многу лесен за употреба, издржлив и создаден за љубителите на кафе и професионалци. Неговата тежина е 360 грама.

Мота 8120/Б

Овој друг модел е многу сличен на претходниот, со црно обоена дрвена рачка и основа од нерѓосувачки челик. Но, во овој случај тоа е преса од 49 мм, за помали филтри. Класичен, ергономски и атрактивен дизајн за домашни и професионални стапчиња.

Мота 08100/00

Овој друг модел, исто така, има дијаметар на заптивка од 58 mm. Се одликува со висококвалитетна, ергономска, рамна тежина од не'рѓосувачки челик од италијанско производство и дрвена рачка со кафеава завршница. Фантастичен производ за машини за еспресо.

Мота 8140/Б

Овој друг тампер за кафе од италијанската фирма, исто така, има класичен изглед, со ергономска рачка издлабена во дрво со црн финиш и метална основа со дијаметар од 53 mm изработена од издржлив нерѓосувачки челик. Погоден е за машини за кафе како што се Jura, La Spaziale, Lelit, Saeco итн.

Мота 8150/Б

Друга алтернатива за манипулации од 58 мм, со основа од легиран нерѓосувачки челик 18/10 и ергономска црна дрвена рачка. Со висок квалитет и издржливост, нудејќи лесна употреба и фантастични резултати. Покрај тоа, тој е конвексен, па може да биде фантастична опција во споредба со рамните.

Мота 01361/00

Многу отпорен едноделен тампер направен целосно од алуминиум. Лесен е, лесен за употреба, ергономски, и има димензии од 58 mm.

NDE 89420

Овој тампер за кафе од брендот ECM е уште еден од најдобрите модели. Неконвенционално мешање дизајнирано да го оптимизира притисокот, обезбедувајќи оптимална екстракција на кафе. Со гумен прстен за прицврстување на држачот за филтер без лизгање, и изработен од полиран алуминиум.

NDE 89415

Пресија за кафе специјално дизајнирана за почетници, бидејќи има регулатор на притисок, односно е динамометриска. Изработен е од комбинација од нерѓосувачки челик и полиран алуминиум.

Како да го изберете најдобриот тампер за кафе?

Да се ​​избере најдобриот тампер за кафе, и вистинскиот Во зависност од кафематот што го имате, треба да ги анализирате следните параметри:

 • Форма: има рамни и конвексни. Тоа е прашање на преференции, бидејќи едниот не е подобар од другиот. Сепак, многу професионалци ги претпочитаат конвексните, бидејќи тие подобро ги набиваат рабовите и тоа е од корист за порамномерно распределување на водата.
 • Големина: тоа е нешто клучно, мора да ја земете предвид големината на шуплината на портафилтерот на вашиот кафемат за да му одговара тамперот. Поголемата големина не би ви дозволила да ја вметнете, а помалата би ги оставила страните непритиснати. Можете да изберете помеѓу 51, 53, 55, 57 mm, итн.
 • Динамометриски: постојат понапредни преси за кафе наречени динамометриски, односно со регулатор на притисок. Ова може да биде добра опција и за почетниците кои не се сигурни колку притисок треба да искористат за да го намачкаат кафето.
 • Бренд: има некои особено извонредни брендови, како што се Motta и ECM, чии модели се гаранција за квалитет.
 • Може да се мие во машина за садови?: повеќето не се, затоа мора да бидете внимателни ако не сакате да им ги расипете завршните работи.