Црн петок

Погледнете ги денешните понуди (07)

плунгер кафемати

Исто така познато како кафемати со француски печат, има цилиндар во кој се става топла вода и мелено кафе, за да се притисне клипот и преку филтер да се помине течноста во горниот дел и да се остави сиот цврст остаток што не се сака во пределот долу. Овој тип на кафе тие се брзи и ви дозволуваат да направите секакви инфузии.

Покрај тоа, тие се многу барани од некои љубители на кафе затоа што Тие се многу евтини и ви овозможуваат да подготвите кафе без потреба од извор на електрична енергија., ниту од извор на топлина токму во моментот на неговото подготвување. Па дури, во некои случаи, ви дозволуваат да пиете кафе директно од контејнерот на овој тип на кафемат...

Најдобрите машини за кафе со клип

KICHLY преса за кафе...
3.706 прегледи
KICHLY преса за кафе...
 • ФРАНЦУСКИ ПРЕС 34 ОЗ - 1 литар плунгер кафемат може да подготви 4 шолји кафе/8 шолји кафе, задоволувајќи ја...
 • ЦВРСНА КОНСТРУКЦИЈА - Топлото отпорна боросиликатна стаклена гарафа се наоѓа во елегантна рамка...
 • ЗДРАВНА УПОТРЕБА - Полесно за употреба од кафемат; свари кафе за неколку минути и не мора да се занимава со...
 • ИДЕАЛЕН ПОДАРОК ​​- Совршен е за подарок бидејќи лесно може да го користат и мажи и жени
 • AU LAVE-VAISSELLE што може да се пере - може да се користи за правење чај и многу лесно се мие (може да се мие во машина за садови)
Машина за кафе Bodum Plunger,...
4.998 прегледи
Машина за кафе Bodum Plunger,...
 • Боросиликатен стаклен сад
 • За употреба со мелено кафе
 • Капацитет: за 8 чаши
 • Производство во Европа
 • Презентација: индивидуална/кутија за подарок
DATEFUN Кафе...
59 прегледи
DATEFUN Кафе...
 • Француски апарат за кафе: апаратот за кафе со клип со апаратот за кафе со клип остава доволно време во контакт со водата и филтерот...
 • Висококвалитетни материјали: Боросиликатно стакло отпорно на топлина (до 350 степени) и висококвалитетен нерѓосувачки челик...
 • Разновидна употреба: можете да го користите францускиот печат за да подготвите широк спектар на традиционални кафиња, како што се капучино, кафе...
 • Упатство за употреба: многу топла вода и мелено кафе се ставаат во дното на француската преса и се оставаат 4 минути,...
 • Рачен апарат за кафе: На пресата за кафе не и треба струја за време на употребата, што ја прави идеална за дома, патување и кампување,...
Bialetti 0003160-...
4.377 прегледи
Bialetti 0003160-...
 • Пистонски апарат за кафе: совршен за подготовка на филтрирано кафе богато со арома. Кафематот plunger е идеален и за...
 • Удобно и практично: тело од боросиликатно стакло, кое се вади од челичната потпора и лесно се пере дури и во...
 • Елегантен дизајн: модерни линии, ексклузивна рачка која потсетува на облиците на Moka Express Bialetti и малиот човек...
 • Квалитет на Bialetti: челичен систем за филтрирање, отпорен и издржлив материјал и рачка против изгореници за цврсто држење и...
 • Капацитет: 350 ml, идеален за добивање филтрирано кафе за 3 шолји

На пазарот има многу машини за кафе со клип, со различни производители, материјали и многу разновиден дизајн. Но, не сите нудат исти резултати. Еве некои од најистакнатите модели според неговиот сооднос квалитет/цена:

bonVIVO Газетаро

Оваа француски кафемат Клипот е направен од нерѓосувачки челик и стакло за да му даде поголема издржливост, како и да го олесни чистењето. Покрај тоа, тој е покриен со бакар за да му даде многу поатрактивен и истакнат дизајн.

Цената е евтина, со а Капацитет од 350 ml, рачка за да го зграпчите, топка за додавање на кафето и вклучени филтри (не се за еднократна употреба, нема да мора да купувате повеќе). Покрај тоа, неговиот дизајн го позиционираше меѓу најдобрите машини за кафе со клип што можете да ги купите, со многу добро кафе и покрај неговата едноставност на употреба во споредба со другите машини за кафе.

Bodum plunger апарат за кафе

Произведено во Европа, Bodum е уште еден од најпопуларните брендови на машини за кафе со клип. Стандардниот модел има тело отпорно на топлина од боросиликатно стакло и капацитет за правење до 8 шолји кафе одеднаш, но има широк спектар на цени и дизајни.

Нема потреба да користите филтри за еднократна употреба, вашиот клип веќе го вклучува вградениот филтер што ќе се држи за сите намени. Што треба да вкусите најдоброто инфузирано кафе во овој тип на кафемат.

Кенија

Тоа е уште еден модел многу сличен на претходниот, всушност дизајнот и материјалот што го користел овој бренд е ист. Односно со тело создадено во боросиликатно стакло. Нема потреба да користите филтри за еднократна употреба, се што ви треба во истиот уред за да го добиете најдоброто кафе.

Главната разлика со претходниот модел е неговиот капацитет, бидејќи е за 4 чаши кафе (иако има неколку опции на располагање), па затоа е и нешто поевтино од претходното. Сè на сè, тоа е исклучителна опција ако барате нешто помало.

Utopia Kitchen 1L (кафемат + чајник)

Кафематот со клип Кујна Утопија Има капацитет за 1 литар вода, односно за 8 шолји кафе или друг вид на инфузија. Овој француски кафемат е зајакнат со троен филтер во клипот од нерѓосувачки челик за порафиниран резултат.

Материјалот што се користи е исто така боросиликат, со пластична обвивка за да се изолира топлината и да може рачка без горење. Сите овие материјали го прават и перењето многу лесно.

Евтини машини за кафе со клип (помалку од 15 евра)

Што е апарат за кафе со клип?

Овој апарат за кафе со клип е по потекло од Франција, осмислен во 1850-тите од Французин. Иако е вистина дека Италија има многу да каже за тоа, бидејќи првиот патент за кафемат со клип беше регистриран од Италијанецот Атилио Калимани во 1929 година. Фалиеро Бонданини, заврши со подобрување за да го создаде апаратот за кафе што го знаеме денес.

Дизајн и функција

El дизајн и работа на клипот кафемат е многу едноставен, ништо фенси како другите кафемати. Ова исто така го прави многу издржлив, бидејќи практично нема да претрпи дефекти поради неговата едноставност во однос на механичките делови.

La надворешна форма Има цилиндрична форма и може да се изработи од различни материјали, од стакло до нерѓосувачки челик. Внатре во овој контејнер ќе биде сместен клипот или клипот што може да се крева и паѓа низ целата патека на контејнерот. Клипот ќе помине низ вратило низ горниот приклучок и ќе има рачка за да може да се турка однадвор.

El клипот може да биде изработен од нерѓосувачки челик или други материјали, како гума, алуминиум, најлон итн., со вдлабнат филтер за да може течноста да помине низ него кога клипот е притиснат и тој остаток (талог) да не помине. преку инфузијата што ја подготвувате.

Тоа е доволно за да функционира овој тип на кафемат. Имајте на ум дека бидејќи не може да се загрее или да има интегриран извор на топлина, ќе треба да ја загреете водата да може да го подготви кафето. Сепак, постапката за добивање на кафето е брза и едноставна, како што можете да видите во следниот дел…

Предности и недостатоци

Како и секој апарат за кафе, клипот или францускиот кафемат има свои предности и недостатоци:

 • Предност: Тој е издржлив, едноставен за употреба и брз. Ви овозможува да ја загреете водата во кој било извор и да додадете каков било вид кафе или инфузија што сакате да го направите. Без ограничувања на другите машини за кафе. Дополнително, добиеното кафе е поцврсто и посилно, како и повкусно од другите машини за кафе. Уште една предност е неговото слабо одржување и едноставното чистење.
 • Недостатоци: тоа е рачно, така што ќе мора да ја спроведете постапката рачно, иако не е комплицирана или досадна како кај другите.

Чекори за подготовка на кафе со апарат за кафе со клип

Подготовката на кафе со апарат за кафе е едноставно, но за да се подготви добро кафе мора следете ги овие чекори Со кој можете да го извлечете сиот потенцијал на вашиот кафемат и да ги изненадите гостите...

Чекори за подготовка

 1. Варете вода во микробранова печка, во тенџере или каде сакате.
 2. Додека водата ја достигне својата точка на вриење, можете да го подготвите меленото кафе во моментот или инфузијата што сакате да ја подготвите.
 3. Отстранете го капакот и клипот од апаратот за кафе и истурете го кафето или инфузијата на дното. За кафе, обично се користи 1 лажица по шолја.
 4. Сега истурете ја зовриената вода во апаратот за кафе заедно со кафето или инфузијата за да ја емулгира и извлече аромата и својствата на содржината.
 5. Оставете ја содржината да отстои неколку минути.
 6. Ставете го капакот на апаратот за кафе со клипот и притиснете го клипот надолу за да го филтрира талогот.
 7. Почекајте уште 3 или 4 минути пред да послужите, и тоа е тоа.

Совети за подобрување на резултатот

до подобрување на резултатот на клипот или францускиот апарат за кафе, можете да ги следите овие едноставни трикови:

 • Водата мора да биде квалитетна, со неутрален вкус. Затоа треба да користите многу слаба минерализирана вода. Ако имате дома дестилатор за вода, многу подобро, или ако не успеете, стомна Брита или слично.
 • Почитувајте ја соодветната пропорција на вода и кафе. Лажичка за секоја шолја ќе биде во ред, иако во зависност од сортата или вашиот вкус за повеќе или помалку интензивно кафе, оваа пропорција може да варира според вашиот вкус.
 • Купете квалитетно зрно кафе и сомелете го во моментот на употреба за да ги зачува своите својства и арома.
 • Типот на мелење мора да биде груб во овој случај, за да не минуваат низ филтерот.