Црн петок

Погледнете ги денешните понуди (07)

Ороли кафемати

Дали ги знаете машините за кафе Ороли? Сигурно е така затоа што не може да се каже дека е неодамнешен бренд, бидејќи Таа е со нас од 1950 година, а исто така е Шпанка. Да се ​​зборува за машините за кафе Ороли значи да се зборува за водечкиот производ на компанијата: италијански кафемати.

ова тип на кафемати, Плус направи совршено кафе, се многу поевтини од другите сегменти, што ги прави многу привлечни. ако размислувате за купи кафемат ороли Не ја пропуштајте нашата анализа со најдобрите модели, најпродаваните и најевтините.

Oroley алуминиумски апарати за кафе

Ороли АЛУ

Еден од најосновните на брендот Ороли, достапен во различни капацитети во зависност од шолјите кафе што ги консумирате дневно. Во зависност од вашите потреби, можете да го најдете во големина за три, шест, девет или дванаесет чаши. Запомнете дека производителите имаат тенденција да се намалат, затоа размислете да купите големина поголема од онаа што прво одговара на она што го барате. Овој лонец за кафе е специјално за сите видови кујни... освен индукциските.

Се разбира, тоа е тенџере за кафе висок квалитет изработен од алуминиум и со многу отпорен финиш и лесен за употреба. Автентичен италијански кафемат за оние кои сè уште го ценат вкусот и процесот на обработка на овие стари кафемати кои се со нас со генерации.

Ороли Туарег

Во случајот со Touareg можете исто така да го изберете различни големини, не заборавајте да го земете предвид она што само го споменавме во однос на бројот на чаши. Во суштина, карактеристиките на серијата Touareg се исти, но финишот е црн наместо алуминиум. Цените почнуваат од 11 евра до околу 20. Повторно треба да се спомене дека не се погодни ниту за индукциски шпорети.

Во овој случај, финишот на овој апарат за кафе му дава а поизразен изглед. Наместо гол метал како повеќето од нив, слој боја го прави подекоративен сад за готвење.

Ороли Њу Дакар

Овие типови на кафемати малку ја зголемуваат цената, но сепак се во прилично прифатлив рок, бидејќи не надминуваат 35 евра. Италијански кафемат во црна боја, отпорен на текот на времето и дека можете да изберете во различни големини. Неговата употреба е само за мелено кафе и направете го тоа на тивок оган, со цврста намера да постигнете уште повкусен резултат. Ви го оставаме мини форматот за една чаша, вистинска слатка.

Дели сличен изглед на претходниот, повторно со слој од издржлива и отпорна на топлина боја да го покрие неговото алуминиумско тело.

Ороли апарати за кафе за индукциски шпорети

Вистина е дека кога зборуваме за италијанските машини за кафе, тие нема секогаш да бидат подготвени за сите видови кујни. Меѓу нив, онаа што обично ја изоставуваат е индукцијата. Кога ќе видиме некој од овие модели, тие ни кажуваат дека, за плочата да го открие апаратот за кафе мора да има специфичен дијаметар. Вообичаено е околу 14,5 сантиметри, а ако сте повозрасни сигурно ќе имате проблеми со која било машина за кафе, и шест и девет шолји. Какви модели има Ороли индукциски апарати за кафе?

Ороли ЕкоФонд

Тоа е еден од најпродаваните модели бидејќи е погоден и за индукциски шпорети. Го имате на располагање во три, шест, нови и дванаесет чаши. Неговата основа е изработена од нерѓосувачки челик и овој тип на кафемат содржи a феромагнетна плочакаде се произведува топлината. Има и прилично прифатлива цена, бидејќи чини нешто повеќе од 20 евра.

Благодарение на неговата основа, можете да го подготвите вашето кафе со сиот вкус на а мока тенџере, но се прилагодува на новото време и индукциските плочи. Топлината ќе помине од индукторот на плочата до основата, загревајќи ја многу брзо.

Ороли Блу

Како што кажува неговото име, се соочуваме со а сина италијанска кафемат. Истите карактеристики што веќе ги знаеме, но со тој модерен допир. Неговиот капацитет може да биде шест чаши, девет или дванаесет. Со него можете да направите вкусно кафе за сите ваши гости.

Во овој случај, тој е опремен и со a феромагнетна плоча за да можете да ја подигнете температурата на индукциските рингли. Кафе како и секогаш, направено во модерна кујна, и со изглед како никогаш досега...

Ороли Петра

Нов финиш во стил на камен, како однадвор, така и на капакот за овој модел. Со ергономска рачка и погодна за сите типови на кујни, како што коментиравме. Се разбира, не можев да го пропуштам модели за шест, девет или дванаесет чаши. Што би било твое?

Не дозволувајте финишот како камен да ве збуни, вистинско чудо се крие внатре. Тоа не е само убава декорација, туку е и модерно италијанско тенџере за кафе подготвено за индукциски плочи. Со ова дизајн Ќе служи и како „бокал“ за послужување кафе директно од него благодарение на неговата убавина.

Ороли Аргес

Arges е уште еден модел на италијански или Moka кафемат од брендот Oroley. Целосно изработен од нерѓосувачки челик за поголема издржливост и погоден за сите видови кујни, вклучително и индукција. Едноставен и минималистички дизајн, но различен од класичните. Покрај тоа, има ергономска рачка со внимателен сопствен дизајн. Неговиот капацитет се искачува на 6 шолји кафе.

Престижниот бренд Oroley исто така заврши одлична работа во овој случај, но со а поотпорен материјал отколку алуминиум. Затоа, ќе биде доживотна машина за кафе и нема да чипс како другите со специфични завршни третмани.

Ороли Стила

Орали Стила е италијански производител на кафе од нерѓосувачки челик и минималистички дизајн. Со поширока основа и потесно тело во подигнатото место. Со ергономска рачка со сопствен дизајн во црвена боја. Неговиот капацитет е 4 шолји кафе. Машината за кафе е погодна за гасни, керамички и индукциски шпорети.

Има и такви кои бараат традиционален кафемат, италијански кој подготвува вкусно кафе како претходното, но со револуционерен дизајн. Парче од модерноста со традиционално срце дека ќе сакаш...

Ороли Екофонд

Овој апарат за кафе Ecofund е еден од најиновативните модели на Oroley. Со Капацитет од 12 чаши, изработен од отпорен нерѓосувачки челик и многу атрактивен двобоен финиш и подготвен за работа на индукциски, стаклокерамички, огноотпорни и плински рингли.

Традиционален модел со сета напредна технологија за да се направи повеќе енергетски ефикасни, постигнување на истиот резултат со помала потрошувачка на енергија. Покрај тоа, тој е многу лесен, со само 500 грама тежина.

Зошто да купите Ороли?

Оваа Шпанскиот бренд е репер фирма. Ороли има искуство и гаранции за квалитет, со многу широк и разновиден асортиман на пазарот. Имате различни големини за избор, па дури и некои модели погодни за индукциски рингли, нешто што е малку кај другите марки. Покрај тоа, заедно со Бјалетите се меѓу најпродаваните во Шпанија.

Предности и недостатоци

Секој модел на Oraley нуди слични карактеристики, различни по дизајн и капацитет. Тие следат многу основни структури откако започнаа со првите дизајни во 1981 година. Еден од најдобар Еден од дизајните е дека го прошириле дното или основата на апаратот за кафе, со што огнот се шири подобро и водата се загрева поефикасно. Секако, на ова мора да ги додадеме и предностите на сите машини за кафе од овој стил, како што се неговиот компактен дизајн и едноставност.

Има и такви недостатоци кои треба да се додадат на оние на тенџерето Moka, како што е недостатокот на контрола на капе или режим на подготовка, неможноста за паузирање на процесот итн. Но, неговите придобивки практично ги поништуваат сите овие недостатоци.

Кој модел на кафемат Ороли да го изберете?

La Капацитет на италијански кафемат Тоа е најважно при изборот. Машините за кафе од овој тип обично се направени од нерѓосувачки челик или алуминиум, па затоа, во однос на квалитетот на материјалите, сите тие се прилично конвергентни. Наместо тоа, капацитетот е една од работите што ги разликува некои модели од другите.

Мала шолја кафе обично има околу 100 ml содржина ако е краток Тоа треба да ви даде референца за капацитетот на овие машини, бидејќи чашите назначени од производителите се од овој тип на кратки чаши. Значи, ако купите 6-чаши, тоа значи дека може да направи до 3 големи чаши.