Црн петок

Погледнете ги денешните понуди (07)

Како да направите кафе во италијански кафемат

La Италијански кафемат, или тип мока, е еден од најкласичните што со години е во домовите на многу Шпанци и неколку генерации. Иако модерните електрични машини постепено ги заменуваат овие машини за кафе, сè уште има и такви на кои им се допаѓа резултатот од овој тип на апарати за кафе или едноставно не направиле скок до нов. Ако тоа е вашиот случај, сигурно би сакале да ги знаете сите клучеви и детали за да постигнете најдобар можен резултат...

Како да направите кафе во италијански или мока тенџере

Италијански кафемат

Италијанските машини за кафе имаат прилично едноставен принцип на работа. Идеални се за постари луѓе кои не се согласуваат премногу со технологијата. Но, без оглед на возраста, она што треба да го знаат е како да подготват добро кафе. Во малите детали се разликата помеѓу извлекување на максимумот што го обезбедуваат овие машини за кафе или кафе од купот.

Состојки

Сè што ви треба да се подготви вкусно кафе во италијански кафемат е:

 • Молинило: иако можете да користите квалитетно мелено кафе, се препорачува да се меле кафето во моментот на подготовка за да се добие најдобар мирис и вкус, внимавајќи есенцијалните масла во кафето да не се оксидираат или да се расипат со текот на времето кога тоа е мелено и незаштитено. Покрај тоа, мелењето мора да биде специфично, со фина текстура слична на онаа на кујнската сол. Ова осигурува дека на водата и треба доволно време да помине низ кафето за да извлече доволно мирис и вкус.
 • кафе: најдобро е што е квалитетен и од 100% арапска сорта. Пропорцијата на кафе, без разлика дали е веќе мелено или ако сте го мелеле во моментот, е приближно 20 грама за долга шолја од околу 250 ml. Ако сакате да користите друг вид чаши, изменете ја таа пропорција. На пример, за пократка шолја од околу 125 ml можете да употребите околу 9-12 грама за еспресо.
 • Италијански производител на кафе.
 • Вода: водата мора да биде што е можно почиста за да не му дава вкус на кафето. Пијалокот треба да има само вкус на кафе, а не и други нијанси кои тврдата вода како хлор или вар може да ги обезбеди. Препорачливо е да се користи вода од домашен дестилатор или да се користи слабо минерализирана вода.
 • Бенефиции: ако сакате со млеко, треба да го имате и ова или состојките што ги сакате како шеќер, цимет, какао и сл. Иако ова е опционално.

Подгответе кафе во италијанска машина за кафе

до склопете ја италијанската кафемат и почнете да го подготвувате кафето, чекорите се исто така многу едноставни:

 1. Отшрафете ја машината за кафе за да ја расклопите на трите главни делови: резервоар за вода (долна површина), филтер (средна област) и горниот сад каде што се истура свареното кафе (горната област).
 2. Сега наполнете ја водата во резервоарот за кафемат додека не стигне до вентилот во него. Не треба да го надминува, во секој случај, може да биде под него во случај да сакате да подготвите помалку шолји отколку што всушност признава машината за кафе што сте ја купиле.
 3. Ставете го филтерот на резервоарот за вода така што ќе се вклопи во неговата правилна положба.
 4. Меленото кафе ставете го во филтерот. Некои го оставаат како што е, други претпочитаат да го притиснат малку. Ако се притисне, водата ќе извлече малку повеќе вкус и арома ако сакате нешто посилно. Во секој случај, погрижете се да биде рамномерно распореден.
 5. Време е горниот дел од кафематот да се навртува додека добро не се затегне за да не се излее водата во текот на процесот.
 6. Склопениот лонец ставете го на оган за да почне да врие водата.
 7. Кога ќе почнете да го слушате типичниот шум на кревање на кафето, треба да го отстраните апаратот за кафе токму кога ќе престане бучавата, кога целото кафе ќе заврши со кревање. Не треба да остане на оган подолго од потребното или ќе добие непријатен метален вкус.
 8. Откако ќе го завршите, можете да го послужите кафето или да го ставите во а термос да го задржи.

Очигледно, постојат многу начини да го земете, како со млеко, сам, со други дополнителни состојки итн. Ова е веќе прашање на вкус, но резултатот во секој случај треба да биде многу добар.

Подгответе капучино во италијанска машина за кафе

мока тенџере

Ако некогаш сте се запрашале дали е можно да се подготви капучино или капучино, во италијански кафемат одговорот е да. За ова нема да ви треба машина за еспресо.

1-Кафе

Мораш изберете добро кафе, по можност во зрно да се меле во моментот, како што наведов претходно. Ова не се разликува за овој тип на капучино кафе.

La мелењето мора да биде фино и хомогено, што ќе ја извлече вистинската арома и вкус, но без премногу груби и горчливи вкусови.

Се сеќавам Вода ниту пак треба да додаде вкус на смесата. Таа мора да биде невкусна вода, колку што е можно чиста, како што е филтрирана, дестилирана во домашен дестилатор или слабо минерализирана.

Што се однесува до пропорцијата, мора да ставите малку 9-12 грама кафе за шолја од околу 125 ml (точно за капучино). Тоа е вистинскиот сооднос, иако можете да направите повеќе од тоа ако сакате да направите повеќе капучино истовремено со вашиот мока тенџере. Треба само да ги прилагодите пропорциите.

Откако ќе го знаете сето ова, следете ги истите чекори со оние пропорции и размислувања од претходниот дел за да подготвите кафе во италијански кафемат. Откако ќе го добиете кафето, го должите истурете во керамичка кригла од околу 180 ml.

2-Млечна пена

пена-млеко

Додека е кафето, можете да започнете и со процес на пена на млеко. За ова имате две опции, едната од нив е со помош на електричен пенење, матете го млекото со овие гаџети додека не ја добиете саканата текстура. Друг начин да го направите тоа е рачно, иако е подосаден и резултатот нема да биде ист.

Пропорцијата на млекото треба да биде 120 мл точно. Подобро ако е цела за да има доволно масти и протеини за кремаста и конзистентноста да бидат соодветни.

Температурата на млекото на крајот од процесот на пена треба да биде на околу 60ºC околу. Ако не, треба да го загреете во микробранова печка.

3-Измешајте

Откако ќе го добиете еспресото направено во италијанската кафемат и млекото со неговата пена, се што треба да направите е да го истурите млекото во шолјата и ако е потребно со лажица да ја ставите пената на површината. Резултатот ќе биде идеално кафе со капучино.