Црн петок

Погледнете ги денешните понуди (07)

Како да направите кафе без тенџере за кафе

Не е секогаш неопходно да имате кафемат за да направите кафе. Апаратот за кафе е само инструмент кој ги олеснува работите, но не и единствениот метод за добивање кафе. Ако сакате да се напиете кафе и немаш кафемат дома, можно е следејќи неколку екстремно едноставни чекори кои секој може да ги направи дома со вообичаениот кујнски прибор.

Иако правењето кафе без апарат за кафе можеби изгледа незамисливо, ќе видите дека тоа е многу основна процедура. Само треба изострете си малку памет и побарајте ги чекорите за да можете да ја извлечете аромата и вкусот на кафето во нашата инфузија без потреба од овие изуми кои многу го олеснуваат животот... И што е најдобро, постојат неколку методи за избор!

Што е кафе?

еспресо

Кафето е навистина а тип на инфузија. Инфузија е секој пијалок кој се подготвува од билки или овошја кои се внесуваат во врела вода за да се извлечат нивните својства, како што се вкусот и аромата. На тој начин тие поминуваат во водата и можете да ја пиете без цврст остаток.

Во случај на кафе, она што се користи се бобинки од ова сребро кои минуваат низ процес на печење и потоа се мелат за да може водата да го добие тој карактеристичен вкус. Сепак, притисокот што го постигнуваат професионалните машини за кафе помага и да се извлече максимумот од кафето, иако температурата би била доволна.

Со ова, она што имам намера да ве натерам да видите е дека ако можете да направите инфузија дома без да има некаков вид на специјален апарат, на ист начин можете да приготвите и кафе. Всушност, ако нема машини за инфузија, тоа е затоа што нема индустрија толку распространета како онаа на кафето, иако точно е дека можете да најдете некои производи како француски преси кои се користат и за кафе и за инфузии итн. .

Кафе со филтер (тип на инфузија)

наполнето со кафе

Во овој случај, тоа е сосема слично на претходната постапка, но ќе ве потсети на подготовка на инфузиите. Всушност, кафето е токму тоа, специјална инфузија. Идејата во овој случај е зовријте ја водата за да достигне соодветна температура, било во тенџере, во микробранова печка или каде и да сакате.

Како што водата се загрева, можете да внесете точна количина мелено кафе што ви е потребно за вашето кафе во филтер за кафе. Мора да го направите еден вид пакување, слично на кесичките чај. Потоа го затворате за да не излезе талогот од кафето.

Откако водата ќе биде на температура на вриење, следно е да ја истурите водата во чаша и вметнете ја кесата што сте ја подготвиле во претходниот чекор во водата за да остави вкус и арома. Треба да ја оставите да одмори неколку минути за да го добие вистинскиот вкус, а покрај тоа ќе ја оставите водата да изгуби малку температура, бидејќи ќе биде премногу жешка за да ја пиете.

Откако ќе биде подготвен, можете извадете го филтерот со бунарите за кафе. Ако видите дека има впиено премногу вода, можете малку да го притиснете за да излезе поголем дел од водата. Откако ќе го испиете кафето, можете да додадете што сакате: шеќер, млеко,...

Патем тоа би ви ги олеснило работите многу ако имате еден Француска преса или кафемат со клип. Иако може да се смета како алатка за правење кафе, тоа не е лонец како таков…

Инстант кафе

инстант кафе

Друга опција што ви е достапна е да ја користите инстант кафе отколку што можете да најдете во кој било супермаркет. Ова кафе е подготвено да се додаде во вода и да се добие напитокот без потреба од апарат за кафе или каква било друга процедура. Метод кој заштедува време и труд, но со кој нема да ја добиете истата арома и вкус како кај различен вид кафе.

Во овој случај, ви треба само инстант кафе, со вода донесена до неговата точка на вриење и шеќер. Тоа е се што ви треба за да сварите кафе. Во топлата вода додадете го количеството кафе што го сакате, добро промешајте додека не се раствори, додадете го засладувачот (шеќер, мед, стевиа, сахарин,...) и што друго сакате (млеко, какао во прав, цимет, ликер, …).

Техника за ладно варење или ладна инфузија

кафе-ладно-пијалак

Ладна пијалак или ладна инфузија, е нова и иновативна техника, и не се проширила премногу. Но, тоа е уште еден начин да се подготви кафе без посебен уред.

Како начин на внесување кафе без водата да биде топла, како ладна инфузија, ќе биде неопходно да се продолжи времето во кое кафето е во контакт со водата. Всушност, вообичаеното нешто за оваа техника да биде успешна е да достигне 24 часа.

Затоа, не е техника брзо да сварите кафе и во секој случај ќе морате да го направите претходниот ден. Но, за возврат, чекањето ќе има серија на предности во однос на топла инфузија. На пример, кога се користи врела вода, може да се извлечат и некои несакани вкусови. На пример, со температура ќе се ослободат некои компоненти на зрната кафе, како што се естри, кетони и амиди.

тие компоненти додадете киселост и печени ароми кои не се убави. Покрај таа горчина, понекогаш можат да му дадат на кафето и одредена адстрингентност. Со користење на техниката на ладно варење ќе можете да ги добиете аромата и вкусот, но без да ги ослободите тие непожелни компоненти. Бидејќи сте почисти, можете уште подобро да ги цените разликите помеѓу сортите и нијансите на различните видови кафе.

И, се разбира, ако сте загрижени за пари, да бидете ладни Тоа ќе биде и поевтина техника нема потреба од никаков извор на енергија за загревање на водата. Иако WOW! Бидејќи откако ќе го подготвите кафето со ладна пијалак, може да се загрее за да го консумирате топло ако сакате, иако обично се зема ладно.

Како да направите ладно кафе

кафе-ладно-приготвува

Постапката за ладно кафе е:

  1. Подгответе се кафето што ќе користиш Добро е што е со одличен квалитет, многу подобро ако е во зрно и го мелете во моментот. Но, за оваа техника, за разлика од другите, подобро е грубото мелење. Тоа е, оставете песочна текстура.
  2. САД вода што не додава вкус. Ако во другите жешки постапки е важно тоа да биде дестилирана вода погодна за консумирање или со слаба минерализација, за оваа ладна постапка е уште поважна вода со неутрален вкус.
  3. Имајте и а фин хартиен филтер за кафе.
  4. Потребен ви е и а сад каде да се подготви ладната инфузија. Идеален е стаклена тегла или стаклено шише. Има некои на пазарот специјално дизајнирани за ладна подготовка, но можете да користите што сакате, доколку е многу чисто и не додава чудни ароми. Патем, ако садот нема капак, можете да користите кујнски филм за да го покриете.
  5. Друг прибор што ви треба е а инка.
  6. Сега измешајте го меленото кафе со водата внатре во тенџерето. Соодносот треба да биде 1:8, односно по еден дел кафе на секои осум делови вода. На пример, можете да користите околу 125 грама мелено кафе за секој литар вода.
  7. Добро протресете и оставете одмор најмалку 12 часа покриени. Иако идеално да се добие најдобар вкус и арома е тоа што останува 24 часа. Исто така, имајте на ум дека колку повеќе време поминува, толку е поголема содржината на кофеин во добиеното кафе. Покрај тоа, од 14-15 часот можно е да почнат да излегуваат и некои соединенија кои придонесуваат за одредена горчина. Има и такви кои го сакаат најмоќното кафе, други го претпочитаат поблаго. Тоа е прашање на вкус, затоа контролирајте го времето според вашиот случај.
  8. Користете го инка и филтер да ја филтрирате содржината на тенџерето, а смесата истурете ја во чашата, чашата или термос.
  9. Сега можеш земи го како што е, загрејте го, додадете други дополнителни состојки или што и да ви треба...
  10. Само што замина уживајте од вашето ладно кафе.

Откако ќе се направи, можете чувајте неколку дена… Во фрижидер може да издржи до 7 дена. Иако не е добро да го чувате предолго. Подобро правете го секој ден она што ќе го земете следниот ден.

изматено кафе

ѓезве

Еден начин да се направи кафе без апарат за кафе е да се користи а тенџере, тенџере или тенџере да се загрее водата и да зоврие. Може да користите и други извори на топлина, како микробранова печка. Но, во секој случај, она што треба да направите е да ја испиете количината на вода потребна за да ја подготвите количината на кафе што ја сакате и да ја доведете до вриење.

Откако водата ќе зоврие, можете да го тргнете садот од оган и да го истурите со меленото кафе. Се движи убаво да се измеша и се остава одморете 5-10 мин. Процесот на репосадо е важен, некои луѓе го прескокнуваат и она што го добивате е вода со благ вкус на кафе.

Сега можете да ја филтрирате добиената течност користејќи цедилка или филтер кафе за еднократна употреба да се прелива во шолја. На тој начин можете да ги отстраните дупките во кафето кои се непријатни. Потоа можете да додадете какви било додатоци, како засладувач, млеко или што било што сакате да додадете.