Црн петок

Погледнете ги денешните понуди (07)

Како да направите млечна пена

Најмногу љубители на кафе се страстни за тоа млечна пена што го има кафето од вашите омилени кафулиња или ресторани. Нешто што не може да се постигне дома со традиционалните машини за кафе, како италијански, капка по капка итн. Но, само затоа што самата машина нема испарувач не значи дека не можете да уживате во истиот резултат и дома. Млечна пена можете да направите со неколку едноставни трикови кои ви ги прикажуваме овде.

Исто така, ако не можете да одите на вашето вообичаено кафуле поради ограничувањата поради пандемијата, или сте во карантин, што е подобро од тоа да научите како да подготвите вкусно кафе со пена исто како што го подготвуваат професионални барити...

Што треба да знаете за млечниот крем

пена-млеко

На многу места млечниот крем се зборува како синоним за млечна пена, но тие не се исти. Многу луѓе ги мешаат двата поима. Кремот од млекото е она што многумина го нарекуваат крем, таа масна материја со бела нијанса и која се формира емулгирана на млекото, како дебел слој. Ова обично се случува кога млекото ќе се доведе на висока температура, особено во млекото кое не е обезмастено.

La млечна пена Тоа е резултат на емулгирање на млеко за да се направи богатата пена што толку многу ја сакате во вашето кафе или за познатиот Лате Арт.На овој начин можете да добиете вкусни капучино и други лате.

Ова не е нешто важно, можете да го наречете како што сакате, но мислам дека беше фер да се направи оваа разлика за да не дојде до забуна. Може викај ја како сакаш ако навистина знаеш што бараш...

видови на пена

Без разлика на ова, исто така треба да знаете видовите на пена што можете да ги добиете, бидејќи тоа ќе влијае на резултатот и употребата:

 • Полномасно млеко (мека и издржлива пена): полномасното млеко е она кое содржи најмногу маснотии, па затоа пената што се добива со овој вид млеко ќе биде многу помека, пофлексибилна и издржлива. Може да тече без лесно да се распаѓа и е најпосакувана опција за баритите, особено за украсување кафиња со користење на Latte Art, бидејќи резултатот ќе остане недопрен подолго поради присутните 2% масни топчиња.
 • Обезмастено млеко (лесна и краткотрајна пена): откако е обезмастено, изгубило дел или целата маснотија од полномасното млеко, така што ќе му недостасуваат тие глобули. Ова го отежнува пенестото на овој вид млеко, а кога ќе се постигне, пената е многу лесна и лесно ќе се распаѓа. Меурчињата од овој тип на пена се обично поголеми и нејзиниот вкус е многу неутрален, во споредба со вкусот на полномасната млечна пена. Како што гледате, се работи за сало.

Какви видови млеко можам да користам за пена?

Но, маснотиите не се единственото нешто што ќе влијае на резултатот на пената и неговиот вкус, има и други важни фактори, како што е видот на млекото. Она што малкумина го знаат е дека тие можат да се користат различни млека за пената:

 • Кравјо млеко: Кравјото млеко е тоа што најчесто се користи. Веќе искоментирав претходно дека може да се постигне еден или друг резултат во зависност од содржината на маснотии во млекото. Но, можете исто така да го менувате резултатот со различни производи на пазарот:
  • Млеко збогатено со калциум: Содржи модифицирани млечни материи, како минерален концентрат и протеин од сурутка. Затоа, овој вид млеко прилично лесно се пени и може да биде најдобрата опција.
  • УХТ: ултра-пастеризираното млеко е многу често во супермаркетите. Во овој случај се користат многу високи температури за негово третирање пред пакување. Тој топлотен шок ги подобрува својствата на пенење на протеините. Затоа, овој тип на млеко исто така ќе произведува изобилна пена и ќе биде многу цврста во споредба со нормалното пастеризирано млеко.
  • Без лактоза: оние кои имаат некаков вид на нетолеранција и сакаат да го користат овој вид млеко, треба да добијат бренд кој има најголема можна количина на протеини. Можете да ја погледнете хранливата табела на секој контејнер за да ги изберете оние со најголема количина на протеини, така што пената е со поголем волумен и со поситни меурчиња.
  • Полу/Обезмастено: Веќе спомнав дека ќе произведат полесна, невкусна пена која лесно избледува.
 • Овчо или козјо млеко: овој вид млеко има протеини и масти слични на кравјото, така што резултатите ќе бидат многу слични.
 • Млекови од зеленчук: Можете да користите и други видови растително млеко, доколку сте нетолерантни на лактоза или вегетаријанец/веган, како што се соја, бадеми, лешници, тигарски јаткасти плодови итн. Ова ќе му даде многу посебен шмек на вашето кафе. Онаа што добива најдобра пена е сојата, бидејќи таа е онаа со најголема количина на протеини. Затоа, вашата пена ќе биде стабилна и цврста. Со останатите растителни млека можете и да пените, но ќе биде полесна и понежна пена, слична на обезмастеното кравјо млеко...

Како да направите пена дома

пена-млеко-цртеж

Кој вид млеко и да го одберете, она што треба да го знаете е како дома да подготвите добра млечна пена. Најдобрата опција е да имате машина за кафе со испарувач, со што се добива најдобар резултат и на најлесен начин за корисникот. Но, ако немате една од тие машини, има и други опции за уживање во млечната пена. Тука ги имате сите клучеви. Оваа постапка е малку досадноИ не се сите добри во тоа. Уште повеќе ако немаат доволно енергија за шејкот.

Со електричен скејмер

За да го направат тоа на начин побрзо и да не ја оставите раката во неа, можете да заштедите многу калории со користење на a електричен скејмер. Тие се многу едноставни за употреба и евтини уреди. Што се однесува до постапката, само следете ги овие чекори:

 1. Во садот ставете го млекото што сакате да го изматите со пена.
 2. Активирајте го уредот за пена за да го победи млекото и да создаде пена (некои дури имаат функција да го загреваат).
 3. Откако ќе изматете некое време, ќе се создаде пена.

Имај на ум тоа време може да варира, затоа треба да ги следите препораките на производителот. Некои имаат малку моќен мотор на батерии и обично им треба подолго време, други се нешто помоќни и го прават тоа додека трепнеш...

Со Nespresso Aeroccino

неспресо-аероцино

Некои електрични апарати за кафе, како што се Nespresso AeroccinoИмаат алатки за создавање квалитетна млечна пена со малку труд. Ако имате една од овие машини, набавете ја пената за неколку секунди:

 1. Ставете го млекото во додатокот Aeroccino.
 2. Капакот се затвора.
 3. Стаклото го ставате на електричната основа.
 4. Го притискате копчето и ЛЕР ќе се претвори црвено за да покаже дека веќе работи во топла режим. Ако сакате да создадете ладна пена, можете да го притиснете копчето за вклучување и да го држите повеќе од 1 секунда и ќе стане сино.
 5. Погледнете низ проѕирниот дел од капакот и ќе видите како се формира пената. Моментот на притискање на копчето за запирање на апаратот е кога се чини дека млекото ќе излезе, прилепувајќи се за проѕирната пластика на капакот. Тоа значи дека го зголемил својот волумен поради пената.
 6. За помалку од 70 секунди ќе имате многу кремасто млеко. Сега го отворате капакот и многу внимателно сипете го течното млеко без да дозволите кремот да падне во чаша.
 7. Сега, можете да користите лажица за да ја фатите пената на Aeroccino и да ја ставите врз кафето.

Со рачно бокал за пенење

Можете да користите а ефтино стомна за пена или користете која било друга тегла или контејнер што има цврсто прицврстен капак. Чекорите што треба да ги следите се многу едноставни, иако ќе ве натераат малку да работите:

 1. Во чиста тегла ставете го млекото. Садот треба да биде двојно поголем од капацитетот на млекото што ќе го користите, за да може да се движи внатре. На пример, ако користите 150 ml, можете да користите сад од 250 или 300 ml.
 2. Добро затворете го капакот на садот.
 3. Изматете го садот со силно тресење околу 30 секунди за млекото да се оксигенира и да се емулгира. Ако видите дека со 30 секунди и интензитетот што сте го дале не е доволен, зголемете го времето и интензитетот. Идеално, би требало речиси да се удвои во волумен.
 4. Сега, извадете го капакот од садот и ставете го во микробранова печка за да се загрее. Така ќе се згусне малку и ќе стане пенеста.
 5. Ќе биде подготвен да го користите во вашето кафе или кој било друг пијалок.
кафе-ладно-пијалак

Со еспресо машина со пареа

Ако имаш еспресо машина со рака за пареа, За да добиете совршена пена, можете да го направите следново:

 1. Ставете го млекото во чаша или бокал.
 2. Вметнете ја раката на испарувачот во споменатото стакло/бокал. Врвот мора да биде потопен.
 3. Активирајте ја функцијата за испарување на вашиот апарат за кафе.
 4. Чувајте ја чашата и ќе видите дека млекото почнува да се меша, постепено создавајќи пена.
 5. Кога сметате дека ја има вистинската конзистентност (ако не е автоматско и сам стои), можете да застанете и да го извадите стаклото.
 6. Сега можете да ја додадете пената во кафето и да ја исчистите рачката за пареа.