Црн петок

Погледнете ги денешните понуди (07)

Кафемати MiniMoka

Марката Мини Мока беше купена од Бик пред речиси 10 години, така што има гаранции за неговиот квалитет и достапноста на резервни делови и додатоци. Мини Мока главно се фокусира на пазарот на машини за еспресо, иако неодамна влегоа да се натпреваруваат во нишата на машини за кафе со капсули.

Доколку сакате свежо сварено кафе, со интензивен вкус и арома, но без да ја заборавите пената, тогаш ќе ви се допадне Мини Мока саксии. Затоа што со нив ќе направиме еспресо брзо и со сите предности што тоа ги носи за непцето на најпребирливите кафепијци. Ние ви помагаме да го изберете вашето, продолжете да читате.

Најпродаваниот MiniMocha

Мини мока CM 1622

Es еден од постарите модели, да, но и благодарение на него наједноставно и со навистина импресивна цена. Значи, не боли да започнете со ваква опција. Несомнено, многу корисници мислеа така и стана еден од најпродаваните кафемати MiniMoka за долго време.

Има и 15 бари на притисок и послужавник за загревање на чашите. Резервоарот му е 1,25 литри и може да се отстрани. Неговиот најголем хендикеп е времето потребно за загревање: речиси три минути (нешто што може да стане фрустрирачко ако брзате).

Мини мока CM 1821

Тој го одржува притисокот од 15 бари на неговите придружници, но во овој случај неговото нанос е 1,6 литри. Што е малку повеќе од капацитетот споменат досега. Друга предност е што брзо се загрева, па нема да мора да чекате. Исто така има млеко пена и садот за загревање на шолјата.

Отфрлете го 850w на моќност, со квалитетен преден дел од не'рѓосувачки челик, цевка за излез на пареа за испарување на млекото и добивање на најдобрата пена за cu капучино, како и капацитет за правење 2 кафиња во исто време, или само едно. Има и вграден ExtraCream филтер за повеќе пенење.

Мелница за кафе MiniMoka

MiniMoka има и мелници за кафе да се меле зрното во моментот на подготовка на кафето. Така, кафето нема да го изгуби своето есенцијално масло, зачувувајќи ја својата арома и вкус во најдобри услови. Треба да избегнувате да купувате претходно мелено кафе и да користите една од овие мелници за зрната што сте ги избрале.

Тие се движат од најосновните, како што е GR-020 со капацитет од 60 грама и сечила за мелење кафе, шеќер и друга храна, до пософистицирани, како што е GR-0278, кој користи рамни тркала и може да контролирајте го типот на мелење со 12 нивоа. Тука е и GR-0203 кој е полупрофесионален, со капацитет од 500 g и контрола на мелење. Доколку имаат контрола на мелење, можете да ја изберете дебелината на мелењето, приспособувајќи се на повеќе видови машини за кафе, бидејќи не на сите им е потребна иста финост...

Мелница MiniMoka GR-0203

Е полупрофесионална мелница шипка/реставраторски тип, со голем резервоар во горниот дел со капацитет на зрно 500 g. Бункерот го снабдува кафето во долниот дел каде што се наоѓа телото од не'рѓосувачки челик со тркалата за мелење од калено челик или рамните јагоди кои ќе бидат задолжени за мелење. Има моќен мотор со 200w и 700 вртежи во минута. Излезот на меленото кафе е директен.

Прекинати модели на MiniMoka

Мини мока CM 1866

Еден и пол литар капацитет за уште еден од најдобрите модели на кафемат Minimoka. Без да заборавиме дека има испарувач но сето тоа со а прилично мала големина за помали кујни. Неговата моќност е 1250 W. Во овој случај можете да го користите и со мелено кафе и со единечна доза.

Мини мока CM 4758

Овој модел на автоматска кафемат има многу модерен и компактен дизајн, со пластична обвивка ABS. Црна боја и со а дисплеј или преден екран да ги видите сите потребни информации со сини LED диоди. Неговата двојна глава овозможува да се направат една или две шолји кафе во исто време, бидејќи обезбедува два млазници. Покрај тоа, таа е отстранлива група за лесно чистење.

Со моќност од 1550w (со Термоблок) и резервоар за вода од 1,5 литри капацитет. Има 15 бари притисок за извлекување на максимална арома и вкус. Може да се гледаат и контролираат параметрите како што се количината на мелено кафе, температурата, големината на чашата, бројот на шолји и степенот на мелење.

Мини мока CM 1695

Ние се соочуваме со кафемат од среден опсег, но со цена која ќе биде пониска од останатите кафемати во нејзиниот асортиман. Со моќност од 850 W иако ги одржува 15-те такта од претходната. Со него можете да направите едно или две кафиња во исто време и има пареа за млеко, како и можност за загревање на други видови течности. Неговиот капацитет во овој случај малку се зголемува на литар и половина. Неговата завршница е од нерѓосувачки челик, што го прави поотпорен од другите модели.

Мелница MiniMoka GR-0278

Останати нешто поевтина мелница со моќност од 110w, отстранливи бруси за чистење на челик, регулатор за кафе и отстранлив резервоар за кафе. Овозможува регулирање на брусењето до 12 различни нивоа, а содржи и безбедносен прекинувач за да не може да се активира кога ќе се извади капакот.

Водич за избор на најдобрата MiniMoka

до избор на добар апарат за кафе MiniMoka, можете да обрнете посебно внимание на овие карактеристики што ги посочувам во овој дел. Тие не се многу различни од оние што би требало да ги погледнете за други видови машини за кафе, но важно е да ги имате на ум за да не направите грешка при купувањето:

  • Притисок: на машините за еспресо како оваа MiniMoka, и други, им треба минимален притисок за да работат правилно, инаку не ја вадат аромата и вкусот како што треба. Околу 15 шипки треба да бидат соодветна вредност, иако ако е поголема, многу подобро.
  • Материјали: Кога купувате кој било апарат или производ, материјалот е важен. Некои се направени од пластика од типот ABS, но други вклучуваат поотпорни компоненти како што е нерѓосувачки челик. ABS пластиката е исто така тврда, и дава поинаков изглед кој не се расипува, но секогаш е почувствителен на удар од челик.
  • Капацитет: од суштинско значење е да имате добар резервоар или резервоар за вода. Идеално, изберете дизајни поголеми од 0,8 литри или 1 литар. Подолу не се препорачува, и ќе треба почесто да ја дополнувате водата. Идеалниот би бил 1,5 или 2 литри, а треба да се вади за да можете лесно да го чистите.
  • Чистење: одржување и чистење, колку полесно толку подобро. Ако не сакате големи непријатности кога станува збор за одржување на вашата машина за да трае и работи оптимално, секогаш избирајте со отстранливи делови кои се лесни за чистење, или со самочистење, со систем за покажување бигор, фиоки против капе , итн.
  • Цени: Цените на MiniMoka не варираат многу помеѓу еден и друг модел, така што генерално, можете да се движите од еден во друг без многу промени во буџетот.

Запомнете, секогаш треба прочитај ги мислењата на корисници кои го купиле производот онлајн. Тоа може да послужи како референца за да се одлучат за еден или друг производ. Понекогаш, постојат мали детали кои не се наведени во карактеристиките што ги покажува производителот или продавачот, но кои корисниците кои веќе го пробале забележуваат…