Мелита машини за кафе

Melitta е германски бренд основан во 1908 година. Неговото име доаѓа од Melitta Bentz, која ја основала компанијата по измислувањето и патентирањето познатите хартиени филтри за кафе. И покрај неговото потекло како семеен бизнис, тој постепено се прошири низ целиот свет и има производствени фабрики во многу земји, вклучително и седиште во САД. Во денешно време е еден од најпознатите кафемати во туристичката индустрија.

Што се однесува до машините за кафе, Melitta произведува широк спектар на модели, но има две главни линии на производи. Од една страна, на автоматски машини за кафе висока крај. Од друга, и пред се, на кафемати за капе, кои ги следат стапките на компанијата во нејзините почетоци и се нејзин белег. Ако она што го барате е а американска кафемат, Melitta е несомнено еден од референтните брендови.

Мелита автоматски машини за кафе

Мелита кафе соло

Во рамките на автоматските наоѓаме поевтина кафемат Мелита. Иако неговата моќност е помала од другите модели, неговата цена го прави Melitta Caffeo Solo една од најбараните опции. Има три нивоа на интензитет за вашето кафе, како и три нивоа за температурата на водата. Ти можеш направете едно или две кафиња истовремено, според вашите потреби. Ако имате проблеми со просторот, тоа ќе биде вашиот одличен кафемат, бидејќи зафаќа ширина само 20 сантиметри. Има дисплеј со сите опции, а резервоарот за вода е 1,2 литри. Да навистина, Нема пароброд или резервоар за млеко..

Кафе CI

Зборуваме за а Автоматска кафемат Мелита под притисок од 15 бари. Во овој случај, тој е различен од претходните по тоа што е машина која ни овозможува да подготвиме различни завршни материјали за нашето кафе, секогаш совршени за вкус на вкусно капучино. Брои со еден резервоар за млеко а останатото ќе го направи сама. Едноставно како ставање шолја, притискање на копчето на пијалокот што го сакаме и за неколку минути уживање во него. Неговиот капацитет е 1,8 литри и доаѓа со интегрирана мелница да уживате во свежо мелено кафе.

Кафе Пасион

Моќен, но и компактен апарат за кафе. Што нè тера да имаме две добри причини во една. Се соочуваме со еден од врвните модели во кој ќе ја најдеме моќта притиснете го копчето за автоматско капучино. Можете исто така да изберете помеѓу кратко или долго кафе, совршено за шолји високи над 13 сантиметри. Со неа и топли и ладни пијалоци Тие ќе бидат вашите најдобри опции. Оптимален притисок и пет јачини за вашето кафе, така што, со притискање на едно копче, можете да уживате во резултат со одличен вкус.

Кафе Бариста

Кафео Бариста е интелигентен супер автоматскиe со голем екран на допир, капацитет за 18 предефинирани рецепти во неговата меморија, надворешен сад за млеко, вградена нечујна конусна мелница од нерѓосувачки челик, компактен и модерен дизајн, 15 бари и моќност од 1450w.

Има Резервоар за вода од 1,8 литри на капацитет, и таложење на зрна кафе до 270 грама зрна. Сè што ви треба за поголема удобност и уживање во неговите 18 различни рецепти за кафе од кои можете да изберете. Со брзо време за подготовка и со програми за автоматско чистење и отстранување бигор за да не морате да се грижите за ништо.

Пурист за кафе

La Purista е уште еден од моделите на автоматски машини за кафе во рамките на овој бренд. Со отстранлив резервоар за вода од 1,2 литри, глава од 2 чаши, pantalla ЛЕР за да ги видите информациите, финишот против гребење и елегантен и компактен дизајн и фиока против капе.

Интегрира тивка мелница од нерѓосувачки челик, со 5 степени на мелење на жито да изберете од. Дополнително, можете да изберете до 3 нивоа на интензитет на кафе, прилагодлива млазница за парење млеко, систем за автоматско чистење и бигор, 15 бари и моќност од 1450w.

Серија Cafeo Avanza

Европски дизајн со одличен квалитет и убавина. Супер автоматик со а интегрирана мелница од нерѓосувачки челик и молчи. Со капацитет за 250 грама кафе, резервоар за вода од 1.5 литри, моќност од 1450 w и притисок од 15 бари за да се понуди најдобар вкус и арома.

Овој апарат за кафе вклучува систем за генерирање на висококвалитетна пена за вашето кафе, со негово Лесен производител на капучино. Има екран со LED симболи за гледање информации, истовремен режим на двојна чашка, излив за различни големини на чаши што се прилагодува по висина, систем против капнување и програми за автоматско чистење и отстранување бигор.

Мелита машини за кафе капка по капка

Мелита сингл 5

Како што покажува неговото име, овој кафемат е совршен за направи пет кафиња. Тоа е прилично компактен модел, па затоа е податлив. Го има основни придобивки како што е системот против капнување или т.н вентил за мирис, што се користи за да се знае дека кафето секогаш ќе ја има потребната температура. Ќе го најдете во неколку бои.

Мелита Лесно

Се соочуваме со уште една од основните машини за кафе, исто така е најевтиниот кафемат melitta. И покрај цената, го зголемува капацитетот бидејќи со него можете да направите околу 12 шолји кафе. Ако барате компактна машина за целото семејство, едноставен за употреба и некомплициран, тогаш Melitta Easy може да биде ваш. Вашата силна страна: сите делови може да се мијат во машина за садовиИма капацитет од 1,25 литри и систем против капнување.

Мелита Арома Елеганција Делукс

Влеговме во висококвалитетни машини за кафе капка по капка. Во машините за кафе Melitta Aroma Elegance наоѓаме капацитет од 1,25 литри, околу 10 или 12 шолји. Покрај сите функции што ги носат неговите придружници, има и опција за програмирање на температурата, нешто што го направи брендот Melitta многу популарен, а програма за отстранување бигор за да ја одржите машината за кафе совршена. Кафето секогаш ќе биде совршено и можеме да ги расклопиме сите парчиња и да ги измиеме во машина за садови. Како тоа да не е доволно, тој доаѓа опремен со аларм кој ќе не извести кога кафето е готово.

Melitta Look V Perfection

Melitta има уште еден висококвалитетен компактен модел за љубителите на кафето капка по капка. Со резервоар со капацитет од 1,2 литри за вода до до 10 чаши, поддршка за филтри 1×4, моќност од 1080w и систем за заштита против бигор.

Ви овозможува да го прилагодите прилагоден мирис, со отстранлив резервоар и поддршка за филтер (ротирачки) за лесно перење, фиока против капење и програма за загревање на кафето 20, 40 или 60 мин.

Мелита 1021-21

Дизајн од нерѓосувачки челик со висок капацитет, во еден од најдобрите производители на кафе капка по капка на фирмата. Сè што ви треба за да имате убаво тенџере со топло, вкусно кафе подготвено да ве разбуди наутро. Покрај тоа, ќе го добиете најдобриот вкус и арома благодарение на неговата вградена мелница со ниво на мелење да се избере, како и прилагодлив интензитет.

Компатибилен со Филтри 1×4 од која било марка, програмабилна програма за греење од 30, 60 или 90 минути. Со LCD екран со индикатор за отстранување бигор, прилагодување на тврдоста на водата, моќност од 1000w и резервоар за вода со голем капацитет. Патем, и држачот за филтер и резервоарот за вода можат да се мијат во машина за садови.

Мелита Арома Елеганција

Друг квалитетен кафемат за извлекување на вкусна арома и вкус. Со Капацитет на вода од 10 чаши од по 125 ml или за 15 чаши од 85 милилитри. За неколку моменти ќе го подготвите тенџерето за кафе и ќе ја истурите целата содржина во боросиликатниот тенџере со капацитет да го задржите жешко 30 минути.

Има отстранлив држач за филтер со рачка за лесно отстранување и чистење, систем против капе, компатибилност за филтри 1×4, отстранлив резервоар за вода со индикатори за капацитет, и моќност од 1000w. Сè може лесно да се измие во машина за миење садови.

Мелита AromaBoy

Едноставен и евтин кафемат за подготовка на кафе за две лица. со депозит на вода 0,3 литри. Со показател за капацитет за две шолји, постигнување добар вкус со сите оние нијанси на кафе што се постигнуваат со овој тип на кафемат капка по капка.

Покрај тоа, кафето ќе го задржи топло 30 минути во него силна боросиликатна стаклена гарафа. Со вградени филтри, компактен дизајн, моќност од 500w, осветлено копче за вклучување/исклучување, отстранлив држач за филтер кој може да се мие во машина за садови и автоматско исклучување.

Додатоци за кафе Мелита

Во прилог на правење саксии за кафе, Melitta е бренд добро познат по своите додатоци за кафе, каде што се издвојуваат неговите филтри (неговиот производ со најдолга историја), на мелници за кафе и котлињата и млечни пена. Проверете.

Мелница за кафе Melitta

Мелита котлиња

Мелита млеко пена