Црн петок

Погледнете ги денешните понуди (07)

Мелено кафе

Меленото кафе е една од најчестите опции во секој дом кога го подготвуваме нашиот омилен пијалок. Обично е исто така најудобниот и најекономичен избор ако го споредиме со капсули со единечна доза и зрна кафеСе разбира, секоја опција има свои предности и недостатоци и тие зависат од нашите вкусови и типот на кафемат што го имаме.

Кога купуваме мелено кафе, мора да знаеме дека се добива по а процес на мелење што може да биде многу разновидно и потоа херметички се пакува за да стигне до нашите домови зачувувајќи ја целата арома и вкус. Има многу мешавини кои ќе ги најдеме, видовите и триковите кои мора да ги знаеме за да вкусиме вкусно кафе. Овој водич ќе ви помогне изборот на најдобро мелено кафе.

Најдобрите марки на мелено кафе

Вистина е дека можеме да најдеме бројни брендови. од бели марки дури и најпознатите куќи кои долги години стојат зад ваков производ. Од сите нив, издвојуваме некои од најдобрите и најкупените или ценетите.

Мелено кафе Марсила

Еден од најдобрите брендови на кафе е Marcilla. Со одлична арома и вкус, ни ја претставува оваа опција на мелено кафе кое може да го најдеме насекаде. Ги има и мешаните сорти (80% природни – 20% печени) и 100% природни. нагласува Марсила крем експрес, дизајниран исклучиво за машини за еспресо и нуди одлична вредност за парите. опсегот Голема арома на Марсила Се користи за сите видови кафемати, а во сите случаи има сорти на кафе без кофеин. Тоа не е претерано горко кафе, поради што многу корисници го избираат како најдобро.

Мелено кафе Бонка

кафе 100% Арабика и одржливо одгледување на брендот Nestlé, кој исто така ќе биде совршен и за машини за филтер и за експрес кафе во зависност од опсегот што го купуваме. И интензитетот и аромата укажуваат на тоа дека се соочувате со една од најдобрите опции за вашето непце. Се карактеризира со тоа што е прилично благ, дури и повеќе од Marcilla, што ги тера некои корисници да сметаат дека има недоволна арома.

Мелено кафе Lavazza

Ароматично и со благ вкус, вака ни се претставува овој друг вид кафе најбаран од потрошувачите. Исто така, ќе биде совршен за сите видови машини за кафе. Постојат неколку опсези, како на пр Супер крем Лаваца, Lavazza крем и арома y Lavazza Qualita Rossa, кој покрај тоа што е еден од најпродаваните има и лесен чоколаден шмек, идеален за љубителите на какао.

Саула мелено кафе

понуди на соби пакувања со лименки на специјалитет кафе. Пакувањето во овие лименки и заштитната атмосфера значи дека тие се зачувани многу подобро отколку кога се дистрибуираат во пластични кеси и други формати кои овозможуваат кафето да оксидира и постепено да ја губи својата арома и вкус. Можете да го најдете на:

  • Пакет 3 – Интензивно: Тоа е пакување од 3 лименки од по 250 грама со мелено кафе Арабика од мали планински насади. Ова му дава интензивен мирис и вкус, со фина киселост и сладост од неговите кремасти и чоколадни тонови.
  • Пакет 2 – Еколошки: тоа е еколошко кафе и 100% Арабика, со одличен квалитет во пакување од 2 лименки од по 500 грама. Доаѓа од Перу, Индонезија и Централна Америка. Со свежи, ароматични, извонредни и житни ноти, тело и фина киселост.
  • Пакет 2 - Оригинален: пакување од 2 лименки со по 500 грама, со 100% Arágiga од Перу, Индонезија и Централна Америка. Со вкусови слични на органските, но со интензивен вкус и слатки чоколадни тонови и упорен крем.

Мелено кафе Консуело

Во брендот Consuelo можете да изберете помеѓу Одличен мирис и Бразил, два различни типа на мелено кафе кои обезбедуваат многу различни работи за корисниците. Што се однесува до првата, таа е богата и интензивна арома совршена за секое време од денот, со сорта Арабика од Бразил и Робуста од Далечниот Исток. Што се однесува до Бразил, тоа е избор на 100% Арабика од јужноамериканската земја, со уникатни мешани вкусови со ноти на чоколадо, лешник и ванила за вашите моменти на релаксација.

Мелено кафе Пелини

Италијанската фирма Пелини има две препорачани сорти, како што е Експресо бар и традиционалното. Традиционалното е избрана мешавина од различни земји на потекло, со средно печење и со интензивен и класичен мирис и вкус. Што се однесува до експресото, тоа е мешавина со различно потекло на природна и измиена арабика, со природна робуста, средно печење и избалансирана арома и вкус.

KIQO мелено кафе

Овој друг истакнат бренд, исто така, има неколку опции за вас, со вкус кремаста, интензивна и класична. Кремастата сорта е мешавина од Арабика (15%) и Робуста (85%), мазна и со ниска киселост, со вкус што Италијанците толку многу го сакаат. Интензивното има екстремна јачина, со сорта Арабика и висока киселост што толку многу им се допаѓа на љубителите на автентичното кафе. Што се однесува до класиката, таа е мешавина од 35%-65%, со поизбалансиран вкус.

Кафе Happy Belly Ground (бренд Амазон)

Амазон има голем број приватни етикети за различни производи, вклучувајќи мелено кафе. Покрај тоа, нивните производи се високо проучени и обично се бестселери поради нивната вредност за парите. Можете да најдете неколку опции на мелено кафе од овој бел бренд на продажниот гигант, како Expresso Forte, Caffé Intenso и Ethiopia, за оние кои бараат силно тело (одлично тело и интензивен), интензивен вкус (силен и ароматичен) и етиопски назив на потекло (урамнотежен и овошен допир) соодветно. Целата 100% сорта Арабика.

Мелено кафе Illycaffe

неговата квалитетни лименки за кафе на оваа фирма произведена во Италија. Таа е од сортата експресо, која со сета арома се чува во пастеризираната конзерва. Со 100% сорта Арабика и интензивно печење. Запомнете дека ако сте во лименка, откако ќе се отвори, можете да ја чувате во фрижидер без проблеми.

Старбакс мелено кафе

Ако сте љубител на синџирот Старбакс кафулиња Американец, ова кафе можете да го купите од оваа фирма. Кафе за да го почувствувате тој вкус што ви го даваат овие кафулиња, но од дома. Со опции за длабоко печење и средно печење по избор. Запомнете дека интензивното има лесен допир на какао со интензивно тело. Наместо тоа, медиумот е поизбалансиран со ароми на јаткасти плодови.

Други гурмански брендови на кафе

Видови мелено кафе

Првото нешто е да се знае колку видови мелено кафе има и какви карактеристики има секое, бидејќи во зависност од видот на печењето на зрната кафе, ќе добиеме многу различна арома, вкус и својства. Накратко, ова се трите видови кафе што можеме да ги најдеме:

печено кафе

Иако за време на процесот на печење почнуваме од природно зрно, се додаваат шеќери. Оваа техника може да се направи со зрна кафе кои имаат послаб квалитет и поради оваа причина денес е помалку популарен. Зошто се користи тогаш? Бидејќи благодарение на печењето, производителите можат да го заштитат кафето од влажност, да го направат да трае подолго и да го нудат по пониска цена од другите видови.

обично кафе

Овде не зборуваме за било каков вид на адитиви, за време на неговото печење не содржи ниту еден вид состојка освен избраните зрна. Нејзината арома го дава и ќе биде нешто помеко од печено. Неговата цена е обично повисока, иако многу зависи од производителот дека и неговиот квалитет е повисок, и ќе биде грешка да мислите дека за едноставниот факт дека печењето е природно, секогаш ќе добиеме подобро кафе, како што ќе видиме подолу.

кафе микс

Како што кажува неговото име, во овој случај имаме комбинација. Од една страна, од природно кафе, но од друга, од печено кафе. Смесата може да се види во различни количини, може да биде 50% или поголем дел кој би бил околу 80% природно кафе со 20% печено кафе. Кај нас е така еден од најпопуларните и најпродаваните, и во многу случаи наоѓаме одлични производи направени според тој сооднос 80-20.

Подгответе си мелено кафе

За ова ќе ни треба мелница или кафемат кој веќе го има вградено. Секогаш ќе ги следиме упатствата на двата апарати за да постигнеме добри зрна кафе. Исто така, мора да запомниме дека од суштинско значење е да се користат квалитетни зрна кафе и да се мелеат непосредно пред да се напиеме.

Совршено мелење за вашето најдобро кафе

  • фино мелење: Ако земеме малку од ова кафе меѓу прстите, ќе се залепи за нив. Така ќе биде совршено да уживате во еспресо кафе. На овој начин се осигуруваме дека кафето ја има потребната влажност, оставајќи ни го целиот вкус.
  • Средно мелење: Во овој случај се откачува од прстите, ако земеме малку производ меѓу нив. Значи, не е толку леплива смеса и ќе биде совршена за италијанските машини за кафе.
  • Грубо мелење: Кафето воопшто не ги валка прстите. Така, можеме да го користиме со апарати за кафе капка по капка. Неговиот вкус може да биде погорчлив.

Како да се зачува меленото кафе?

Сè додека не го отвориме, секогаш е препорачливо да го чуваме на ладно и суво место. Откако ќе се отвори, тогаш неговата брза потрошувачка е погодна. Повеќе од сè затоа што не сакаме да ја изгуби својата богата арома или вкус. Така да не боли Меленото кафе чувајте го во херметички сад, чувајте го подалеку од извори на топлина.. Запомнете дека температурата никогаш не треба да надминува 20º C за да се одржи во оптимална состојба.