Машини за кафе со капсули

Погледнете ги денешните понуди за BLACK FRIDAY (07)

Друг од најпопуларните типови на машини денес се машини за кафе со капсули. Овие типови на машини имаат многу предности во однос на другите машини за кафе, како што е разновидноста на капсули подготвени да се вметнат и да се добие комплетна подготовка брзо и лесно за корисникот. Без да се грижите за дозата или состојките.

Едноставно треба да се грижите дека резервоарот за вода има доволно течност за да го подготвите кафето и дека ја имате капсулата за кафе (или други пијалоци) кои ги сакате во тој момент. Самата машина ќе се погрижи за сè друго, добивајќи одличен резултат со минимален напор.

Најдобрата машина за кафе со капсули

Постои значителна количина на марки и модели на машини за кафе со капсули. Важно е да го изберете најсоодветниот според неговите технички карактеристики за да постигнете добри резултати и да биде компатибилен со вашите омилени капсули. Ова се некои препораки.

Philips L'Or Barista...
11.919 прегледи
Philips L'Or Barista...
 • Машината за кафе L'OR Barista е дизајнирана да работи со ексклузивните капсули за двојни еспресо L'OR Barista и...
 • Сварете 2 кафиња во исто време или 1 двојно кафе во една шолја - притисок до 19 бари за совршено еспресо
 • Комплетно мени за кафе: сече, еспресо, долго и повеќе
 • Прилагодете го волуменот на вашето кафе од 20 ml до 270 ml - Компатибилен со капсулите L'OR Espresso, L'OR Barista и Nespresso
 • Препознавањето на двојната капсула автоматски ја открива големината на капсулата
Долче Густо Де Лонги...
10.188 прегледи
Долче Густо Де Лонги...
 • МАЛ, НО МОЌЕН: Piccolo XS Nescafé Dolce Gusto е апаратот за кафе со капсули кој се прилагодува на секоја кујна благодарение на...
 • 15 БАРИ: машина за кафе и топли/ладни пијалоци со Nescafé Dolce Gusto капсулен систем со пумпа под висок притисок...
 • THERMOBLOCK: Системот Thermoblock гарантира многу кратко време на предзагревање (само 30 секунди) и температура...
 • АВТОМАТСКО ИСКЛУЧУВАЊЕ: апаратот за кафе со капсули се исклучува 1 минута по последната подготовка на кафе за да заштеди...
 • ВКЛУЧУВА СЕТ: Уживајте во квалитетно кафе дома со тоа што ќе добиете 3 кутии капсули за кафе кога ќе купите машина...
Krups Nespresso Inissia...
23.579 прегледи
Krups Nespresso Inissia...
 • Неспресо машина за капсули за кафе во една доза со компактен и лесен дизајн; ергономска рачка, соодветно се вклопува...
 • Со притискање на едно копче и за 25 секунди, водата ја достигнува вистинската температура за да подготви до девет кафиња без...
 • Благодарение на неговиот едноставен патентиран систем за екстракција, кој се активира со притискање на копче и произведува притисок од...
 • Режимот за заштеда на енергија ја прави машината автоматски да се исклучува ако не се користи 9 минути
 • Послужавникот за капење што се склопува овозможува користење на поголеми чаши и автоматски се расклопува кога чашата ќе се извади за да се...
Крупс Нескафе Долче...
4.239 прегледи
Крупс Нескафе Долче...
 • Црно-сиво Piccolo XS кафемат за Nescafé Dolce Gusto капсули, кремасто кафе благодарение на високиот притисок...
 • Лесен за употреба рачен кафемат кој ви овозможува да подготвувате кафе, чај или чоколади, приготвувајќи ги 100% по ваш вкус со својот...
 • Лесно како вметнување капсула, поместување на рачката во зависност од тоа дали сакате топол или ладен пијалок и кога имате ...
 • Piccolo XS е мал, рачен апарат за кафе со капсули кој се вклопува во секоја кујна. Подгответе кафе, чај или чоколадо...
 • Повеќе од 30 сорти на Nescafé Dolce Gusto кафе за избор: од карактерот на Espresso Intenso до телото на...

Во списокот имате некои од нашите омилени машини за кафе со капсули. Подлабоко, еве неколку препораки во зависност од тип на капсули што ви треба или што ви се допаѓа повеќе:

Машини за кафе со капсули Неспресо

Крупс Инисија XN1001

Тоа е машина за кафе Krups за капсули Nespresso. Со капсула со една доза, систем за автоматско исклучување за да не мора да бидете свесни за тоа, брз систем за греење за 25 секунди, резервоар од 0.7 литри и копчиња за да изберете дали сакате кратко или долго кафе и да го прилагодите на големината на шолјата.

Оваа машина достигнува а 19 бари професионален притисок. Неговиот систем за заштеда на енергија го исклучува ако не го користите 9 минути, дури и ако сте го оставиле по грешка вклучен.

De'Longhi Inissia EN80.B

Алтернативата на Крупс е машината на производителот Де'Лонги. Оваа машина за кафе со капсули е многу слична во перформансите на претходната, како што е често случај со сите официјални производители, кои обично се на исто ниво за да понудат изедначени резултати.

Има термоблок систем за брзо загревање на водата за неколку секунди, автоматски систем за запирање на протокот да го запрете и програмирате количеството кафе што го сакате, без да мора да го правите тоа рачно. Достигнува и 19 бари притисок и се исклучува за 9 минути доколку не се користи. Неговиот депозит е 0.8 литри.

Philips L'OR LM8012/60

Конечно, брендот Philips создаде и машини за капсули со кои ќе бидат компатибилни познатиот L'Or, еден од брендовите за капсули кои пристигнаа подоцна, но го добиваат својот дел од пазарот. Треба да знаете дека тие се компатибилни и со капсулите Nespresso. Имајте на ум дека, иако ги одвоив во друг дел бидејќи се други капсули, тие се идентични по големина и форма со оние на Nespresso за да можете да ги користите како алтернатива.

Машината добива а 19 бари професионален притисок, со резервоар со капацитет од 1 литар, и можност за подготовка до 2 кафиња истовремено. Во неговото едноставно мени можете да го изберете и прилагодите вашето кафе по вкус.

Кафе машини за капсули Долче-Густо

Krups Mini Me KP123B

Има ексклузивен и атрактивен дизајн доколку сакате нешто различно. Производителот Крупс создаде машина за кафе со капсули за Долче-Густо. Со капацитет од 0.8 литри во резервоарот за вода, моќност од 1500w за брзо загревање на водата и 15 бари од претседателство.

да се подготвиме секакви пијалоци и топли и ладни. Сè многу брзо. Треба само да почекате неколку секунди за да ја достигне вистинската температура и потоа можете да започнете со подготовка на вашиот омилен пијалок со вкусен вкус.

Крупс Обло КП1108

Друга Krups алтернатива на претходната, со атрактивен дизајн, но со ист капацитет (0.8l) и покрај тоа што е поголем. Оваа машина за кафе со капсули за Dolce Gusto ви овозможува да работите со притисок од 15 бари. Брзо ја загрева водата благодарение на технологијата Thermoblock, а работи и на создавање ладни пијалоци.

De'Longhi Genius Plus

Де'Лонги е уште една од опциите достапни за капсулите Долче-Густо. Престижниот италијански производител е исто така уште еден од оние кои официјално се овластени од креаторот на овие капсули да нудат оригинални машини. Неговиот дизајн е иновативен, во форма на јајце.

Со моќ од 1500w, 0.8 литри и 15 бари на притисок. Постојат машини со различни бои, како и во претходните случаи. Покрај тоа, производителот беше задолжен да понуди систем Thermoblock за загревање на водата за неколку секунди и интегрирање на безбедносен систем за да не паѓа водата ако држачот за капсула не е вклучен.

Машини за кафе со капсули Tassimo

Bosch TAS1402

оваа машина за кафе Bosch е компатибилен со мешунките Tassimo. Таа е една од најдобрите машини за кафе со капсули што можете да ја најдете компатибилна со овој тип на капсули. Германскиот производител му обезбеди моќност од 1300w за брзо загревање.

Неговиот дизајн е компактен, удобен и лесен за употреба. Благодарение на неговите капсули, ви овозможува да се подготвите до 40 топли пијалаци различни. Треба само да притиснете едно копче и таа ќе го стори сето тоа. Со својата технологија Intellibrew, избегнува мешање на вкусови од еден пијалок во друг ако сакате да подготвите неколку по ред.

Машини за кафе со капсули Senseo

Philips CSA210/91

европски производител Филипс создаде добра машина за кафе за капсулите Senseo. Ако ова се капсулите што ги барате, ова е една од најдобрите машини со вредност за парите таму. Може да направи една или две чаши одеднаш за помалку од една минута.

Вашиот резервоар за вода има Капацитет од 0.7 литри, и иако не е премногу, тоа е доволно за многу корисници. Дополнително, има Booster технологија за извлекување на максимална арома од капсулите со една доза. Тоа дури ви овозможува да го изберете типот на интензитетот на кафето и создава подобрена крема.

Машини за кафе со повеќе капсули

IKOHS мултикапсули 3 во 1

Тоа е се попознат бренд во светот на кафето. Има 3 адаптери за да можете користете Nespresso капсули, Dolce-Gusto и мелено кафе. Само треба да го користите адаптерот за типот на капсула што сакате да ја користите во тој момент, ставете ја капсулата внатре и вметнете го адаптерот во машината.

Потоа го притиснете копчето за работа и машината ќе се погрижи да ја извади содржината од избраната капсула и да ви понуди топла или ладна чаша од вашиот омилен пијалок подготвен за вкус. Покрај тоа, резервоарот за вода е Капацитет од 0.7 литри, кој ве служи за неколку кафиња без да мора секој пат да го полните.

Има моќен систем за пареа, режим за заштеда на енергија, тоа е лесен за употреба, има заштита од прегревање и прекумерен притисок, лесно се чисти и е компактен. За цена слична на претходните, имате а прифатлива машина за кафе за дома и со разновидни бои да го изберете дизајнот кој најмногу ви се допаѓа или одговара на вашата декорација.

Која машина за кафе со капсули да ја купите: водич чекор-по-чекор

Изборот помеѓу еден и друг модел не е лесен, па со овој водич ќе ви биде малку полесно, истакнувајќи ги сите карактеристики на кои треба да внимавате кога одите да ја купите вашата идна кафемат.

Какви пијалоци сакате да подготвите?

Треба да знаете дека во зависност од типот на машината за кафе со капсула што ќе ја изберете, ќе можете да изберете една или друга капсула, а тоа значи дека можете да имате пристап до разни видови пијалоци:

 • Nespresso: само за кратко или долго кафе. Иако со некои компатибилни капсули можете да направите повеќе разновидност, но не и со официјалните капсули.
 • Nespresso+Aeroccino: кафе со млеко од разни видови (млеко, капучино, макијато, ...).
 • Долче Густо: можете да подготвите различни видови кафе, кафе со млеко, чоколади, инфузии, ладни пијалоци итн.
 • Тасимо: Можете да креирате пијалоци за кафе, лате, билни чаеви и чоколади.
 • Сенсео: кафе и малку млеко или чоколадни пијалоци.

Имајте го ова на ум и набљудувајте ги вкусовите на различните членови на вашето семејство кои живеат во вашиот дом. Ако сте сите одгледувачи на кафе, можете да изберете што и да е, но ако има деца и многу различни вкусови, Долче-Густо би можел да биде најдобрата опција.

Рачно наспроти автоматско

Машините за кафе со капсули се сите електрични, но мора да правите разлика помеѓу две големи групи:

 • Прирачници: Тие се поевтини и ќе треба да го притиснете копчето за почеток и стоп за да го прекинете протокот на топла вода низ капсулата. Доброто е што ви овозможува да ја регулирате количината што ја ставате во секоја шолја или чаша, на пример, ако сакате малку помалку интензивно кафе (поводено).
 • Автоматски: на овие апарати за кафе со капсули треба само да ја ставите шолјата, да ја поврзете и сами да застанат кога ќе ја истурат вистинската количина што ја имаат претходно конфигурирано. Тие имаат можност да изберат помеѓу кратки или долги. Доброто е што ако не сте свесни за машината, чашата нема да ви се прелие.

Резервоар за вода и капсули

Големината на резервоарот за вода Тоа е многу важно. Досадно е кога брзате и е празно и морате да го наполните или кога сте на половина кафе. Затоа, колку е поголем капацитетот на резервоарот за вода, толку помалку пати ќе треба да го наполните. Во некои случаи има од неколку децилитри до 1.2 литри. Никогаш не се препорачува да купувате машини за кафе со помалку од 0.6 литри, освен ако не сте сами и не пиете малку кафе.

Некои машини за кафе исто така се интегрираат сад за капсули. Тие се контејнери во кои можете да ја депонирате искористената капсула за да можете да ги акумулирате и потоа да ги однесете на соодветна чиста точка за рециклирање. Ако подготвувате доволно капсули дневно, добро е да има добар сад. Дополнително, од искористените капсули често се испушта течност која сè уште е внатре во нив, а овие контејнери обично имаат екран за одделување на течноста што истекува од капсулите.

Притисок

Со цел да се извлече целата арома, волумен, тело, пена, вкус и својства на содржината на капсулата, двата најважни фактори се температура и притисок. Иако нема големи разлики во првиот фактор, во вториот можете да најдете големи висини од еден до друг модел. Колку е поголем притисокот (во шипки), толку подобро, а резултатот ќе биде поблизок до индустриските машини за кафе.

Не треба да избирате машини за кафе со притисок под 10 бари. Идеално е да се избере вредност нешто повисока од таа, во некои случаи достигнувајќи 15 бари во најскапите и професионални модели. Иако овие типови на машини обично се за угостителски бизниси.

Би сакал да додадам дека некои производители веќе создаваат биоразградливи капсули, кои можат да се фрлат во садот за органски отпад и не претставуваат толку голем проблем за природата...

Компатибилни типови капсули

Некои машини за кафе прифаќаат само специфичен тип на капсула, иако повремено се создаваат компатибилни подлоги од трети страни. Како што е случајот со Nespresso, кој ги прифаќа само своите капсули за кафе, иако некои други производители, како што е Candelas, создадоа компатибилни капсули со иста големина што можете да ги користите во која било од нивните машини.

Другите машини се способни да прифатат различни типови на капсули, иако јас не ги препорачувам. Пожелно е секогаш да избирате одредена машина за да ги добиете најдобрите резултати со одреден тип на капсули. На мултикапсули Тие имаат тенденција да грешат нудејќи послаб квалитет во секоја од капсулите што ја прифаќаат, па затоа е подобро да ги избегнувате. Иако е точно дека тие се многу разновидни и ви дозволуваат да мешате разни видови капсули во случај да има различни преференции или вкусови во вашиот дом.

Дизајн

Тоа е секундарна карактеристика, бидејќи е прашање на вкус. Некои машини за кафе имаат непривлечен дизајн, иако постигнуваат добри резултати. Други, исто така, се грижат за дизајнот, со иновативни форми кои додаваат допир на боја и декор во вашата кујна. На пример, Doce-Gusto има многу дизајни за избор. Другите се нешто покласични како Nespresso, така што нема таква слобода на избор.

Предности и недостатоци на машините за кафе со капсули

Како и секоја друга кафемат што ја има неговите предности и недостатоци. Мора да ги знаете и да ги измерите за да знаете дали тоа е типот на машина за кафе што ви треба или, напротив, ви треба друга од видови машини за кафе од кои ви прикажуваме на оваа веб-страница…

 • Предност: најголемата предност на машините за кафе со капсули е практичноста што ја нудат, со исклучителна едноставност за да го добиете вкусот што го сакате. Кафето веќе доаѓа во капсули од една доза, со сè внатре за да се добие совршената шолја. Некои вклучуваат и млеко во прав, чај, цимет и други состојки за да не морате сами да ги додавате.
 • Недостатоци: цената за секоја капсула е обично помеѓу 25 центи и 50 центи во некои случаи. Тоа е поевтино од кафето што можете да го консумирате во хотелската индустрија, но поскапо од купувањето кафе на големо за италијански или традиционални машини за кафе. Освен трошокот, тука е и еколошката цена, бидејќи овие алуминиумски и пластични капсули за еднократна употреба имаат влијание, особено ако не се рециклираат правилно (не е доволно да ги фрлите во домашниот сад за рециклирање). Во случајот на Nespresso, мора да ги однесете до одредена точка за рециклирање. Секоја илјада капсули претставува приближно 1 кг или повеќе алуминиум и исто толку грама пластика за еднократна употреба. Имајте на ум дека секоја година се продаваат милијарди…

За кафето со капсула

Една од најважните работи при изборот на една или друга кафемат е типот на компатибилна капсула. производителите на капсулите ќе го одредат квалитетот, вкусот и сортите кафе (па дури и други видови инфузии) кои можете да ги подготвите со машина. Затоа е интересно што однапред ги знаете сите типови на капсули кои ќе ги најдете за да ги филтрирате и фокусирате само на оние модели на капсулни машини за кафе кои се компатибилни со вашите омилени.

Како дополнителна препорака, ве повикувам да ги истражите продавниците и супермаркетите во вашата област за да видите каков тип на капсули можете да најдете. Така ќе го знаете капсули кои ги имате повеќе при рака, иако обично е лесно да се најдат скоро сите, а ако не, секогаш постои можност да се купат преку Интернет.

Некои препораки

Не заборавајте да направите а добро одржување на вашата машина и следете ги овие препораки за да трае подолго и секогаш да нуди најдобри резултати:

 • Никогаш немојте да го користите ако резервоарот за вода е истрошен или моторот за вадење може да се оштети. Проверете дали има доволно вода пред да започнете.
 • Користете вода со слаба минерализација или подгответе дестилирана вода со домашните машини дизајнирани за неа (не користете дестилирана вода што се користи за пегли или други кои обично се со мирис и токсични). Ова не само што ќе обезбеди почисто кафе или инфузија без чудни вкусови, туку и ќе ги задржи цевките на машината без бигор.
 • Исчистете ги прскањата, излевањата и другите што можеби се случиле по секоја употреба. Во некои случаи, капсулата може да истури дел од нејзината содржина внатре, избегнувајќи остатоци од различни намени...
 • Одвреме-навреме треба да ја чистите иглата што ја пробива капсулата и каде што е воведен млазот вода под притисок за да избегнете затнување.
 • Не присилувајте употреба на капсули кои не се компатибилни.
 • Секогаш почитувајте ги размислувањата на производителот.