Црн петок

Погледнете ги денешните понуди (07)

Ладно пијалак или ледено кафе

Кафето е многу посебен вид на инфузија, односно водата на висока температура се користи за да се извлече мирисот, вкусот и својствата на ова мелено зрно. Но, тоа не е единствениот начин да се подготви кафе. Постои и она што е познато како инстант кафе, и нешто поегзотични техники како што се ладно пијалак или ладно кафе. Многу поинаков процес од конвенционалниот, но кој има свои предности.

Овде можете да научите сè за алтернативно ладно кафе. Како што е ладно кафе, како можете да го направите дома, предностите и недостатоците на неговото подготвување со помош на оваа техника итн.

Што е ладно кафе или ладно кафе?

кафе-ладно-приготвува

El Ладно кафе или ладно кафе Тоа не е тип на кафе само по себе, туку се однесува на техника на подготовка која се разликува од традиционалните кои користат топла вода и притисок за негово вадење. Во овој случај, високата температура не доаѓа во игра за да ја подготвите вашата инфузија. Едноставно се подготвува со ладен процес, па оттука и неговото име.

Користејќи ја техниката на ладно варење, или ледено кафе, меленото кафе се внесува со ладна или вода на собна температура. Процесот е многу побавен од традиционалниот метод, но има низа предности кои сигурно ќе ви се допаднат.

Резултатот ќе биде а лесно кафе, со полно тело, полно со нијанси и вкусови интензивно, но без горчина како традиционалното кафе. И сето тоа благодарение на начинот на кој се подготвува, покажувајќи се како што е за повеќето гурмани и љубители на вкусови кои сакаат освежително кафе со сиот природен вкус и арома.

Предности и недостатоци на оваа техника

Како и со сите методи, така и овој тип на ладно кафе Има свои предности и недостатоци. Затоа, треба да ги знаете за да оцените дали е тоа што навистина го сакате.

Предности на ладно кафе или ладно кафе

Како ладна техника, леденото кафе има голем број предности во однос на традиционалната процедура за топла подготовка. Дали предност звук:

 • Не извлекува некои материи од меленото зрно што можат да придонесат киселост или печени ароми на пијалокот Тоа е затоа што кога се подготвува ладно, компонентите како што се етери, кетони и амиди од кафето не се ослободуваат. Нешто што се случува со топлото кафе.
 • Покрај горчината, овие материи му даваат и малку на кафето адстрингентност. Со други зборови, со ладното пиво можете да го елиминирате чувството на сувост во устата што некои топли сварени кафиња го оставаат зад себе.
 • Битието почиста по вкус, ќе можете подобро да ја цените секоја нијанса на неговата арома и вкус во споредба со топлото сварено кафе.
 • Излегува процес поевтино, бидејќи со тоа што нема да ви требаат специјални уреди, ниту да користите извор на енергија за загревање, ќе заштедите пари.
 • Обично се зема ладно, нешто што им се допаѓа на многу луѓе. Сепак, можете земете го и топло штом ќе се подготви... Можете дури и да подготвите секакви рецепти со додавање млеко, какао, цимет, пена итн., како што би правеле со секое друго кафе.

Недостатоци на ладно кафе или ладно кафе

Но, не се сите предности во ладното кафе, исто така можете да ги најдете Некои недостатоци во овој вид подготовка на ледено кафе. Иако најголемиот недостаток на овој тип на подготовка е поврзан со некои од здравите својства на кафето кои не се екстрахираат на ист начин како кога се внесува топло. Поради оваа причина, некои нутриционисти го препорачуваат жешкиот процес подобро, така што сите супстанции што ги обезбедува зрното кафе се ослободуваат во водата.

Сепак, некои други експерти тврдат дека техниката на ладно варење прави кафето да има подобри својства против стареење поради антиоксиданси присутни во кафето. Тие обезбедуваат дека со тоа што не го изложуваат кафето на високи температури, одредени антиоксиданси природно присутни во зрното кафе се подобро зачувани. Ова може да биде предност во однос на редовното кафе, да го подобрите вашето здравје, да ги избегнете ефектите од стареењето и да ве одржувате во форма…

Како се подготвува ладно кафе или ладно кафе?

Ако сакате да уживате во добра ладна пијачка, тогаш треба да ги знаете сите детали и трикови за резултатот да биде како што се очекуваше. Не е лесно подгответе добро ладно кафе Доколку не внимавате на одредени детали кои можат да направат разлика...

Што ми треба?

Навистина не ви треба ништо посебно нема кафемат или некој специфичен апарат. Едноставна стаклена тегла со капак треба да биде доволна... Меѓутоа, ако ви се допаѓа оваа техника и сакате малку поголема погодност, треба да знаете дека има некои апарати за ладно кафе на Амазон. На пример:

Машина за кафе Silberthal Cold Brew

Е специјална гарафа за подготовка на ладно кафе во фрижидер. Има капацитет од 1.3 литри, за да се подготват големи количини одеднаш. Покрај тоа, поддржува и подготовка на топли инфузии. Неговата употреба е исклучително едноставна, не содржи БПА и може да се мие во машина за садови. Неговиот централен цилиндричен филтер ви овозможува да го внесете кафето во вода без да мора да користите други филтри или цедилки.

ASOBU Cold Brew Copper-Black

Тоа е уште една добра евтина алтернатива на претходната. Комплет за подготовка со едноставно додавање мелено кафе, ладна вода и зачините што ги сакаме. За 12 часа ќе го подготвиме ладното кафе. Специфичните комплети како овој ја отстрануваат маката од барање мерачи итн., и можеме да дојдеме директно до поентата. За ентузијасти или како подарок се одлични.

Hario Cold Brew кафемат

На дофат ја имате и оваа друга гарафа за ладно кафе. Нејзиниот капацитет е 1 литар, со метален филтер издржлив за лесна подготовка, многу фина мрежа за спречување на бегство дури и на најситните честички и безбедна за миење садови. Изработен е од отпорно стакло, со практичен капак и рачка во кафена боја.

плунгер кафемати

Друго решение се Француски преси или машини за кафе со клип, кои се и многу корисни алатки за приготвување на овој вид кафе. Повеќе информации тука.

процес на подготовка

Постапката за подготовка е прилично едноставна, само треба да ги следите овие чекори за резултатот да биде очекуваниот. Но, пред тоа, ви давам неколку совети и трикови:

 • Подгответе се кафето што ќе ги употребите за подготовка, односно околу 100-125 грама. Како и за секое друго кафе, се препорачува да биде квалитетно и подобро ако зрното во моментот е сомелено.
 • La мелењето треба да биде грубо, со песочна текстура. Тука не е важно дали е премногу фино.
 • САД вода што не додава вкус. Идеален е вода со слаба минерализација, филтрирана или подготовка на дестилирана вода користејќи домашен дестилатор. При ладно пиво, уште поважно е водата да има неутрален вкус, инаку може да ги расипе пофините нијанси на методот на ладно пиво.
 • Имајте и а фин хартиен филтер за кафе. Ова не би било потребно ако користите едно од специјалните бокали за ладно кафе што ги покажав во претходниот дел.
 • Потребен ви е и а стаклена тегла со капак или бокал за ладна подготовка каде да се подготви ладната инфузија. Треба да биде многу чист и без замрзнати или валкани ароми, кои би го нарушиле крајниот вкус.
 • Друг прибор што ви треба е а инка. Ако ја купите стомната за ладна подготовка, ќе го зачувате и ова, бидејќи тие се подготвени да послужат удобно.

Откако ќе ги земете предвид сите овие размислувања, постапката за подготовка се состои од следете ги овие чекори:

 1. Измешајте го меленото кафе со водата внатре во тенџерето. Ако го правите тоа со специјална гарафа за ладно кафе, тогаш меленото кафе мора да го ставите во централниот филтер што го вклучуваат. Соодносот треба да биде 1:8, односно по еден дел кафе на секои осум делови вода. На пример, можете да користите околу 100-125 грама мелено кафе за секој литар вода.
 2. Добро протресете и оставете одмор најмалку 12 часа покриен во фрижидер. Се препорачува да се остави до 24 часа, односно да се направи ден пред консумирање, иако има луѓе кои претпочитаат да не надминуваат 14-15 часа, бидејќи тогаш почнува да се ослободува поголема горчина. Ова е прашање на вкус…
 3. Ако имате стомна за ладна подготовка, се што треба да направите е да го истурите кафето во чашата или криглата за да уживате. Ако сте користеле конзерва, тогаш ќе треба да ја користите инката и филтерот за содржина на филтрирање од тенџерето, а смесата истурете ја во шолјата, чашата или термос.
 4. Сега можеш пијте го ладно, загрејте го, па дури и додадете други дополнителни состојки кои ви се допаѓаат (млеко, какао, цимет, шеќер,...).

Откако ќе го подготвите, можете да го складирате во вашиот ладен тенџере или тегла неколку дена во фрижидер за да можете да го пиете секогаш кога ви се допаѓа. Иако може да остане и до една недела, идеалот е секој ден да подготвувате што ќе пиете следниот ден... Запомнете дека, особено ако не го чувате во фрижидер, кафето може да предизвика размножување на одредени микроорганизми доколку го оставате премногу денови, а тие можат да ви бидат штетни.