Cona машини за кафе и вакуум машини за кафе

Кафематот Cona или вакуумски сифон е уште еден тип на кафемат кој постои на пазарот. Тоа е добра опција за оние кои бараат тотално традиционален начин на правење кафе. Преку неговиот вакуумски систем ќе можете да ја извлечете целата арома на зрната кафе за да подготвите добар производ каде и да ви треба, бидејќи не треба електричен извор за работа, само пламен.

Постојат неколку вакуумски апарати за кафе на пазарот, иако не се сите исти. Автентичната машина за кафе Cona ќе ви овозможи да постигнете подобри резултати, иако по висока цена. Други брендови исто така го користат вакуумскиот систем што резултира со добро кафе и исто така подостапно. Додека е точно тоа брендот Cona е знак на разлика, ќе анализираме неколку модели за одлуката да биде ваша.

Најдобрите кона и вакуумски апарати за кафе

HARIO вакуумска кафемат,...
1.164 прегледи
HARIO вакуумска кафемат,...
 • Капацитет од 600 ml
 • Вклучува филтер за ткаенина
 • Вклучува запалка за алкохол (алкохолот не е вклучен)
 • Направено со најдоброто отпорно на топлина боросиликатно стакло на Hario
 • Вклучува мерна лажица
Кафе WACACO Pipamoka...
1.391 прегледи
Кафе WACACO Pipamoka...
 • [СИТЕ ВО ЕДНО] Подгответе се и пијте од еден уред со се-во-едно номадскиот кафемат Pipamoka. Пиво под притисок...
 • [ДВЕ МИНУТНО ЗАПИВАЊЕ] Нејзината патентирана конструкција, заедно со иновативниот механизам за извртување, генерира вакуумски притисок...
 • [КАКО РАБОТИ ВАКУУМСКИОТ ПРИТИСОК] ДОДАЈ: Наполнете ја комората со вода и спуштете ја корпата за кафе во неа. Нека потоне...
 • [НЕ ОСТАВАЈ ОТПАД ЗАД] Микрофилтерот од не'рѓосувачки челик може повторно да се употребува, што значи дека не се создава вишок отпад...
 • [ЗАБЕЛЕШКА] Пипамока не ја загрева водата. Односот на подготовка е сличен на стандардниот капе или ...
Бодум - К1218-16 - Пебо -...
69 прегледи
Бодум - К1218-16 - Пебо -...
 • Празно кафе подготвено за него за нешто попребирливиот kaffeegenießer
 • Стаклена гарафа, тешка, борсиликатно стакло отпорно на топлина
 • Со капак, за кафето да биде топло
 • Содржината на кутијата вклучува Rechaud, држач и лажица

Оригинален апарат за кафе Cona

Cona Size D-Genius апарат за кафе со целосно стакло

На Амазон го имате Големина на конус D-Genius целосно стакло, висококвалитетен производ на кој можете да му верувате. Тоа е вистински кона вакуумски апарат за кафе, со големина D, односно за 6 или 8 шолји кафе (1140 ml), во зависност од големината на секоја шолја.

Оригиналниот апарат за кафе Cona, симбол на стил и личност, со материјали и завршни материјали кои му даваат непогрешлив и безвременски имиџ.

Благодарение на одржувањето на оригинален дизајн од Abram Games, ќе можете да добиете кафе со многу попрефинет и поистакнат допир отколку со другите машини за кафе. Речиси декоративен предмет кој приготвува и прекрасно кафе без потреба од филтер.

Навистина префинето чудо од 1910 и подготвени за да можете да уживате во сите традиции во форма на арома и вкус.

вакуумски апарати за кафе

Bodum Pebo Vacuum кафемат

Не е автентичниот, ниту го има оригиналниот дизајн. Е евтина опција за горенаведеното, иако не ги нуди истите резултати. Овој сифонски апарат за кафе е еден од најдобрите меѓу оние кои не се автентични Cona. Сепак, неговата работа е слична, со сифон и по истиот принцип како и Cona.

Направен е од боросиликатно стакло отпорен, произведен во Европа како и претходниот, со пластична рачка и може да се мие во машина за садови, па можете лесно да го перете.

Chemex CM-1C

Изработени од стакло и достапни во различни големини (3, 6, 8 и 10 чаши), е уште еден од референтните модели на вакуумски апарати за кафе. Неговата естетика е донекаде украсна, со лента од материјал околу вратот на тенџерето за кафе што му дава воздух на алхемиски инструмент. Идеален за оригинален подарок, не е обичен украсен предмет, туку неговото стакло е отпорно на високи температури и обезбедува долга издржливост.

Целосно транспарентен дизајн за да може да се видат сите процес на вакуум екстракција, со вклучен филтер и многу компактни димензии. Што се однесува до неговиот капацитет, тој има на располагање 0,47 литри во резервоарот.

Харио вакуумска кафемат

Комплетна вакуумска машина за кафе, за да имате се што ви е потребно за да го подготвите вашето кафе на овој традиционален начин. Нејзината цврста боросиликатна стаклена сијалица има а Капацитет од 600 ml за водата. Тоа е доволно за две или три долги шолји кафе или двојно повеќе ако се пократки. Вклучува филтер за ткаенина, пламеник за алкохол (алкохолот не е вклучен) и мерна лажица.

За разлика од оние кои ја следат истата физиономија како и традиционалните, дизајнот на оваа кафемат е помодерно. Полесно е да се монтира.

Харио TCA-3

Овој вакуумски апарат за кафе Hario е уште еден од моделите што можете да ги купите. Има Капацитет од 360 ml, па затоа е идеално ако живеете сами. Изработен е од борсиликатно стакло отпорно на топлина, со индикатор за ниво. Вклучува филтер за ткаенина, запалка за алкохол (алкохолот не е вклучен) и мерна лажица за кафе.

Тој е еден од вакуумските кафемати со средна цена. Зачувување на суштината на старите, но со современи актуелни материјали. Една од најдобрите опции за оние кои бараат најдобар компромис помеѓу практичност на сегашноста и традицијата.

КАДМУС SI-SCM-11

Друга вакуумска кафемат со вПриближен капацитет за 5 чаши, да може вкусното кафе да го сподели со семејството или пријателите. Изработен е од борсиликатно стакло отпорно на топлина. Со нешто помодерен дизајн од другите класици. Лесно се чисти и вклучува тело, потпора, пламеник, филтер и мерна лажица. Алкохолот не е вклучен, ќе мора да го купите посебно.

Бодум К1218-16

Ова другото кафуле алембички тип Вакуумската екстракција исто така ќе ви овозможи да подготвите кафе користејќи ја оваа традиционална процедура. Во овој случај се работи за модел со капацитет од 1 литар, односно доволно за да може да се испие 8 шолји богато и испарувано кафе.

Неговиот грејач е погоден за гас, и има стакло отпорно на топлина, бокал од боросиликатно стакло, затворач на капакот за да го одржува кафето подолго топло, а се продава со поддршка и лажица.

Други модели на вакуумски апарати за кафе

Што е кафемат Cona?

Вакуумската кафемат беше создадена од Лоеф од Берлин, во 1830 година. Десет години подоцна, Роберт Напиер дизајнираше модел изведен од првиот кој правеше кафе со помош на вакуум и ќе го нарече Napier Vacuum Machine.

El пелени дизајн стана многу популарен во тоа време, поставувајќи ги темелите за неговите наследници. На овој начин во тоа време се добивало кафе без нечистотии што не можело да се добие со други методи.

Тоа немаше да биде до средината на XNUMX век кога оваа кафемат ќе добие поголема популарност, иако неговата употреба не беше толку распространета како другите машини за кафе. Причината беше нивниот комплексен дизајн во споредба со другите, а фактот што им треба побавна подготовка, значеше дека овие машини беа префрлени во поексклузивна продажба, а беа префрлени само како машина за кафе за посебни моменти во домовите.

Покрај тоа, тие во тоа време биле многу скапи, па ретко кој можел да си дозволи да има. На пирекс стакло во кој беше произведен за да ги издржи високите температури на пламенот, ја подигна неговата цена во тоа време кога овој материјал не можеше да се произведува толку евтино како што е сега.

Бидејќи техниката не е толку усовршена да се создаде стакло, во прилика завршувале со експлозија доколку не се внимавало навреме да се отстранат од огнот.

И покрај ова, автентичниот Conas продолжи да се произведува од компанијата Cona Ltd. (од 2017 година се пресели во Холандија), единствениот кој од тоа време продолжува да го одржува истиот оригинален дизајн на Napier. Всушност, токму овој производител ќе ги преименува овие машини за да го стави своето име како што ги знаете денес.

кафемат-кона-како-работи

Делови од кафемат Cona

На Cona или сифон вакуум кафемат е кафемат создаден во Pyrex (боросиликатно) стакло со висока отпорност на термички удари на кој е подложен во текот на процесот на подготовка. Благодарение на материјалот, издржува до 3 пати поголеми температурни промени на кои би можело да одолее обично стакло, всушност, тоа е она што се користи во некои лабораториски цевки и пипети.

Кафематот Cona се состои од 2 независни сферични садови и се спојуваат еден со друг. На врвот има цевка закачена на дното низ која течноста може да се издигне, слично на италијанските машини за кафе. Исто така вклучува филтер во основата на горниот сад.

Благодарение на (тесниот) отвор на долниот сад споен со двата отвори (тесниот поврзан со цевката и поширокиот во горниот дел за да може да го промешате кафето кога ќе се крене), можете подгответе кафе со загревање на овој артефакт.

Секако, покрај овие делови ќе имате и рачка за да може да го подигне тенџерето за кафе кога е жешко и не изгорувајте се обидувајќи се. Како и централна област која совршено се вклопува херметички затворете двете страни. Некои вклучуваат до поддршка за домување под запалката или оганиако не сите го имаат.

Принцип на работа на вакуумски апарати за кафе

 • Во долен сад водата се става. Се грее на оган како што се случува со италијанските. На овој начин водата врие и се крева низ цевката до горната област.
 • Како што се крева топлата вода горен сад, каде што е кафето, можете да почнете да емулгирате за да ја извлечете аромата.
 • Кога речиси целата течност ќе се искачи на врвот, пожарот престанува или користен извор на топлина. Во античко време се користела запалка за алкохол.
 • Како што се лади, воздухот во долниот сад се собира и создава вакуум кој прави течноста одозгора да се врати да помине низ филтерот и да падне назад во областа долу. Ова е главната разлика со италијанското, во кое течноста се задржува одозгора, покрај тоа што кафето кај италијанските е точно во центарот, помеѓу водата долу и контејнерот горе.

Забележете дека иако контејнерот горе има дупка, кафето ја затвора својата врска со областа долу, така што долниот дел е изолиран а воздухот што се проширил со топлината сега се собира кога се лади за да ја вшмука течноста назад низ филтерот што го има вградено кафематот, односно преку другата постоечка дупка.

Предности и недостатоци на кафемат Cona

Кафематот Cona, како и секоја друга кафемат, има неговите предности и недостатоци во споредба со другите видови кафемати. Вреди да се истакне следново:

 • Предност: тоа е традиционална елаборација идеална за специјални пригоди кои заслужуваат да се подготви потрадиционално кафе и тоа полека. Можете дури и да го користите типичниот горилник за алкохол што се користел во минатото или Бунсен. Покрај тоа, резултатот е многу рафиниран.
 • Недостатоци: Со оглед на тоа што е направен од стакло, тој е кревок ако е подложен на удари или ако ја надмине идеалната температура. Покрај тоа, неговото чистење не е баш лесно, бидејќи до внатрешноста на контејнерот може да се пристапи само преку мала дупка.

Како да направите кафе со апарат за кафе Cona

кафемат-кона-операција

Направете кафе во кафемат Cona или вакуумското сифонирање е нешто подолг процес, но воопшто не е комплициран ако ги следите овие едноставни чекори и совети:

Подгответе кафе во кафемат Cona чекор по чекор

 1. Отворете ја машината за кафе и ставете ја водата во долниот сад. Доколку сакате да го забрзате процесот, можете да додадете претходно загреана вода.
 2. Спојте ги двата дела.
 3. Додадете го меленото кафе во горниот дел преку отворот што го има.
 4. Вклучете го изворот на топлина или горилникот за да ја загреете водата во долната основа.
 5. Почекајте водата да почне да се крева до врвот на цевката.
 6. Кога поголемиот дел од водата е надополнета, можете да го преместите кафето од горната област низ дупката и да го тргнете од оган.
 7. Сега почекајте правосмукалката да ја вшмукува течноста назад во областа долу.
 8. Можете да го отворите апаратот за кафе и да го истурите кафето.

Совети за подобро кафе

 • La сооднос на вода и кафе Треба да биде приближно 1 литар на секои 10 лажици кафе.
 • користете кафе во мелено жито во моментот на подготовка, по можност со подебела големина од онаа што ја користите во машина за еспресо. На пример, со текстура на шеќер приближно.
 • Треба да користите по можност минерална вода слаба минерализација за да не се додаде лош вкус на кафето. Или можете да купите дестилатор за вода или да го филтрирате со други методи.
 • Не се повлекувајте од страната на тенџерето за кафе за време на процесот, бидејќи ако ја оставите машината за кафе Cona во оган, стаклото може да експлодира.
 • се движи секогаш пред послужување на кафето.
 • Кога го миете тенџерето за кафе, секогаш правете го тоа без употреба на сапун. Само исплакнете со вода за да не влијае на аромата, како што се прави со италијанските машини за кафе од стручни баристи. Секако, измијте го после секоја употреба за да не се таложат остатоци.

Прекинати модели на вакуумски апарати за кафе

Кралско белгиско луксузно дигуо

Овој апарат за кафе Cona е многу елегантен, со луксузен финиш Служи како уште еден украс во вашиот дом. Составен е од отпорно стаклено тело, со елементи од не'рѓосувачки челик со завршна обработка во боја на бакар и дрвена основа на каросеријата. Тој е од типот електричен сифон, за 3 до 5 шолји еспресо (500 ml). Вклучува горилник за алкохол.

Во овој случај, како и Cona Size D-Genius, неговата внимателна завршница ја прави една од најдобрите опции што можете да ги купите ако сакате музејско парче. Неговата цена навистина вреди, бидејќи е навистина впечатлив сет.

ТАМУМЕ

Овој инструмент се користи за кафе, пиво и чај за само околу 60 секунди. Вклучува сè, како сифонот за пиво. Стаклените сијалици се создадени од борсиликатно стакло отпорно на топлина, плус лесно се чистат. Вклучува филтер за ткаенина за повеќекратна употреба и можност за правење околу 5 шолји кафе. Алкохолот за запалката не е вклучен, како и обично.

Со него ќе имате кафемат со традиционален изглед, но можете да подготвите широк спектар на пијалоци. А сите во едно во вашата кујна која ќе ве придружува во најубавите моменти.

Пристоен Гаџет

Тоа е уште една од најдобрите опции во однос на машините за кафе Cona или вакуумска екстракција. Овој има одличен квалитет, со традиционален дизајн, со стакло отпорно на топлина и со едноставноста на овој тип на варијанти. Има многу добар систем за филтрирање кој го остава добиениот пијалок без талог.

Може да биде совршен подарок, или вашиот следен каприц. Од тебе зависи. Но, она што е сигурно е дека кој и да го поседува нема да може да престане да биде хипнотизиран од процесот на подготовка додека кафето се вади со оваа процедура заснована на физика. Покрај тоа, тој е прилично евтин, а еден од најпродаваните на Амазон…