Црн петок

Погледнете ги денешните понуди (07)

Тасимо машини за кафе

Tassimo припаѓа на брендот Bosch и се натпреварува на сè потесниот пазар машини за кафе со капсули. Во случајот на капсулите Tassimo, постои квалитет што ги прави карактеристични: секој има баркод кој го содржи „рецептот“ на пијалокот кој кафематот мора да го прочита и подготви. Сепак, тие можат да се подготват и рачно.

Тоа се машини со кои можеме да направиме многу пијалоци освен кафе, искористувајќи ги максимално. Ви кажуваме сè за најдобрите модели на машини за кафе Tassimo, за да ви помогнеме да го изберете вашиот. Продолжете да читате.

Најдобрите машини за кафе Tassimo

Тасимо Среќен

Доколку сакате оригинален и совршен дизајн за сите видови кујни, тогаш ова ќе биде вашиот најдобар модел. Има навистина евтина цена, со која можете да направите повеќе од 40 видови пијалоци и со различни големини на чаши. Неговата подготовка е многу едноставна, само со притискање на копче. Има моќност од 1400 W и капацитет од 0.7 литри. Како и сите машини за кафе Tassimo, има T-Disc технологија, преку која го чита и препознава баркодот на секоја капсула за да ги направи најдобрите подготовки.

Tassimo My Way

Многу повеќе лични во нивните креации се Tassimo My Way. со овој модел можете да го прилагодите вашиот пијалок и исто така да го запаметите. Неговата употреба е исто така многу интуитивна, од каде што можете да направите едноставно кафе или да му дадете финиш што најмногу ви се допаѓа. Можете да го изберете и интензитетот, температурата и дури и волуменот на вашиот пијалок.

Тасимо Виви

За луѓето кои бараат компактен апарат за кафе, тука е Vivy. Но затоа не е оставено по поволностите. Ќе заштедите простор и пари, бидејќи има навистина ниска цена. Само со притискање на едно копче можете да направите пијалоци апетитни како капучино, чоколадо или чај, како што сакате. Исто така има побрз систем за греење, за да не треба да чекате. Со литарски капацитет и 1300 W, таа е уште една од основните машини за кафе.

Тасимо Сани

Ако другите се едноставни, во овој случај уште повеќе. Се соочуваме со автоматска машина за кафе со капсули, со грејач со континуиран проток за повеќе од совршен резултат. Во овој случај можете да добиете и а широк спектар на различни пијалоци. Брзината е уште една од неговите доблести, како и нејзината големина, бидејќи ќе ја вклучите и ќе можете да го подготвите вашето избрано кафе. Неговиот капацитет е 0,8 литри и моќност од 1300 W.

Тасимо Кеди

Со него ќе дојде ред и во вашата кујна, бидејќи Има простор каде што можете да ги ставите сите капсули. Без да заборавиме дека тоа е уште една машина за кафе за повеќе пијалоци Tassimo, лесна за употреба само со притискање на копче и со LED индикатори. Капацитет за околу 16 чаши и моќност од 1300 W. Друг модел што треба да се земе предвид.

Не се пронајдени производи

Тасимо Џој

Bosch TAS4502, или како што е комерцијално познат, Тасимо Џој, е уште една од опциите за дисковите Tassimo што можете да ги најдете. Овој апарат за кафе има резервоар за вода со капацитет од 1,4 литри. Со моќност од 1300w за брзо извршување на функцијата за загревање на повеќе пијалоци кои овој тип капсули ги прифаќа: експресо, капучино, чај, чоколадо, лате макијато итн.

Тоа е целосно автоматска машина за кафе благодарение на Капсули T-Disc кои го читаат бар-кодот и знаат како да го подготват пијалокот на кој одговара капсулата. Само притиснете едно копче и готово. Има LED диоди што го означуваат статусот на брендот, за да предупредуваат и кога му треба одржување. Покрај тоа, тој е ефикасен, со мала потрошувачка на енергија. Вклучува филтер BRITA за да спречи лошиот вкус на водата да го расипе вкусот.

Зошто да изберете машина за кафе Tassimo?

Одговорот е едноставен и гласен: Тоа е машина за кафе за целото семејство способна да подготви кафе, инфузии и топли и ладни чоколади на најудобен и едноставен начин. Ќе го искористите овој тип на кафемат без да се изморите, сето тоа по прилично прифатлива цена, што заедно со удобноста и мноштвото рецепти го објаснува неговиот успех во продажбата.

Што се однесува до цената, чашата може да биде околу 37 евроценти. Веќе знаеме дека капсулите со една доза се нешто поскапи во споредба, но мора да имаме на ум дека зборуваме за резултати од гостопримството по многу пониска цена од онаа што би ја платиле надвор од домот.

Војна на пазарот со капсули

најпродаваните капсули за кафе

Секој пат кога има повеќе опции кога се во прашање капсулите за кафе. Тоа е скапа опција, но прилично удобна што преовладуваше на пазарот, со широк спектар на различни производи и формати. На едната страна се великаните на групата Нестле со Неспресо и Долче Густо, а од друга, останатите капсули кои се натпреваруваат со други карактеристики кои ги нема во нешто позатворениот и ограничен свет на Nestlé.

Имаме цел дел на веб посветен на капсули за кафено ако барате а резиме на најпопуларните типови на капсули и особеностите на секој од нив, ви оставаме на вас подолу:

 • Тасимо: тие се најевтините капсули кои можат да се најдат на пазарот, но без да се жртвува квалитетот. Добавувачите на кафе за овој тип на капсули можат да бидат различни, од Marcilla, Milka, Oreo итн. Покрај тоа, нуди широк спектар на пијалоци, така што не само што можете да подготвувате кафе, туку и други инфузии како чај. Идеален, заедно со Долче Густо, за семејства доколку има деца кои не пијат кафе дома.
 • Долче Густо: се карактеризираат со добар квалитет, евтини се и дозволуваат да се прават секакви топли и ладни пијалоци, за да ги задоволат сите членови на семејството. Покрај тоа, бидејќи тие не се автоматски машини како Nespresso, тие дозволуваат производството да се контролира за да се стави повеќе или помалку концентриран пијалок. Тој е главниот ривал на Тасимо.
 • Сенсео: Тоа е другиот голем ривал на Тасимо, со некои многу слични карактеристики. Во овој случај, главниот пијалок што го подготвува е кафето, иако има некои исклучоци. Затоа, повеќе е насочено кон одгледувачите на кафе, а не толку на семејствата. Една од неговите главни предности е бројот на добавувачи на кафе од кои треба да изберете, како и опцијата за подготовка на 1 или 2 кафиња истовремено.
 • Nespresso: за љубителите на добро кафе кои бараат најинтензивна арома и вкус. Тие се фокусирани исклучиво на капсулите за кафе, така што нема да можете да подготвите други пијалоци различни од тоа. Покрај тоа, бидејќи се автоматски, тие не дозволуваат да се контролира производството. Тие се многу различен производ и не може да се каже дека се натпреваруваат во иста категорија.

Тасимо против Долче Густо

Како што веќе споменавме, двата големи ривали во овој сегмент се Тасимо и Долче Густо. И двете нудат многу слични производи кои се протегаат надвор од кафето и се посветени на целото семејство: инфузии, топли и ладни чоколади итн. Tassimo има свој систем за баркодови за кој веќе зборувавме, нешто што ги прави неговите капсули поинаков производ од оние што Nestlé ги произведува со Dolce Gusto.

El Т Диск систем ги контролира количините на секој рецепт, така што операцијата е целосно автоматска и идентичен резултат секој патосвен ако апаратот за кафе не се користи во рачен режим. Благодарение на ова, секој пат ќе може да се конзумира пијалок со ист вкус и конзистентност, подготвен веднаш. Нешто што, покрај удобноста, гарантира дека штом ќе најдеме капсула што ни се допаѓа, ќе можеме да продолжиме да ја купуваме знаејќи дека секогаш ќе го има истиот вкус.

Но и ние ќе имаме можност за избор дали сакаме пијалокот да биде подолг или пократок, така што има одредено прилагодување и ги прави капсулите Tassimo да не се ограничени како Dolce Gusto, кој советува максимум 200 ml за своите капсули.

Како функционираат машините за кафе Tassimo

Системот за T-диск Tassimo

Во секое време нагласувавме дека тоа беше едноставен процес и тоа е. Но, прво треба да ја разберете технологијата зад нивните мешунки. Мислам на Т-дискови за мешунки за кафе, чај и чоколадо, кои подготвуваат топли напитоци на многу удобен начин благодарение на баркод испечатен на капсулата. На овој начин, компатибилната машина ќе може да го прочита рецептот и точно да знае што да прави.

Поконкретно, овој код содржи шифрирани информации како што се дотерувањето потребно за количеството вода за да се направи тој конкретен пијалок, времето на варење и совршената температура. На овој начин, читателот го чита кодот на етикетата и прилагодете ги параметрите автоматски за резултатот да биде подобар и без да мора да интервенирате.

Сервисот за одржување T-Disc што доаѓа со машината не треба да се отфрли бидејќи ќе се користи за одржување на апаратот за кафе. Меѓутоа, ако го изгубите или сте го фрлиле, има резервни делови за околу 8 евра.

Подгответе кафе со Tassimo во 6 чекори

 1. Приклучете го апаратот за кафе Tassimo. И проверете дали резервоарот за вода е полн (не ја надминувајте ознаката MAX во секој случај) или има доволно за подготовка.
 2. Ако е прва употреба, треба да го користите жолтиот т-диск што обично доаѓа во кутијата, е диск за одржување со специфичен код за машината да го направи првиот процес на чистење. Ако не е прва употреба, извадете ја капсулата што сакате да ја подготвите и вметнете ја во преградата на машината. Во секој случај, треба да го забележите тоа бар-кодот е долу пред да ја затворите главата.
 3. Откако ќе ја ставите избраната капсула, вклучете го копчето на машината и ставете чаша во држачот.
 4. Притиснете го копчето Старт. Таа ќе го прочита кодот и ќе знае како да го направи останатото.
 5. Само почекајте неколку секунди течноста да почне да излегува. Ако се работи за одржување Т-диск за прва употреба мора да поставите голема чаша со капацитет од најмалку 250 ml и фрлете ја споменатата вода. Тоа е само за целосно плакнење. Ако е пијалок бидејќи не е прва употреба, веќе ќе го имате подготвено за пиење.
 6. На крајот, отворете ја главата каде што е капсулата и извадете ја капсулата.

Како да направите кафе со Tassimo повкусно

 • Вода: секогаш користете слабо минерализирана вода за вкусот на водата да не ги камуфлира аромите и вкусовите на пијалокот. Плус, вашата машина ќе ви се заблагодари на долг рок.
 • двојна капсула: Некои производи имаат две капсули за подготовка. Едниот содржи кафе, а другиот млеко. Многу честа грешка е прво да се стави кафето, а потоа млечното. Идеално е прво да го вметнете млекото, па ќе добиете подобра пена.
 • Достапни се рачни поставки: И покрај автоматизацијата, имате 10 секунди каде што можете да направите некои рачни прилагодувања како што е количината на вода.
 • Отфрлете ги капсулите: штом ќе заврши процесот, мора да имате на ум дека треба правилно да ги фрлите за да не и наштетите на животната средина. Иако можете да ги фрлите во вообичаените контејнери, најдобро е да отидете во оградена точка на Terracycle за да ги испратите до соодветното место за отстранување. Други избираат повторно да ги користат и да прават занаети со нив...

Одржување и чистење на машини за кафе Tassimo

до правилно одржувајте ја машината за кафе Tassimo, мора да следите неколку едноставни чекори. На овој начин секогаш ќе ја имате совршената машина и ќе избегнете можни дефекти кои ќе ве чинат во иднина. За да го направите ова, треба да се фокусирате на неколку групи:

 • отстранливи компоненти- Резервоарот, фиоката за капнување и главата или фиоката на капсулата може да се отстранат за лесно чистење. Можете да ги отстраните овие делови и да ги измиете со рака или да ги ставите во машина за миење садови како и секој друг прибор за јадење, чинија или кујнски прибор. Се препорачува да го правите ова одржување на секои неколку дена за да избегнете нечистотија и лоши мириси поради употребата и акумулацијата на нечистотија во овие системи.
 • Одржување на плеер Т-диск: Со оглед на тоа што е новитет во споредба со другите машини за кафе со капсули, на системот за читање баркод ќе му треба посебна грижа. На тој начин можете да го спречите да престане да ги чита информациите. Ако не можете да го прочитате кодот, нема да можете да правите пијалоци, така што тоа е клучен чекор во одржувањето на Tassimo. Само избришете го со малку влажна крпа или мека крпа. Тоа би било препорачливо да го правите секогаш кога ќе завршите со употреба (ако го користите интензивно) или барем еднаш неделно.
 • Сервис Т-диск: Веќе зборував за тоа во претходниот дел кога објаснив како се користи за прв пат. Овој жолт диск не се користи само за чистење на апаратот за кафе првиот пат кога ќе го користите откако ќе го отпакувате. Се користи и за чистење кога менувате пијалоци ако забележите дека се мешаат вкусовите или кога не сте ја користеле машината неколку дена или некое време и сакате да ја исчистите внатрешно. Како што кажав, употребата е лесна, користете го T-Disc-от за одржување што доаѓа со машината како да е нормална капсула и фрлете ја топлата вода што ја вади. Запомнете дека мора да ставите чаша од најмалку 250 мл. Ова ги чисти сите внатрешни канали, ѕидовите на комората и млазницата.
 • Декалцификација: Тоа е процес кој мора периодично да се прави. Во повеќето машини за кафе се препорачува тоа да се прави на секои 3 или 4 месеци, меѓутоа, Tassimo обично вклучува систем за предупредување за да не се грижите и да знаете кога треба да го направите тоа. Ова исто така ќе зависи од употребата и видот на водата што ја користите. Постојат специјални комплети или таблети за отстранување бигор од овие Bosch Tassimo машини на пазарот што можете да ги купите. Откако ќе имате сè, постапката е едноставна со следење на овие чекори:
  1. Наполнете го резервоарот за вода на Tassimo до ознаката MAX. Внатре додадете и две таблети за отстранување бигор. Почекајте целосно да се растворат.
  2. Ставете го сервисниот жолт Т-диск (бар-кодот надолу) во апаратот за кафе. Ставете го на главата и резервоарот за вода на машината.
  3. Ставете сад од 500 ml на потпирачот на машината за да ја задржите водата што треба да се истури.
  4. Притиснете го копчето 5 секунди. Ова предизвикува да започне процесот на бигор, кој ќе трае 30 мин. Кога ќе завршите, се пали портокаловото светло.
  5. Сега можете да ја фрлите исфрлената вода, а исто така добро да го измиете резервоарот за вода за да ги отстраните сите траги од производот. Наполнете го резервоарот за вода до ознаката MAX со чиста вода.
  6. Ставете ја чашата или контејнерот повторно на штандот. Со истиот сервисен диск внатре, притиснете го копчето за вклучување кратко како што обично би правеле. Ова ќе предизвика да почне да ја исплакнува целата внатрешност со чиста вода за да ги отстрани сите траги од производот за отстранување бигор.
  7. Повторете го ова плакнење 3 или 4 пати за темелно да ја исчистите внатрешноста и да бидете сигурни дека е без остатоци.
  8. Сега можете повторно да го наполните резервоарот за вода со чиста вода, да го отстраните T-дискот од употреба и ќе го имате Tassimo подготвен повторно да уживате во одлични пијалоци.