Црн петок

Погледнете ги денешните понуди (07)

Уфеса машини за кафе

Уфеса е друга доверлив шпански бренд, од кои цел живот ги имаме дома. Не за џабе нудат мноштво мали апарати од средна класа, по пристапни цени и со добри карактеристики и техничка услуга. Сигурно повеќе од еден производ од оваа фирма бил или се уште е во вашиот дом.

Ова е показател за довербата што ја даваат корисниците. Во случај на машини за кафе, Ufesa традиционално произведува модели капе. Во последно време влезе да се натпреварува во сегментот на рачни машини за еспресо. Потоа Ги анализираме и коментираме најдобрите модели на машини за кафе Ufesa. Ве покануваме да продолжите да читате.

Уфеса машини за кафе капка по капка

Вистина е дека тие станаа главен производ во нашата кујна. Совршена и економична опција на која секогаш многу ќе и користиме. Покрај тоа, во нив секогаш ќе откриваме повеќе моќ, опции и додатоци кои ќе му го олеснат животот на одгледувачот на кафе.

Уфеса CG7213

Es еден од најосновните и најекономичните модели, бидејќи за нешто повеќе од 20 евра може да биде ваш. Неговиот капацитет е речиси еден литар, што е еквивалентно на околу шест чаши, приближно. Додека неговата моќност е 600 W и има постојан филтер. Со стаклена тегла и грејна плоча една од опциите за кафемат Ufesa е завршена.

Уфеса Авантис CG7232

Капацитетот му е поголем од претходниот: одиме до 10 чаши, а капацитетот му е еден литар. Има и постојан филтер, безбедносен систем против блокирање и а грејна плоча, за да можете одржувајте ја наведената температура на вашето кафе. За крај, ќе кажеме дека неговата моќност е 800 W. Можеби една од неговите недостатоци е тоа што не предупредува дека кафето е готово и дека резервоарот за вода не се отстранува.

Уфеса CG7212

Тоа е уште еден од класичните модели што доаѓа во пластична обвивка и во црна боја. Се разбира, во овој случај и како предност, ја има функцијата на автоматско типско исклучување кога не се користи. Не заборавајќи ја безбедносната брава против капнување. Повторно, неговиот капацитет исто така не достигнува ни литар како првиот што го спомнавме, па ќе ни даде околу шест шолји кафе. Иако нејзината големина е нешто помала од другите во нејзиниот опсег и неговата цена е исто така најевтина што можеме да ги најдеме.

Ufesa CG7231 Avantis Select

Оваа Уфеса е а електричен кафемат капе со термос бокал кој има а Капацитет од 1 литар, да се направат неколку кафиња одеднаш. Резултатот од овој тип на машини за кафе има многу чудни ароматични нијанси што ги немаат другите типови машини за кафе. Процесот овозможува да се добие добар вкус и арома, загревајќи ја водата до идеална температура.

Вклучува а систем за автоматско исклучување ако не се користи, со моќност од 800w, функција против капнување, индикатор за нивото на водата и лесен за користење прекинувач за вклучување/исклучување.

Уфеса машини за еспресо

Опција за повеќето љубители на кафе, бидејќи е целосно рачна. Нивото на прилагодување е максимално, а процесот на елаборација станува ритуал. Уфеса има неколку модели на машини за еспресо, но овие се најдобрите.

Уфеса ЦЕ7255

Еден од најкомплетните машини за кафе Ufesa. Се среќаваме со еден Машина за еспресо со хидро притисок погоден за мелено кафе, а исто така и за еднократна доза. Нејзината главна атракција е интерфејс на допир, интуитивен и многу лесен за користење. Има можност за подготовка на една или две чаши, парна цевка и отстранлив плех за лесно чистење. Неговата моќност е 850 W и моќност од 20 бари. Резервоарот за вода има капацитет од 1,6 литри и е целосно отстранлив.

Уфеса ЦЕ7141

Исто така, има 15 бари притисок и моќност од 1050 W. Ќе можете да испиете сочно кафе за кратко време, или благодарение на мелено кафе или на хартиени мешунки. На испарувачот е прилагодлив и има функција за капучино. Во него, резервоарот за вода во овој случај е отстранлив и има капацитет од 1.5 литри. Метален држач за филтер за една или две чаши и послужавник за собирање капки, како и сад за талог.

Уфеса ЦЕ7240

Машината за еспресо со облога од нерѓосувачки челик за подготовка на кафе еспресо и капучино. Само стискајќи кафе и чекајќи неколку моменти, добивајќи одличен вкус и арома благодарение на неговото Притисок од 20 бари и 850w на моќта што ја развива. Дополнително, набавете добар крем за кафе благодарение на прилагодливиот испарувач што го вклучува. Со него можете да загреете вода, млеко и да создавате други пијалоци како чај, инфузии итн.

Портафилтерот е метален и ви овозможува да приготвите 1 или 2 кафиња во исто време, при што можете да користите мелено кафе. Резервоарот за вода беше Капацитет од 1.6 литри, со индикаторски светла, отстранлива решетка против капнување, мерна лажица и тампер за кафе.