Машини за кафе Bialetti

Дали го знаете Машини за кафе Bialetti? Италијанскиот бренд има долга историја на пазарот на кафе и ако се одлучиме за него кога бараме а мока тенџере знаеме дека сме во добри раце.

Вашиот елегантни дизајни а разновидноста на цените се гаранција дека ќе најдеме производ кој одговара на нашите потреби. Не пропуштајте го овој преглед на Најпродаваните модели на Биалети како и нашите совети што треба да ги имате на ум претходно купи италијански кафемат.

Најдобрите машини за кафе Bialetti

Бјалети Мока Експрес

Се соочуваме со една од најпродаваните машини за кафе на Bialetti. Но, не само тоа, туку е и еден од најевтините од околу 20 евра. Станува збор за прилично компактен кафемат Bialetti, со кој можеме да направиме вкупно 4 шолји. Тој е со висок квалитет и исто така има а сигурносен вентил. Со ергономска рачка и финиш од лиен алуминиум, тој е совршен за сите видови печки, освен индукциските.

Мока Нова Брика

Доаѓа и по навистина одлична цена и со својата алуминиумска завршница е совршен за сите површини за готвење освен индукциските. Има вкупно четири чаши кои можете да ги подготвите со него. Покрај тоа, се издвојува и по тоа што добро го распределува кафето, што остава еден вид на кремаста завршница што ќе сакаш.

Биалети Електрик

Како што покажува неговото име, тоа е а верзија на класичниот апарат за кафе но во овој случај, електричен. Неговиот материјал е сè уште алуминиум, а неговиот капацитет е 0,08 литри. Така, наместо да треба да го ставите на оган, можете да го приклучите за попрактична употреба, но има сличен резултат како оној на неговите придружници.

Индукција на мока

Тоа е многу иновативна верзија на традиционалната Мока, но со сосема нови бои и структура. Неговиот долен дел е проширен во основата за подобро да ја дистрибуира топлината и да се прилагоди на индукциски шпорети.

Комбинирајте колекционер алуминиум, со котел од не'рѓосувачки челик висок квалитет. Со третман во боја кој му дава препознатлив изглед. Покрај тоа, неговиот капацитет е погоден за 3 чаши.

Бјалети Венера

Доколку сакате помодерен дизајн, но без да се откажете од најкласичните карактеристики на италијанските машини за кафе, тогаш го имате моделот Венус. Неговата цена сè уште е меѓу најевтините и во овој случај има а капацитет од шест чаши. За разлика од претходните, тој е совршен за сите видови кујни. Функција против капнување и лесно чистење, што повеќе да бараме?

Bialetti: бренд со историја

Разговор за Бренд Bialetti зборува за традиција на кафе. Долга историја го поддржува овој бренд на италијански кафемат. Иако продолжуваат да ја одржуваат истата суштина од минатото, тие создадоа огромна разновидност на производи од кафе, со секакви дизајни, бои, цени и иновации за да ги изненадат своите клиенти.

Овие кафиња беа патентиран во 1933 година од пронаоѓачот Луиџи Де Понти, но за Алфондо Бјалети. Поради оваа причина, фирмата Bialetti продолжува да го произведува и продава оригиналниот дизајн Италијанскиот кафемат речиси непроменет од таа година. Името на овој оригинален производ е Moka Express што го опишав погоре.

Како да изберете добар кафемат Bialetti

Машини за кафе Bialetti

Како што видовте во дизајните на овие машини за кафе, и покрај Moka Express, кој останува непроменет од неговото создавање во Италија, другите модели на Bialetti се исклучително иновативни и со некои од највпечатливите бои и дизајни. Но, тоа не треба да ве одвлекува од она што е навистина важно:

Материјали

Вистина е дека најкористениот материјал во овој тип на кафемат Bialetti е алуминиум. Но, можеме и да се сретнеме не'рѓосувачки челик, па дури и со премази од внатрешната страна на керамика. Тоа е комбинација за да трае подолго.

Типот на прифатена кујна, а исто така и издржливоста на производот ќе зависи од материјалот. Значи, тоа е нешто интересно да се разгледа. Додека каросеријата се направени од алуминиум и не'рѓосувачки челик како што е огромното мнозинство на италијански машини за кафе, керамиката е нешто што Биалети го воведе за да се разликува од конкуренцијата, давајќи им посебни карактеристики на нивните машини за кафе.

El керамички материјал Тој е многу отпорен и може да помогне да се чистат малку полесно од останатите метални кафемати кои имаат малку нагли внатрешни површини поради третманот што им се прави одвнатре. Покрај тоа, некои имаат тенденција да се расипуваат со текот на времето, нешто што керамиката ќе го спречи.

Капацитет

Друга од најважните карактеристики при изборот на кафемат Bialetti е капацитетот. Важно е да знаете колку шолји кафе се консумираат на крајот од денот за да одредите што ви треба. Патем, производителите често ги мерат чашите малку реткоЗатоа, ако сакате двојно кафе или користите поголеми шолји, размислете да купите кафемат со двојно поголем капацитет од шолјите што ги консумирате.

Зошто ако пиете 4 шолји кафе на ден, можеби ќе ви требаат 6 или 8 шолји за да ја добиете посакуваната сума. Особено ако ви се допаѓа долго без млеко Имајте на ум дека ако нарачате поголеми и сакате да го наполните резервоарот со помалку вода, ќе можете да направите и помалку кафе. Не треба да го пополнувате до максималниот капацитет.

Дизајн

Bialetti продолжува да произведува италијански машини за кафе без варијации од 1933 година, но исто така се издвојува по својата елегантен и иновативен кои немаат многу врска со линиите на класиците.

Овој производител многу сериозно ги сфаќа своите машини за кафе, обложувајќи се на a одличен квалитет и естетика што речиси ги преобразува во уметнички дела. Тие не само што се функционални, тие се речиси украсни предмети за вашата кујна. Секогаш со класични бои или некои пореволуционерни за најавангардните.

Таков е вашиот стил што можете користете како бокал за сервирање кафе директно во нив, дури и кога имате посетител. Тоа е далеку од другите машини за кафе каде што треба да го истурите кафето во бокал за да го направите нешто поестетско за да им служите на гостите.

цена

Цената на Bialetti не е скапо, и покрај престижот на брендот. За помалку од 20 евра можете да имате некои од основните модели. Y некои модели од повисока класа може да достигнат 60 евра или повеќе. И покрај овие цени кои се прилично слични со останатите брендови на пазарот, мислењата кои постојат за овие машини за кафе нема да ве натераат да се сомневате дека се работи за добра набавка.