Црн петок

Погледнете ги денешните понуди (07)

Орбегозо машини за кафе

Орбегозо е еден од шпанските брендови на машини за кафе што можеме да ги најдеме заедно со други како Цекотек o Уфеса, да наведеме неколку. Овој шпански производител, поточно од областа Мурсија, постепено стана конкуренција на други познати брендови.

Овој натпревар е дел од квалитетот на нивните производи како и нивните добри цени. Оттука, не е чудно што моментално се продава низ цела Европа. Денес ќе дознаеме малку повеќе нивните најдобри модели, класифицирани од видови на кафемат за удобност.

Најдобрите машини за кафе капка по капка Orbegozo

Тоа е еден од апаратите што ќе ги најдеме во секоја кујна што се почитува. Имаат резервоар за вода и а хартија или мрежен филтер, каде ќе го истуриме кафето. Само со притискање на едно копче, водата ќе почне да врие, измешајте со кафето и капка по капка ќе падне во бокалот. Добра опција меѓу која наоѓаме различни модели:

Orbegozo CG4014

Тоа е многу евтина машина за кафе капка по капка. Едноставно и лесно за постарите луѓе или оние кои немаат големи вештини со технологијата. Со резервоар за вода и бокал со капацитет за правење до 6 шолји кафе наеднаш. Филтерот е од постојан тип и може да се вади за да може да се мие и повторно да се употребува онолку пати колку што ви треба.

Има индикатор за нивото на водата и пилот светло за да покаже дека работи. Само со кликнување на едно копче, процесот ќе започне и откако ќе заврши, ќе го одржува топло кафе до 30 мин.

Obegozo CG4050B

Овој друг модел е многу сличен на претходниот, со компактна големина и многу едноставно и функционално. Резервоарот со индикатор за ниво има капацитет до 1,3 литри, односно еквивалент на 12 чаши. Затоа е супериорен во однос на претходниот, за поголемите семејства или за најмногу одгледувачи на кафе.

Има пилот светло за работа и едно копче да го исклучите или вклучите. Неговата нелеплива чинија ќе го одржува тенџерето со кафе жешко до 30 минути.

Орбегозо CG4012B

На најевтините модели на електрични апарати за кафе кои постојат. Со компактна големина, но тоа го вклучува само она што е неопходно за подготовка на кафе. Со моќност од 650w, резервоар за кафе и стаклен бокал со капацитет за 6 шолји, индикатор за нивото на водата, систем против капнување и нелеплива грејна плоча за одржување на бокалот жежок до 30 мин.

Најдобри италијански машини за кафе Orbegozo

Иако оние капка по капка се еден од најдобрите избори на брендот, не заостануваат и италијанските машини за кафе Orbegozo. Италијански или познат и како „Мока“ е а тип на лонец за кафе што го прави кафето преку водена пареа. Покласичен стил, но кој можеше да се прилагоди на нашите денови. Овде истакнуваме неколку опции:

Модели на Orbegozo KFI

Тие се кафемати што можете употреба на индукциски шпорети и дека имаат различни големини, од 400 ml до 600 ml или 1200 ml. Ова ќе го изберете врз основа на бројот на шолји и колку кафе имате во семејството. Нивните цени се околу 13 евра.

Модели Orbegozo KF

Во овој случај, апаратите за кафе нема да работат за индукциски шпорети. Зборуваме за повеќе класични дизајни со ергономска рачка како и таа основа која има осмоаголна форма. Но, и покрај тоа, имате различни големини, повеќе или помалку големи, во зависност од вашите потреби. Дали најевтините италијански машини за кафе од брендот.

Модели на Orbegozo KFN

Оваа серија се разликува од претходните по тоа што нејзините модели на апарати за кафе имаат црн финиш. Но, операцијата, како и големини ќе бидат исти како и претходните. Односно, можете да ги најдете во 600 ml, 900 ml или 1200 ml. Изработени од алуминиум, не се погодни за индукциски шпорети.

Најдобрите машини за еспресо Orbegozo

Брендот произведува и машини за еспресо и полу-експрес кафе. Овие вторите го добиваат ова име затоа што иако е точно дека имаат исто функционирање го немаат истиот притисок како машината за еспресо, оттука и неговото име. Најпродавани и препорачани модели се следните.

Orbegozo EXP4600 – Полу-експрес кафемат

Станува збор за електричен кафемат кој има прилично прифатлива цена, бидејќи околу 30 евра. Има 5 бари и притисок од 870 W. Покрај тоа, има резервоар за вода кој вклучува безбедносна капа што спречува излевање. доаѓа со еден кристална тегла како и со мерна лажица. Со овој апарат за кафе можете да подготвите помеѓу две и четири кафиња.

Orbegozo EX 3050 – Италијанска машина за кафе со пумпа

20 бари на притисок и моќност од 850 W ја прават оваа кафемат една од основните работи. Дополнително, кафето можете да го направите со пена и со професионален резултат. Со тоа што има двоен излез, можете да се одлучите за едно или две кафиња истовремено. Иако доаѓа со специјален тенџере за една доза. Можете исто така да загреете вода за инфузии или млеко за вашите различни видови кафе. Неговиот депозит е 1,6 литри. Која би ја одбрале вие?

Orbegozo EX 5000 – Машина за кафе за еспресо

Уште една евтина и компактна машина за еспресо од шпанската фирма. Со моќ од 1050w и притисок од 20 бари, што му дава придобивки слично на професионални. Неговиот проѕирен резервоар за вода има капацитет од 1,3 литри и може да се отстрани.

Ви овозможува да ги користите и двете мелено кафе како мешунки. Со безбедносен вентил за автоматско ослободување на притисокот, систем против прегревање, предна страна од не'рѓосувачки челик, парна цевка за загревање на кафето, вода и млеко за пена, LED индикатори и фиока против капе што може да се пере.

Дали вреди кафемат Orbegozo?

Како што веќе споменавме, Orbegozo е шпански бренд која произведува секаков вид на домашни апарати, вклучувајќи ги и електричните апарати за кафе што ги препорачавме. Станува збор за производител кој има повеќедецениско искуство, од неговото основање во 1946 година.

Оттогаш тие работеа да им понудат на своите клиенти широк асортиман на производи за дома, со а многу висок квалитет и добра цена. Тие се обично производи со висока издржливост, и со добри перформанси. Затоа, ако барате нешто евтино и добро, Orbegozo може да биде одлична фирма за размислување.

Ако барате кафемат по добра цена, Орбегозо го има она што го барате, со најконкурентни цени на сегментот. Сепак, тие не се издвојуваат токму по тоа што ги поседуваат најновите технологии или имаат дополнителни функционалности како кај другите поскапи производи. Затоа, тие резултираат идеален за оние кои не се согласуваат со технологијата, добивајќи функционален и лесен за контрола производ.

Вие нема да најдете ниту дизајн на кафемати, со завршетоци кои красат. Тие се основни апарати, создадени во квалитетни материјали, но едноставни, како алуминиум, пластика или нерѓосувачки челик. Сепак, тие можат да се натпреваруваат во цената со бела етикета, но нудејќи ги добрите работи на голем производител како што е Orbegozo.