кафемати за капе

Многу луѓе имале капка по капка или американска кафемат дома некогаш Пред бумот на супер-автоматските машини или машините за кафе со капсули, електричните машини за кафе капка по капка беа кралици во оваа категорија. Тие се многу едноставни, едноставни за ракување и евтини. Способни да направите голема количина кафе одеднаш за да ја наполните вашата шолја секогаш кога ќе ви се допадне.

Сепак, во последно време тие изгубија голем удел на пазарот поради создавањето на други видови машини за кафе. но сепак има и такви кои сè уште ги претпочитаат поради неговата едноставност или поради тоа што постигнуваат многу чист вкус на кафе во споредба со другите. Благодарение на начинот на кој се подготвува кафето во овие машини за кафе капка по капка или американски кафе, може да се ценат многу вкусови и нијанси кои се губат во другите машини за кафе.

Најдобрите машини за кафе капка по капка

Во рамките на големиот број на брендови и модели кои постојат на овој тип на кафемат толку вообичаени, тешко е да се одреди кој е најдобар. Ова се некои препораки.

Кафе капе Cecotec...
7.571 прегледи
Кафе капе Cecotec...
 • Кафемат од 650 W кој автоматски го подготвува кафето во посакуваното време со технологијата ExtremeAroma и завршува во...
 • Капацитет од 0,8 литри за подготовка до 6 шолји кафе. Функцијата за одржување на топлина.
 • Моќност од 800 W. Млазница против капнување. Постојан филтер и исто така овозможува користење на хартиени филтри.
 • Функција за автоматско исклучување. Резервоар со прозорец. Вклучува мерна лажица.
Ufesa CG7114 Capriccio...
1.243 прегледи
Ufesa CG7114 Capriccio...
 • КАФЕТЕР ЗА КАПЕЊЕ. Моќност од 600 W со постојан филтер кој ќе ви овозможи да подготвите вкусно американско кафе. Вашиот стомна...
 • ГРЕЕЊЕ. Опремен со нелеплива грејна плоча во основата, го одржува пијалокот во гафот топол...
 • СТАКЛЕНА ТЕГНА И ДИСПЕНЗЕР. Стаклениот бокал е отпорен на високи температури така што го одржува кафето топло...
 • ЛЕСНА И ЧИСТА УПОТРЕБА. Неговиот систем против капнување спречува несакано излевање и се што треба да направите е да притиснете едно копче за да започнете...
 • ТРАЈН ФИЛТЕР СЕ ОТСТРАНУВА. Многу лесно се чисти благодарение на неговиот вртлив и отстранлив држач за филтер. По употреба...
Јабано капе кафемат,...
2.306 прегледи
Јабано капе кафемат,...
 • ☕【Програмабилен тајмер】 Дали ви треба кафе, но немате време да чекате? Со програмабилниот апарат за кафе Yabano,...
 • ☕【Екстракција на константна температура】 Оптималната температура на екстракција од 92°C ви овозможува да го добиете најдоброто...
 • ☕【1,5L ултраотпорна стаклена гарафа】Филтер кафемат Yabano со ултраотпорна стаклена гарафа има...
 • ☕【Лесна за употреба】Кошницата за филтер лесно се отстранува за брзо полнење и лесно и темелно чистење. На ...
 • ☕【Ветување】Ако ова стаклено лонец/гарафа што го добивте има некакви дефекти, ќе ви испратиме ново директно со...
Американски кафемат BEPER...
1.795 прегледи
Американски кафемат BEPER...
 • кафемат за капење
 • Идеален за 6 чаши
 • Моќност од 600w
 • антиготеп

Како што обично правиме, подолу Ајде да погледнеме неколку модели. Детално американски кафемат. Откако ги тестиравме, ова се кандидатите кои имаат наше одобрение:

Cecotec Coffee 66 Smart

Цекотек Има еден од најдобрите апарати за кафе капка по капка. Со технологијата ExtremeAroma за давање подобрен вкус. Покрај тоа, има и дигитален LCD екран од кој можете да ги видите информациите и систем за автоматско исклучување. Вклучува функции за повторно загревање и одржување на кафето топло, иако неговата гарафа не е термичка. Може да се програмира дури и до 24 часа.

Има Моќност од 950w за загревање на водата и резервоар со капацитет од 1.5 литри. Тоа е еднакво на 12 чаши. Нејзината тегла е направена од стакло отпорно на топлина, кое не го одржува жешко, но барем овозможува да се загрее и повторно да се загрее.

Вклучува Функција за автоматско чистење да ви помогне да го одржувате автоматски чист, подобрувајќи го процесот на бигор. Во овој случај, има постојан филтер што може да се отстрани и исчисти, но исто така ви овозможува да користите хартиени филтри доколку сакате.

Бик Верона 12

машината на Шпанска фирма Taurus Тоа е уште една од машините за кафе со најдобра вредност за парите што можете да ги купите. Многу е едноставен, со пластично тело и стаклена тегла. Има индикатор за капацитет на стаклениот бокал, со систем против капнување и постојан отстранлив филтер.

Вклучува систем за автоматско исклучување ако го оставите вклучен по 40 минути, со грејна плоча за да го одржувате кафето топло и Моќност од 680w.

Уфеса CG7232

Само за неколку евра поскап од претходниот е овој другиот модел на капка по капка или американска кафемат Уфеса. Со моќност од 800w, стаклен бокал, постојан метален филтер, нелеплива грејна плоча, вентил против капнување и прегледувач на нивото на водата во резервоарот.

Капацитетот на вашиот резервоар за вода е до 10 големи чаши или 15 помали. Неговиот термос бокал е специјално дизајниран за подобро одржување на аромата на кафето.

Aigostar Chocolate 30HIK

La Брендот Aigostar Исто така, нуди уште една од препорачаните капе или американски апарати за кафе. Со ексклузивен дизајн од нерѓосувачки челик и висококвалитетна пластика. Има огромна моќност од 1000w за загревање на водата на повисока температура и побрзо.

Покрај тоа, тој е филтер за повеќекратна употреба. Има функција да го одржува бокалот топол, систем против капнување и резервоар за складирање. 1.25 литри Направено од материјал без БПА штетен по здравјето.

Аикок капе кафемат

Тоа е исто така евтино, но во случај на Аицок има софистицираност благодарение на тоа што е програмабилен како и секој од претходните модели. Има систем против капнување, постојан филтер, стаклен бокал, резервоар со капацитет од 1.5 литри (до 12 чаши), и моќност од 900w.

Оваа машина е многу лесен за употреба, само треба да го наполните со водата, кафето во филтерот и веднаш ќе испиете кафе. За да го исчистите, можете лесно да му го извадите и филтерот и да го измиете со вода...

Не се пронајдени производи

најевтините апарати за кафе капка по капка

Овде имате неколку апарати за кафе капка по капка за помалку од 30 евра.

Како да го изберете најдобриот апарат за кафе

За да изберете добар капе или американски кафемат, една од работите што треба да внимавате за да го изберете најдобриот е брендот. Тоа да биде квалитетно, и со а соодветен модел за вашите потреби. За да изберете пристоен, внимавајте и на овие карактеристики:

 • Капацитет на резервоарот за вода. Ако ви треба многу кафе или сте многу дома, идеален е оној кој има голем резервоар за вода.
 • филтер за еднократна употреба. Иако можеби изгледа досадно, тие се најдобри и најпрактични на долг рок.
 • термо бокал. Количката е во согласност со депозитот. Но, мора да имате на ум дека ако е термална гарафа, ќе може да го одржува кафето топло неколку часа. Додека ако се од стакло, ќе треба сами да го загреете ако го пиете подоцна.

Предности на машините за кафе капка по капка

Е електрична машина за кафе кој во основа се состои од резервоар за вода од кој пумпа ќе ја извлече водата, ќе ја помине низ грејач, а потоа ќе ја помине низ меленото кафе кое ќе се натопи со водата за подоцна да се филтрира со филтерот. Оттаму ќе капе во теглата за да се добие финалниот производ.

неговата многу брз, лесен за употреба, а со едно движење прават голема количина кафе, исто така се компактни. Затоа тие се идеални за широк спектар на различни корисници кои бараат нешто брзо и практично. Тие се исто така прилично евтини, поради што сè уште им конкурираат на другите тешки конкуренти.

Дали кафематите прават добро кафе?

Оние кои претпочитаат ваков тип на машини за кафе избран главно од две причини. Една од нив е едноставноста со која подготвуваат тенџере со кафе, со кафе како што би добиле со италијанско, но многу поудобно. Другата карактеристика по која се издвојува е вкусот на кафето што го постигнуваат овие машини за капење или американски кафемати.

Вкусот може да биде малку поинаков од резултатот што го постигнуваат другите видови машини за кафе. Во овој случај можете да добиете а многу чисто кафуле, со кои можете да цените многу различни нијанси и вкусови измешани, како и разновидни ароми. Резултатот во голема мера ќе зависи од водата, квалитетот на кафето, но и од типот на користениот филтер.

Пожелно е да се користи кафе од Арабика сорта која е блага и ароматични за да се постигнат најдобри резултати со оваа машина. Избегнувајте мешавини со слаб квалитет, робусна разновидност или некои кои се премногу интензивни. Во спротивно резултатот не би бил оптимален. Иако ова е прашање на вкус... Од друга страна, не заборавајте дека ако купувате зрна кафе за мелење, мелењето треба да биде средно/фино.

Работење на кафемат капка по капка

Иако производителот веќе вклучува детални упатства во упатството за употреба, како и некои препораки за одржување и употреба за да постигне подобри резултати, но чекорите Општи правила за работа со која било капка по капка или американска кафемат се:

 1. Наполнете го резервоарот за вода. Не заборавајте да го почитувате максималниот индикатор и да не го надминувате.
 2. Ако се работи за филтер за еднократна употреба, мора правилно да го свиткате филтерот за хартија. Ако е постојан филтер, нема да мора да го правите овој чекор и можете директно да одите на следниот.
 3. Наполнете го филтерот за кафе. Треба да користите најмалку 1 до 2 десертни лажици за секоја чаша, иако тоа зависи од тоа дали сакате повеќе вкус или помалку.
 4. Сега сè ќе биде подготвено за да го притиснете копчето за вклучување и да го оставите да го наполни бокалот или чашата, капе малку по малку кафе.

Доброто е што после притиснете го копчето што го заборавивте. Таа ќе направи сè и на крајот од процесот ќе го имате кафето подготвено за послужување. Не е како другите машини за кафе на кои им треба вашето внимание од почетокот на процесот до крајот.

типови на филтри

Во овој тип на капка по капка или американски кафемат има некои варијации од еден до друг модел. Еден од главните детали на кои треба да обрнете внимание е типот на филтерот што тие го користат или што ќе го купите:

 • филтри за еднократна употреба: Обично се направени од хартија, а може да се користат само еднаш. Иако изгледаат помалку практични, вкусот што го постигнуваат е подобар од другите филтри и не им треба одржување бидејќи се за еднократна употреба. Сепак, тие се евтини и доаѓаат во кутии на големо.
 • постојани филтри: Изработени се од метал, како алуминиум и не треба да се менуваат. Треба да ги чистите само по секоја употреба. Покрај тоа дополнително одржување, имаат и уште еден недостаток во однос на филтрите за еднократна употреба, а тоа е што се филтрираат сè полошо и нивната ефикасност се намалува со текот на времето. Затоа, квалитетот на кафето може да биде сè полош.

Додатоци за машини за кафе капка по капка

Бидејќи американските машини за кафе прават многу лесно кафе, можеби ќе сакате дајте му кремаст допир, за што е најдобро да се има а еспумадор де лече. Друг додаток кој е неопходен при изборот на супериорно кафе е електрична мелница, што ни овозможува да го имаме инстант мелено кафе, со што ја зачувува целата своја арома.

Трикови, совети и одржување

Има некои едноставни совети и трикови одржување што можете да го следите со овој тип на апарати за кафе за да добиете подобри резултати и машината да трае подолго:

 • Користете подобри зрна кафе и сомелете ги во моментот на употреба за да има повеќе вкус. Идеално би било мелењето да биде средно/фино за да се добие најдобар резултат со овој тип на апарати за кафе. Премногу грубо или префино мелење може да го промени резултатот. Покрај тоа, идеално е кафето од сортата Арабика да биде оптимално. Дури и ако сакате дополнително да се усовршите врз основа на филтерот, можете да ги следите овие совети:
  • Филтер со рамно дно: средно зрно, слично на песок.
  • Филтер во облик на конус: средно/ситно зрно, нешто пофино од шеќерот.
  • Постојан филтер: средно зрно.
 • Водата исто така мора да биде најдобра што може. Иако можете да ја користите чешмата, идеалот би бил филтриран или слабо минерализиран за да има помалку вкус. На тој начин не ги уништува нијансите на вкусот на кафето или камуфлажата.
 • ВНИМАНИЕ: не оставајте ја машината без вода. Секогаш мора да го следите нивото на водата или може да се оштети.
 • Температурата и притисокот се нешто што го применува самата машина и не можете да ги промените. Но, треба да биде околу 90-96 ºC и околу 15 бари. Тоа би било идеално. Ако видите дека вашиот кафемат не ја постигнува таа температура, можете да го загреете посебно со помош на термометар.
 • Не заборавајте да го фрлите хартиениот филтер за еднократна употреба после секоја употреба и немојте повторно да го употребувате. Или ако е трајно, треба да го чистите после секоја употреба за да не се затнат. Доброто одржување не само што ќе направи капе или американски кафемат да трае подолго, туку и ќе обезбеди подобри резултати на вкусот. Имајте на ум дека постојаните филтри не се лесно да се најдат како замена за некои модели...
 • Покрај перењето на филтерот во машина за садови или рачно, запомнете дека можете да ја исчистите и внатрешната страна на апаратот за капнување или американскиот апарат за кафе, особено неговите канали за да не се затнат. Направете го тоа барем еднаш на секои три месеци ако го користите многу, користејќи таблета за отстранување бигор во водата во резервоарот и пуштајќи ја без кафе.
 • Исчистете го и резервоарот за вода за да не се акумулираат траги од вар. Можете да го направите тоа со оцет ако видите дека се акумулира бигор, а потоа добро исплакнете за да спречите да останат вкусови. Чувајте го секогаш сув.