Како да направите капучино

El капучино кафе, или капучино, е еден од најпознатите видови кафе од повеќето љубители на кафе. Тоа одговара на рецепт, начин на подготовка на кафе, а не на разновидност на зрно кафе. Тоа е нешто што генерира одредена конфузија кај некои луѓе. Затоа, треба да знаете дека овој рецепт можете да го подготвите со секаков вид зрна кафе, било мелено или цело.

Подготовката на кафе капучино е многу лесно, комплицираниот дел е дека резултатот е навистина добарили. За да можете да подготвите капучино како вистински бариста дома, еве неколку совети и трикови.

Што е капучино или капучино кафе?

капучино

Un Капучино кафе (или капучино на италијански), е многу посебен и вкусен рецепт за да го претставите вашето кафе. Оваа сорта се појавува во Италија, бидејќи таа беше трансалпската земја која беше првата што почна да го подготвува овој пијалок врз основа на кафе еспресо и изматено млеко за да се пени. Совршена комбинација која ја дава онаа карактеристична арома, вкус и текстура што доаѓа од јужна Европа и чие име доаѓа од „капучо“ хаубата на фраерите.

La рецепт Во основа се состои од мешање на 125 мл млеко и 25 мл кафе еспресо, а понекогаш може да се додадат и други елементи кои го збогатуваат, како какао во прав, цимет и слично, но тоа е веќе до вкусот на потрошувачот. Проблемот е што не е толку лесно да се измешаат овие состојки и да се направи на правилен начин за резултатот да биде очекуван, со соодветна температура и кремаста текстура.

Потребни состојки

до направи навистина добро капучино, само треба да се уверите во се што ви е потребно за неговата подготовка, и прибор и состојки за рецептот. Ако ги следите овие препораки, ќе видите дека не мора да одите кај професионалец за секојдневно да уживате во ова задоволство.

На состојки од автентично капучино се:

 • на еспресо машина.
 • Вода, подобро ако е со слаба минерализација или дестилирана погодна за консумација, бидејќи на тој начин нема да додаде чудни вкусови на кафето.
 • 7-12 гр кафе (ако е 100% сорта Арабика подобро). Ако мелењето се врши во моментот од зрна, ќе се добие најдобар мирис и вкус.
 • Вашата експресна машина можеби веќе има вградена мелница, или можете купете еден одделно.
 • 1 кафе еспресо (25 мл кафе),
 • 125 мл свежо и ладно полномасно млеко. Може да се користи обезмастено млеко и други видови млеко, но текстурата и цврстината на кремот нема да бидат исти.
 • 1 бокал/чаша млеко од 250 ml за да се направи пена.
 • Тоа може да се направи со електричен пена, иако е подобро ако вашата еспресо машина има рачка за пареа.
 • 1 шолја капучино од околу 180 мл. Треба да биде керамички, за подобро да ја задржува топлината.

Како да подготвите вкусно капучино дома

Откако ќе имате се што ви треба, сега е време да го започнете го „ритуалот“ за подготовка на капучино највкусното што некогаш сте го пробале и направено дома:

1-Подгответе ја млечната пена

пена-млеко

Можете да ги следите чекорите во делот каде што објаснуваме како да направите добра млечна пена за капучино. Таму ќе ги најдете сите клучеви и чекори до направете го најдобриот крем.

Сепак, таму беа прикажани генеричките чекори за пена, но ако сакате да бидете поригорозни за капучиното, треба да користите само 120 мл свежо и полномасно млеко. Се препорачува да се користи метален бокал.

Во овој случај, млекото мора да биде помеѓу 55-65ºC кога ќе заврши процесот на пенење, така што ќе биде во оптимална точка да се комбинира со кафето еспресо создадено во претходниот чекор.

Ако видите дека млечната пена има меурчиња премногу дебели, можете да ги елиминирате со лесно тапкање на бокалот со млеко, така што ќе останат само постојаните меурчиња со кремаста што ја барате.

2-Подгответе го кафето еспресо

Првото нешто што треба да направите е да го подготвите еспресо кафе на вашата машина. За да го направите тоа на вистински начин, чекорите се:

 1. Изберете квалитетно зрно кафе и свежо. Идеално, не треба да се користи печен грав постар од 3 недели, но тоа е тешко да се контролира со оглед на тоа како работат дистрибутерите и супермаркетите.
 2. За мелење, треба да подготвите доза помеѓу 7-12 грама, во зависност од тоа дали ви се допаѓа нешто помалку или повеќе натоварено. Покрај тоа, мора да биде идеално мелење за овој тип на кафемат, односно да не биде премногу грубо. Тоа ќе биде доволно за екстракцијата да потрае помеѓу 25-30 секунди, што ќе и даде време на водата да ја носи целата арома и вкус.
 1. Сега стави вода дестилирана погодна за човечка исхрана или слаба минерализација во резервоарот за вода на вашата машина за еспресо. Ставете го и свежо меленото кафе и поврзете го.
 2. Ако вашиот апарат за кафе не е автоматски и ви дозволува да ги изберете параметрите, можете да изберете температура од околу 90ºC. Ако е автоматски и ви дозволува да изберете тип на рецепт, изберете го капучиното и тој ќе го направи останатото.
 3. Откако кафето ќе капне во шолјата, ќе ја имате готовата база за капучино. Процесот на капнување требаше да трае околу 30 секунди, ако е помалку од тоа, меленото зрно е веројатно премногу грубо, а ако е повеќе сте претерано сомелено.

Резултатот треба да биде темно кафеава проследена со мало златна пена.

3-Како да го презентирате или послужите

Конечно, само треба прелијте го млекото со пената врз кафето еспресо. Она што останува, ако сте го направиле правилно, ќе биде 1/3 еспресо + 1/3 млеко + 1/3 млечна пена. Ова е совршеното капучино. Сега, ако сте попурист и сакате апсолутно совршенство, водете сметка и за видот на шолјата и другите детали...

Кафето капучино е толку посебно што дури има процес да послужете го правилно. Професионалните барити не вредат никаков вид чаша или презентација, а уште помалку ако сакате да го додадете тој посебен шмек на Latte Art.

пена-млеко-цртеж

Најдобар начин да се служи капучино е во а керамичка чаша околу 180 мл. Керамиката ќе ја задржи топлината подолго. Покрај тоа, дебелината на чашата исто така мора да биде соодветна, иако може да изгледа глупаво, не е. Идеално, оној кој не е ниту премногу дебел ниту премногу тенок.

Стручните барити го создаваат и славното лате уметност при прелевање на млекото со кремот, иако тоа е нешто покомплицирано и можете да го игнорирате, бидејќи тоа влијае само на погледот, а не на крајниот вкус. Доволно е внимателно да ја додадете пената над кафето за да му ја дадете кремаста текстура.

Од друга страна, во поголемиот дел од светот овој тип на капучино се зема во секое време мито. Но, ако сакате да ги слушате вистинските креатори на ова кафе, италијанските мајстори никогаш не би испиле капучино после 11 часот наутро. Тоа е пијалок што може да се пие наутро кога ќе се разбудите или на појадок, тоа е неговиот идеален „спар“.

Додатоци за вашето капучино