Индустриски машини за кафе

На бизнисите и рестораните кои нудат кафе им треба повеќе од обична конвенционална кафемат како онаа што може да ја имате дома. Идеалот е а индустриски кафемат, тип на кафемат со поголем капацитет кој ви овозможува да подготвите повеќе кафиња истовремено во работен ден и да понудите пооптимални решенија за професионалците посветени на тоа.

Ако сте решени да отворите нов угостителски бизнис и се чувствувате беспомошни пред опциите за индустриски машини за кафе што ги имате за вашиот бизнис, оваа статија ќе ве интересира. На овој начин ќе можете да знаете кои се најдобрите опции, најквалитетните брендови и кои параметри мора да ги земете предвид за да го изберете најсоодветниот за вашиот бизнис.

Најдобрите индустриски машини за кафе

Melitta Barista TS Smart...
1.526 прегледи
Melitta Barista TS Smart...
 • ПОВРЗУВАЊЕ НА АПЛИКАЦИЈАТА: Подгответе го омиленото кафе од вашиот мобилен телефон, со упатства за одржување.
 • ТИВКО МРЛУВАЧ: Тоа е кафемат со вградена мелница, многу брз и тивок.
 • КАФЕ: Главна преграда за 2 вида зрна кафе. Друга специфична за мелено кафе. Користете печено кафе...
 • ДОПИР: TFT екран на допир со висока резолуција што го олеснува користењето на електричниот апарат за кафе.
 • ПРИЛАГОДУВАЊЕ: 5 степени на мелење и 5 на интензитет, 3 поставки на температурата на подготовка.
Солис машина за правење...
319 прегледи
Солис машина за правење...
 • BARISTA ЧУВСТВО КАКО ДОМА - Машина за кафе еспресо со програмабилна големина на шолја, функција за пареа/топла вода и држач...
 • Функција пред подготовка: Навлажнете го кафето за совршено екстракција на арома и чиста колекција на кафе.
 • МЛАЗНИЦА ЗА ПАРЕНА: ротирачка млазница за пареа и топла вода до млеко за пена за правење капучино или чај, послужавник за...
 • Вклучува: влошки за сито за 1 и 2 порции, шипка, мерна лажица, како и единечна и двојна млазница,...
 • ШТО СЕ ВО КУТИЈАТА - 1 x Solis машина за еспресо, Gran Gusto barista (тип 1014), 15 бари, 1.7 l, димензии 25 x...
Мудрец - Бариста...
3.889 прегледи
Мудрец - Бариста...
 • Вградената конусна мелница за брусење ви ја дава точната количина на свежо мелено кафе директно во...
 • „Дигиталната контрола на температурата (PID) испорачува вода на точната температура потребна за оптимално извлекување на...
 • Пена ви овозможува да добиете микро-пенено млеко за да го подобрите вкусот на вашето кафе и да создадете сопствено лате арт.
 • Едноставно и интуитивно, ви дава контрола врз големината на мелењето без разлика каков тип на ронки користите.
 • Иновативниот сад за мелење им овозможува на секој хоби бариста да меле директно во портафилтерот за...
Лелит PL042EM Анита,...
495 прегледи
Лелит PL042EM Анита,...
 • ОПИС НА ПРОИЗВОДОТ: Анита е совршена за оние кои се приближуваат кон светот на професионалните машини за кафе и...
 • КАРАКТЕРИСТИКИ НА ПРОИЗВОДОТ: Производот се карактеризира со групата LELIT57, интегрирана мелница за кафе со бруси...
 • ТЕХНИЧКИ ИНФОРМАЦИИ: Анита е опремена со интегрирана мелница за кафе со конусни бруси од Ø 38 mm што...
 • ЗА ПРОФЕСИОНАЛНО ДАВАЊЕ: Манометарот го контролира притисокот на довод на кафе: зелената зона, помеѓу 8 и 11...
 • ПАРЕ И ТОПЛА ВОДА: Стапчето за пареа лесно испушта пареа и топла вода. Отстранливиот крај, наречен ...

На пазарот можете да најдете голем број на брендови, модели, типови и големини на индустриски машини за кафе. Да се ​​избере вистинскиот не е лесно, но еве неколку добри примери на машини кои ние ви препорачуваме, со различни видови и цени за да се прилагодат на потребите на различни размери и обеми на угостителска дејност. Ова се нашите 5 омилени индустриски машини за кафе и оние кои им ги препорачуваме на сите професионалци:

SAGE SES875

Овој индустриски апарат за кафе е уште една одлична опција. А опрема со притисок од 15 бари, за да се извлече максимална арома и вкус. Покрај тоа, има 2-литарски резервоар за вода.

Отфрлете го интегрирана конусна мелница, со можност за мелење на кафето во точниот момент на подготовка, што ќе даде многу поинтензивен вкус. Мелењето ќе оди директно во портафилтерот.

Машината има дигитална контрола на температурата, снабдувајќи ја водата на температурата што ја сакате, да работи како вистински бариста за најдоброто еспресо.

Исто така има и рака за испарувач, за вашите клиенти да можат да уживаат во квалитетната пена и таа посебна текстура на лате.

Сè е многу едноставно и интуитивно, така што од првиот момент ќе можете да ја преземете контролата над овој тип на машина.

Siemens TI97578X1DE EQ.9 Plus Connect s700

на дигитални машини Стигнаа и до професионалниот сектор. Ако ви треба удобен апарат за кафе за вашите станари да го користат, ако имате центар за одмор, место за забава или рурална куќа, можете да сметате на овој напреден апарат за кафе.

Сименс создаде напредна автоматска машина за кафе, со моќност од 1500 W, нерѓосувачки челик за завршна обработка и интегрирана мелница., со dualBean технологија. Има резервоар за вода до 2 литри.

Можете да ги контролирате сите функции од која било Апликација HomeConnect. Дури и дотерувајте ги вкусовите за различни резултати, исто како професионален бариста.

Можете да складирајте до десет сопствени кориснички профили, и лично конфигурирајте го системот. И неговиот систем iAroma Sytem ќе ви овозможи секогаш да имате совршен вкус и арома.

SAGE SES990 Oracle Touch

Друг производ кој доаѓа од земја на кафе, како што е Италија. Станува збор за машина за еспресо со екран во боја и допир за да се олесни приготвувањето на кафето. Покрај тоа, тој е индустриски кафемат од нерѓосувачки челик, и многу висок притисок на до 15 бари. Сè за околу 2200 евра кои брзо ќе ги амортизирате доколку вашиот бизнис оди добро.

Оваа најсовремена машина е целосно автоматски, затоа е лесен за употреба доколку сте почетник. Сета удобност за кафето да излезе со многу квалитет без да прави практично ништо. Има различни начини за правење различни видови кафе.

Сопственик интегрирана мелница и диспензер за зрна, па таа во моментот ќе го меле кафето и ќе додаде соодветна доза за да подготви кафиња како професионалците. Исто така, ќе ја контролира температурата на водата поточно, и притисокот. Можеби за бариста тоа не е најсоодветно, но ако не знаете како да започнете, најдобрата инвестиција ќе биде да имате задоволни клиенти.

Дозволува создадете пена за квалитетно млеко, со соодветна текстура. Исто така, лесно се чисти, па ќе ви заштеди време во вашиот бизнис да го посветите на други важни детали.

Мелита Бариста ТС Смарт 860-100

Мелита е уште еден од великаните во светот на професионалните машини за кафе. Со Суперавтоматски 1450 W, резервоар за вода од 1.8 литри и квалитетна завршна обработка од нерѓосувачки челик.

со интегрирана тивка мелница, со капацитет за совршено мелење на кафето според видот на подготовка. Со до 5 поставки за избор.

Покрај тоа, нејзиниот притисок е многу висок, и вклучува резервоар за млеко да го испари.

Има Bluetooth-врска да го подготвите рецептот за кафе од вашиот мобилен сосема лесно, а неговото одржување/чистење е многу лесно, бидејќи има специфични програми за автоматско чистење и отстранување бигор.

Breville Barista Макс VCF126X

Breville е еден од најдобрите брендови на евтини индустриски кафемати. Квалитетна машина, со финиш од нерѓосувачки челик за битката на вашиот бизнис, со резервоар за вода од 2,8 литри и притисок од 15 бари.

Можете да подготвите возвишено кафе на едноставен начин. Со само 3 чекори: сомелете го зрното, извлечете го и текстурајте го млекото во случај на рецепт за лате.

За сето ова има додатоци, бидејќи има а мелница интегриран за да го изберете мелењето и истурете го директно во портафилтерот. исто така има а рака за испарувач да може професионално да ја подготвува пената.

Вашиот единствен систем 3-насочен систем ви овозможува брзо и прецизно загревање на водата, за температура која е секогаш стабилна и по ваша желба за еднообразно извлекување. Дополнително, можете да изберете помеѓу 1 или 2 дози или со рачна контрола.

Евтини индустриски машини за кафе (помалку од 1000 евра)

Индустриските машини за кафе обично се прилично скапи, уште повеќе ако се професионални машини со голем капацитет наменети за производство на кафе во ресторани, кафетерии итн. Но, исто така има евтини индустриски кафемати и доста компактен. Поставувањето бизнис во кафуле не секогаш вклучува трошење илјадници евра на машината за кафе.

Овие евтини индустриски машини за кафе за хотелската индустрија можат да имаат а опсег на цени многу широк. Можете да ги најдете за неколку стотици евра до 5000 евра или повеќе. Не ве советувам да купувате половни машини, бидејќи не знаете во каква состојба е. Исто така, не треба да се одлучите за оние со цена под 200 евра, бидејќи многу е веројатно дека ви продаваат домашна машина за еспресо, но и индустриска. Резултатот ќе биде кафемат кој нема да има издржливост и карактеристики соодветни за бизнис.

Lelit PL042TEMD

Лелит е уште еден познат бренд за индустриски машини за кафе. Ова рачна машина за еспресо Тоа е одлична аквизиција за вашиот бизнис. Со електрична моќност од 1250w, изработен од отпорен материјал како нерѓосувачки челик и се што ви е потребно за да подготвите одлични кафиња.

Има депозит Капацитет од 2.7 литри, со индикатор за нивото на водата, моќност од 1200w, компактна големина и тежина од околу 14 kg. Има само група за екстракција, но има додаток за пена и испарувач.

Други индустриски машини за кафе

како и секогаш некои модели ги анализираме подлабоко. Ова се некои од нашите омилени, без оглед на рангирањето и земајќи ги предвид неговите главни карактеристики и функции:

Nespresso Gemini CS200 Pro

Престижната фирма посветена на кафе неспресо Има и индустриски машини. Оваа индустриска кафемат има просечна цена од околу 1500 евра. Со ова добивате професионален производ кој ќе даде добри резултати за вашиот угостителски бизнис.

Тежи околу 15 kg, со големина од околу 56×39.2×37 cm. Има отстранлив резервоар за вода 6 литри (има можност за директно поврзување на мрежата). Има сад за фрлање на искористените капсули, бидејќи работи со познатите капсули на оваа машина, овозможувајќи ви да приготвите разни видови кафе.

претставуваатДве глави за извлекување со две прачки, за да може да се направи до две кафиња истовремено. Дополнително, се ќе контролирате дигитално благодарение на неговиот екран.

ЕРИКОФЕ печатач

La Печатач ERICO FEE Тоа е машина за уметност за кафе, патентирана во Шпанија за да може да печатите што сакате на површината на вашето кафе, иако може да се користи и за печатење на други површини на пијалоци или цврсти материи за јадење. Тоа може да биде одлично тврдење за вашиот угостителски бизнис.

Ги користи истите функции како компјутерски печатач, само што користи мастило за јадење за да создаде каква било слика на врвот на кафето. Го воведувате вашиот дизајн, печатите и за 10 секунди кафето ќе ви биде готово со цртежот. Вашите клиенти ќе бидат воодушевени од овој детал, како што веќе прават во некои кафулиња, користејќи сопствена апликација за мобилни уреди и дизајнирање на сопствено кафе.

Видови индустриски машини за кафе

Една од најважните работи што треба да ги знаете е типовите индустриски апарати за кафе што можете да ги најдете, бидејќи не сите ги нудат истите придобивки или ги задоволуваат сите потреби. Во рамките на овој тип на кафемат за хотелиерството овие момци постојат:

 • Прирачници: тие се индустриски машини за кафе што ги користат професионалци од барит. Проблемот со овие машини за кафе е што бараат подолг процес на подготовка (само го мелете кафето, го ставате во машината, го вклучувате, контролирате параметри, подготвувате млеко...). Добиениот резултат е најдобар, но не се препорачува доколку не сте бариста или ако вашиот бизнис има доволно клиенти за да не ги натера да чекаат предолго за да ви го понудат кафето што го бараат. Најдоброто нешто кај овие машини за кафе е што имате контрола врз притисокот, времето, количината итн., но тоа не е секогаш предност...
 • Автоматски: тие се многу практични и брзи, лесни за употреба доколку сте почетник во оваа тема. Не треба да се грижите за параметрите што треба да ги контролирате, така што нема потреба да бидете бариста. Таа ќе се погрижи за се и брзо ќе ви понуди готово кафе. Едноставно како ставање кафе, вода и притискање на копчето. Додека можете да им служите на вашите клиенти или да извршувате други задачи во вашиот бизнис. Иако тие можат да бидат непрактични во некои угостителски бизниси.
 • полуавтоматски: е решение помеѓу првото и второто. Обично е многу избалансиран за тоа, со предности од двата света. Затоа најмногу се користат во кафулињата, баровите и рестораните. Во овој случај нема да имате премногу работа, едноставно притиснете едно копче за да започнете со подготовката, а друго за да ја прекинете и на тој начин да ја добиете прецизната количина (доза) кафе за подготовката што ја правите по желба на купувачот. Може да имате контрола врз некои функции, како што се мелење, време на екстракција, притисок на водата итн.
 • Супер автоматско: Тоа е нешто поретко од претходните, а обично го нема во многу бизниси. Сепак, тоа е друга опција. Тие се слични на автоматските, но имаат интегрирана мелница за мелење на зрната кафе, заштедувајќи ја таа работа.
 • Принтери на кафе: 3D печатачите станаа модерни, но се повеќе бизниси користат компјутерска технологија во нивните кафулиња и продавници. Со печатачите за кафе им дозволувате на вашите клиенти да печатат слики и фотографии што ги сакаат на шолјата. Самите клиенти со апликација или мемориска картичка можат да ја внесат сликата што треба да се испечати за да се создаде дизајн на површината на кафето. Нешто што може да биде важно тврдење за привлекување љубопитни луѓе во вашиот бизнис.

Како да изберете индустриски кафемат за хотелската индустрија

индустриско-кафе-чистење

Познавањето на типовите индустриски апарати за кафе на кои можете да наидете при купување машина не е доволно. Треба да ги знаете и најзначајните карактеристики за да можете да избирате помеѓу еден и друг модел, бидејќи може да има клучни разлики. На карактеристики што треба да се земат предвид звук:

 • завршниот материјал: Избегнувајте да купувате премногу евтини машини за кафе кои имаат пластично куќиште, бидејќи не се лесно дезинфицирани површини. Ова е особено важно сега во време на пандемија. Секогаш треба да изберете кафемат од нерѓосувачки челик или алуминиум. Ова не може да го понудат екстремно евтините апарати за кафе <200 евра кои ви се продаваат како индустриски…
 • Капацитет: Некои евтини индустриски кафемати се мали, со тело со една глава. Ова може да биде доволно за бизнис кој обично не опслужува голем број клиенти. Но, ако служите многу кафиња, тогаш пожелно е да купите едно со најмалку две глави за да подготвите неколку кафиња истовремено.
 • Бенефиции: некои евтини индустриски кафемати вклучуваат и испарувач за создавање пена и загревање млеко, па дури и за инфузии. Други, исто така, имаат интегрирана мелница, која ќе ви овозможи да го мелете кафето во моментот за да го подобрите вкусот и аромата. Сите овие додатоци ќе помогнат и ќе го подобрат квалитетот на вашата услуга.
 • Леснотија на користење: ќе зависи од типот на избраната машина. Во некои случаи можеби ќе ви треба одредено знаење или обука, ако тоа е прирачник за да им понудите квалитетно кафе на вашите клиенти и да не го оставите вашиот угостителски бизнис исплашен. Рачното постигнување на текстура, конзистентност, млечна пена итн., може да биде уметност само на дофат на баристите.
 • Чистење: Мора да внимавате како се чисти индустриската кафемат. Некои се малку покомплицирани од другите. Имајте на ум дека чистењето мора да биде секојдневно, да се одржува соодветна хигиена и да се спречи оштетување на машината. Ако краците лесно се отстрануваат и лесно се чистат, тогаш тоа ќе биде добар кафемат во овој поглед.
 • Филтер за вода и омекнувач: ако сакате да користите мрежна вода, а не вода со ниска минерализација, мора да имате добар омекнувач за да не ги затнете каналите на вашата машина за кафе. Тоа е многу важна работа. Исто така, колку водата е потврда, кафето ќе има полош вкус. Добрите кафиња се прават со вода со ниска минерализација или вода помината низ филтри за осмоза, па дури и дестилирана со помош на кадрици.
 • Авто-сервис: ако мислите на објект со самопослужување, односно дека самите клиенти го служат своето кафе како во бифе и слично, тогаш треба да го замислите како автоматско. Ниту еден клиент не може да се справи со комплицираниот апарат за кафе и ќе мора да му помогнете на клиентот, што ќе го елиминира самопослужувањето…
 • Големина и тежина: големината и тежината се важни само ако просторот што го имате е намален или ако сакате да го користите за мобилна позиција.
 • Број на групи на глави: некои индустриски машини за кафе можат да направат едно кафе во исто време, други можат да направат две истовремено, а некои дури и повеќе. Имајте го предвид обемот на работа што ќе го имате, бидејќи бројот на глави значително ќе ја зголеми цената на машината и ако не ја искористите подоцна, тоа ќе биде бескорисна инвестиција. Дополнително, бројот на кафиња дневно и количината на побарувачка за вода и кафе, исто така, ќе бидат поголеми во случај да има повеќе главици. За да добиете идеја, околу 50 кафиња дневно би можеле да ве послужат со една група.
 • стапчиња за пареа: следете го бројот на стапчиња за пареа за секоја група глави што ги има вашата индустриска машина за кафе. Ако на пример имате една прачка и две групи, тогаш можете да работите само со една по една. Другиот можеби е подготвен да работи со него веднаш кога ќе го завршите, но не истовремено. Од друга страна, ако во вашиот бизнис работат неколку келнери или баристи, подобро е да имате повеќе шипки за да работите со неколку групи истовремено. Особено ако имате многу клиенти кои чекаат.
 • Бојлер: колку поголема побарувачка има кафематот, со тоа што има повеќе глави, толку поголем бојлер ќе треба да има. Тоа ќе значи повеќе вода и повеќе енергија. Забележете го ова. За група глави може да има една од 4-6 литри, за две групи до 10 литри и за три групи до 14 литри приближно.
 • Potencia: индустрискиот кафемат мора да има соодветна моќност за обемот на работа. Но, поголема моќност значи и повисока сметка за струја. Добро е да го барате најдобриот компромис според обемот на клиенти што ги имате.
 • буџет: треба да го земете предвид обемот на вашиот бизнис, да спроведете студии и да го анализирате износот на профитот и клиентите што би можеле да ги имате. Исто така, мора да ги видите парите што ги имате. Индустриските машини за кафе имаат многу различни цени во зависност од видот и големината и се движат од 500 до 10.000 евра.
 • Сервисио и гаранција: поседувањето индустриска кафемат од познат бренд ќе ви овозможи да имате подобра техничка услуга. Ова ви овозможува да имате доверба дека ако нешто се случи, вашиот бизнис нема да биде парализиран предолго, а техничар ќе ви помогне што е можно поскоро да го решите вашиот проблем. Времето надвор од услугата е време кога нема профит, запомнете дека ...
 • безбедностЗабелешка: Не купувајте евтини машини, бидејќи можеби не ги поминале соодветните безбедносни проверки. И дури и ако имаат соодветни сертификати, гарантира дека ќе ги почитуваат безбедносните препораки на производителот за да нема оштетувања или проблеми.

Дали е безбедно да се купи индустриска кафемат на Амазон?

Амазон Таа стана репер за електронската трговија. Платформа преку која продаваат многу мали и големи бизниси во Шпанија и други земји. Тие не се продавница, но тие се посредници помеѓу вас и тие продавачи, покрај тоа што управуваат со целата логистика за пратките.

Купувачите го имаат како една од најбезбедните и најсигурни продавници во кој да купат, знаејќи дека секогаш ќе го добијат она што навистина го бараат. И во случај нешто да не е во ред, тие ќе имаат максимални гаранции за целосни вратени пари, дури и пред да го добијат назад пакетот. Но, тоа не се единствените предностите на купувањето на Амазон има и други.

Servicio técnico y atención al клиент

Ако сте купиле индустриска кафемат за вашиот бизнис и таа е оштетена, оштетена или не е она што сте го нарачале. Потоа можете да ја користите услугата на Услуга за клиенти на Амазон да може да го пријави инцидентот и да го врати производот. Целата оваа комуникација ќе биде онлајн, лесна и ефективна. Нема проблеми, клиентот е шеф, а Амазон го сфаќа тоа многу сериозно.

Дополнително, трошоците за враќање ќе бидат бесплатни доколку се работи за нивна грешка. Тоа го вклучува и подигање услуга од пакетот, па не ве чини ниту денар. За ова нема да морате да го напуштате вашиот дом/работно место, на истото место каде што го предале, можат да го подигнат.

Тие Тие се грижат за целиот процес на инцидентот.. Ништо нема да морате да правите, ниту да давате објаснувања или ќе имате проблеми. И по 30-дневниот рок, можете да го направите тоа, враќајќи ги парите и менувајќи ја индустриската кафемат за друга без проблеми. Вистината е дека малку компании нудат таков договор.

Друга можност е дека сте ја нарачале вашата индустриска кафемат и не биди задоволен со производот. Во тој случај имате и удобен период од 30 дена да го вратите. Доколку не сте го поминале тој максимален рок, тогаш можете да го доставите во пошта и да платите само 2,99 €.

Ако сте загрижени за даночното прашање за вашата компанија, можете да добиете фактури во секое време. Така, можете да ја имате потврдата за да може вашиот менаџер или даночен советник да го вклучи ова како ваши деловни трошоци. Затоа, инвестициите за вашиот бизнис ќе бидат во добри раце доколку му верувате на Амазон. Инвестирањето на големи суми пари во скапи производи секогаш може да предизвика одредена загриженост, но со гаранциите што ги нуди оваа платформа, тие треба да се потрошат. Секогаш ќе бидете покриени.

до контактирајте со SAT од Амазон, само треба да пристапите до вашиот веб-страница. Оттаму, можете да кликнете на опцијата што одговара на проблемот што сте го имале или директно на Контакт, внесете ги ингеренциите на вашата сметка на Amazon и ќе добиете се што ви треба за пристап до каналите за контакт:

 • По телефон: Можете сами да повикате бесплатен телефонски број, кој е +34 900 803 711 или +34 800 810 251. Тие се сервисни телефонски броеви целосно на шпански. Ќе треба само да ги имате пред себе податоците од вашата нарачка кои ви се испраќаат по е-пошта или на фактурата, за да можат да ја идентификуваат нарачката за која станува збор. Покрај тоа, можете исто така да изберете да ве повикаат.
 • Разговор / е-пошта: други опции за контакт, доколку не сакате да го направите тоа преку телефон, тоа е преку нивниот сервис за разговор во живо или со испраќање е-пошта. Овие опции се достапни од веб-страницата на услугата Амазон, иако ако сакате директна адреса за е-пошта, можете да го напишете вашиот проблем на cis@amazon.com, иако најдобро е да ги користите методите на веб.

Кој метод и да го одберете, не заборавајте да го имате на ум детали за НАРАЧКА со кој сте го имале инцидентот: број за следење, број на нарачка, име на продавачот, начини на плаќање итн. Сето ова е во е-поштата што Амазон ви ја испраќа кога ја поставувате нарачката, или можете да ги видите и на вашата сметка на Амазон, во историјата на нарачките.

Зделки со Амазон

Во претходната точка ги истакнав цените што ги имате, но покрај тоа, тие обично даваат понуди блиц на некои нивни производи, а има клучни денови кога цената може да биде многу пониска. Ова ќе ви овозможи да заштедите многу за да ги посветите парите на други цели за вашиот бизнис и да добиете професионална индустриска кафемат за помалку. Кои се тие денови? Еве ги главните моменти:

 • Црн петок: Обично е последниот петок од ноември, ден по Денот на благодарноста. Оваа 2020 година е петок, 27 ноември. На тој датум, Амазон ќе има понуди кои можат да надминат 25% попуст во некои случаи. Одлична можност да го добиете вашиот најевтин индустриски апарат за кафе.
 • Премиерот: 14 октомври годинава беше познатиот ден во кој има ексклузивни попусти на Amazon. Станува збор за настан посветен на членовите на услугата Amazon Prime, на кои ќе им бидат намалени мноштво производи од секаков вид само затоа што се членови.
 • Сајбер понеделник: Понеделник по црниот петок секогаш доаѓа Сајбер Понеделник, во оваа 2020 година е понеделник, 30 ноември. Ден во кој можете да видите многу сочни понуди за да добиете вистински поволни цени во продавницата на Амазон. Затоа, ако ви снемало производот во претходните понуди, искористете го Cyber ​​Monday.

Други предности за купување на Амазон

Ако сте поединец или имате бизнис, купувањето индустриска кафемат на Амазон може да биде добра идеја. Причините се следните:

 • Цени: можете да изберете помеѓу најдобрите цени. Како што реков, Амазон не е онлајн продавница, туку платформа преку која продаваат многу продавници. Затоа, можете да го најдете истиот производ со неколку различни понуди и да го изберете оној кој најмногу одговара на вашиот буџет. Дури и некоја втора рака.
 • Каталог и акции: Каталогот на производи и акции на Amazon е обично многу добар. Затоа, сигурно ќе го најдете специфичниот модел и бренд на кафемат што го барате и сигурно ќе биде достапен за брзо испраќање. Другите продавници носат само одредени марки и модели, така што сте многу поограничени во наоѓањето на она што го сакате.
 • безбедност: Ако Амазон ја има стекнато довербата на многу корисници, тоа не е резултат на погрешно правење работи. Тоа е безбедна платформа која ги остава своите клиенти задоволни. Доколку тоа не е случај, враќањето на парите ќе се изврши брзо и со сите гаранции. Покрај тоа, има добар оддел за услуги на клиентите кој ќе ги реши сите проблеми.
 • брзи пратки: Испораките на пакети се меѓу најбрзите поради неговите логистички мега-магацини со софистицирани компјутерски системи, роботи и напреден систем за каталогизација. Всушност, тоа е една од најдобро чуваните тајни на Амазон и вообичаено не се прикажува на камерата. Затоа, пратките ќе бидат доста брзи, дури и ако производот доаѓа од друга земја. Има и систем за следење на вашата нарачка, за да знаете каде е, како и бесплатни испораки доколку имате Amazon Prime.
 • Мислења: Неговиот систем за преглед на производи, исто така, ви овозможува да имате идеја за тоа што купувате (и за квалитетот на производот и за продавачот). Покрај тоа, можете дури и да поставувате прашања за некој производ, а другите корисници кои го купиле обично одговараат.
 • Удобност: купувањето на Амазон е многу удобно, можете да управувате со вашата нарачка од каде и да сакате. Нема потреба да губите часови во физичка продавница прелистувајќи ги патеките или барајќи го она што го сакате. За неколку кликања ќе го нарачате... И тоа вклучува дека можете да купите кога сакате, без разлика дали е 6:00 наутро, или 00:00 навечер.

Други размислувања

Покрај сè што е кажано погоре, постои уште една серија на препораки и детали Што треба да знаете за индустрискиот апарат за кафе за вашиот бизнис.

Предности на купување индустриска кафемат

Професионалните машини за кафе не само што имаат поголема големина и поголем притисок (2, 4, 6, 9 барови) за извлекување на максимална арома за подготовка на богати кафиња. Овозможуваат и полесно чистење, работат поинтензивно без да ја оштетат машината итн.

Користењето домашна кафемат за бизнис не е добра идеја. Ќе завршите со жалење за одлуката. Покрај тоа, тие ви овозможуваат да го мелете зрното и да подготвите разни видови кафе, но и млеко. Нешто што некои домашни кафемати не го дозволуваат. Исто така, мора да вчитајте и подгответе тенџере за кафе домашната за секој клиент може да биде досадна и губење време.

Како да се исчисти правилно?

Un добро одржување Идеалното нешто е да го одржувате вашиот индустриски апарат за кафе секогаш во совршена состојба. Не е губење време да го чистите секој ден по употреба, напротив, може да ви заштеди пари и време во иднина со спречување на дефекти. За правилно чистење на машината за кафе, мора да ги следите овие чекори:

 • Секогаш следете ги препораките на производителот за вашиот модел.
 • Чистете го садот за кафе секој ден. Не оставајте го без чистење или правете го тоа помалку периодично.
 • Мора да ги измиете клучните делови, како што се перколаторот, главите, филтрите, портафилтерите итн.
 • Измијте ги со вода. Во случај на резервоари за вода или резервоари, можете да користите малку оцет и сунѓер за добро да ги измиете, па дури и сапун и вода. Но, оцетот ќе спречи таложење на бигор или вар внатре.
 • Ако има филтер за декалцификација, мора да го отстраните и да ја отстраните насобраната вар за подобро да помине водата.

Трикови како да направите добро кафе во вашиот бизнис

Правењето добро кафе не е лесна задача. Истото се случува и со индустриските машини за кафе, генеричките чекори за подготовка добро кафе и неколку трикови за подобрување на резултатот се:

 • Сомелете ги зрната кафе во моментот. Погрижете се да е квалитетен грав. Секогаш треба да имате добри добавувачи. Клиентите навистина го ценат доброто кафе и тие ќе се вратат на вашиот бизнис.
 • Добро компресирајте го меленото кафе за да постигнете поголема густина во групите и на тој начин да постигнете помоќен вкус.
 • Ставете ја чашата или чашата под рачките на групите.
 • Активирајте ја машината за да стартува и сече кога ќе ја имате потребната количина. Ова може да варира во зависност од типот на машината.
 • Подгответе испарено млеко со функцијата на самата машина. Кремот на кафето, неговата боја, текстура и истрајност е една од карактеристиките кои го разликуваат доброто кафе од лошото.
 • Послужете го по вкус на клиентот. Тој е секогаш во право!

Ако клиентите заминуваат задоволни, тие ќе се вратат. Сигурно сте отишле во бар, кафетерија или ресторан кој ви послужил лошо кафе и не сте се вратиле од таа причина. Ако не сакате истото да се случи во вашиот бизнис, знаете што треба да направите...