Црн петок

Погледнете ги денешните понуди (07)

Зрна кафе

Најерудитните на тема кафе претпочитаат да купуваат зрната кафе со цел да ја изберат точната сорта што ја сакаат и да ја направат по нивен вкус, мелење на житото во моментот за многу поинтензивен вкус. Во Шпанија можете да купите големо количество зрна кафе, со многу варијанти кои понекогаш го отежнуваат изборот на одредена, особено за оние кои имаат помала контрола врз оваа тема.

Да имате многу можности и да не знаете која сакате е нешто многу типично што се случува во многу прилики. Во случај на зрна кафе, тоа може да зависи и од вкусовите на секој човек. Некои момци може да изгледаат многу силна или горчлива за некои непца, претпочитајќи нешто помалку интензивно, со a мазен вкус и текстура.

Најдобри зрна кафе

Саула зрна кафе

Тоа е зрно кафе 100% сорта Арабика, со сертификат за органско земјоделство и многу висок квалитет. Доаѓа во пакување од 2 метални конзерви од 500 грама (вкупно 1 кг). Покрај тоа, металните лименки го чуваат во атмосфера на азот за да се избегне контакт со воздух.

Прекрасно е избрано кафе да го добиете најдобриот можен квалитет. Посевите доаѓаат од Перу, Индонезија и други области на Централна Америка. Со многу свежи вкусови и ароми и фина киселост, со цветни, овошни ноти и примеси на житарки.

Кафе мајстори

Пакување од 1 кг многу квалитетно кафе. Зрно кафе од сортата Арабика, со сертификација за органска и фер трговија. Тоа е кафуле во идеално жито за машини за еспресо и за ладна подготовка. Со грав кој се одгледува во Етиопија, Хондруас, Перу и Суматра, давајќи добра комбинација на вкусови.

Не се пронајдени производи

Не се пронајдени производи

Гравчиња од кафе Лаваца

Разновидност 100% Арабика во ова пакување од 1 кг со одличен квалитет. Со овошен и цветен мирис, сладок и рафиниран. Наздравувањето е средно, за да му даде нежен интензитет на непцето. Добро за оние кои сакаат благ вкус. Што се однесува до потекло Од овие зрна, тие се одгледуваат особено во Централна Америка и Бразил.

Среќен стомак (бренд Амазон)

Амазон се приклучи на бизнисот со зрна кафе и создаде сопствен бренд, постигнувајќи голем успех поради добриот квалитет и многу ниската цена. Доаѓа во 2 пакувања од по половина килограм, со природно печење, со интензивен и многу ароматичен вкус, со нијанси на темно чоколадо и ориентални зачини поради надморската височина на неговото одгледување. Се одгледува од сертифицирани фармери и е погодна за сите видови саксии за кафе и мелење.

Guilis кафулиња

Тоа е бренд кој носи од 1928 создавање на овие зрна за вистинските љубители на кафе. Арабика сорта со природно печење. Зрна од ригорозно избрана жетва во Finca Mocatán de Umbría, во Колумбија. Специјалитет од ова многу посебно потекло во формат од 1 кг и со сертификат за анализа за да се потврди дека зрното не доаѓа од други променливи. Покрај тоа, погоден е за сите видови машини за кафе, иако е идеален за еспресо.

Печеното на Луцифер

Зад овој љубопитен знак се крие италијанско кафе со зрна од 100% сорта Робуста. Со екстремна јачина и без киселински допири како во Арабика, за оние кои претпочитаат малку повеќе вкус и фин крем. За неговото печење е згрижено да биде еднолично, да не се додадени адитиви во посевите, а тоа е директна трговија. Идеален за американски или експресно машини, иако може да работи и на други типови.

Кафе Пелини

Бренд со долга традиција и историја во Италија, со големо искуство во секторот. Станува збор за пакување мешано кафе од 1 кг, со Арабика и Робуста грав избрани од различни земји и спакувани во заштитна атмосфера за да гарантираат вкус и арома. Тоа е совршен спој на природна измиена Арабика и природна Робуста, средно печена за да се балансираат вкусот и телото. Идеален за машини за еспресо.

Ексклузивно Lucaffe Mr

ова другото кафе од Италија, иако таму не се одгледува, зрното е 1 Kg, со одбрани зрна од 100% сортата Арабика. Односно најскапоценото и најчистото кафе, без никакви мешавини како во другите случаи. Овие зрна се идеални за мелење до различна грубост за сите видови кафемати.

Како да изберете зрна кафе?

сорти на кафе

Постојат неколку видови зрна кафе, како на пр сортата Арабика и сортата Робуста. За големите љубители на кафе, сортата Арабика е најдобрата опција. Но, не секој ја сака таа разновидност. Во некои случаи, 100% сорта Арабика може да биде дури и контрапродуктивна, како на пример за еспресо кафе. Во овој случај, мешавината од двете е подобра за да се постигне подобро тело и нешто поблаг вкус.

Ако сте еден од оние кои спијат на нозе, веројатно сакате а поголем внес на кофеин. Тоа ќе ви даде енергија за тој ден. Во тој случај, отфрлете ја сортата Арабика, бидејќи Робуста има до двојно повеќе кофеин. А ако гледате поинаку, а имате несоница или поради здравствени причини (пр. хипертензија), не можете да пиете толку кофеин, тогаш одлучете се за Арабика.

Арабика против Робуста

 • Арабика: за возврат, може да има различни сорти во зависност од деноминацијата на потекло, како што се Јава, Мока, Кенија, Таразу итн. За да можете да ги разликувате зрната од сортата Арабика, треба само да ја погледнете централната вдлабнатина на зрното, која има кривини.
 • Робуста: чие потекло е Конго, сорта поотпорна на штетници и паразити. Да се ​​биде поевтин за растење. За да го препознаете зрното Робусто, треба само да ја погледнете централната вдлабнатина, која е права, а зрното обично е позаоблено од Арабика.

Мора да биде јасно дека сортата не секогаш доаѓа од истото место на одгледување. Гравот може да се одгледува во многу различни земји и надморски височини, давајќи им оригинален карактер поради видот на обработливо земјиште. Покрај тоа, на пазарот обично има производи кои се мешавина од различни места, иако сортата е 100% од еден тип.

Вид на печено кафе

Освен разновидноста на зрното, уште една важна работа што влијае на квалитетот и вкусот на кафето е тип на тост ја примивте бобинката. Природното печење гарантира дека кафето нема додадени материи и ќе биде 100% природно. Интересно е што внимаваш на тој аспект. Во печеното кафе се додава шеќер кој го маскира вистинскиот вкус. Поради таа причина, избегнувајте мешани мешавини или оние што се чисто печени. Торефакто е поевтин, но е една од ретките работи што ги има во негова корист. Откако тоа ќе се расчисти, да, тоа е 100% природно, неговото печење може многу да го промени вкусот на зрната кафе:

 • лесно печење: подобро е лесно печено. Повеќе ќе ги зачува својствата на зрното, а ќе има и поизразена киселост. Иако ова е прашање на вкус...
 • средно печењеСпарување: тоа е опција со добра рамнотежа на киселост, сладост и ароми. Можеби се препорачува за повеќето луѓе.
 • Печење со среден интензитетВкус: му дава потемен допир, со ниска киселост и повеќе текстура.
 • длабоко печењеСпарување: му дава чоколадни допири, со многу текстура.

Es прашање на вкус, а конечниот вкус ќе зависи и од видот на печењето, но и од сортата и процесот што е спроведен во текот на производството.

Вкусови на кафе: прашање на висина

Конечно, треба да го знаете тоа висината е важна. Во зависност од тоа каде се одгледува кафето, може да има некои карактеристики или други:

 • високи планински пределиВкус: над 1500 метри, вкусови со овошни тонови, примеси на зачини, цветни итн.
 • високи областиСпарување: на 1200 метри надморска височина се постигнуваат ноти од цитрус, ванила или со ноти на чоколадо или јаткасти плодови.
 • средни зони: на 900 метри можете да имате зрна со мала киселост и сладост.
 • ниски области: под тоа добивате многу мазни кафиња со земјени вкусови.

Зрна кафе наспроти мелено кафе

Предности на зрната кафе

El арома и вкус се двајцата големи губитници кога е во прашање мелено кафе. Затоа многумина претпочитаат да купуваат зрна кафе. На овој начин кафето се чува подолго со својот вкус. Покрај тоа, секогаш треба да имате свежо кафе во оставата, бидејќи со текот на времето, дури и да е во зрно, може да ги изгуби своите својства.

El кафето лесно се оксидира, губејќи својства, вкус и арома. За најдобар резултат, најдобро е да го сомелете токму во моментот кога ќе го консумирате. Не мелете кафе во големи количини и чувајте го, или ќе биде исто како да го купите во прав...

Запомнете дека кафето има масло во зрното кое е многу испарливо, кога е изложен се деградира и тогаш започнува целиот пад на вашето кафе. Колку подолго останува заглавено во зрното, толку подобро.

како-да-мелење-кафе

Мелете го кафето правилно

Во зависност од типот на кафемат што го имате, зрната кафе треба да поминат низ различен процес на мелење. Не е исто да купите зрна кафе за да ги мелете за вашата италијанска кафемат, отколку за хемекс (филтер), или за клипот,...

 • за машина за еспресо: овие кафемати мораат да го направат кафето за неколку секунди, затоа зрното мора да се меле така што за тоа време да се извлече сиот можен вкус. Поради оваа причина, најдоброто нешто во овој случај е да го мелете зрното многу фино (скоро како брашно, малку помалку фино), иако ако одите предалеку може да биде премногу горчливо.
 • За италијански кафемат: во овој случај, зрното исто така мора да биде фино, но помалку отколку за претходното лонец. Изгледот на меленото зрно во овој случај треба да биде со големина на зрна шеќер.
 • За кафемат Chemex (филтер): во овој случај, мелењето мора да биде нешто повисоко од она на италијанскиот кафемат, но нешто пониско од зрното за францускиот. Слично на она што го продаваат веќе мелено и спакувано во продавниците.
 • За француски кафемат (со клип): во овие машини за кафе кафето се внесува, односно како што се прави со чајот и другите инфузии во врела вода. За најдобри резултати во овој случај, мелењето треба да биде грубо.

Запомни притиснете мелено кафе или избегнувајте притискање во зависност од резултатот што сакате да го постигнете. Многу стручни баристи го користат за да го притиснат за италијански и други видови машини за кафе. Како куриозитет, некои не ја мијат италијанската кафемат по секоја употреба, како што обично се прави кај нас во Шпанија, бидејќи тврдат дека ја губи аромата со миењето...

Трикови како да го подготвите најдоброто кафе со зрна кафе

до направете го најдоброто кафе дека можете да пробате да користите зрна кафе, се препорачува да ги следите овие трикови или чекори:

 1. Почитувајте го квалитетот и разновидноста на кафето избрано според вашите вкусови.
 2. Купете ги најдобрите зрна кафе и сомелете ги токму во моментот кога ќе го подготвите за да не го изгуби вкусот и да не оксидира.
 3. Изберете минерална вода за да не му даде лош вкус на кафето, особено ако живеете во област со тврда вода од чешма или со многу цврст отпад. Друга алтернатива е да купите дестилатор за вода, генерирајќи чиста вода идеална за кафе.
 4. Користете го правилно избраниот апарат за кафе и почитувајте ги препораките на производителот за температура и ракување.
 5. Прилагодете го соодносот вода/кафе според вашиот вкус. Некои луѓе претпочитаат повеќе вода и помалку вкус, други сакаат нешто помоќно на непцето и додаваат повеќе кафе... На пример, една шолја еспресо обично има 8 грама кафе, па можете да се водите.
 6. Послужете во моментот.