Црн петок

Погледнете ги денешните понуди (07)

Зелено кафе

El зелено кафе Во последно време се наметнува како добра алтернатива на традиционалната. Кафе особено сакано поради содржината на хлорогена киселина или поради својствата за слабеење. Затоа, доколку сте решени да купите зелено кафе, тогаш треба да знаете нешто за оваа варијанта на бобинката.

Што е зелено кафе?

Сигурно се уште не сте размислувале купи зелено кафе. Тоа е едноставно затоа што не знаете што може да ви донесе овој вид кафе. Но, пред да ги знаете неговите придобивки, треба да знаете што е ова зелено кафе, бидејќи некои мислат дека тоа е различен вид на бобинки од обичните зрна кафе. И сигурно не може повеќе да грешат...

Зелените зрна кафе се едноставно зрна кафе кои не се печени. Односно, тие се такви какви што се извадени од растението. Тоа значи дека некои својства што се изгубени за време на процесот на печење се зачувани. На пример, кога се пржат зрната кафе, некои корисни хемикалии како на пр хлорогена киселина. Затоа, зеленото кафе има повисоко ниво на оваа киселина во споредба со печеното кафе.

Тоа имплицира дека на здравствени придобивки тие се повисоки во зеленото кафе. Затоа овој вид жито стана толку популарен, особено по една од програмите на д-р Оз која ги истакна неговите својства како кафе за слабеење. Тоа е затоа што согорува масти многу побрзо од печењето. Затоа, зеленото кафе може да се користи за решавање на проблемите со дебелината и прекумерната тежина, а на ова мора да додадеме бескрајни својства кои ги има и во печеното кафе.

За да го купите ова зелено кафе, можете да се одлучите за некое комплемент алиментициус кои постојат. Односно, можете да го најдете во форма на додатоци, како капсули или таблети од овој екстракт од кафе. Со нив можете да имате корист од сите својства на оваа сорта.

Карактеристики на зелено кафе

Како и обичното кафе, зеленото кафе мора да биде земајте умерено и секогаш земајќи ги предвид посебните здравствени состојби на секој потрошувач. Запомнете дека тоа што е зелено и непечено не го спречува да ги има истите контраиндикации како печеното кафе. И, се разбира, содржи и кофеин, иако е точно дека го има во помал дел отколку во печеното кафе.

Секогаш мора да почитувате препорачаната доза проценува производителот на додатокот за зелено кафе. Но, генерално, се проценува дека безбедната доза може да биде помеѓу 450 грама на ден до 12 недели. Со тоа, ајде да погледнеме некои од нивните својства за вашето здравје.

Зеленото кафе го подобрува имунитетот

Зеленото кафе може да ви помогне имунолошки систем, нешто интересно кај овие типови на панемија. Тој е доста ефикасен во овој поглед, бидејќи обезбедува заштита од слободни радикали, вируси, бактерии, габи итн. Покрај тоа, помага да се елиминираат токсичните и штетните елементи од вашето тело, како природен детокс.

Зеленото кафе е против стареење

Зеленото кафе има корисни својства за спречи влошување на возраста. Тоа е затоа што гравот содржи некои корисни испарливи соединенија кои се губат за време на процесот на печење, но остануваат зелени. Мислам на гама-аминобутерна киселина (ГАБА), теофилин, епигалокатехин галат итн. Сите тие можат да ја одржат вашата кожа да изгледа многу помлада и да спречат брчки.

Зеленото кафе го намалува ризикот од рак

Зеленото кафе исто така може да помогне спречување на ризикот од рак поради хлорогена киселина. Ова го потврдуваат некои студии, како онаа на Журналот за неорганска биохемија.

Зеленото кафе го подобрува здравјето на косата

Ако сте загрижени вашата коса, тогаш тоа е добар производ за вас. Пиењето на ова кафе помага да изгледа многу поубаво поради антиоксидансите кои го спречуваат оштетувањето на косата, одржувајќи ја силна и здрава. Може да се бори дури и со алопеција, или ќелавост, бидејќи може да го поттикне растот на косата.

Зелено кафе против слободните радикали

El хлорогена киселина Тоа е компонента на зеленото кафе што може да ги намали многу проблематичните ефекти на слободните радикали. Бидејќи не е печен, има многу поголем удел отколку во печениот чај, и до 10 пати повеќе отколку во зелениот чај, уште еден од оние познати по диетите. А ако тоа ви изгледа малку, има и други антиоксиданси како полифеноли, ферулинска киселина итн., кои дури можат да помогнат во одложување на проблеми со срцето, атритис, проблеми со видот поради возраста (макуларна дегенерација, катаракта...).

Зеленото кафе помага во намалување на крвниот притисок

зелено кафе го намалува стресот и крвниот притисок, бидејќи има соединенија кои можат да им помогнат на хипертензивните луѓе како што е гореспоменатата хлорогена киселина.

Зелено кафе и когнитивно подобрување

Може да помогне и при концентрација и подобрување на функциите на вашиот мозок. Зрната содржат соединенија кои ги подобруваат функциите на невротрансмитерите и спречуваат невродегенеративни болести.

Зеленото кафе согорува масти

Ова кафе, исто така, често се зема во додатоци на согорува масти и слабее. Ова е потврдено со некои истражувања. Дури делува и на апсорпцијата и начинот на користење на гликозата, како и на забрзување на метаболизмот.

27316356 – слабеете пиејќи сирово зелено кафе

Зеленото кафе го забрзува метаболизмот

Хлорогената киселина присутна во овој тип на кафе значително ја зголемува основната стапка на метаболизам (BMR) на нашето тело, што го минимизира прекумерното ослободување на гликоза од црниот дроб во крвта како што е споменато погоре. Забрзување на базалниот метаболизам значи дека согоруваме калории дури и да се одмориме.

Зеленото кафе има заситувачки ефект

Уште еден од ефектите на зеленото кафе е тоа што оваа супстанца има заситувачки ефект и затоа, помага да се контролира гладот и да изгубите тежина. Ова е корисно за да се избегне желби и да не се прејадува. Ако ја комбинираме претходната точка (која го забрзува метаболизмот) со овој заситен ефект, ќе имаме совршен додаток за согорување на маснотии.

Зеленото кафе како третман за дијабетес

Зелените зрна кафе се совршени за лекување на дијабетес тип 2. Познати се нивните додатоци го намали високиот шеќер во крвта во нашиот крвоток и покрај тоа, како што беше кажано, помагаат и за намалување на телесната тежина.Двете карактеристики се идеални за лекување на дијабетес мелитус тип 2.

Зеленото кафе го намалува лошиот холестерол

Друга придобивка од оваа храна е тоа што го намалува лошиот холестерол, т.е. липопротеини (LDL). На овој начин, зеленото кафе ги спречува смртоносните кардиоваскуларни нарушувања, вклучително и срцев удар. Ова е докажано во различни истражувања, па експертите препорачуваат редовно консумирање на оваа супстанца.

Зеленото кафе како „детокс“ производ

Зеленото кафе е многу добро да помогне во детоксикациската диета. Благодарение на оваа супстанца, можно е да се исчисти црниот дроб за да се ослободи од токсините, лошиот холестерол, непотребните масти итн. Кога црниот дроб се детоксицира, тој работи многу подобро и затоа нашиот метаболизам и нашето здравје го ценат тоа.

Зеленото кафе го подобрува здравјето на мозокот

Не само физичките здравствени придобивки од консумирањето зелено кафе, туку и мозокот ги забележува позитивните ефекти од консумирањето на оваа супстанца. Според истражувањето објавено во Журналот за нутриционална невронаука, пронајдени се доволно докази за да се потврди дека хлорогената киселина спречува дегенеративна состојба на мозокот