9-те најдобри зделки на црниот петок за машини за кафе

Црниот петок е тука и со него а бран одлични зделки за машини за кафе. Сите оние кои се страстни за овој ревитализирачки еликсир во светот ќе можат да ги искористат најдобрите попусти на овие производи кои веќе почнаа да излегуваат. Единствена можност која не треба да ја пропуштите за да можете да уживате во омиленото кафе во текот на целата година без да излезете од дома.

читај повеќе

Кафе својства

витамини минерали кафе

Кафето е еден од најконзумираните пијалоци ширум светот. Се пие долго време и не предизвикува никакви здравствени проблеми, што ја обезбедува неговата безбедност. Покрај тоа, пиењето барем една шолја кафе дневно ви овозможува да имате корист мноштво здрави својства што ја содржи оваа бобинка. Сепак, има и некои контраиндикации, како речиси сè што земаме.

читај повеќе

Зелено кафе

El зелено кафе Во последно време се наметнува како добра алтернатива на традиционалната. Кафе особено сакано поради содржината на хлорогена киселина или поради својствата за слабеење. Затоа, доколку сте решени да купите зелено кафе, тогаш треба да знаете нешто за оваа варијанта на бобинката.

читај повеќе

Видови кафе

El кафето пристигнало во Европа во XNUMX век, и оттаму потрошувачката се проширила во остатокот од западниот свет. Иако неговото вистинско потекло е во арапските земји, каде што оваа инфузија би почнала да се подготвува за прв пат. Во моментов е еден од најконзумираните пијалоци во светот. Се проценува дека годишно се консумираат околу 10 милиони тони кафе, што е еквивалентно на просечно 1.3 кг по човек.

читај повеќе

Ладно пијалак или ледено кафе

Кафето е многу посебен вид на инфузија, односно водата на висока температура се користи за да се извлече мирисот, вкусот и својствата на ова мелено зрно. Но, тоа не е единствениот начин да се подготви кафе. Постои и она што е познато како инстант кафе, и нешто поегзотични техники како што се ладно пијалак или ладно кафе. Многу поинаков процес од конвенционалниот, но кој има свои предности.

читај повеќе

Како да направите кафе без тенџере за кафе

Не е секогаш неопходно да имате кафемат за да направите кафе. Апаратот за кафе е само инструмент кој ги олеснува работите, но не и единствениот метод за добивање кафе. Ако сакате да се напиете кафе и немаш кафемат дома, можно е следејќи неколку екстремно едноставни чекори кои секој може да ги направи дома со вообичаениот кујнски прибор.

читај повеќе

Како да направите кафе во италијански кафемат

мока тенџере

La Италијански кафемат, или тип мока, е еден од најкласичните што со години е во домовите на многу Шпанци и неколку генерации. Иако модерните електрични машини постепено ги заменуваат овие машини за кафе, сè уште има и такви на кои им се допаѓа резултатот од овој тип на апарати за кафе или едноставно не направиле скок до нов. Ако тоа е вашиот случај, сигурно би сакале да ги знаете сите клучеви и детали за да постигнете најдобар можен резултат...

читај повеќе

Како да направите капучино

пена-млеко-цртеж

El капучино кафе, или капучино, е еден од најпознатите видови кафе од повеќето љубители на кафе. Тоа одговара на рецепт, начин на подготовка на кафе, а не на разновидност на зрно кафе. Тоа е нешто што генерира одредена конфузија кај некои луѓе. Затоа, треба да знаете дека овој рецепт можете да го подготвите со секаков вид зрна кафе, било мелено или цело.

читај повеќе

Како да направите млечна пена

пена-млеко

Најмногу љубители на кафе се страстни за тоа млечна пена што го има кафето од вашите омилени кафулиња или ресторани. Нешто што не може да се постигне дома со традиционалните машини за кафе, како италијански, капка по капка итн. Но, само затоа што самата машина нема испарувач не значи дека не можете да уживате во истиот резултат и дома. Млечна пена можете да направите со неколку едноставни трикови кои ви ги прикажуваме овде.

читај повеќе

Како да исчистите тенџере за кафе

чиста-електрична-кафемат

Un добро одржување на вашиот кафемат не само што ќе го направи да работи подобро и да трае подолго во добра состојба, туку може позитивно да влијае и на резултатот од кафето, па дури и на вашето здравје. Валканиот лонец за кафе може да претставува одредени ризици, иако тоа е нешто што малкумина го знаат. Всушност, многу луѓе кои користат машини за кафе на дневна основа занемаруваат суштински дел од одржувањето, како што се чистење и дезинфекција.

читај повеќе