електрични кафемати

Погледнете ги денешните понуди за BLACK FRIDAY (07)

La најдобар начин да имате евтино кафе на дофат на раката, без разлика дали сте дома или во канцеларија, е да имате електрична машина за кафе. Овие машини обезбедуваат а економично, чисто и ефективно решение да се подготви кафе без ризици и на многу едноставен начин. Општо земено, електричните кафемати вклучуваат сите тие машини кои ги замениле надворешните извори на топлина со електрични системи за греење за подготовка на кафе или инфузии.

Овде ќе се фокусираме на електрични мока саксии, кои имаат база за загревање автоматски поврзана со приклучок. Како и останатите италијански машини за кафе, и во овие електрични ќе го најдете истото големини или капацитети. За една чаша, две чаши, четири, шест, осум итн. Еве листа која вклучува некои од најдобрите модели на електрични апарати за кафе:

Најдобрите електрични апарати за кафе

De'Longhi Alicia EMKM 9 ...
1.325 прегледи
De'Longhi Alicia EMKM 9 ...
 • МОЌНОСТ: електричниот мока тенџере има моќност од 550 W што го прави брзо загревање и можете да подготвите...
 • КАПАЦИТЕТ: благодарение на големите димензии на електричниот мока тенџере, може брзо да се подготват до 9 шолји кафе...
 • ЈА ЧУВА ТОПЛИНАТА: апаратот за кафе има систем да го одржува кафето топло 30 минути по завршувањето на...
 • ФУНКЦИЈА АВТОМАТСКО ИСКЛУЧУВАЊЕ: не треба да се грижите за ништо; Апаратот за кафе автоматски се исклучува кога се прави кафето и...
 • РОТАТИВНА БАЗА: независна ротирачка основа за 360° ви овозможува да го поврзете апаратот за кафе во која било положба и ладната основа на...
Јока - италијанско кафе...
 • ✅ ДИЗАЈН: Италијански електричен апарат за кафе со независна основа и вртење за 360°. Неговата големина и боја го прават...
 • ✅ ЕДНОСТАВНА УПОТРЕБА: има копче за вклучување и исклучување со пилот светло кое ќе ве извести кога е вклучено. Не...
 • ✅ УДОБНО: совршен за љубителите на традиционалното кафе. Има капацитет за 6 чаши. Благодарение на неговата иновативна...
 • ✅ БЕЗБЕДНО: неговиот проѕирен бокал ќе ви овозможи да го видите нивото на кафе, а покрај тоа има и рачка на ладен допир за да спречите...
 • ✅ ЛЕСНО ЗА ЧИСТЕЊЕ: Благодарение на системот за заштита од прегревање, можете да го отстраните од основата без да чекате...
Биалети мока...
960 прегледи
Биалети мока...
 • Биалети, италијанска приказна за креативноста и страста од 1921 година
 • Ве молиме имајте предвид дека големината на чашата се однесува на чаша еспресо од приближно 30 ml
 • Изберете ја големината на горилникот за да одговара на дното на кафематот. Пламенот никогаш не смее да го проголта...
 • За оние кои сакаат секое утро да се будат со непогрешливиот мирис и арома на кафето
 • програмабилен тајмер
G3 Ferrari G10045...
552 прегледи
G3 Ferrari G10045...
 • програмабилен тајмер
 • Предводен екран
 • Електронска контрола
 • Филтер со адаптер за 1 или 3 шолји кафе
 • Колона за исфрлање кафе со штитник за прскање

Во табелата погоре можете да најдете споредба на најпопуларните модели на електрични апарати за кафе. Еве подетална анализа на некои од најдобрите електрични апарати за кафе што можете да ги купите меѓу сите различни модели и типови што постојат на пазарот:

De'Longhi EMKP42.B

Еден од најдобрите електрични кафемати од италијански тип е Делонги. И покрај тоа што е италијански бренд посветен на најсофистицираните електронски машини, тој има и некои класични модели на пазарот како овој апарат за кафе. Со метална завршница и отпорна пластика.

Поседува а Моќност од 450w да се загрее водата и брзо да се доведе до точка на вриење. Покрај тоа, неговиот резервоар има капацитет од 1 литар, односно со капацитет за 4 полни шолји кафе. А за дополнителна погодност, тој е полуавтоматски.

De'Longhi Alicia Plus EMKP 63.B

Друг алтернативен модел на претходниот е De'Longhi Alicia Plus. Електрична Moka или италијанска кафемат со моќност од 450w за загревање на водата. Во оваа прилика неговиот капацитет е нешто поголем, бидејќи дозволува до 6 чаши кафе во исто време.

Има дигитална контрола, со LCD екран и а 24-часовен програмабилен тајмер кафето да биде готово кога сакаш. Има неколку функции, вклучително и една за да го одржува кафето подолго топло. И со неговата функција за арома можете да изберете помеѓу светлина, средна и силна.

Bialetti Moka Elektrika во движење

Бјалети е уште еден италијански производител на овој тип на традиционални кафемати на кои технологијата им обезбеди електричен извор на топлина. Добро еспресо кафе можете да подготвите каде и да посакате со поврзување на оваа едноставна машина, со челично куќиште, сигурносен вентил, ергономска рачка итн.

Во овој случај, капацитетот на вашиот депозит е за 2 чаши на кафето, моќноста е малку намалена во однос на претходните и неговото работење е помалку софистицирано. Има само едноставно копче за активирање, без екрани или функции кои можат да бидат збунувачки за постарите луѓе.

Биалети Мока тајмер

Станува збор за големата верзија на претходниот модел, а има вградено тајмер со големи броеви кој во секое време не информира кога кафето е готово. Неговиот LED екран со висока дефиниција, функцијата за автоматско исклучување или неговата мала големина се некои од неговите доблести.

Сето ова е поврзано со класичниот и многу личен дизајн што го нуди брендот Bialetti, непрепознатлив белег на вистинските љубители на кафе. Со капацитет за шест чаши и непогрешлив вкус, тоа е безбеден облог за оние кои бараат квалитет и личност во својата кујна.

Клуер 5928

Тоа е нешто почудно од претходните. Тоа е Поблизок електричен кафемат со силно тело од нерѓосувачки челик. Неговата моќност е 365w, за брзо загревање на водата за да се добие брз резултат како да ја подготвувате на конвенционална чинија.

Има капацитет да подготви 2 литри вода одеднаш, што резултира со до 6 експресни со секое стартување. Вклучува функција за автоматско исклучување, систем на сигурносен вентил и отстранлив бокал кој е многу добро интегриран во неговиот компактен дизајн. Како Bialetti, тоа е исклучително едноставно за постарите луѓе кои не се согласуваат со технологијата…

ЕЛДОМ КА40

Електрична кафемат Eldom со моќност од 480w. Во овој случај имате капацитет за до 6 кафиња во италијански стил кои се многу ароматични и имаат вкусен вкус. Нема да ви треба гасен пламен благодарение на неговиот интегриран грејач, само со контакт со електричната основа ќе има доволно.

Компактен е, за да не зафаќа простор во кујната и е лесен за употреба. Има само копче за вклучување за вклучување и подготовка на кафето. Две минути подоцна ќе имате сè подготвено за пиење. И како и претходните има свој сигурносен вентил, за поголем душевен мир.

beufirst

Конечно, beufirst тоа е уште еден евтин кафемат што можете да го набавите и чии резултати се добри. Во овој случај има моќност од 480w, па нема на што да им завидува на претходните. Може да подготвите најмногу од 3 до 6 шолји еспресо, благодарение на неговиот голем капацитет.

Изработен е од отпорна алуминиумска легура, со функција за автоматско исклучување и копче за лесно вклучување без дополнителни компликации за постарите лица. Кога ќе се отстрани електричната основа, ќе се исклучи и ќе се вклучи автоматски кога ќе падне температурата на кафето за секогаш да се одржува на добра температура. Вклучува и сигурносен вентил, ротирачка основа за 360º, дизајн на јасен акрилен врв за подобро да се види кога се крева кафето и лесно да се транспортира за да се однесе на пат.

Што е електричен апарат за кафе?

неговата Мока или италијански модели, само што еволуирале со традиционалните кафиња кои се ставале на оган. Сега постојат вакви типови на кафемати со електрична чинија што ја загрева кафематот за да не мора да имате друг надворешен извор на топлина како чинија.

Ова е удобно, бидејќи не ти треба кујна да можете да го подготвите вашето кафе во италијанската машина. Потребен ви е само приклучок за напојување и ништо друго. Идеален за постари луѓе кои не знаат да ги користат најсофистицираните електронски машини и не смеат да користат поопасни извори на топлина како плинската плоча и сл.

Предности на електричните машини за кафе

Овие електрични апарати за кафе се многу компактни и идеално да ги носите каде што сакате. Лесни се за транспорт и можете да ги ставите секаде каде што има електричен штекер за да ги поврзете, дури и кога патувате ако сакате сами да си направите кафе каде и да одите. Ништо друго не ви треба. Другите електрични машини за кафе, како што се машините за кафе со филтер, суперавтоматските машини за кафе, итн., се многу потешки во овој поглед.

Некои модели на електричен кафемат Тие вклучуваат изолирани чаши за да служат како термоси и да го одржуваат кафето топло неколку часа. Така, можете да уживате во него кога сакате, без да морате да користите машини со една доза кои прават само една доза кафе во исто време. Идеален за домови или места каде што има неколку луѓе кои пијат кафе, бидејќи мешунките ќе треба да почекаат да направат капсула за да почнат со другиот.

евтини електрични кафемати

на евтини електрични кафемати Тие не се синоним за слаб квалитет или кратка издржливост. Има многу евтини електрични апарати за кафе од добри брендови и тие ќе бидат одлично купување. Она што ги прави толку евтини е типот на кафемат што го гледате, бидејќи тие се обично едноставни италијански машини за кафе со електрична основа, или типични класични американски.

до изберете добар евтин електричен апарат за кафе, можете да ги следите овие едноставни чекори. На овој начин, ќе се осигурате дека вашето купување е успешно и ќе го добиете она што навистина одговара на вашите потреби:

 • Тип: меѓу евтините електрични апарати за кафе можете да најдете капе, преносливи или електрични италијански. Изборот ќе зависи од тоа што ви треба. На пример:
  • Да се ​​подготват неколку чаши во исто време: можат да бидат и оние капка по капка и италијанските електрични. И двете ви дозволуваат да направите неколку чаши истовремено, иако тоа ќе зависи од капацитетот на секоја од нив. Поради оваа причина, особено во италијанските, треба да обрнете внимание на бројот на шолји што ги има (и имајте на ум дека тие обично се однесуваат на кратки чаши, па ако сакате да пиете кафе во чаша или во голема чаша, веројатно треба да ја поделите таа бројка на половина).
  • Едноставно и безбедно за постарите лица: И капка по капка и италијански тип се едноставни за употреба и безбедни, но можеби во овој случај италијанските се многу полесни за постарите луѓе бидејќи тие се оние што ги користат цел живот. Ова ќе го направи процесот на полнење поинтуитивен за нив, но без ризик од користење на шпоретот или оган…
  • за патување: иако италијанската може да биде добра опција за носење од едно место на друго, идеалот е пренослив кафемат, бидејќи е специјално дизајниран за тоа и можете дури и да го поврзете со возило.
 • Автоматско исклучување: Тоа е карактеристика што треба да ја имаат сите евтини електрични кафемати, иако веројатно е дека во некој редок случај ја нема. Тоа не е само удобност, туку е и безбедносна мерка за да престане автоматски ако сте заборавиле да го направите тоа.
 • Дизајн: Тоа не е најважното нешто на техничко ниво, но можеби ако го имате на повидок во вашата кујна или канцеларија, потребна ви е кафемат со атрактивен дизајн. Апарат кој одлично се комбинира со останатиот дел од декорацијата и не е грозен.

Мали електрични кафемати

Најмалите електрични апарати за кафе што можете да ги купите се оние од Мока или италијански тип електрично базирано. Овие кафемати се најкомпактни од сите, дури и повеќе од оние што се капе или американските. Затоа, доколку немате доволно простор, овие машини за кафе ќе бидат најдобрата опција за вас.

Во случај на американски, или капе, големината може да биде нешто помалку компактен во некои случаи. Причината е што, додека италијанскиот кафемат има прилично тесно метално тело, пластичната обвивка на машината за капе околу деловите како што се филтерот, отстранливата потпора за резервоарот за вода или предната основа за гарафата, ги прави да бидат малку поголеми по големина. .

Има и такви мали електрични апарати за кафе како што се преносливите, тип донекаде непознат за повеќето луѓе, но кои се специјално дизајнирани за патување каде и да ви треба, за кампување, за приколка или за да ги однесете во вашето возило. Всушност, тие прифаќаат струја од штекер за запалка од 12 V (вклучуваат и адаптер за наизменична струја за конвенционален приклучок), исто како оние во возилата, така што ќе биде лесно да ги напојувате каде и да одите. Некои дури прифаќаат капсули, како што е CONQUECO, кој ги прифаќа типовите Nespresso и L'Or.

Како да користите електричен апарат за кафе

Начинот на користење на овој тип на кафемат е ист како кај традиционалниот италијански кафемат. За да го подготвите кафето едноставно треба да следите следниве чекори:

 1. Користете квалитетно мелено кафе или користете зрна и сомелете ги свежи за најдобри резултати. Ова мелено кафе треба да го ставите во централниот филтер на кафематот. Некои луѓе претпочитаат да го остават како што е, други велат дека им се допаѓа ако малку го притиснат со лажицата.
 2. Потоа ставете ја водата до ознаката на основата на апаратот за кафе. Го ставате филтерот вграден во овој долен дел. И го зашрафувате горниот дел од кафематот.
 3. Откако добро ќе се затвори, го ставате на основата и го поврзувате изворот на топлина. Кога ќе почне да прави бучава, а кафето ќе се искачи на врвот, ќе дојде време да го отстраните. Сега можете да го послужите кафето во шолја или да го чувате во термос за повеќе дози, во зависност од големината на купената кафемат.

Запомнете, како и кај другите машини за кафе, неопходно е да се користи квалитетно кафе добие добар резултат. Како и вода без премногу вкус, како што е минералната вода.

Одржување и чистење на електрична кафемат

Што се однесува до limpieza и mantenimiento, еден од најдобрите предлози за кафето да излезе убаво и со сиот свој вкус и арома, можете да го направите следново:

 • Овие саксии за кафе не бараат посебно одржување. Ништо повеќе од истото што го бара традиционалниот Италијанец. Само во овој случај има електрична основа.
 • Што се однесува до чистењето, многу пуристи велат дека не треба да се мијат. Многу луѓе го прават тоа, но го сметаат за голема грешка. Тоа ги отстранува сите импрегнирани ароми и може да предизвика промена на вкусот. Затоа, идеалот е Не чистете машините за кафе. Сè што треба да направите е да го протресете филтерот со талогот од кафе за да биде подготвен за подготовка на следната серија...
 • Засновани на истиот едноставен принцип како и италијанските, тие не бараат големо одржување и се многу дурадерас.

Додатоци за електрични кафемати

Бидејќи електричните апарати за кафе прават многу лесно кафе, можеби ќе сакате дајте му кремаст допир, за што е најдобро да се има а еспумадор де лече. Друг додаток кој е неопходен при изборот на супериорно кафе е електрична мелница, што ни овозможува да го имаме инстант мелено кафе, со што ја зачувува целата своја арома.