Градник апарати за кафе

Сигурно ќе ви звучи познато и многу, бидејќи најкласичниот стил денес повторно е многу успешен. Зборуваме за Италијански машини за кафе од брендот градник. Сепак, и покрај тоа што е инспириран од трансалпскиот систем, фирмата Bra Isogona SL е шпанска компанија. Овој бренд има долгогодишна традиција и посветеност на сите видови кујнски производи, ставајќи го своето искуство на услуга на корисниците кои бараат квалитет.

Овој тип на кафемат е познат и како мока тенџере. Го прави кафето преку зовриена вода и нејзината пареа, систем кој е патентиран во Италија. Градникот продолжи да се потпира на ваков производ, па затоа и денес продолжува еден од најпродаваните. Изработено од нерѓосувачки челик, кој има поголема издржливост.

Најпродаваниот градник за кафемат

Секако дека има неколку модели кои се издигнуваат како најпродавани, но оној кој најмногу е Моделот на кафемат Bra Magna следен одблиску од Bra Perfecta. И двете изработени од добро познатиот нерѓосувачки челик 18/10, што го прави многу отпорен.

Исто така, првиот има Капацитет од 10 чаши, уште една од неговите големи предности за одгледувачите на кафе или за семејствата. Додека Bra Perfecta е намален на 6 чаши, покомпактен модел погоден за кога нема толку многу дома.

Двајцата се идеален за сите видови кујни, секогаш задржувајќи ја топлината но и аромата на свежо сварено кафе. Имаат и рачка која ја изолира топлината, па нема ризик при држење. и на повидок, Bra Maga има актуелен дизајн кој го привлекува нашето внимание, додека Perfecta го одржува класичниот дизајн за оние кои го сакаат тој ретро допир.

Најевтиниот кафемат за градник

Ако сакате автентичен градник, но не сакате да трошите премногу пари, тогаш постои и градник за вас. Станува збор за Градник Делукс 2 од нашиот избор, кој може да биде ваш цена блиску до 17 €, под просекот на овие италијански машини за кафе.

Бидете внимателни бидејќи како и многу од овие машини за кафе не работи со индукциски плочи и не може да се мие во машина за садови. Тоа е основен модел за класични кујни каде што одлично ќе ја извршува својата функција. Дополнително, има три големини, за 6, 9 или 12 чаши. Секогаш запомнете го тоа производителите повлекуваат ниско.

Класичен дизајн градник кафемати

Совршен градник

Bra Perfecta е еден од најпродаваните, и тоа не само поради неговото име, туку затоа што е евтин и многу практичен за повеќето корисници поради неговиот капацитет. Нејзините 300 ml му даваат капацитет од 6 чаши, а изработен е од висококвалитетен алуминиум.

има технологија целосна индукција што ви овозможува да постигнете голема дисперзија на топлина за максимална ефикасност. Погоден за шпорети од сите видови, вклучително и индукциски. Недостаток е што не може да се мие во машина за садови.

Титаниумски градник

Друга од најистакнатите машини за кафе на Бра е моделот Титаниум. Неговата цена е нешто повисока од претходната, но постигнува слични резултати. Оваа кафемат се разликува од претходната по својата Капацитет од 12 чаши. Исто така, не може да се мие во машина за садови, а во овој случај не би важел ниту за индукција.

Од друга страна, создаден е со отпорна бакелит и силиконска рачка, алуминиумско телоили, со површинска обработка што му дава поелегантен изглед кој имитира титаниум (оттука и неговото име). Дополнително, вградува внатрешен нелеплив материјал во долниот дел за да го олесни чистењето.

Градник Делукс 2

Deluxe2 е најевтиниот градник кои можете да ги најдете, со капацитет од 6 чаши. Не поддржува чистење во машина за миење садови, ниту индукциски плочи. Би било погодно за гасни или стаклени керамички шпорети.

Нејзината рачка е изработена од бакелит и силикон, со а Ергономски дизајн за лесна и безбедна употреба. Што се однесува до материјалот на телото, тој е изработен од висококвалитетен алуминиум.

Кафемати за градник со модерен дизајн

Градник Магна 170435

Тоа е моделот што го споменавме и кој се позиционира како еден од најпродаваните. Изработен од висококвалитетен нерѓосувачки челик 18/10, што ја издржува топлината и аромата на свежо сварено кафе. со 10 чаши со капацитет и иновативен дизајн што го прави различен од класичните.

да се биде совршен за сите видови кујни, веќе нема да се сомневаме. Тоа е едно од најголемите набавки на брендот, и оттука има големи предности.

Градник на Бали

Факт е дека е направен и во 18/10 нерѓосувачки челик, кој продолжува да гарантира негова добра употреба со текот на времето. Во овој случај, тој е совршен и за 10 чаши и капацитет на вода од 500 ml.

Покрај неговиот минималистички дизајн, рачката му е покриена со силикон, па затоа изолира и топлина и полесно ќе се држи.

Бои за елеганција на градник

Тој е уште еден од најпродаваните бидејќи, иако карактеристиките се прилично слични на оние штотуку споменатите (нерѓосувачки челик), точно е дека овде е претставен со допир на боја. Нешто што е секогаш повпечатливо за да одговара на други прибор или апарати во нашата кујна.

Тој обоен силиконски појас е она што помага да се задржи температура на кафе. Но, не само тоа, туку можете да го изберете и интензитетот на вкусот во вашиот омилен пијалок. Поради сите овие причини се позиционираше како уште еден од големите фаворити.

Градник Бела

Ла Бела, како што кажува нејзиното име, е една од оние со а повеќе елабориран стил и дизајн. Неговите заоблени и минималистички линии го прават речиси декоративен објект. Но, тоа не го намалува вкусот и аромата на резултатот. Покрај тоа, има капацитет Максимум 10 чаши, иако можете да работите со 2, 4 или 6.

Точно е дека е најскап, но неговиот дизајн и квалитет се причината зошто е тоа така. со тело во не'рѓосувачки челик Висок квалитет 18/10 полиран однадвор за да му даде сјај. И покрај фактот што рачката е исто така направена од челик, што и дава поголема отпорност (оние направени од бакелит и други полимери имаат тенденција да се кршат со текот на годините), не се загрева и може безбедно да се ракува со него бидејќи е шуплив и спречува пренос на топлина.

Споредба на модели на апарати за кафе Бра

Како да изберете кафемат

до изберете градник, треба да земете предвид низа размислувања за изборот да биде точен. Иако италијанскиот апарат за кафе не е машина со премногу технички детали што треба да се земат предвид, има некои клучеви што некои луѓе ги занемаруваат при изборот.

Делови од италијанско лонец за кафе

Структура на италијанско лонец за кафе е поделена на три главни дела, тука лежи неговата едноставност и издржливост:

  • Грејач: е металната основа која служи како контејнер за вода. Во зависност од големината на овој дел, тој може да има одреден капацитет, што ќе го ограничи максималниот број чаши што може да ги направи. Важно е да не го надминувате вентилот внатре со нивото на водата за да го принудите да направи повеќе отколку што навистина дозволува.
  • Филтер: филтерот е сместен во централното подрачје. Не е за еднократна употреба, создаден е и во метал и трае вечно. Тоа е местото каде што се става цеденото или лабаво кафе (прашање на вкус). Филтерот ќе има и соодветна големина за да ја содржи точната количина на кафе за количината на вода што ја дозволува. Значи, треба само да се грижите за пополнување за да ја добиете вистинската количина.
  • Колекционер: тоа е горниот сад каде што кафето се крева откако ќе се подготви. Овој внатре има оџак низ кој се крева инфузијата. Вклучува и капак. Тоа е најмалку важен дел, и секогаш ќе биде во согласност со капацитетот на грејачот.

Материјал од италијански машини за кафе

Италијанските саксии за кафе се создаваат во различни метали. Во принцип, огромното мнозинство се направени од нерѓосувачки челик. Силен и издржлив материјал. Но, ќе најдете и такви кои користат алуминиум и други легури. Во принцип, треба да ги одбиете оние што не се направени алуминиум или нерѓосувачки челик, бидејќи овие се најдобри.

Ако сакате повеќе информации, треба да знаете некои предности и недостатоци од двата метали:

  • компатибилност: оние од нерѓосувачки челик обично се компатибилни со индукциски шпорети, но треба да обрнете големо внимание на упатствата на производителот, бидејќи може да има некои исклучоци.
  • Топлинска спроводливост: некои велат дека нерѓосувачкиот челик подобро ја дистрибуира топлината, но тоа не е така. Многу веб-страници се погрешни, бидејќи спроводливоста на алуминиумот е подобра од онаа на челикот. Затоа многу радијатори на моторот, ладилници за компјутери итн., се направени од алуминиум или бакар, но никогаш од нерѓосувачки челик.
  • Трајност/Корозија: Нерѓосувачкиот челик е поиздржлив од алуминиумот. Затоа, челичниот ќе трае подолго во совршена состојба. Сепак, алуминиумот обично има слој за пасивација што го прави доста отпорен на оксидација.
  • безбедност: И двете се безбедни за изложување на високи температури, иако нерѓосувачкиот челик може да издржи малку повеќе. Но, и двете совршено ги издржуваат температурите во кујната. Иако е точно дека нерѓосувачкиот челик е помалку реактивен, за да се подготви кафе (вода + кафе), не треба да се грижите ако изберете ниту алуминиум.

Капацитет на италијански машини за кафе

Можеби капацитетот на италијанскиот апарат за кафе Бра е карактеристиката што најмногу треба да ја земете во предвид. Ти би требало утврдете го бројот на чаши што ви се потребни на крајот од денот. Ова ќе зависи од тоа дали сте фанатик за кафе или не, или од бројот на луѓе што ги има. Секогаш избирајте кафемат според тоа што ви е потребно, иако доколку ви се чести, веројатно ќе сакате да купите поголема за тие прилики и помала за останатите денови.

Можеби изборот на кафемат од 2 шолји е повисок од она што навистина ви е потребно за тие посети или дури и без размислување за посети. Причината е тоа производителите обично ги мерат чашите малку кратки. Обично е потребно малку повеќе кафе за да се наполнат конвенционалните чаши. Значи, можеби 6-чаши може да послужи вистински 4 чаши, во зависност од големината на чашата што ја имате.

Ако, на пример, сакате долго кафе, наместо кратко, можеби ќе ви треба дури и шолја од 8 шолји за тие 4 долги. Причината е што производителите проценуваат околу 50 мл кафе по шолја, и ова е прилично кратко за повеќето корисници. Особено ако пиете кафе сами и не го комбинирате со млеко.