Машини за еспресо

Ако сакате да добиете резултати слични на оние добиени од професионалци од угостителската индустрија во баровите и кафетериите, една од најдобрите опции е да имате рачна или рачна машина за еспресо дома. Овој тип на кафемат ви овозможува изберете го кафето што го преферирате и имаат значителен притисок да извлечат максимална арома и да му дадат одлично тело на кафето.

Покрај тоа, некои имаат а дополнителен систем за парење млеко а со тоа постигнете пена со конзистентност и текстура која на вашето омилено кафе ќе му даде посебен карактер. Овој тип на машини се високо ценети од оние кои сакаат добро кафиња со поголем интензитет. Ако сте еден од нив, сигурно ќе ви се допадне се што имаме да ви кажеме…

читај повеќе

Машини за кафе со капсули

Друг од најпопуларните типови на машини денес се машини за кафе со капсули. Овие типови на машини имаат многу предности во однос на другите машини за кафе, како што е разновидноста на капсули подготвени да се вметнат и да се добие комплетна подготовка брзо и лесно за корисникот. Без да се грижите за дозата или состојките.

Едноставно треба да се грижите дека резервоарот за вода има доволно течност за да го подготвите кафето и дека ја имате капсулата за кафе (или други пијалоци) кои ги сакате во тој момент. Самата машина ќе се погрижи за сè друго, добивајќи одличен резултат со минимален напор.

читај повеќе

Супер автоматски машини за кафе

Еден од попрактични апарати а актуелни се суперавтоматските кафемати. Се соочуваме со машина која ќе ја заврши целата работа наместо нас, бидејќи само треба да се погрижиме за купувањето зрна кафе што најмногу ни се допаѓа. Кафематот ќе го сомеле пред да се филтрира водата, што ни овозможува да добиеме вкусно кафе во моментот и без да мора да купиме посебна мелница. Резултатот што го добиваме во кафето не е споредлив со речиси ниту еден друг.

Речиси сите од нив обично имаат резервоар за вода, кој може да биде помеѓу литар и половина или два литра. Имаат ротирачки копчиња за изберете ја волуменот на кафето како и грубоста на меленото зрно. Кафето кое може да се чува во нив е околу 300 грама. Некои вклучуваат испарувач за загревање млеко или вода, ако сакате да подготвите инфузија. Тие, исто така, обично имаат алармен уред кога им треба чистење.

читај повеќе

кафемати за капе

Многу луѓе имале капка по капка или американска кафемат дома некогаш Пред бумот на супер-автоматските машини или машините за кафе со капсули, електричните машини за кафе капка по капка беа кралици во оваа категорија. Тие се многу едноставни, едноставни за ракување и евтини. Способни да направите голема количина кафе одеднаш за да ја наполните вашата шолја секогаш кога ќе ви се допадне.

Сепак, во последно време тие изгубија голем удел на пазарот поради создавањето на други видови машини за кафе. но сепак има и такви кои сè уште ги претпочитаат поради неговата едноставност или поради тоа што постигнуваат многу чист вкус на кафе во споредба со другите. Благодарение на начинот на кој се подготвува кафето во овие машини за кафе капка по капка или американски кафе, може да се ценат многу вкусови и нијанси кои се губат во другите машини за кафе.

читај повеќе

Италијански машини за кафе

Има многу луѓе кои ги препознаваат кога ќе слушнат „италијански кафемат“. Но, други, можеби само по име, не успеваат да ги поврзат со нивниот имиџ. Исто така познато како мока тенџере, неговиот облик е еден од најуниверзалните во светот на кафето. А тоа е дека секој дома имал, а ние го гледаме во кујна уште од времето на нашите баби и дедовци.

Овие кафемати обезбедуваат класичен стил, се многу лесни за употреба и исто така имаат многу евтина цена. Но, немојте да се залажувате, бидејќи како и сè класично и тој стана иконски и има брендови и модели кои работат со неговиот дизајн како симбол на разлика. Ова се некои од најдобрите:

читај повеќе

плунгер кафемати

Исто така познато како кафемати со француски печат, има цилиндар во кој се става топла вода и мелено кафе, за да се притисне клипот и преку филтер да се помине течноста во горниот дел и да се остави сиот цврст остаток што не се сака во пределот долу. Овој тип на кафе тие се брзи и ви дозволуваат да направите секакви инфузии.

Покрај тоа, тие се многу барани од некои љубители на кафе затоа што Тие се многу евтини и ви овозможуваат да подготвите кафе без потреба од извор на електрична енергија., ниту од извор на топлина токму во моментот на неговото подготвување. Па дури, во некои случаи, ви дозволуваат да пиете кафе директно од контејнерот на овој тип на кафемат...

читај повеќе

електрични кафемати

La најдобар начин да имате евтино кафе на дофат на раката, без разлика дали сте дома или во канцеларија, е да имате електрична машина за кафе. Овие машини обезбедуваат а економично, чисто и ефективно решение да се подготви кафе без ризици и на многу едноставен начин. Општо земено, електричните кафемати вклучуваат сите тие машини кои ги замениле надворешните извори на топлина со електрични системи за греење за подготовка на кафе или инфузии.

Овде ќе се фокусираме на електрични мока саксии, кои имаат база за загревање автоматски поврзана со приклучок. Како и останатите италијански машини за кафе, и во овие електрични ќе го најдете истото големини или капацитети. За една чаша, две чаши, четири, шест, осум итн. Еве листа која вклучува некои од најдобрите модели на електрични апарати за кафе:

читај повеќе

Индустриски машини за кафе

На бизнисите и рестораните кои нудат кафе им треба повеќе од обична конвенционална кафемат како онаа што може да ја имате дома. Идеалот е а индустриски кафемат, тип на кафемат со поголем капацитет кој ви овозможува да подготвите повеќе кафиња истовремено во работен ден и да понудите пооптимални решенија за професионалците посветени на тоа.

Ако сте решени да отворите нов угостителски бизнис и се чувствувате беспомошни пред опциите за индустриски машини за кафе што ги имате за вашиот бизнис, оваа статија ќе ве интересира. На овој начин ќе можете да знаете кои се најдобрите опции, најквалитетните брендови и кои параметри мора да ги земете предвид за да го изберете најсоодветниот за вашиот бизнис.

читај повеќе

Вградени апарати за кафе

Дали сакате да имате сè добро организирано во вашата кујна, без да морате да ги гледате апаратите што се преклопуваат? тогаш ви треба одлучете се за вграден апарат за кафе. Ако микробрановата печка може да оди вака, зошто да не и кафемат што исто така го користиме секој ден? Сè повеќе луѓе избираат да го интегрираат во нивниот мебел.

Се разбира, ако сè уште се сомневате дали да го поставите на овој начин или не, тогаш треба да ви обезбедиме низа предности, како и опции кои ќе ги направат вашите идеи многу јасни. Најмодерни апарати, со широки опции и кои ни овозможуваат поедноставно секојдневие.

читај повеќе

Cona машини за кафе и вакуум машини за кафе

Кафематот Cona или вакуумски сифон е уште еден тип на кафемат кој постои на пазарот. Тоа е добра опција за оние кои бараат тотално традиционален начин на правење кафе. Преку неговиот вакуумски систем ќе можете да ја извлечете целата арома на зрната кафе за да подготвите добар производ каде и да ви треба, бидејќи не треба електричен извор за работа, само пламен.

Постојат неколку вакуумски апарати за кафе на пазарот, иако не се сите исти. Автентичната машина за кафе Cona ќе ви овозможи да постигнете подобри резултати, иако по висока цена. Други брендови исто така го користат вакуумскиот систем што резултира со добро кафе и исто така подостапно. Додека е точно тоа брендот Cona е знак на разлика, ќе анализираме неколку модели за одлуката да биде ваша.

читај повеќе