Црн петок

Погледнете ги денешните понуди (07)

Видови кафе

El кафето пристигнало во Европа во XNUMX век, и оттаму потрошувачката се проширила во остатокот од западниот свет. Иако неговото вистинско потекло е во арапските земји, каде што оваа инфузија би почнала да се подготвува за прв пат. Во моментов е еден од најконзумираните пијалоци во светот. Се проценува дека годишно се консумираат околу 10 милиони тони кафе, што е еквивалентно на просечно 1.3 кг по човек.

Неговиот вкус и арома, покрај некои од неговите својства, ги овозможија овие стратосферски фигури. Ретко кој може да функционира без добро кафе наутро за да ги разбуди и подготви за долг ден. И најдоброто од сè е што е вистинско уживање сите сорти на кафе што постојат.

Што е кафе?

El кафе Тоа е еден вид бобинки, зрнести плодови од грмушки кои поминуваат низ низа процеси на печење за да се добие зрното што може да се меле и да се користи за подготовка на оваа богата инфузија позната на сите. Овие грмушки потекнуваат од Африка и Азија, иако сега се одгледуваат низ целиот свет.

Во зависност од областа каде што се одгледуваат, и разновидноста на жито, може да биде добие многу различни резултати во однос на аромата и вкусот на кафето. Но, за да се испие овој магичен еликсир, мора прво да се внесе во топла вода за да може да се извлече неговиот мирис и вкус, исто како што се прави со другите видови инфузии.

Видови зрна кафе

Има разни видови жито на овој производ според видот на грмушката од која доаѓаат. Иако има и други, двете најпознати и култивирани низ целиот свет се арапската сорта или Арабика и сортата Робуста. Овие две се лесно препознатливи само со гледање на зрното:

  • Арабика: Оваа сорта е најпосакувана од сите, бидејќи многу обожаватели на кафе го ценат нејзиниот вкус. Неговото потекло е во Етиопија, со неколку подвидови кои даваат многу моќен вкус и арома што ги карактеризира. Покрај тоа, таа е сортата која содржи најмал процент на кофеин. Во моментов, оваа сорта се одгледува низ целиот свет, така што не мора да е дека доаѓа од Америка, Африка или Азија за да се дефинира дали е еден или друг вид. Она што го разликува од сортата робуста е меандрираната централна пукнатина и нејзиното малку подолго зрно.
  • Робуста: Тоа е сорта со повисоко ниво на кофеин, и со нешто поголем интензитет на вкус од претходната, па ќе има малку поистакнат горчлив допир. Неговото потекло е во Западна Африка, иако веќе се одгледува низ целиот свет. Во овој случај, за да се идентификува зрното може да се види дека е нешто позаоблено и со права централна пукнатина.
  • Мешавини: Генерално, многу од производите што ги наоѓате на пазарот се мешавини од двете сорти. Најевтините обично ги имаат сите зрна робуста или поголем дел од нив. Додека оние со повисок квалитет обично се 100% робуста или со висок степен на овој вид жито.

Иако на прв поглед лесно се разликуваат, најчесто се мелени, па тешко е да се одреди за каков тип се работи. За ова мора да го користите означување на производот, кој треба да го идентификува потеклото и сортата.

Видови рецепти за кафе

Без разлика на видот на зрното кафе, има и многу видови во зависност од рецептот или начинот на подготовка на кафето. Тоа остава голема разновидност на вкусови многу разновидни и да задоволат голем број корисници. Покрај процесот на подготовка, можете да добиете и различни видови во зависност од дополнителните состојки што ги додавате, како млеко, какао, алкохол, цимет итн.

Еспресо / црно кафе

El само кафе, наречен и експрес или експресо, е еден од најконзумираните. Тој е еден од наједноставните рецепти и се прави со едноставно кивање на кафето и сервирање во шолја. Покрај тоа, најчесто се подготвува во концентрат и во краток формат, односно во шолја од околу 30 cl.

За да биде од Најдобар квалитет, обично се користи 100% сортата Арабика и ако се почитуваат времето, притисокот, температурата и мелењето на зрното, ќе се појави со светло златна пена одозгора.

Со млеко / лате

Не секој сака црно кафе, па претходното може да се збогати со малку млеко. Во овој случај, обично се додава количина повеќе или помалку слична на онаа на кафето, така што ќе биде прилично еднаква мешавина од кафе и млеко. Ова успева да го омекне вкусот и да го заслади резултатот.

Бонбон кафе

Во оваа варијанта млекото се користи и за кафе, но наместо да биде нормално млеко се користи кондензирано млеко. Вообичаено млекото прво се сервира во шолјата, а потоа се додава кафето одозгора, за разлика од кафето со млеко кое се прави обратно. Во овој случај, резултатот е многу посладок поради концентрацијата на шеќер во dulce de leche. Тоа е кафето на слаткото!

капучино

Капучино, или капучино, е уште една варијанта на кафе со млеко. Во овој случај, се користи само приближно 1/3 од кафето. останатото ќе биде млеко и млечна пена. Поради оваа причина, за да подготвите добро кафе од оваа сорта, потребно е млекото да се пени за да му се даде карактеристична текстура и кремаст.

мока или мокачино

Друга варијанта на кафе со млеко, но покрај млеко и се користи чоколадо (најчесто црно) во форма на сируп, или какао во прав за збогатување на смесата.

Ristretto

Тоа е варијанта на еспресо, но користи иста количина на кафе и а помал дел од вода. Резултатот е многу поконцентрирано кафе, со многу поинтензивен мирис и вкус.

Кортадо или лате макијато

Има луѓе кои не сакаат толку кафе со млеко поради високиот процент на млеко што се користи. За нив кројот ќе биде најдобра варијанта, бидејќи е едноставно експресо на кој исечени или благо затемнети со малку млеко. Само прскање од ова...

Американец

Тоа е спротивно на ristretto, односно е експресно кафе на кое се додава иста количина кафе, но со повеќе вода. Ова резултира со кафе кое е подолго од ристретото, но со нешто поводен вкус.

залет / долго

Е побавен начин за вадење кафе, на тој начин водата ги впива мелените зрна кафе подолго време. Името доаѓа токму од таа екстракција подолго од вообичаено. Слично е на американското кафе, само што во овој случај се произведува поголема количина поради поголема изложеност на меленото кафе, а не само со додавање повеќе вода и истовремено излегување.

Карахило

Тоа е кафе на кое некој вид на алкохолен пијалок. Општо земено, се користи ракија, коњак, орујо, виски или некој крем како што е Бејлис. Покрај тоа, можете да додадете и други состојки како шеќер, кора од лимон (кафе бруле) итн.

Ирската

Тоа е еден вид двојно еспресо како основа, на кое се додава и виски и слој од шлаг или крем. Наместо во шолја, обично се служи во чаша за коктел.

Ти дојди

Се користи двојно или еднократно еспресо и ќе се додаде крем наместо вообичаеното млеко. Тоа му дава многу погуста конзистентност.

Инстант

Тоа е еден вид кафе се приготвува веднаш без потреба од кафемат, исто како Кола-Као и други слични пијалоци се подготвуваат. Едноставно додадете ги лажиците инстант кафе во водата или млекото и тоа е тоа.

Фрапе

Тоа е кафе кое се консумира ладно, со мраз. За нејзина подготовка можете да користите млеко или крем.

карамела макијато

Тоа е кафе слично на макијато, но исто така се додава крем карамела да се заслади смесата. За збогатување на рецептот често се користат и пенесто млеко и ванила.

кафе или лате

Тоа е многу типичен вид на кафе од Франција слично на другите, само што ќе се користи растворливо кафе (инстант) и ќе се додаде пенесто млеко.

Ацтеките

Тоа е уште едно кафе кое се консумира ладно, со мраз, како фрапе. Но, разликата во овој случај е во тоа што освен млеко, можете да вклучите и едно или повеќе топки за сладолед. Најчесто станува збор за сладолед со вкус на чоколадо, иако може да се послужи со други видови сладолед. Очигледно, служи како десерт.

Ладна пијалак

Тоа е еден вид ладна пијалак. Се подготвува така што крупното мелено кафе се остава во ладна вода 12-24 часа. На тој начин кафето ја пренесува својата арома и вкус во водата без потреба од топлина, а покрај тоа се избегнува екстракција на некои горчливи вкусови кои излегуваат со топла подготовка. Резултатот ќе биде помалку горчливо кафе кое можете да го придружувате со што сакате.

Otros

Покрај тоа, има многу други рецептиВсушност, ширум светот се консумира на многу начини и со многу егзотични вкусови. Можете да додадете секакви состојки како цимет, да користите други видови различно млеко (козјо, овчо, растително млеко како бадемово, млеко од соја, млеко од тигарски јаткасти плодови, итн.). Вистината е дека границата е во вашата имагинација.

И не само тоа, кафето може да се вклопи во мноштво рецепти, како на пр колачи и десерти. На пример, има некои многу популарни како Пана Кота, пандишпан натопени во кафе за да се користат како основа за колачи итн.