Црн петок

Погледнете ги денешните понуди (07)

Saeco машини за кафе

Иако е точно дека е основана во Италија на почетокот на 80-тите, таа е моментално Saeco припаѓа на брендот Philips. Се издвојува за правење некои автоматски машини за кафе многу едноставен за употреба. Малку по малку, карактеристиките на машините за кафе еволуираа до најсовремените детали и сега тие се натпреваруваат како еден од главните брендови во сегментот.

Покрај автоматските машини за кафе, фирмата има и други модели на рачни апарати за кафе со опција за единечна доза. Изборот ќе зависи од вкусовите и потребите на секој од нив. Но, каков и да е вашиот избор, ако изберете Senseo ќе добиете квалитетен кафемат поддржан од голема фирма.

Најдобрите машини за кафе Saeco

Саеко Лирика

Еден од најпродаваните модели на Saeco, бидејќи има моќност од 1850 W и капацитет од 2,5 литри, погоден за употреба од цело семејство. Ви овозможува да ја прилагодите температурата и да изберете помеѓу две кафиња или само едно. Можеби една од непријатностите што можеме да ја најдеме е тоа корисниците коментираат дека прави некоја врева. Но, сепак можете да уживате во млеко или капучино најмногу кремаста.

Saeco PicoBaristo Deluxe

La PicoBaristo Deluxe од Saeco Тоа е една од најдобрите автоматски машини за кафе што можете да ги најдете. Со капацитет да подготви до 13 различни пијалоци со целосна удобност. Ви овозможува да програмирате 4 кориснички профили со едноставни персонализирани рецепти зачувани во неговата меморија, за да не мора да го конфигурирате секогаш кога ќе ги подготвувате.

Има пена за млеко, создавајќи пријатна пена за различни млечни пијалоци, како и за капучино. Поддржува 5 поставки за арома, должина на чаша (кратка/долга), а исто така и 12 различни поставки за мелница. Се разбира, интегрирајте се професионална керамичка мелница со перформанси за да се направат до 20000 чаши. Со капацитет од 1,8 литри вода, вграден екран и резервоар за млеко.

Saeco SM7580/00 ​​Xelsis

Овој модел на Xelsis е многу професионална автоматска машина за кафе, со глава за да може да направи едно или две кафиња во исто време благодарение на неговите два млазници. Со LED екран каде што можете да ги изберете сите поставки за кафе, со меморија за складирање на 6 персонализирани профили на рецепти, 5 можности за прилагодување на пијалоците и до 12 стилови на пијалоци.

Вклучува пена за млеко/испарувач, со хигиенска технологија што генерира жешка пареа по секоја апликација за да ја одржува чиста. Резервоарот е против бигор, со капацитет да направи до 5000 чаши без менување на филтерот благодарение на технологијата Aqua Clean. Вклучува и интегрирана мелница за керамички дискови.

Не се пронајдени производи

Saeco SM5573/10

Овој друг Saeco има компактен дизајн, завршен во висококвалитетен нерѓосувачки челик. Вклучува резервоар за вода капацитет до 1,8 литри, со интегрирана керамичка мелница. Резервоарот за млеко и резервоарот за вода се отстранливи за лесно чистење. Покрај тоа, неговата технологија AquaClean значи дека проблемите со бигорот се одложуваат и можете да подготвите илјадници чаши без да го исчистите.

Капацитет за 5 јачини на кафе, со 10 позиции за мелење, 7 поставки за притисок и вкупно 13 различни пијалоци. Вклучува пена за млеко за создавање пена. Има голема моќ за брзо загревање на водата и со 15 бари притисок кој го извлекува целиот вкус и арома.

Прекинати машините за кафе Saeco

Фокус на Saeco Poemia

Соочени сме со а рачна машина за еспресо. Можете да го подготвите и со мелено кафе и со единечна доза. Има притисок од 15 бари и серија филтри за да го направат предметниот пијалок уште покремаст од очекуваното. Откако ќе се избере типот на кафе, избираме дали сакаме една или две шолји. Има испарувач за повеќе пена во млекото. Во времето на вашиот процес, има мала вибрација, нешто нормално кај овој тип машини.

Саеко Инканто

Уште една автоматска машина за кафе со која можеме да уживаме во совршен пијалок само со притискање на копче. Донесете мелница и можеме изберете ја дебелината на мелење до 5 различни нивоа, но можете да го користите и со мелено кафе. Едноставно изберете го интензитетот и, се разбира, типот на рецептот во форма на млеко, капучино o макијато. Сето ова без да се заборави неговиот отстранлив бокал за млеко.

Не се пронајдени производи

Saeco XSmall

Компактен модел, но не за таков со ограничени функции. Неговата моќност е 1400 W, а капацитетот е 1 литар. Како и сите суперавтоматски машини за кафе, има а интегрирана мелница да се користи зрна кафе веднаш мелете за поинтензивен резултат. Брои со еден автоматски систем за чистење а тоа е мала потрошувачка. Со 15 шипки и мемориска функција ќе имаме уште една од достапните кафемати со бројни функции.

За брендот Saeco

Saeco е бренд основан во Италија, во 1981 година. Трансалпската земја се карактеризира со тоа што е еден од најголемите експерти за кафе во светот, а тоа сакаа да го пренесат во овој тип на машини. Без разлика дали е автоматски или на друг начин.

Фирмата продава автоматски машини за еспресо од 1985 година, така што тие веќе имаат големо искуство. Исто така, овој бренд беше купена од Philips во 2009 година. Со таков технолошки „кум“ овие кафемати уште повеќе експлодираа на пазарот.

Сите се издвојуваат по добрите перформанси, но и по своите квалитет и грижа. Во случај на суперавтоматски машини, на пример, тие се опремени со керамички брусилки. Материјал како оној на професионалците за да им даде најголема можна издржливост. Мали детали како оние што го прават изборот на Saeco гаранција.

Пред да купите машина за кафе Saeco

Од сите саеко модели, можете да ги земете овие референци за да знаете која да ја изберете во секој случај според вашите преференции:

Автоматски или рачен?

Секогаш е еден од тие точки што треба да се земат предвид, пред купувањето:

  • Рачен: Ќе биде малку поевтино и ви овозможува поголема контрола врз процесот на правење кафе.
  • Автоматски: Ќе ви овозможи да направите различни избори со притискање на копче. Тоа претпоставува зголемување на цената и исто така помала контрола врз резултатот. Но, ако не знаете добро да го подготвите кафето, ова ќе биде најдобрата опција за да го направите сето тоа наместо вас.

Разновидност на резултати

Со Saeco можете да добиете широк спектар на резултатиили автоматски или рачно. Од кафе со млеко, до а макијато, изрази o млеко топла или ладна. Можностите се доста флексибилни во рамките на ограничувањата.

Од друга страна, на квалитет на производот добиеното ќе зависи од типот на кафе што го користите, но ако е добро, кафематот нуди вкусен резултат. Идеален за подготовка на одлични кафиња дома, на работа или канцеларија, брзо и лесно за да ви го разубави денот.

Капацитет

Капацитетот е исто така важен кај некои од моделите на Saeco, бидејќи од капацитет на резервоарот за вода Ќе зависи од тоа дали можете да направите повеќе или помалку кафиња без да го наполните резервоарот. Веројатно, просечниот капацитет што би се препорачал за повеќето случаи е 0,8 литри, иако ако сте повеќе дома веројатно ќе ви треба нешто повеќе.

Предности

Мора да размислите што навистина ви треба и да се засновате на нив кога купете ја вашата машина за кафе Saeco. Бидејќи има неколку опции кои ги имаме и со нив, поволности кои понекогаш не ги ни користиме и за кои сме платиле. Затоа, мора внимателно да ги анализираме карактеристиките на секој од нив и да размислиме што сакаме во нашиот ден на ден.

Она што е сигурно е дека со Saeco секогаш ќе најдете добар износ на бенефиции кои го надминуваат чистиот маркетинг. Многу од овие функции и технологии го прават многу попрактичен и лесен за секој ден, особено во однос на употреба, чистење и одржување.

Дизајн и димензии

Некои од моделите имаат големи димензии, додека други се прилично компактни. Најдоброто нешто е што размислите за местото каде што ќе биде поставен и оттаму ќе можете да го изберете овој чекор. Без разлика дали е едно или друго, ние секогаш ќе го имаме најдобриот квалитет на Saeco. Забележете исто така, дека поголема големина може да смести поголем депозит, така што не е прашање само на големината, туку и на капацитетот.

цена

саеко има модели кои се прилагодуваат на речиси сите џебови. Од некои поевтини кои не надминуваат 75 евра за наједноставните прирачници, до други кои можат да надминат 400 евра за најнапредните автоматски. Се зависи од тоа што барате и што можете да си дозволите, но најдобрата опција за повеќето корисници е да се одлучат за среден модел кој чини помеѓу 100 и 200 евра.