мелници за кафе

Погледнете ги денешните понуди за BLACK FRIDAY (07)

многу луѓе претпочитаат купи зрна кафе за да уживате во сета негова арома и вкус. Некои машини за кафе ја имаат оваа функција интегрирана, но огромното мнозинство бара мелење кафе надворешно и тогаш ќе ни треба мелница за кафе.

на мелење со добар квалитет Тоа значи многу повеќе отколку што мислиме. Пред многу години, ова мелење се правеше рачно, но набрзо тие ја увидоа важноста на тоа и беа воведени подобрени методи за тоа. Оттука, денес, мелницата за кафе е една од ставките што мораме многу внимателно да ги проучуваме при изборот на една за подготовка на кафето.

Најдобри електрични мелници за кафе

Bosch Home TSM6A013B -...
12.773 прегледи
Bosch Home TSM6A013B -...
 • Користете го само уредот: во согласност со овие упатства за употреба
 • За мелење печени зрна кафе за кафе или еспресо
 • За приватна домашна употреба и во затворени простории на дом, на собна температура
 • За типични количини за подготовка на домот и време на обработка
 • На максимална надморска височина од 2000 m надморска височина
Amazon Basics - Grinder...
3.100 прегледи
Amazon Basics - Grinder...
 • Електрична мелница за кафе за домашна употреба
 • Сомелете 30 грама зрна кафе за 10 секунди за да направите филтер кафе
 • Идеален за мелење зрна кафе, билки, зачини, јаткасти плодови итн.
 • Транспарентниот безбедносен капак овозможува лесно гледање на процесот
 • Тешко сечило од нерѓосувачки челик
Мелница за кафе...
2.259 прегледи
Мелница за кафе...
 • ✅ [Блескање без напор] Со мотор од чист бакар и сечило од нерѓосувачки челик, мелницата за кафе Wancle ќе...
 • ✅ [Прилагодливо мелење] Со можност за мелење до 60 гр грав, мелницата ви овозможува лесно прилагодување на...
 • ✅ [Свежа арома и вкус] Со мотор од чист бакар, сечило и сад од не'рѓосувачки челик, мелницата за кафе Wancle...
 • ✅ [Повеќенаменска] Мелницата за кафе Wancle не само што работи добро со зрна кафе, туку и со зачини, семки,...
 • ✅ [Лесен живот со Wancle] Како доверлив бренд, Wancle верува дека Мелницата за кафе е важна алка во...
Мелита 1019-02 Мелница -...
7.145 прегледи
Мелита 1019-02 Мелница -...
 • Прилагодено мелено кафе: Професионален рамен диск, 17 опции за мелење, Прилагодлива количина кафе од 2 до 14 шолји,...
 • Брзо и лесно за употреба: Наполнете го садот со грав, прилагодете ја количината и грубоста на мелењето, притиснете го...
 • Енергетска ефикасност и лесно чистење: Ниска потрошувачка на енергија (100 W) и автоматско исклучување, Отстранливи елементи...
 • Содржина: 1 Мелита електрична мелница за кафе, 1019-02, црна, Димензии (ШxВxД): 16,5 x 25,5 x 9,5 cm, Тежина: 1,21...

Мелница за кафе KYG

Мелницата KYG е брза мелница со компактен и елегантен дизајн. Има моќност од 300w за својот мотор, кој ќе биде задолжен за вртење на ножеви од нерѓосувачки челик. Може да сомеле 100 грама кафе, шеќер, бисквити, житарки, семки, бибер, јаткасти плодови итн., во фини зрна. Тоа е производ без токсичен БПА и штетен по здравјето. Дополнително, тој е квалитетен и има безбедносен механизам за да не можете да ги активирате ножевите доколку го немате капакот.

Мелница за кафе Melitta 1019-02

Станува збор за мелница од престижната фирма Мелита. Има многу компактен дизајн и може да меле до 200 грама производ. Мелницата има потрошувачка од 100w, бидејќи е од класа А поради неговата енергетска ефикасност, покрај тоа што има автоматско исклучување. Неговите елементи се отстранливи за лесно чистење. Најдобро од сè, тоа дозволува изберете од 17 опции за мелење, со поставки за 2 до 14 чаши. Само треба да ги свртите нивните селектори за да ги усогласите со бројот што го сакате. Наместо да користи сечила, во овој случај има диск за мелење.

Мелница Moulinex AR110830

Францускиот бренд Moulinex ја има оваа друга електрична мелница со многу едноставни ножеви од нерѓосувачки челик. Со компактен дизајн за да може да се меле и до 50 грама производ кафе, јаткасти плодови, семки, житарки, шеќер, зачини итн.. Многу е лесен за употреба и безбеден, бидејќи има систем за заштита за да не работи доколку се отстрани капакот. Има мотор од 180w за постигнување добри резултати.

Мелница Bosch TSM6A011w

Едноставен и компактен модел на германската фирма Бош. едноставно и сигурно за употреба, со мотор од 180w и ножеви од нерѓосувачки челик за да се добијат најдобри резултати на сите видови житарки, зачини, житарки и семиња. Има капацитет за 75 грама производ, со можност за мелење за една или повеќе чаши одеднаш.

Мелница Krups GVX242

Крупс ја опреми својата мелница со мотор со моќност од 100w за движење на тркалата што се вадат (за да се олесни чистењето). Компактен дизајн, со панел од нерѓосувачки челик, едноставен и безбеден. Ви овозможува да изберете до 17 различни опции за мелење, од ултра фини до покрупни зрна за да одговараат на сите машини за кафе и видови кафе. Има и друг селектор за избор на количината на зрно, од 2 чаши до 12 чаши, со мелење оптимална количина за она што ви треба. Контејнерот прифаќа до 200 грама. Има и систем за автоматско исклучување.

Мелница De'Longhi KG 79

De'Longhi е уште една од најпопуларните италијански фирми. Создадовте мелница за кафе која изгледа едноставно и елегантно, а и компактна. Има мотор од 110w за мелење кафе. Нејзиниот капацитет е 120 грамови и ви овозможува да изберете помеѓу 2 и 12 чаши. Се разбира, поддржува и прилагодување на мелењето како што сакате. Неговите пластични резервоари за зрно се отстранливи за лесно чистење.

Крупс мелница F2034251

Овој друг модел на мелница на Крупс е едноставен и минималистички, но функционален. има многу моќен мотор 200w за мелење зрна кафе, житарки, семки, зачини итн. со своите челични сечила. Има капацитет од 75 грама. Изработен е од црна пластика и има безбеден систем за брз допир, така што работи само кога капакот е вклучен и ќе го притиснете копчето за брусење.

Мелница De'Longhi KG210

Тоа е уште еден модел на De'Longhi идеален за вашата кујна. Има мотор од 170w. Изработен е од нерѓосувачки челик, пластика и гума, со многу компактен дизајн. Има голем капацитет на зрно и ножеви од нерѓосувачки челик за мелење. Неговиот систем Pulse to grind е безбеден и не работи без капакот, бидејќи пулсот е самиот капак. Вклучува четка за чистење на резервоарот за кафе. Неговиот избирач за мелење со светлосни индикатори прифаќа да се прилагоди совршено мелење: груб, фин или среден.

Бодум бистро мелница

Мелница за кафе со пропелери од не'рѓосувачки челик способна да достигне до 30.000 вртежи во минута благодарение на моторот од 150w. Идеален за мелење разни видови зрна или семиња. Со капацитет за 60 грама жито. Има безбедносен систем и е лесен за користење. Со многу интересен дизајн и со проѕирен капак за да може да се набљудува брусењето.

Мелница Moulinex AR1105

Многу ексклузивен дизајн во рубин црвена КрДизајниран од Moulinex со мотор од 180w. Има ножеви од нерѓосувачки челик и капацитет од 50 грама. Одличен е за мелење секакви работи во кујната, не само за кафе. Исто така, може да меле шеќер за да се направи глазура, семки, житарки, колачиња, јаткасти плодови, зачини итн., за да се направат многу рецепти. Како и кај многу од овие брусилки, областа за мелење не може да се отстрани, па затоа мора да ја исчистите со влажна крпа.

Најдобри професионални мелници за кафе

Лелит PL043MMI Фред,...
441 прегледи
Лелит PL043MMI Фред,...
 • ОПИС НА ПРОИЗВОДОТ: Фред е професионална мелница за кафе на барање, која се карактеризира со конусни бруси од 38 мм.
 • КАРАКТЕРИСТИКИ НА ПРОИЗВОДОТ: Безстепено микрометриско регулирање на брусењето, конусни тркала Ø 38 mm, каросерија во...
 • ЗА ПРОФЕСИОНАЛНО БЛЕСЕЊЕ: Конусните тркала со дијаметар од 38 mm вршат вертикално брусење што нуди...
 • СЕКОГАШ СВЕЖО КАФЕ: Аспираторот што ги собира зрната кафе, наречен бункер, е дизајниран во форма и...
 • ИЗБРАНИ МАТЕРИЈАЛИ: Каросеријата е целосно изработена од нерѓосувачки челик, материјал кој гарантира отпор...
Graef CM702EU - Мелница...
1.782 прегледи
Graef CM702EU - Мелница...
 • Конусна мелница за кафе од нерѓосувачки челик
 • Цврста пластична обвивка
 • Мелење прилагодување
 • функција за автоматско мелење
 • Сад за мелено кафе од 100 гр, со капак.
Мелница за кафе Graef...
2.972 прегледи
Мелница за кафе Graef...
 • Куќиште од алуминиум
 • Сад за жито со брава и капак
 • Функција за автоматско мелење
Минимока 999400000 Мини...
31 прегледи
Минимока 999400000 Мини...
 • Телото е изработено од нерѓосувачки челик
 • Има регулација за мелење кафе
 • Електрична моќност: 200 вати
 • Тип на материјал: челик

Професионална мелница De'Longhi KG520

Тоа е одлична мелница за кафе ако барате нешто попрофесионално. Брендот De'Longhi ја создаде оваа моќна брусилка од 150 W. Со капацитет до 14 чаши. Неговиот дизајн е елегантен и компактен. Има 2 контролни копчиња за рачно ракување, за избор на количина и мелење, со можност да изберете од 1 до 18 за еспресо, филтер кафе и француски прес. Исто така, овозможува излез на меленото кафе во неговиот сад или директно во портафилтерот на машината за кафе за еспресо преку адаптерот. Има челични конуси за мелење, а лесно се отстрануваат за чистење. Куќиштето е со висок квалитет во метална завршница.

Мелница за кафе Sage SCG820BSS4EEU1

Sage е многу професионална машина за мелење, со елегантен дизајн и висок квалитет за финишот од нерѓосувачки челик. Има 60 поставки за прецизност и мелење за да го добиете идеалното кафе за секој тип на кафемат. Автентична машина за бариста која може да биде ваша за да ги подготвите најдобрите кафиња дома. Тој е ефикасен и го штити есенцијалното масло од зрната кафе. Неговиот интелигентен систем за дозирање овозможува дигитална контрола на времето и програмирањето за да се постигнат зголемувања од 0,2 секунди за совршено да се контролира дозата. Неговиот сад има капацитет до 450 грама.

Мелница De'Longhi Dedica KG 521

Уште една професионална машина од фабриката De'Longhi со моќност од 150w и многу атрактивен дизајн. Има дигитален екран за да ги видите информациите напроцесот. Со голем капацитет на резервоарот за зрно и можност од 2 до 14 чаши со својот селектор. Се меле благодарение на професионалните конусни бруси и ви овозможува да го таложите меленото кафе во неговиот отстранлив сад или директно во главата на машината за еспресо. Вклучува четка за лесно чистење.

Мелница за кафе Graef CM702EU

Тоа е уште една професионална мелница за кафе од 128w, со конусно брусно тркало од нерѓосувачки челик. Има едноставна завршница и пластична обвивка. Работи автоматски, со прилагодување на мелење. Неговиот сад за мелење е 100 грама со капак, додека садот за зрна кафе достигнува и до 250 грама.

Мелница за тело 10903

Едноставна пластична/челична мелница и кремаста завршница. Тој е автоматски, со 160w и конусни тркала во форма на еж. Тоа дозволува изберете ја дозата на мелено кафе сакате да се подготвите според чашите, а исто така да го прилагодите времето на мелење преку програмабилен систем. Неговиот максимален капацитет е 220 грама зрна кафе.

Мелница MiniMoka 9994000000

Минималистичка мелница со висококвалитетна метална завршница. Едноставно е и комерцијален, тип бар-ресторан. Со избор на копче за регулирање на големината на мелењето. Има рамни челични бруси од 49mm за мелење, со мотор со постојан магнет од 200w. Достигнува 700 вртежи во минута. Со копче за активирање и директен излез за кафе.

Мелница Lelit PL043MMI Фред

Тоа е уште еден од најпознатите професионални италијански брендови во индустријата. Со елегантен дизајн од нерѓосувачки челик, мотор од 150w, конусни тркала за брусење од 38мм, транспортерска млазница, потпора за држач за филтер, копче за диспензерот и капацитет за 250 грама зрна. Идеален за љубителите на кафе, со бескрајни можности за избор на мелење благодарение на неговиот бирач за микро избор. Високо признати за резултатите и перформансите.

Најдобри рачни мелници за кафе

Мелница SILBERTHAL...
1.788 прегледи
Мелница SILBERTHAL...
 • ✔ ЕКСТРА СТАКЛЕН КОНТЕЈНЕР СО ВКЛУЧЕН КАПАК - Елегантна рачна мелница за кафе за мелење зрна кафе и...
 • ✔ ПРИСТАВЛИВО РАЧНО МЛЕЧЕЊЕ - Меле кафе со рачно прилагодливо мелење. Рачна мелница за кафе 6 степени на мелење за...
 • ✔ ПРЕЦИЗНО И БРЗО - Благодарение на рачката на професионалната рачна мелница за кафе лесно и брзо се меле кафето до...
 • ✔ TO GO - Рачна мелница за кафе без струја или батерии. Модерна рачна мелница за кафе со робустен дизајн...
 • ✔ СЕ ОТСТРАНУВА - Рачната мелница за кафе може лесно да се расклопи. Стаклената каросерија и капакот со рачката...
KUNBO Мелница за кафе...
17 прегледи
KUNBO Мелница за кафе...
 • ПРИСТАВЛИВО МЕЛЕЊЕ КАФЕ: Вградениот прилагодлив избирач за мелење ви дава прецизна контрола за да изберете...
 • Визуелен дизајн: Садот за складирање прашина има видлив прозорец, кој може да го набљудува и контролира...
 • Керамички брус: керамичкиот брус не се загрева за време на работниот процес, го одржува оригиналниот вкус на...
 • Пренослив и лесен за чистење: компактна големина: 16 x 5 x 5 cm. Погоден за кампување, планинарење, патување или патување...
 • Лесен за ракување, низок шум: Може да работи без да троши енергија и може да се користи во секое време и во...
Рачна мелница за кафе...
1.030 прегледи
Рачна мелница за кафе...
 • 1: Прецизно прилагодување на мелењето за секој вкус: Мелницата за кафе TIMEMORE Chestnut C2 Fold нуди...
 • 2: Конусно тркало за мелење од нерѓосувачки челик за оптимални резултати: Конусното тркало за мелење од нерѓосувачки челик меле зрна кафе...
 • 3: Компактен и пренослив: Благодарение на преклопливата рачка и садот за зрна кафе од 25 g, рачната мелница за кафе...
 • 4: Погоден за надворешна употреба: Благодарение на неговата висококвалитетна и робусна конструкција, рачната мелница за кафе...
 • 5: Лесна за употреба и податлива: рачната мелница за кафе TIMEMORE Chestnut C2 Fold може да се ракува со неколку...
HARIO Mini Mill Plus |...
12.813 прегледи
HARIO Mini Mill Plus |...
 • Мелница за кафе Hario MSS-1DTB Мелница за сечило Црна

Мелница за кафе Оливер Џејмс

Станува збор за модел на рачна мелница за кафе од колекција од нерѓосувачки челик. Ви овозможува да го прилагодите мелењето за да ви даде ситна, средна или груба грубост за сите типови апарати за кафе. Има лесен и компактен дизајн идеален за носење во патната торба. Нивните тркалата се професионални, изработени во керамика. Сè што ви е потребно за да го подготвите најдоброто кафе каде било без потреба од кабли.

Харио Скертон Плус Керамика

Тоа е многу рудиментирана мелница, но функционална. Изработено од пластика и стакло. Со рачка за брусење и метални тркала. Покрај тоа, може да се расклопи за да можете да ги исчистите сите делови на поудобен начин. Компактен е и тежи нешто повеќе од половина килограм.

Мелница Bialetti DCDESIGN02

Италијанската фирма Bialetti создаде многу елегантен модел на мелница за кафе со две можни облоги во интензивна црвена и црна боја за избор. Неговите тркала се керамички, што ќе му даде многу поголема издржливост. Тоа дозволува мелење поставување а во својот резервоар има индикатори за подготовка на соодветна доза помеѓу 1 чаша и 6 чаши.

леано железо мелница за кафе

Е скоро музејско дело, со класичен дизајн кој ќе ви овозможи да подготвите традиционално кафе, а воедно и да декорирате каде и да го ставите. Создаден е од леано железо и со типични механизми и запчаници на винтиџ стилот. Мелница со фиока за фаќање, прилагодување за мелење (фино, средно и грубо за зрна кафе, зачини, житарки,...), ергономска рачка, лесна за чистење и керамички тркала. Ако ви се допаѓа историјата на кафето и традицијата, нема да најдете подобро за таа скромна цена.

Засенхаус Бразилија

Овој германски бренд има добра мелница со дизајн многу компактен, лесен и класичен стил. Едноставен е и функционален, со внатрешни тркала и фиока за фаќање на мелениот производ. Изработен е од силен челик и поддржува избор на фино, средно и грубо мелење.

Засенхаус мелница ZA040111

Уште една германска мелница со финиш од махагони Тие му даваат многу класичен изглед. Едноставен е, со златна лост и дрвена рачка од махагони. Создаден е од стврднат нерѓосувачки челик за да му даде поголема издржливост. Поддржете го прилагодувањето на мелењето помеѓу три степени. Загарантирана е функционалност до 25 години.

ХАРИО Канистер

Тоа е уште една рачна мелница за кафе со поинаков ретро изглед, бидејќи има кафеав финиш и херметички затворена стаклена тегла за да го зачува мелењето подолго. Внатре се крие механизам на керамички бруси висок квалитет. Овозможува саканото прилагодување на мелењето. Нејзиниот сад има капацитет за 120 грама жито.

Командант Red Sonja Pinwheel

Дрвото и стаклото се единственото нешто што ѝ треба на оваа класична мелница за нејзината завршница. Тоа е професионален производ со силни делови од нерѓосувачки челик. Делови произведени во Германија имаат околу остри дискови за мелење и стврднати за подобро да си ја исполнат задачата. Срцето на механизмот е направено од нерѓосувачки челик, стврднат Мартензит со азот (приближно 58 Rockwell цврстина). Брзината на мелење е приближно 1 зрно по вртење (вртење на рачката).

Засенхаус Хавана Мелница

Многу поинаков изглед, златно метално (полиран месинг) куќиште во цилиндар каде лежиштата, тркалата за брусење и резервоарот за мелење се интегрирани. Неговиот механизам има гаранција за работа до 25 години благодарение на стврднатиот нерѓосувачки челик. Супериорни квалитети кои го прават еден од најценетите во овој тип на производи.

Видови мелници за кафе

Постојат неколку карактеристики што им се потребни на мелниците за кафе, да зборуваме за најпрецизни во нашево време. Оттука, неговите типови се протагонисти во овој дел. Дали сакате да откриете што се тие?

рачна мелница

Како што покажува неговото име, во овој случај сме пред рачна мелница. Алатка која е востановена во нашите животи уште од XNUMX век. Во него се фрлаат зрната и со рачна сила и еден вид лост се врти наоколу, за да тргне на дробење на наведените зрна.

електрична мелница

Ако не сакате да се присилувате, нема ништо слично како да се одлучите за поактуелна и подобрена верзија на овој производ. Тоа е за електрична мелница. Во овој случај, исто така мора да го ставите избраното зрно во неговиот резервоар, да го приклучите, да притиснете копче и работата ќе заврши за неколку минути.

мелница со сечила

Тоа е сечило, кое се ротира, сечејќи ги сите зрна. Вистина е дека нема да ги остави премногу фини, но тоа е прилично економична опција. Точно е дека се вели дека, на долг рок, сечилата имаат тенденција да се загреваат, што значи дека тоа е забележливо како резултат на квалитет на кафе.

мелница со тркала

Иако се поскапи од претходните, тие се и попрепорачливи, за тој конечен резултат во кафето. Во овој случај, тие имаат серија дискови кои порамномерно го сечат производот. Овие дискови или тркала се керамички или метални, што исто така ќе ја направи разликата во цената повеќе или помалку висока. Како и да е, мелницата е едно од најдобрите набавки за одгледувачи на кафе кои сакаат да вкусат кафе со сиот вкус.

Електрични брусилки наспроти рачни брусилки

Сега кога ги знаеме типовите на брусилки, ќе треба да избереме еден од нив. Како што веќе споменавме, електричниот и мануелниот имаат предности, но и недостатоци.

Предности и недостатоци на рачните брусилки

На рачни брусилки тие се постари и ќе треба да му дадете на рачката околу пет минути или така. Што чини малку, особено ако сте во брзање. Исто така, сигурно за тоа време нема да го правите истото забрза а тоа ќе го одложи процесот. Како општо правило, точно е дека се поевтини, но не се толку ефикасни.

Предности и недостатоци на електричните брусилки

На електрични брусилки тие се поскапи, но побрзи и попрецизни. Што ги прави да уживаме а свежо мелено кафе за неколку секунди и без напор. Треба само да ги додадеме зрната и да притиснеме копче. Мелницата ќе ја заврши целата друга работа. Вистина е дека се побучни, но секогаш имаат некоја непријатност.

Челични брусилки против керамички брусилки

Тоа е уште едно од најчестите прашања. Во рамките на мелниците за кафе што имаат тркала ги имаме оние што Дали се направени од челик или керамика?. Ако оние што беа составени од тркала за брусење беа повеќе од совршена опција, сега ќе откриеме со кое од овие две останавме.

Предности и недостатоци на челик

Една од големите предности е тоа што е а поевтина опција, ако е некој случај мора да го смените. Но, тоа е дека тие се и поотпорни ако најдат камен меѓу брусењето. Иако е точно дека како недостаток е неговиот животен век. Бидејќи е намален во споредба со керамичките.

Предности и недостатоци на керамиката

Тие се поотпорни од претходните, речиси двојно повеќе од животот. Покрај тоа, со нив можете да го добиете мелењето и неговата текстура. Се разбира, ако во споменатото мелење најдете некој камен или слично, тогаш може да има сериозни проблеми. Тоа е малку поскапо од претходниот.

Вид на мелење за секое кафе

како-да-мелење-кафе

Благодарение на сите брусилки, можеме да се фокусираме и на резултатите од мелењето. Затоа наоѓаме неколку во зависност од типот на кафе или кафемат што го имаме.

 • Многу фино мелено кафе: Потребно е да уживате во многу интензивно еспресо или за машини за еспресо. Слично на текстурата на брашното.
 • средно мелење: Сепак, машините за кафе капка по капка, кои се основни во повеќето домови, имаат потреба од средно мелење. Слично е на рафинираниот шеќер.
 • Средно ситно мелење: Во овој случај, ќе се користи за сите оние италијански или Мока кафиња. Иако ова е фино мелење, нема да биде толку добро како првиот пример што го дадовме. Идеален е и за совршено еспресо, со текстурата на рафинирана сол да ви даде идеја.
 • Груезо: Тоа ќе биде неопходно за оние машини за кафе со клип. Запомнете дека брусниците ќе имаат опција во форма на број за одредување на мелењето. Текстурата е слична на песок.

Мелење за да се направи добро еспресо

Да се ​​направи а еспресо кафе, или еспресо, потребно е нешто посебно мелење за да излезе во оптимални услови на арома и вкус. За да го направите ова, сè што треба да направите е правилно да ја калибрирате вашата мелница за кафе или да го контролирате мелењето, во зависност од типот на мелница што сте ја купиле.

 • професионални брусилки- Имаат бројчаник што можете да го свртите за да го контролирате мелењето. На овој начин можете да направите зрното да се меле повеќе или помалку ситно. Запомнете дека вртењето во насока на стрелките на часовникот ќе го направи мелењето погрубо. Обратно од стрелките на часовникот ќе биде пофино. Мора да го прилагодите како што ви треба, со методот на обиди и грешки додека не ја добиете вистинската точка.
 • Нож / рачни брусилки: Не постои таков тип на бирање. Кај нив обично има копче за вклучување и исклучување или тие работат со притисокот што вашата рака го врши врз капакот. Како и да е, мора рачно да го контролирате мелењето додека го подложите на мелење. Колку подолго се меле, толку ќе биде пофино. Во случајот со прирачникот, во случаите кога немаат регулатор, вие ќе ја свртите рачката за мелење, и затоа, можете да го правите тоа повеќе или помалку за да го мелете зрното пофино или погрубо. .
 • автоматски брусилки: Некои електрични брусилки имаат програми за контрола на мелење. Тие веќе доаѓаат со претходно конфигурирани типови што можете да ги приспособите од менито за поставки или од копчињата за радио. Некои поддржуваат 6 типа на мелење, други 12 типа, итн. Не сите имаат исти дипломи. Тука е доволно да го изберете оној кој ви треба во секој момент и тоа е тоа.

Кога одите да го мелете кафето, не заборавајте ги овие совети за да го добиете најдоброто еспресо:

 • избрано жито. Колку е повисок квалитетот на зрното и подоброто кафе што го користите, резултатот ќе биде многу поароматичен и повкусен, очигледно.
 • правилно мелење. Како што веќе знаете, мелењето е пресудно за кој тип на кафе. Во конкретниот случај на еспресо, тоа мора да биде соодветно. Причина?
  • Грубо мелење за еспресо: екстракцијата на кафе се врши многу брзо. Дебелината на меленото кафе е слична на онаа на шеќерот и тоа прави лесни дупки за пробивање на водата, забрзувајќи го процесот на екстракција. Резултатот е лош вкус и без крем, односно добивате вода со вкус на кафе.
  • Фино мелење за еспресо: ако претерано мелете и излезе со текстура слична на брашното, тогаш вадењето ќе потрае подолго и кафето ќе впие повеќе вода. Затоа, ќе излезе многу поинтензивно кафе со вкус, со многу крем и помала количина во шолјата. Има и такви на кои им се допаѓа, но за некои непца можеби е прејако.
  • Средно ситно мелење за еспресоМелење: Идеално за повеќето непца е да му се даде фино мелење, но не премногу фино. Ако е премногу густ, при вадењето ќе излезе густ млаз течност. Во случај на многу фино мелење, ќе излезе како капки или на прекинат начин. Но, кога правилно ќе го мелете, тогаш непречено ќе излезе фин млаз (дебели околу 3 мм). Ова е идеална екстракција за да се добие еспресо со сиот негов вкус, арома и крем. Процесот треба да трае помеѓу 20 и 30 секунди.
 • вистинската доза. Не мелете вишок кафе, само точната количина од дозите што ќе ги подготвите. Ако мелете големи количини кафе, за џабе сте купиле мелница. Ќе има ист ефект како и купувањето веќе мелено кафе. Токму опцијата да се има мелница е зрното да се меле во моментот на подготовка на кафето за да не се изгуби вкусот, аромата или да не се оксидира есенцијалното масло од бобинките.
 • набијте го кафето. Ако е можно, не заборавајте да го набиете меленото кафе во главата на апаратот за кафе. Односно, во професионалните машини или во италијанските машини за кафе, можете да го притиснете меленото кафе за да го набиете. Во другите машини за кафе, како суперавтоматските, тоа не е можно... Тоа ќе направи водата побавно да минува низ кафето и да извлече повеќе вкус.

Секции на член