Италијански машини за кафе

Погледнете ги денешните понуди за BLACK FRIDAY (07)

Има многу луѓе кои ги препознаваат кога ќе слушнат „италијански кафемат“. Но, други, можеби само по име, не успеваат да ги поврзат со нивниот имиџ. Исто така познато како мока тенџере, неговиот облик е еден од најуниверзалните во светот на кафето. А тоа е дека секој дома имал, а ние го гледаме во кујна уште од времето на нашите баби и дедовци.

Овие кафемати обезбедуваат класичен стил, се многу лесни за употреба и исто така имаат многу евтина цена. Но, немојте да се залажувате, бидејќи како и сè класично и тој стана иконски и има брендови и модели кои работат со неговиот дизајн како симбол на разлика. Ова се некои од најдобрите:

Најдобрите италијански машини за кафе

Bialetti кафемат,...
81.756 прегледи
Bialetti кафемат,...
 • Moka Express Bialetti е роден од интуицијата на Алфонсо Бјалети и од 1933 година го претставува италијанскиот обред на подготовка на...
 • Moka express Bialetti е висококвалитетен производ Made in Italy благодарение на ексклузивниот патентиран сигурносен вентил...
 • Како да го подготвите кафето: наполнете го бојлерот со вода до сигурносниот вентил, вметнете ја инката и додајте го кафето...
 • Во ова пакување ќе најдете Moka Express 6 чаши (250 ml) и пакување од 250 g Perfecta Moka Classico Bialetti. На ...
 • Упатство за чистење на Moka express Bialetti: треба да се исплакне само со вода по употреба. Не користете...
Orbegozo KFI 460 -...
3.244 прегледи
Orbegozo KFI 460 -...
 • Италијански кафемат од не'рѓосувачки челик
 • Капацитет за 4 шолји кафе
 • Може да се користи на: плински, електрични, стаклено-керамички и индукциски шпорети
 • Внатрешност што лесно се чисти и ергономска рачка
 • Има сигурносен вентил
Бјалети - Нова Венера на...
6.547 прегледи
Бјалети - Нова Венера на...
 • Венера е врвна комбинација на традиција и иновација: оригиналниот апарат за кафе направен за индукција, подготовка...
 • Bialetti Venus е изработен од најквалитетен нерѓосувачки челик 18/10, кој му дава квалитет,...
 • Како да го користите Bialetti Venus: наполнете го со мелено кафе, затворете го апаратот за кафе и ставете го на шпоретот, штом...
 • Големина за секоја потреба: Големините на Bialetti Venus се мерат во шолји за еспресо, кафето може да се ужива во...
 • Упатства за чистење: едноставно измијте го со вода, вашата Bialetti Venus треба да се исчисти само со испирање на секоја компонента...
Jata HCAF2006 - Кафемат...
323 прегледи
Jata HCAF2006 - Кафемат...
 • Шолји: со HCAF2006 можете да подготвите до 6 шолји кафе
 • СИТЕ ГОТВАЧИ: Може да се користи на сите површини за готвење, вклучително и индукција.
 • МАТЕРИЈАЛИ: Неговото тело е направено од фалсификуван алуминиум
 • РАЧКА: Солидна е и има посебен дизајн против изгореници
 • За ИНДУКЦИСКИ рингли користете дијаметри со исти мерки или малку поголеми така што основата на кафематот...

Има многу кафемати со мока. Можете да ги најдете насекаде, од продавница за подароци до „кинезите“ на аголот. Сепак, има многу разлика и во вкусот и во издржливоста помеѓу квалитетниот италијански кафемат и евтин. А ако имате и индукциски шпорет, работите се комплицираат. Ова се, според нас, најдобрите италијански машини за кафе.

Бјалети Мока Експрес

Bialetti е еден од најзначајните брендови кога станува збор за италијанските машини за кафе. Овој модел има сигурносен вентил и а капацитет за околу 18 чаши кафе, што е од суштинско значење кога неколку луѓе од исто семејство пијат кафе секој ден. Како и обично. Неговиот најголем но: Не е индукциски шпорет и не може да се мие во машина за садови..

Бјалети Венера

Моделот Венера на Bialetti има помал капацитет, околу 300 ml, што значи околу 6 шолји кафе. Неговиот дизајн е многу помодерен од моделите што ги имаме на ум. Изработен е од нерѓосувачки челик кој му дава поголема цврстина и издржливост, а има и ергономска рачка која е отпорна на топлина. Нејзината најголема предност: тоа е погоден за индукциски шпорети.

Ороли Алу

Со многу прифатлива цена го наоѓаме и италијанскиот кафемат Oroley Alu. Изработени од алуминиум и со а капацитет за околу 12 чаши, нуди добро решение за семејствата. Апаратот за кафе не поддржува индукција, но има и a ергономска рачка не грее. Не се препорачува миење во машина за садови.

BonVIVO Intenca

до сите видови кујни и со кој ќе постигнете уникатен вкус во вашето кафе. Се користи со мелено кафеКако и неговите придружници, има просечен капацитет од околу 6 чаши. Во овој случај, ние исто така се обложуваме на најиновативниот дизајн. Висок квалитет кој се одразува и во неговата нешто повисока цена.

Евтини италијански кафемати

Предности на италијанските машини за кафе

 • Su големина: нема да мора да се грижиме дали има повеќе или помалку простор во кујната. Имаат мала големина благодарение на која можеме да ги чуваме каде сакаме.
 • Тие се навистина економски, така што тоа е исто така уште еден аспект што треба да се земе предвид.
 • Кафето има а вкус доста интензивни, па затоа се неопходни за љубителите на кафе.

Како работи италијанската машина за кафе

Вистината е дека неговата работа е многу едноставна. Има долен дел или се нарекува и грејач. Овој дел го полниме со вода до ознака што ни укажува. Потоа вметнуваме филтер кој е метален и има облик на инка. На мелено кафе, затвораме и ќе биде подготвен да се однесе на оган. Водата врие и преку пареата ќе ни се направи кафето. Кога ќе слушнете звук на клокотот, тогаш е подготвен. Не чекајте уште многу за да го отстраните кафето, инаку вкусот може да варира доста.

Конзервација на италијански кафемат

Вистината е дека на овој тип на кафемат не му треба голема грижа. Она што треба да го направиме е добро да го исчистиме после секоја употреба. Го плакнеме со вода, отстранувајќи ги сите траги од кафе. На нив нема да користиме никаков тип на абразивни производи, за да останат секогаш како првиот ден. Добро исушете го и чувајте го расклопено. По некое време можеби ќе треба да ги смените дихтунзите, гумата или филтерот.

La заптивка гума Треба да ја задржи својата бела боја, ако пожолте или во друга нијанса, или ако покажува знаци на оштетување, треба да отидете во вашата доверлива продавница за железарија и да купите нова за да ја замените. Имајте на ум дека од тоа ќе зависи запечатувањето, а делумно и притисокот при кој водата ќе се крева и ќе помине низ филтерот за да се извлече мирисот и вкусот...

Како да направите добро кафе во италијански кафемат

Иако неговиот принцип на работа е едноставен како механизмот на цуцлата, не секогаш се постигнува добро кафе. Така што резултатот е оптимален, треба да го следите овој ритуал. Неколку едноставни чекори и размислувања кои можеби ќе ги занемарите, но кои можат да ја направат разликата помеѓу обичното кафе и одличното кафе.

Потребен материјал

El работи што ви требаат тоа е прилично едноставно. За да започнете со подготовка на кафето, мора да ги соберете овие производи за да имате сè при рака:

 • Молинило: идеално е да користите зрна кафе и да ги мелете токму во моментот кога ќе го користите. На овој начин ќе ги зачува сите негови есенцијални масла, арома и својства. Меѓутоа, ако претпочитате да користите претходно мелено кафе за погодност, можете да заштедите имајќи мелница... Запомнете дека мелењето за овој тип на апарати за кафе мора да биде добро, слично на текстурата на кујнска сол. Ова ќе ја извлече целата арома и вкус во текот на процесот.
 • Вага: иако и тоа не е од витално значење, но може да биде добро да се измери точната пропорција на кафе и вода. Прецизниот сооднос за најдобар резултат е 1/12, односно еден дел кафе на секои 12 делови вода. На пример, ако подготвувате 250 ml вода (1/4 l, приближно 250 g), можете да користите 21 грам кафе. Тоа е она што тежината ќе го направи за вас. Идеално, треба да ја измерите водата што се вклопува во апаратот за кафе додека не стигне до вентилот и потоа да ја измерите. Откако ќе ја дознаете тежината, поделете ја со 12 и ќе ја добиете количината на кафе. Треба да го направите ова само првиот пат. Тогаш ќе ја знаете пропорцијата и следните пати ќе биде побрзо...
 • Италијански производител на кафе.
 • Филтрирана вода, слабо минерализирана вода: за да има помалку вкус, особено ако живеете во област со многу тврда вода. Имајте на ум дека ова дава вкус, лош вкус. Најдобро е да биде што е можно почисто. Исто така, ако претходно ја зовриете водата користејќи тенџере или во микробранова печка за да ја додадете топла во италијанската кафемат, резултатот ќе биде уште подобар.
 • Зрна од кафе: кафето мора да биде квалитетно, по можност зрно да се меле како што напоменав. Ако се одлучите за мелено кафе, погрижете се тоа да биде барем добра марка од сортата Арабика.
 • млеко пена: ако сакаме на нашето кафе да му дадеме кремаста завршница, подгответе добро капучино или едноставно затоа што ни се допаѓа, овој додаток е од суштинско значење.

Чекор-по-чекор подготовка

Што се однесува до чекорите што треба да се следат, тие се прилично едноставни. Само треба да го направите следново (откако ќе ви биде јасно што е потребно од претходниот дел):

 1. Одвртете ја италијанската машина за кафе и додајте ја претходно загреаната вода во вентилот на дното.
 2. Ставете ја инката со металниот филтер на основата и додадете го меленото кафе во пропорцијата што ја кажав. Некои претпочитаат да го притиснат малку со лажица, други го оставаат на мира. Можете да го вкусите резултатот, бидејќи тоа е прашање на вкус. Она што треба да го направите е да се распореди во рамномерен слој и да нема поголема дебелина од едната страна отколку од другата страна.
 3. Сега зашрафете го горниот дел од тенџерето додека не се стегне.
 4. Горниот капак мора да се затвори за време на процесот.
 5. Садот за кафе ставете го на оган за да почне да врие водата. Ќе почнете да ја слушате бучавата од кафето што се крева до горниот дел.
 6. Кога ќе престане бучавата, веднаш отстранете ја од огнот. Иако идеално е малку да се отвори капакот и да се забележи дека почнува да се гледа пожолтеникава боја. Тоа ќе биде моментот да се запре. Ако се продолжи предолго, вкусот може да биде импрегниран со непријатни метални вкусови.
 7. Сега можете да го истурите кафето и да оставите тенџерето да се олади пред да го ракувате.