Ако сакате кафе (и други инфузии) и размислувате за изберете идеален апарат за кафе што ги задоволува вашите потреби ќе знаете дека често не е лесно поради големата разновидност на видови кои постојат на пазарот. И ако веќе е тешко да се избере тип на кафемат, сепак е тешко да се движите помеѓу бројот на различни брендови и модели што ги има.

За неопределените корисници, на оваа веб-локација ќе се обидеме да ве научиме на сè што треба да знаете за да можете да одлучите каков тип на кафемат ви е потребен според вашите преференции, а исто така и какви марки и модели се препорачуваат во секој случај. што ги добивате најдобриот можен производ за секој случај. Покрај тоа, ова ќе ве спречи да трошите пари прекумерно, осигурувајќи се дека плаќате фер цена за квалитетен производ.

Најдобрите машини за кафе на пазарот

Ако не сакате да се комплицирате премногу или веќе имате одредена идеја, можеби само треба да знаете кои се најдобрите машини за кафе за да ги изберете вашите. Како резиме и без дискриминација по тип, ова е врвот на нашите омилени машини за кафе:

ТОП ПОПУСТ
ТОП КАПСУЛИ
ТОП ЕКСПРЕС
ТОП ИНДУКЦИЈА
ТОП ЕЛЕКТРИЧНИ
АВТОМАТСКИ БРЗОВИ
Philips Series 2200...
Philips L'Or Barista...
Бревил машина...
Bialetti Mini Express...
Биалети мока...
Мудрец - Бариста...
̶3̶9̶9̶,̶9̶9̶€̶
̶1̶1̶9̶,̶9̶9̶€̶
̶2̶5̶9̶,̶9̶9̶€̶
̶7̶4̶,̶9̶5̶€̶
̶1̶2̶4̶,̶6̶1̶€̶
̶7̶2̶9̶,̶9̶0̶€̶
ТОП ПОПУСТ
Philips Series 2200...
̶3̶9̶9̶,̶9̶9̶€̶
ТОП КАПСУЛИ
Philips L'Or Barista...
̶1̶1̶9̶,̶9̶9̶€̶
ТОП ИНДУКЦИЈА
Bialetti Mini Express...
̶7̶4̶,̶9̶5̶€̶
ТОП ЕЛЕКТРИЧНИ
Биалети мока...
̶1̶2̶4̶,̶6̶1̶€̶
АВТОМАТСКИ БРЗОВИ
Мудрец - Бариста...
̶7̶2̶9̶,̶9̶0̶€̶

Видови машини за кафе: што е идеално?

Не постои само еден тип на кафемат, во спротивно изборот би бил многу полесен. Има нови електрични машини кои еволуирале за да нудат најдобри резултати и најголема удобност, без целосно да го поместат традиционални саксии за кафе. Поради оваа причина, денес постојат и класични машини за кафе за најпуристите, но и најмодерни.

Добро запознајте ги постоечки типови на машини за кафе Од витално значење е да знаете како да го изберете најдобриот апарат за кафе според она што навистина го барате. Ви кажуваме со неколку зборови овде:

електрични кафемати

на електрични кафемати се сите оние кои ги замениле надворешните извори на топлина со електрични системи за греење за подготовка на кафе или инфузии. Овој тип на кафемат е побрзо и попрактично за повеќето домови. Покрај тоа, не им треба чистење или одржување толку досадно како традиционалните. Во оваа група можете да најдете:

 • Машини за кафе со капсули: тие се оние кои во моментов преовладуваат, бидејќи се многу лесни за употреба и брзи. Едноставно ја избирате капсулата од кафето или инфузијата што сакате да ја подготвите (некои ви дозволуваат да подготвувате топли и ладни пијалоци), ставете ја во машината и за неколку секунди ќе ја подготвите чашата или шолјата. Неговиот систем за притисок ќе ја помине топлата вода низ капсулата за да го извлече вкусот и аромата на содржината и ќе ја исфрли во чашата/шолјата.
 • Супер автоматски машини за кафе: овие машини ви дозволуваат да изберете зрна кафе или мелено кафе (обезбедувајќи поголема слобода со тоа што не зависи од типот на поддржана капсула), но не бараат толку внимание како претходните. Тие обично се запираат во вистинско време, без вие самите да ги запрете благодарение на системот кој знае колку треба да направи. Покрај тоа, тие обично имаат и други дополнителни функции во однос на претходните.
 • Рачни машини за еспресо: за разлика од суперавтоматските, немаат мелница и процесот на грундирање и пресување на кафето мора да се прави рачно. Некои имаат вграден додаток за испарување, односно за да ви овозможи автоматски да направите пени од тоа млеко и да му ја дадете на кафето посебна текстура на професионалци.
 • Вградени апарати за кафе: тие се обично суперавтоматски машини за кафе, само што се вградени во кујната како и другите апарати, исто како што може да се направи со машини за перење, машини за миење садови, печки, микробранови и сл.
 • Капе или американски кафемати: Ова се типични електрични машини за кафе кои користат филтри за еднократна употреба и електричен извор на топлина. Можете да користите кое било мелено кафе што го сакате. Машината ќе ја помине топлата вода низ меленото кафе и ќе ја филтрира за да го капе резултатот во интегриран бокал. Во овој случај тие не се монодозни. Некои вклучуваат бокал со термос, па кафето ќе го чуваат жешко неколку часа.
 • Италијански електрични апарати за кафе: слични по изглед и работа на италијанските машини за кафе или рачните тенџериња Мока, но напојувани од електричен извор. Имајте на ум дека многу италијански машини за кафе не поддржуваат индукциски шпорети, па оттука и постоењето на нивната електрична верзија.

традиционални саксии за кафе

Тие се оние кои продолжуваат да зависат од надворешен извор на топлина. Тие се измислени пред години и постојат и денес. Многу љубители на кафе претпочитаат да продолжат да го подготвуваат своето кафе во овој тип на машина за кафе, контролирајќи го секој детал од нула и спроведувајќи цел „ритуал“ додека не го добијат своето совршено кафе. Тоа значи дека тие не се толку брзи и бараат рачен процес, па затоа не се за секого. Меѓу нив, може да се направи разлика помеѓу:

 • Италијански машини за кафе: тие се многу едноставни машини за кафе кои се состојат од резервоар за вода во долниот дел. Овој нанос е оној што се става на чинијата за да се загрее и водата да зоврие. Така тој оди нагоре по канал и поминува низ филтер каде што се наоѓа меленото кафе. Ја извлекува својата арома и оди веќе филтриран во резервоар во горната област.
 • плунгер кафемати: Во машината за кафе со клип е дозволено да се прави кафе и која било друга инфузија. Водата мора да ја загреете да зоврие во микробранова печка или во тенџере, а потоа да ја додадете во внатрешноста на кафематот заедно со она што сакате да го внесете. Го затворате капакот и го туркате клипот така што ароматизираната вода ќе помине низ вашиот филтер и на тој начин ќе го остави талогот долу.
 • Cona или вакуумски апарати за кафе: Тоа е многу чуден тип на кафемат кој бил измислен пред многу години. Нејзиното работење е делумно слично на италијанскиот принцип. Овој апарат за кафе користи надворешен извор на топлина, како што е оган или горилник за да ја зоврие водата во долниот сад, што го проширува гасот и го прави да се издигне до горната област преку канал што ги поврзува двата дела. Тоа е местото каде што се наоѓа кафето што треба да се внесе. Кога ќе се отстрани од огнот, воздухот во долната зона се собира и создава вакуумски ефект, цицајќи го кафето од горната зона преку филтер. Конечниот резултат ќе биде подготвено за пиење кафе на дното, оставајќи го талогот на врвот.

Индустриски машини за кафе

Конечно, индустриски машини за кафе Тие се посебна категорија. Во принцип, тие може да се интегрираат во електричните, бидејќи работат со електричен систем за греење. Но, тие се поскапи, поголеми машини со супериорни способности. Ова ви овозможува брзо да направите кафе, па дури и да направите неколку кафиња во исто време во некои случаи. Тие се погодни за угостителски бизниси како што се кафулиња, барови, ресторани, хотели итн., иако има многу кои ги купуваат за домашна употреба.

најпродавани кафемати

Продолжувајќи со досега кажаното, ова се некои од најдобрите кафемати што можете да ги купите оваа година со најдобра вредност за парите, лидери во нивните соодветни категории според типовите на кафемати што веќе ги детализиравме:

De'Longhi EDG315.B Dolce Gusto Genio Plus

De'Longhi создаде една од најдобрите машини за кафе Капсули Долче Густо што можете да ги најдете Со моќност од 1500w и брз систем за греење за да не чекате ниту една минута за да го подготвите кафето кога ќе ви се допадне. Со неговите 15 бари притисок можете да го извлечете сето најдобро од капсулата за кафе или инфузија за да го дадете најдобриот можен вкус.

Дополнително, тој интегрира резервоар за вода со капацитет од 0,8 литри, кој ќе ви овозможи да направите неколку кафиња без да треба повторно да го наполните. Се издвојува по интересни функции, како на пр подгответе топли или ладни пијалоци, одржувањето е полесно од кога било благодарение на нас предупредува кога е време за отстранување бигор.

За дизајнот на оваа машина се погрижи италијанскиот производител на машини за кафе, со детали од нерѓосувачки челик и форма која ќе го краси местото каде што ќе го поставите овој уред. Вклучува и функција за запирање на протокот за автоматско запирање на млазот, самоприлагодлива фиока за капење за сите видови чаши и чаши, автоматско исклучување по 5 минути неактивност итн.

Krups Inissia XN1005 Nespresso

Познатиот производител Крупс создаде уште една од најдобрите машини за кафе Неспресо капсули кои можете да ги најдете на пазарот по евтина цена. Максимална удобност во оваа компактна и лесна машина, со ергономска рачка и привлечна боја.

Има копче за вклучување, и тоа само 25 секунди Ќе биде готов и со водата на соодветна температура да подготвиме одлично кафе. Сите се напојуваат со резервоар со капацитет од 0.7 литри, со прилагодување на големината на чашата со неговите копчиња (Espresso и Lungo), за кратко или долго.

Неговата моќ и притисок 19 бари Тие гарантираат дека можете да ја извлечете целата арома на меленото зрно кафе од капсулите, како и својствата што се очекуваат од добра шолја кафе. Притисок на кој малку може да им завидува на професионалните машини за кафе.

Покрај тоа, има систем против капнување и систем за автоматско исклучување ако го оставите вклучен без да го користите повеќе од 9 мин.

Bosch TAS1007 TASSIMO

Ако преферираш Тасимо капсули, производителот Bosch нуди уште еден од најдобрите машини за кафе со капсули за оваа фирма за потрошен материјал. Моќност од 1400w, резервоар од 0.7 литри и компактен и атрактивен дизајн ја надополнуваат оваа машина.

Со него можете да уживате во вкусовите на избор на повеќе од 40 пијалоци топла со сиот оригинален вкус. Без комплицирани поставки, само изберете ја капсулата што ја сакате, притиснете го копчето и почекајте вашата чаша или чаша да бидат подготвени (со прилагодлива поддршка за различни големини).

И да се задржи на чиста кафемат и дека вкусовите не се мешаат, по секоја употреба кафематот има систем за чистење на пареа под притисок за да се остави подготвен веднаш да подготви друг различен пијалок.

Philips HD6554/61 Senseo

Уште еден од големите европски брендови е Philips. Овој пат има модел на кафемат за сенсео капсули што ќе го сакаш Достапен со иновативен дизајн и во мноштво бои за да го изберете најпогодниот според вашиот вкус.

Тој е уникатен кафемат, бидејќи и покрај тоа што е единечна, ви овозможува да го подготвите две шолји кафе истовремено. Сè брзо и лесно, избирајќи го интензитетот на долгото, мекото, краткото и јакото кафе што го сакате во секое време и чекајќи го инстант резултатот.

La Coffee Boost технологија обезбедува извлекување на целиот вкус на секоја капсула со нејзиниот притисок, гарантирајќи подобар вкус. Покрај тоа, технологијата Crema Plus гарантира дека крем слојот е пофин и има подобра текстура отколку кај другите електрични машини за кафе. И ако не го користите, неговата технологија за заштеда на енергија автоматски ќе го исклучи за 30 минути.

Ороли 12 чаши

Ороли Тоа е еден од најдобрите брендови што можете да ги купите од овој тип италијански кафемати. Многу луѓе претпочитаат да подготвуваат кафе со овој тип на традиционална кафемат бидејќи велат дека повеќе им се допаѓа неговиот вкус. Тие се исто така издржлив и евтин.

Е изработени од алуминиум, и е погоден за сите видови кујни, освен индукциските. Неговиот резервоар за вода има капацитет за 12 чаши, иако има различни големини за покривање на различни потреби. Вклучува и сигурносен вентил за да се спречат несреќи.

Вистинска класика за уживање во кафето на старомоден начин, слушајќи го жуборот и вдишувајќи ја неговата арома. Не може да изостане во вашиот дом и покрај подготовката на вкусно кафе, Италијанските машини за кафе додаваат карактеристичен шмек што нема да помине незабележано и ќе и даде многу личност на вашата кујна.

De'Longhi Magnifica S Ecam 22.110.B

Ако преферирате еден супер автоматска кафемат, еден од најдобрите што ќе ги најдете е италијанскиот De'Longhi Ecam Magnifica, со притисок од 15 бари, моќност од 1450w, отстранлив резервоар за вода со капацитет од 1.8 литри, LCD панел за прегледување информации, систем за капучино, прилагодлив дозер за кафе за различни големини и автоматско чистење.

Без сомнение, ова е една од највисоките машини за кафе. Количината на функции што ги носи е спектакуларна, а финишот на кафето е едноставно вкусен. свежо мелено кафе благодарение на неговата автоматска мелница на највисоко и максимално ниво кога е во прашање персонализирајте го вашето кафе.

Оваа домашна кафемат нуди за професионални резултати што ќе го сакате ако сте љубител на добро кафе. Покрај тоа, ви овозможува да подготвите две шолји кафе во исто време. И со тоа што не зависи од капсулите, ви овозможува да го изберете кафето што најмногу ви се допаѓа.

De'Longhi Dedica EC685.M

Фирмата De'Longhi исто така нуди уште еден многу добар модел доколку барате добар кафемат за рака за дома. Со овој апарат за кафе ќе добиете вкусни кафиња благодарение на моќта што ја нуди од 1350 W и високиот притисок благодарение на 15 cm тесната традиционална пумпа.

Го интегрира системот Thermoblock за загревање на водата до вистинската температура за само 35 секунди. Работи со секое мелено кафе и со мешунките „Easy Serving Espresso“ за да ви понуди поголема слобода при изборот на производот. Исто така, уште една од најважните работи е вашата рака со ротација од 360º „capuccinatore“ да ги добиете најдобрите млечни пени и капучино како да сте професионален бариста.

Сигурен облог со еден од најдобрите вредност за парите наменета за сите оние луѓе кои уживаат во процесот на подготовка на кафе.

Не се пронајдени производи

Остер Прима Лате II

Меѓу најпродаваните автоматски машини за кафе е Остер Прима Лате, бидејќи има прилично приспособена цена за она што навистина го нуди. може да се подготви вкусни капучино, лате, еспресо, како и млеко на пареа да се добие добра пена.

Тоа е митска машина за еспресо, омилен на многу веб-страници и љубители на кафе за вкусот што му го дава по многу пониска цена од другите поскапи машини.

Има резервоар за вода Капацитет од 1.5 литри, со уште еден дополнителен резервоар за млеко од 300 мл. Може брзо да се загрее благодарение на неговата моќност од 1238 W.

Поседува а Притисок на 19 бари да го извлече максимумот од кафето, давајќи и многу кремаст на резултатот. И многу лесно се чисти, па дури и ви овозможува да го извадите резервоарот за млеко за да го чувате во фрижидер.

Постои втора верзија на машината, на Остер Прима Лате II, со поголема моќ и капацитет, и иако пуристите сè уште го претпочитаат оригиналот, сепак е интересен облог.

Cecotec Cafelizzia 790 Сјајна

Оваа Електричен кафемат Cecotec Тој е еден од најинтересните во овој тип. Познатиот производител на домашни роботи прави и машини за кафе со елегантен дизајн, компактен и постигнува многу добри резултати во однос на директните конкуренти.

Има моќност од 1350w за загревање на водата за инфузија, термоблок за да биде брз, 20 бари со притисок за да се добие најдобриот крем и максималната арома како професионалните машини за кафе, вклучува пареа за текстура на млекото и добивање на најдобра пена, овозможува исфрлање на топла вода за подготовка на инфузии, резервоар со капацитет од 1.2 литри и систем против капнување.

Melitta Look Therm Deluxe

Ако сте од оние кои преферираат Американски или кафемати за капка по капка, германската Melitta е една од најдобрите што можете да ги купите. Станува збор за електричен кафемат со филтер, со моќност од 1000w (ефикасна класа А), капацитет од 1.25 литри и изработен од нерѓосувачки челик.

Вкусни и ароматични долги или кратки шолји кафе по избор, со термос што може да го одржува кафето топло 2 часа благодарение на изотермалната изолација на неговиот бокал. Вклучува и капак, држач за филтер против капнување, компатибилност за филтри 1×4, рачка, програма за отстранување бигор, прилагодување на тврдоста на водата и може да се мие во машина за садови.

Големина на конус D-Genius

Тоа е вистинската работа Cona кафемат, или правосмукалка. Има многу други слични на пазарот кои се обидуваат да го имитираат, но ова е единственото кое го задржува оригиналниот дизајн на овој традиционален кафемат, како и неговата автентичност, бидејќи сè уште се произведува во фирмата Cona.

Произведено во Европа, со два контејнери од боросиликатно стакло отпорен на термички удари и со автентичниот систем кој ќе ја извлече целата арома и својства на кафето благодарение на ефектот на вшмукување вакуум што го карактеризира.

Поседувањето на кафемат Cona е сериозна работа, цела марка на стил и личност. Затоа ви предлагаме да бегате од имитации и да ја побарате оригиналната Cona. Неговата цена е повисока, но печатот е неповторлив.

клипот бодум

Доколку претпочитате да го користите плунгер кафемати, Bodum е еден од најдобрите и најевтините што можете да ги купите. Оваа кафемат има силен боросиликатен стаклен сад, капацитет за подготовка на 8 чаши истовремено и клип со интегриран филтер.

Загрејте ја водата додека не зоврие, додадете го меленото кафе или инфузијата што сакате да ја подготвите во апаратот за кафе, оставете ја да кисна и притиснете го клипот така што филтрирајте ги сите основи и оставете ги заробени во позадина. На овој начин ќе го добиете вашиот пијалок веднаш.

Овој тип на кафемат ќе потсетува повеќе од еден од вашите баба и дедо, и тоа е евтина, податлива, лесна за транспорт опција а тоа служи и за правење инфузии од секаков вид.

Лелит PL41TEM

Лелит е еден од најпрестижните производители на автоматски машини за кафе за индустријата хотелиер. Со лесен за чистење нерѓосувачки челик, интегрирана мелница за зрна кафе, резервоар за вода од 3.5 литри со голем капацитет, моќност од 1200 W и систем со висок притисок.

Има 3-насочен вентил за сушење на кафето во прав, група глави да се подготви едно по едно кафе и месинг котел. Компатибилен е и со зрна кафе, со мелено кафе, како и со мешунките од кафе. Покрај тоа, вклучува систем за испарување и генерирање на добра пена.

Како што укажува и самиот бренд, кафемат „само за љубителите на кафе“: целосно изработен од челик, финишот е спектакуларен и неговите функции се на врвот на најпребирливите одгледувачи на кафе.

Како да изберете кафемат: резиме чекор по чекор

Ако ви се чини дека работите се комплицирани, ќе се обидеме да го поедноставиме процесот на избирање која кафемат да ја купите. Првото нешто што треба да го имате на ум е она што го барате за да знаете што ви треба. Нешто што изгледа очигледно, но во пракса не е толку едноставно. размисли сега изберете каков вид на должност сакате да го подготвите вашето идно лонец за кафе:

 • Само кафе: Мора да изберете помеѓу една од Nespresso, Senseo, италијански, интеграбилни, рачни, суперавтоматски, капсули или американски, Cona и индустриски капсули (ако е за бизнис). Во рамките на ова, можете да ги намалите можностите според тоа дали сакате поголема или помала удобност:
  • Automático: Nespresso капсули, Senseo, интеграбилни, рака, супер-автоматски.
  • Рачен: капе или американски, Cona, или индустриски.
 • Други инфузии (чај, камилица, маточина, валеријана,...): Мора да изберете помеѓу Dolce-Gusto, Tassimo или plunger кафемат. Како и во претходниот случај, можете уште повеќе да ги стесните можностите:
  • Automático: од капсулите Долче-Густо или Тасимо.
  • Рачен: клипот.

Откако ќе бидете јасни за тоа каков тип на машина или кафемат ви треба според она што сакате да го подготвите, можете да го видите следниот дијаграм за да одредите кои се разликите на секој тип на кафемат, и на тој начин завршете го изборот за специфичен:

 • на капсули: брз, едноставен и практичен.
  • Nespresso: резултатот е многу интензивно кафе, со многу добро тело и арома, како и правилна текстура. Капсулите се поограничени во споредба со Долче-Густо или Тасимо, бидејќи се наоѓа само кафе, од различни сорти, но само тоа.
  • Долче ГустоСпарување: интензивно кафе, добра арома, добра пена и текстура. Со широк спектар на капсули за кафе од различни видови (еспресо, дамки, исечени, без кофеин,...), како и млечен чај, ладен чај и други топли и ладни пијалоци.
  • Тасимо: Иако квалитетот не е толку висок како претходните два, тој нуди слични резултати. Покрај тоа, капсулите што можете да ги најдете се многу разновидни, како во случајот со Долче-Густо. Од многу разновидни кафиња до инфузии и други познати пијалоци за забава. Со повеќе од 40 различни видови, таа е една од најдобрите опции ако барате разновидност пред сè друго.
  • Сенсео: тоа се случува како со Nespresso, тоа е нешто поограничено во однос на разновидноста. Кафето во овој случај квалитетот е сличен на оној на Тасимо.
 • Суперавтоматски, рачен или интегриран: овие три имаат еднакви резултати. Кафиња слични на оние добиени во професионални индустриски машини за кафе, а со предноста на рачката на испарувачот да се создаде висококвалитетна пена што не можете да ја постигнете во капсули, ниту во други електрични или традиционални.
 • други електрични: за американско или кафе капка по капка, покрај тоа што не е лесно и брзо како претходните, резултатот од кафето е многу чист што овозможува да се ценат различните ароми и вкусови. И покрај тоа, љубителите на доброто кафе не ги ценат толку многу. Наместо тоа, тие можат да бидат добри за оние кои бараат нешто евтино, со слобода да користат какво било кафе и кои прават големи количини кафе одеднаш и не се за еднократна порција.
 • Традиционални: процесот не е толку удобен како во претходните. Мора да го спроведете процесот чекор по чекор рачно додека не го добиете резултатот.
  • италијански: ви дозволуваат да подготвите добро кафе со многу изразена арома. Тие се исто така евтини и не се комплицирани за употреба, иако процесот е побавен. Сепак, тоа ви овозможува да направите повеќе од една чаша одеднаш во зависност од големината.
  • конус: ако се автентичната Cona, резултатите се многу добри. Со внесување на кафе на пониска температура од другите (околу 70ºC), ова го прави кафето да ги одржува своите органолептички својства подобро од другите видови.
  • клипот: Тие можат да понудат резултати слични на претходните. Нивната најголема сила е што се многу евтини и идеални за постари луѓе кои не знаат да ги користат модерните или кои не сакаат да си го комплицираат животот.
 • Индустриски: за бизниси, кои постигнуваат професионални вкусови и текстури поради карактеристиките што ги нудат. Тие се поскапи и поголеми. Овие типови еспресо машини се рачни, иако има и суперавтоматски.

Какво кафе да се купи?

Во зависност од типот на кафемат што го користите, ќе ви треба едно или друго кафе. Можеби дури и вашиот кафемат поддржува повеќе видови кафе. Секој од нив има свои особености и трикови. Дали знаете колку видови на капсули за кафе постои? Која е тајната за избор најдобро мелено кафе? и ако купите зрна кафе, како добро да се сомеле?

Додатоци за кафе: најважните работи

Светот на кафето е огромен и ако го сакате овој пијалок нема да престанете да бидете изненадени од бројот на достапни опции за претворете го искуството со кафето во нешто уникатно. За многумина тоа е дури и ритуал. Сепак, постојат голем број додатоци кои изгледаат суштински: млечни пена да се постигне извонредност во кремаста, мелници за кафе за совршена текстура или термоси за зачувување и транспорт на сопственото кафе. Проверете.